Επιλογή λαμπάτου ολοκληρωμένου ενισχυτή


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.722
Reaction score
126.927
Πάρε ένα λαμπατο προ για μόστρα, και κάνα φτηνό χύπεξ τελικό για να οδηγεί το ηχείο.

Τώρα αν βρεις κάνα μεταχειρισμένο σετ μονομπλοκς esoteric audio research EAR 549, χτύπα τον, θα τα σκίσει στα 4, θα τα κάνει να υποφέρουν, έχει απίστευτη ισχύ.

Οριακά, και οι EAR 509/519 mkii θα τα παίξουν. Με φρέσκιες λάμπες βγάζουν έως και 150 βατ στα 4 ωμ.

Άλλες επιλογές υψηλής ισχύος μπορεί να βρεθούν σε μεταχειρισμένα από audio research, VTL και Quicksilver, σε σχετικά λογικά λεφτά.

Όλες αυτές οι βινταζιές, θα χρειαστούν recapping και πιθανή ανακαλωδιωση (λιώνουν με τον καιρό) και γενικώς ένα καλό φρεσκαρισμα υλικών.
 
Last edited:

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Έπειτα από σκέψεις και την αποφυγή παντόφλας,κατέληξα στους ενισχυτές Τσακιρίδη.
Αίολος λοιπόν και είμαι ανάμεσα στα δύο μοντέλα μεταξύ AEOLOS EL34(35W) και AEOLOS PLUS 6550.(45W).Ακούω γνώμες.
 

Μηνύματα
666
Reaction score
537
Πολύ καλή επιλογή έκανες δυνατός ενισχυτής πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα. Τον είχα και με τις el34 και με τις sovtek 6550. Να σου πω προτιμούσα τις el34 πιο γλυκός ήχος, οι 6550 ήταν πιο δύνατες αλλά πιο σκληρές ηχητικά.
Θα προτιμούσα τις el34 στην πέντοδο, αν δε θες εντάσεις αλλά πολύωρες ακροάσεις
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Πολύ καλή επιλογή έκανες δυνατός ενισχυτής πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα. Τον είχα και με τις el34 και με τις sovtek 6550. Να σου πω προτιμούσα τις el34 πιο γλυκός ήχος, οι 6550 ήταν πιο δύνατες αλλά πιο σκληρές ηχητικά.
Θα προτιμούσα τις el34 στην πέντοδο, αν δε θες εντάσεις αλλά πολύωρες ακροάσεις
Ανάλογα με τις λάμπες αυξομειώνονται και τα βατ αν κατάλαβα σωστά;;;;;
 

Μηνύματα
666
Reaction score
537
Ανάλογα με τις λάμπες αυξομειώνονται και τα βατ αν κατάλαβα σωστά;;;;;
Ναι, οι 6550 βγάζουν περισσότερα βατ και ακόμα περισσότερα οι kt 120 που μπαίνουν στον Αίολο μετά από αλλαγή στους μετασχηματιστές. Ρώτα τα αδέλφια είναι εξαιρετικοί άνθρωποι!λ
 



Μηνύματα
27.612
Reaction score
25.865
Ρώτα μερικούς που ΄'εχουν και μερικούς που έχουν επισκευάσει , να σου πούν τη γνώμη τους.
Το αν θα σε πιστέψουν οι υπόλοιποι λίγο μας νοιάζει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.536
Ρε Γιάννη άσε τον κόσμο να πάρει ότι θέλει, εντάξει το εμπεδωσαμε, δεν γουστάρεις τους λάμπάτους αλλά μετά τους.Sansui δεν έσπασε το καλούπι, ελεος..
 



Μηνύματα
27.612
Reaction score
25.865
Γιατί βγάζει λαμπάτους η bryston ;
Η sansui έχει βγάλει και έναν AU 1111 X .
Οι άλλοι τι έχουν βγάλει ;
 




Μηνύματα
7.307
Reaction score
11.856
Σαφώς! Και οι Bryston είναι Bryston!
Πάντως, το σημαντικό είναι ο όποιος τελικός να έχει τη δυνατότητα να οδηγήσει άνετα τα δύσκολα ηχεία. Απο'κει και πέρα, το χρώμα μπορεί να το δώσει ο προενισχυτής, υπό τη προϋπόθεση πάντα ότι ο τελικός παίζει όσο το δυνατόν πιο ουδέτερα.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.257
Reaction score
1.614
Έχεις ένα μέτριο ενισχυτή και ένα μέτριο ηχείο μη κανείς το λάθος και μέσα στο υπάρχον σετ που μπορεί να συνεργάζεται καλά βάλεις άλλο ένα μέτριο κομμάτι. Είμαι σίγουρος ότι σου είπαν ότι εάν βάλεις ένα λαμπατο που «ταιριάζει» στα Κλιπς θα πάρεις κάτι παραπάνω από αυτό που ακούς τώρα.
Το παραπάνω θα το πάρεις μόνο αν ξεκινήσεις από καινούργια ηχεία. Εάν οικονομικά δεν μπορείς να πας σε καλό ηχείο μια καλή λύση είναι σε πρώτη φάση ένα full range ηχείο που μπορεί να είναι και diy ( πολύ καλύτερο θα είναι από αυτό που έχεις τώρα). Ακολούθως πας σε ενισχυτή όπου του τσακιριδη είναι μια καλή λύση. Και αυτά χωρίς να διαλύσεις το υπάρχον σύστημα εάν σου αρέσει.
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Σεβαστές όλες οι γνώμες -απόψεις.Απλα όπως είπε ένας κύριος και εφόσον είναι χρόνια απωθημένο ένας λαμπάτος ενισχυτής,τον αγοράζω να τον έχω εκεί να τον καμαρώνω και να ακούω και λίγη μουσικούλα.Σε δεύτερη φάση προσπαθώ όσο μπορώ να πάρω το καλύτερο όσο αφορά το μπάτζετ μου.
Καταλήγω στους Τσακιρίδη γιατί όλοι καλά λόγια έχουν να πουν και δεύτερον είναι δίπλα μου για ότι χρειαστώ.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
12
Σεβαστές όλες οι γνώμες -απόψεις.Απλα όπως είπε ένας κύριος και εφόσον είναι χρόνια απωθημένο ένας λαμπάτος ενισχυτής,τον αγοράζω να τον έχω εκεί να τον καμαρώνω και να ακούω και λίγη μουσικούλα.Σε δεύτερη φάση προσπαθώ όσο μπορώ να πάρω το καλύτερο όσο αφορά το μπάτζετ μου.
Καταλήγω στους Τσακιρίδη γιατί όλοι καλά λόγια έχουν να πουν και δεύτερον είναι δίπλα μου για ότι χρειαστώ.
καλησπερα .ποια θα ειναι η κυρια πηγη ηχου? πικαπ-dac-?
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.877
Μηνύματα
2.879.860
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top