Το Dac δεν παίζει ρόλο?


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
ποιος ο λογος ενος συγκριτικου που ειναι προς οφελος του καταναλωτη να ειναι λαθος ? μηπως απο την απαντηση σε αυτο βγει κατι?
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Για τα VS. κλπ. θα δανειστώ ένα σχόλιο του ChrisHat:

Ακούτε ότι σας αρέσει και η παραφιλολογία ειδικά αν δεν καταλάβαίνετε τις λεπτές αποχρώσεις των πραγμάτων δεν έχουν και τόση σημασία.
Πάντως η λέξη λεπτές δίνει άλλο ένα πόντο στο οτι το τέστ αυτό δέν είναι και τόσο παράλογο όσο νομίζουμε.

Προσωπικά θα συμφωνούσα αλλα είδα λίγο αυτό με το REALTEK και "τσίνισα" λιγάκι. Οι onboard κάρτες ήχου δέν ακούγονται και οι διαφορές δέν είναι καθόλου λεπτές. Τουλάχιστον όπως αντιλαμβάνομαι εγώ το λεπτό.
 
  • Like
Reactions: vet

Μηνύματα
362
Reaction score
152
τα dac που ακουσες ειχαν διαφορες μεταξυ τους?
αν τα ακουγες στην συνεχεια μιας ακροασης χωρις να ξερεις ποιο παιζει θα τα αναγνωριζες?
Να τονισω οτι δεν εχω ακουσει ολα τα Dac που υπαρχουν και μιλαω καθαρα απο πρωσοπικη εμπειρια.

Λοιπον Το Βenchmark δεν ειχε διαφορα απο το laptop..σε καποια κοματια ισως ακουγοτανε λιγακι διαφορετικο οχι καλυτερο.
Το Bryston Ηταν καλυτερο απο το Βenchmark αλλα οχι τοσο καλυτερο..οχι τοσο ωστε να με κανει να μην το πουλησω..
Ειχα και ενα project debut carbon με ortofon 2m red και ενα phonostage των 150€
Το οποιο επαιζε καλυτερα εχανε ισως λιγακι λεπτομερια αλλα ακουγοτανε καλυτερα.
Αυτο ηταν σοκ γιατι ειχα ενα σοβαροτατο Dac και ενα entry level αναλογικο.
τοτε καταλαβα οτι αν θες Ηχο πας σε αναλογικο συστημα.
Οταν δε πηρα σοβαρη βελονα και σοβαρο phono Stage το παιχνιδι αλλαξε τελειως και η πληροφορια-αναλυση ξεπερασαν χιλιομετρα αυτη του Bryston..

Απλα το θεμα ειναι αμα εχεις σκασει 3000 και το stereophile λεει οτι το DAC σου ειναι το καλυτερο
Δεν μπορεις να μην το ακουσεις καλυτερο,Δεν μπορεις να μην βρεις διαφορες,δεν μπορεις να εισαι αντικειμενικος.
Γιατι σε περιπτωση που δεν εχει διαφορες και το παραδεχτεις καταριπτεις πολλα πραγματα μεσα σου και αυτοματος παραδεχεσαι οτι εισαι μαλακας και εχασες χρονο,ενεργεια,χρημα.
Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα δεν ειναι τεχνικο..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Κάποιος έχει μπουκώσει στη φόλα αλλά ακόμα ψάχνω...
 


Μηνύματα
531
Reaction score
126
Να τονισω οτι δεν εχω ακουσει ολα τα Dac που υπαρχουν και μιλαω καθαρα απο πρωσοπικη εμπειρια.

Λοιπον Το Βenchmark δεν ειχε διαφορα απο το laptop..σε καποια κοματια ισως ακουγοτανε λιγακι διαφορετικο οχι καλυτερο.
Το Bryston Ηταν καλυτερο απο το Βenchmark αλλα οχι τοσο καλυτερο..οχι τοσο ωστε να με κανει να μην το πουλησω..
Ειχα και ενα project debut carbon με ortofon 2m red και ενα phonostage των 150€
Το οποιο επαιζε καλυτερα εχανε ισως λιγακι λεπτομερια αλλα ακουγοτανε καλυτερα.
Αυτο ηταν σοκ γιατι ειχα ενα σοβαροτατο Dac και ενα entry level αναλογικο.
τοτε καταλαβα οτι αν θες Ηχο πας σε αναλογικο συστημα.
Οταν δε πηρα σοβαρη βελονα και σοβαρο phono Stage το παιχνιδι αλλαξε τελειως και η πληροφορια-αναλυση ξεπερασαν χιλιομετρα αυτη του Bryston..

Απλα το θεμα ειναι αμα εχεις σκασει 3000 και το stereophile λεει οτι το DAC σου ειναι το καλυτερο
Δεν μπορεις να μην το ακουσεις καλυτερο,Δεν μπορεις να μην βρεις διαφορες,δεν μπορεις να εισαι αντικειμενικος.
Γιατι σε περιπτωση που δεν εχει διαφορες και το παραδεχτεις καταριπτεις πολλα πραγματα μεσα σου και αυτοματος παραδεχεσαι οτι εισαι μαλακας και εχασες χρονο,ενεργεια,χρημα.
Ειναι καθαρα ψυχολογικο το θεμα δεν ειναι τεχνικο..

Με αυτα που γραφεις φιλε μου μπερδευεις τον κοσμο που προσπαθει να μαθει κατι μεσα απο το avsite,επειδη τυχαινει να ειμαι κατοχος του bryston,για πες μας με ποιον συνδιασμο κεφαλης,phono καταφερες να ξεπερασεις το bryston η το benchmark και με τι αρχεια το συγκρινες?
 


Μηνύματα
362
Reaction score
152
Με αυτα που γραφεις φιλε μου μπερδευεις τον κοσμο που προσπαθει να μαθει κατι μεσα απο το avsite,επειδη τυχαινει να ειμαι κατοχος του bryston,για πες μας με ποιον συνδιασμο κεφαλης,phono καταφερες να ξεπερασεις το bryston η το benchmark και με τι αρχεια το συγκρινες?
Mπερδευω τον κοσμο επειδη λεω την αποψη μου??
Νομιζω για αυτον τον λογο υπαρχουν τα Forums,για να μπορει ο καθενας να μοιραζεται της αποψεις του και τις εμπειριες του.
Εγω Απλα εξεφρασα την αποψη μου, αυτος που προσπαθει να μαθει θα διαβασει διαφορες αποψεις και θα κρινει μονος του.
Εγω δεν ειπα οτι το Bryston ειναι κακο μηχανημα,απλα εγω δεν βρηκα λογο να το κρατησω.


Η βελονα μου ειναι Denon DL A 100 και το phono stage μου ειναι το Mark Levinson 25S

Αρχεια δοκιμασα τα παντα..
 


Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Mπερδευω τον κοσμο επειδη λεω την αποψη μου?? ..
Δεν τη λες πάντα. Σε ρώτησα τι γνωρίζεις περί RIAA και ούτε ασχολήθηκες να απαντήσεις. Εκεί που δεν πιάνει μελάνι με ... καταχώρησες.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ο καθενας εδω μπορει να λεει οτι θελει και να του αρεσει οτι γουσταρει.
μονο που οποιος διαβαζει λιγο παρπανω αυτο το φορουμ ξερει οτι
α)το τι αρεσει στον καθενα δεν εχει καμια σημασια. γουστα ειναι αυτα.σε καθενα αρεσουν αλλα...
β)για να γινει συγκριση των 2 μεσων θεωρητικα πρεπει να υπαρχει υλικο που να εχει ιδια επεξεργασια πριν την τελκη μορφη (mastering). Αν δεν ισχυει αυτο, συγκρινουμε διαφορετικα πραγματα.
γ)και να υπαρχει υλικο με ιδιο μαστερινκ, το αποτελεσμα θα ειναι διαφορετικο σε 2 διαφορετικα συστηματα σε 2 διαφορετικους χωρους. Αρα η συγκριση δεν εχει αξια παρα μονο για τον ιδιοκτητη (ουτε για αυτον δηλαδη, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα)
δ)η αδιαμφισβητητη τεχνικη υπεροχη του ψηφιακου φορμα, κατατροπωνεται παντα απο την "μουσικοτητα" του βινυλιου..
ε) το δ) ειναι παγιδα (για οσους δεν το καταλαβαν...)
στ)για να "κρινει" καποιος και οχι να "γουσταρει" πρεπει να ξερει τι πρεπει να ακουσει. Τα μπασα ειναι βαθια τα μεσαια μουσικα και τα ψηλα εκτεταμενα ειναι μη αποδεκτα...
ζ)... ας μην συνεχισω..
 


Μηνύματα
362
Reaction score
152
Δεν τη λες πάντα. Σε ρώτησα τι γνωρίζεις περί RIAA και ούτε ασχολήθηκες να απαντήσεις. Εκεί που δεν πιάνει μελάνι με ... καταχώρησες.
Ναι ξερω τι ειναι το RIAA αλλα μαλλον οχι τοσο καλα οσο εσυ.
Με ρωτας τεχνικα θεματα για να μου δειξεις οτι ξερεις κατι παραπανω αρα εισαι καλυτερος αρα εισαι σωστος και εγω λαθος.

Αλλα εγω δεν εστιαζω εκει,δεν το παιζω γνωστης.Εγω απλα εκφερω την αποψη μου, καθαρα προσοπικα με οτι ακουνε η εχουνε ακουσει τα αυτια μου.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Όχι, λάθος κατάλαβες. Καμιά πρεμούρα δεν έχω να αποδείξω ότι είμαι εξυπνότερος, ομορφότερος ή ψηλότερος. Ένα προβληματισμό θέλω να βάλω σε όσους είναι τόσο σίγουροι για τις ηχητικές διαπιστώσεις τους.

Και κάτι ακόμα. Κανείς έχων σώας τας φρένας δεν ενδιαφέρεται που θα ξοδέψει τα χρήματά του κάποιος έτερος. Μόνο αν είναι έμπορος του αντικειμένου τον νοιάζει να "ψήσει" τον έτερο. Και δεν είμαι.
 



Μηνύματα
362
Reaction score
152
Ειμαι σιγουρος οχι επειδη ξερω πως δουλευει ενα DAC η ενα Phonostage..
Αλλα επειδη Για παραδειγμα ξερω πως ακουγεται μια κιθαρα γιατι την εχω ακουσει-παιξει πολλες φορες το ακουσμα της μου ειναι γνωριμο.

Αρα ναι ειμαι απολυτος στο να κρινω αν αυτο που βγαινει απο τα ηχεια ειναι κοντα η λιγοτερο κοντα σε αυτο που βγαζει το ιδιο το οργανο..
Οι τεχνικες λεπτομερειες ειναι το μελανι εγω διαβαζω το κειμενο..

Ειμαι Music Lover οχι Audiophile
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Εντάξει σεβαστό. Αν δεν σου κάνει κόπο ποια ηχογράφηση κιθάρας συγκρίσεις σε ψηφιακό ή αναλογικό φορμά;
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Εντάξει σεβαστό. Αν δεν σου κάνει κόπο ποια ηχογράφηση κιθάρας συγκρίσεις σε ψηφιακό ή αναλογικό φορμά;
Πολύ περίεργος είσαι ρε αδελφάκι μου... μήπως θέλεις να μάθεις και τι καλώδια έχει στο σύστημά του ο άνθρωπος...:p :laugh:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.873
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top