Το Dac δεν παίζει ρόλο?

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.884
Reaction score
34.294
Βρε Τζων, ακουστικά έχετε, λαπτόπια έχετε, ντακ έχετε, φλακ έχετε, βάλτε κι ακούστε. Εγώ πάντως μπορώ εύκολα να διακρίνω την έξοδο ακουστικών του υπολογιστή από αυτήν του ντακ, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
ε καλα, ενταξει , αυτο ειναι νομιζω πανευκολο!
τωρα τι ακριβως εκαναν οι κυριοι εκει...
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
προτείνω να ζητήσουμε από το tomshardware να επιληφθεί του θέματος πικαπ vs dac. Να πάρουμε και μια αμερόληπτη σοβαρή γνώμη βρε αδερφέ.
Και μετά να κάνει και ένα συγκρητικούλι μεταξύ πικαπ των 400 και των 4000 ευρώ μήπως κι εκεί τζάμπα τα δίνουμε τελικά.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Εγω παντως τις ευκολιες που σου χαριζει το ψηφιακο δεν τις αλλαζω με τιποτα. Ενας δυο σκληροι δισκοι μπορουν να εχουν τοση μουσικη που με το βινυλιο να ηθελες δευτερο σπιτι για να τα βαλεις. Για να μην σχολιασω ποσο μου ανοιξε το spotify τα ματια και ανακαλυψα απιθανους καλλιτεχνες. Αυτες οι ευκολιες στον αναλογικο "κοσμο" δεν...και επειδη τα παντα γινονται για την μουσικη....ψηφιακος τροπος αναπαραγωγης vs αναλογικος σημειωσατε 1!!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Obtaining an audiophile-quality 24-bit/192 kHz version of a poorly put-together track does nothing to make it sound better. As a matter of fact, in all of our blind tests, we couldn't tell the difference between 44.1 and 176.4 kHz, or 16- and 24-bit recordings.

Εγω παντως, ισως επειδη δεν εφθασα ακομη τα... 80, ακουω διαφορες μεταξυ 44.1/192 - και δεν ειναι η ιδεα μου!
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Τα αναλογικα ακουγονται καλυτερα, τα ψηφιακα εχουν τα δυναμικα και την ευκολια, τα αναλογικα εχουν την μαγεια την οποια για να φτασουν τα ψηφιακα θελεις το φορτηγο που λεγαμε παραπανω.
Αλλα ειμαι οφ τοπικ οποτε θα ζητησω απο τον Μη να ανοιξει ενα σχετικο θεμα ...
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Καλά τα λες φιλαράκι και δεν αξίζει να ανοίξουμε νέο θέμα, είναι χιλιοειπωμένο και δεν βγαίνει πουθενά, εγώ προσωπικά λόγω ηλικίας (βαρεμάρα) την έχω καταβρεί με το ψηφιακό και τις ευκολίες του... βινύλια παίζω μόνο για επίδειξη πια :D!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.731
Reaction score
7.518
Καλη η πλακα με τα αναλογικα, αλλα δεν πουλαει πλεον.

Για να φτασει το ψηφιακο το αναλογικο θελει ενα φορτηγο λεφτα.

Μετανοιωσα που πουλησα τα βινυλια μου .........
τα ιδια λεγω και γω αγαπητο μελος........
εγω τα χαρισα τα μαυρα μου δισκακια γιατι λεω δεν γινεται...να εξελιχθω και γω βρε αδερφε.....ολοι παιρνουν κονβερτορες εγω θα μεινω με την Jico ?
κι ομως αγαπητο μελος....την πατησα και δυστυχως για να ξεκινησω παλι απο την αρχη ειναι πλεον δυσκολο......δεν βαριεσαι θα μεινω με την αναμνηση της πχιοτητας που ειχα τοτε...τα ομορφα αναλογικα χρονια!!!!!!!
 




Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Για τα VS. κλπ. θα δανειστώ ένα σχόλιο του ChrisHat:

Ακούτε ότι σας αρέσει και η παραφιλολογία ειδικά αν δεν καταλάβαίνετε τις λεπτές αποχρώσεις των πραγμάτων δεν έχουν και τόση σημασία.
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
κοίτα που θα γυρίσουμε στον τροχό της τύχης !!!

Γιατί έχω την εντύπωση ότι ένα φορτηγό λεφτά θέλουμε για το αναλογικό και όχι για το ψηφιακό ...
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Ο ΜΗ έχει δίκιο, τι με αρέσει εμένα και του καθενοσ να μην αρέσει στον άλλον !
περί ορέξεως τα έχουμε πει... τώρα τι είναι το σωστό ;;;;
ή το αρεστό dac ;;;;
pdf ή αυτί ?
προσωπικά βρίσκομαι κάπου αναμεσα
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
Βρε Τζων, ακουστικά έχετε, λαπτόπια έχετε, ντακ έχετε, φλακ έχετε, βάλτε κι ακούστε. Εγώ πάντως μπορώ εύκολα να διακρίνω την έξοδο ακουστικών του υπολογιστή από αυτήν του ντακ, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.
εκτιμω αφανταστα την υποκειμενικη σου αποψη και σε ευχαριστω.
και εγω ετσι νομιζω.ευκολα.
αρα, τι σκ... εκαναν τοσο λαθος στο τεστ?
μηπως "νομιζουμε"?
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
αφηστε ρε τα βινυλια στους νοσταλγους, θα μου πει κανεις γιατι δεν ακουσαν διαφορες?
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Στην on-board κάρτα ήχου που έχει το PC μου έχει το ALC1150 HD audio 10# codec DAC (7.1 plus 2stereo) 192KHz@24bit / 115db SNR της Realtek και build-in headphone amp 2 x OPA1652 OPAMPS της Texas Instruments για ακουστικά 32-600Ω
(Αυτός έκανε με το ALC889, νομίζω σχεδόν ίδιο)

H Κάρτα ήχου είναι η ASUS Xonar Essence STX (την ίδια που έκανε τεστ και αυτός) και έχει το PCM1792A 2# DAC 192KHz@24bit / 124db SNR της Texas Instruments και headphone amp TPA6120A2 της Texas Instruments για ακουστικά 32-600Ω

Εξωτερικό ενισχυτή για ακουστικά και ακουστικά AKG K142HD

Λοιπόν....
1. κάνοντας bypass τους ενισχυτές ακουστικών από τις line out των καρτών στον εξωτερικό ενισχυτή ακουστικών δεν υπάρχει καμιά διαφορά.

2. ο TPA6120A2 amp της ASUS είναι 1click καλύτερος από τον OPA1562 OPAMPS που έχει η mobo, αλλά και
οι 2 υστερούν μπροστά στον εξωτερικό ενισχυτή ακουστικών στην μουσική.

3. Σε ταινίες η on-board κάρτα είναι πολύ καλύτερη και σε games η ΑSUS υπερτερεί (λόγο 3D sound engine)

Αυτά νομίζω ότι άκουσα και αυτά σας μεταφέρω.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.259
Reaction score
8.154
ωραιος....
και χρονια πολλα και απο εδω...
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Γιατί έχω την εντύπωση ότι ένα φορτηγό λεφτά θέλουμε για το αναλογικό και όχι για το ψηφιακό ...[/QUOTE]

Noμίζω με καλές επιλογές πουθενά δεν χρειάζονται και πάρα πολλά λεφτά...στα ψηφιακά υπάρχουν γνωστά αξιόλογα λογικού κόστους ντακ, ενώ στα αναλογικά ακολουθείς τη μέθοδο Μ και είσαι τζετ με ένα χιλιάρικο...τι άλλο θέλετε...
;)
 

Μηνύματα
27.290
Reaction score
25.312
Στην on-board κάρτα ήχου που έχει το PC μου έχει το ALC1150 HD audio 10# codec DAC (7.1 plus 2stereo) 192KHz@24bit / 115db SNR της Realtek και build-in headphone amp 2 x OPA1652 OPAMPS της Texas Instruments για ακουστικά 32-600Ω
(Αυτός έκανε με το ALC889, νομίζω σχεδόν ίδιο)

H Κάρτα ήχου είναι η ASUS Xonar Essence STX (την ίδια που έκανε τεστ και αυτός) και έχει το PCM1792A 2# DAC 192KHz@24bit / 124db SNR της Texas Instruments και headphone amp TPA6120A2 της Texas Instruments για ακουστικά 32-600Ω

Εξωτερικό ενισχυτή για ακουστικά και ακουστικά AKG K142HD

Λοιπόν....
1. κάνοντας bypass τους ενισχυτές ακουστικών από τις line out των καρτών στον εξωτερικό ενισχυτή ακουστικών δεν υπάρχει καμιά διαφορά.

2. ο TPA6120A2 amp της ASUS είναι 1click καλύτερος από τον OPA1562 OPAMPS που έχει η mobo, αλλά και
οι 2 υστερούν μπροστά στον εξωτερικό ενισχυτή ακουστικών στην μουσική.

3. Σε ταινίες η on-board κάρτα είναι πολύ καλύτερη και σε games η ΑSUS υπερτερεί (λόγο 3D sound engine)

Αυτά νομίζω ότι άκουσα και αυτά σας μεταφέρω.

Γιώργαρε πολύχρονος και καλόχρονος και από ΄δω.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.509
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top