ALBUMS που πρέπει οπωσδήποτε να έχουμε στη δισκοθήκη μας





Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Εδώ μια κάπως ιδιαίτερη συλλογή και με εισαγωγικό χαρακτήρα, (για όποιον ενδιαφέρεται να πάει βαθύτερα)
Ιστορικά θέματα και αγαπημένα.


280205181990.jpg
 

Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Ειναι πολύ απαιτητική διαδικασία η επιτυχημένη διασκευή ενός κομματιού και κατά την γνώμη μου,ένα πολύ κρίσιμο χαρακτηριστικό είναι η αισθητική που διαθέτει ο εκάστοτε καλλιτέχνης.
Παρακάτω παραθέτω ενδεικτικά,μερικά άλμπουμ με διασκευές τραγουδιών άλλων καλλιτεχνών,απο Μουσικούς με γούστο.


Siouxsie_&_the_Banshees-Through_the_Looking_Glass.jpg
 



Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Και άλλα δύο:

View attachment 39158
Αυτά δεν είναι απλά albums που πρέπει να έχουμε στη δισκοθήκη μας.
Είναι albums που μας χάραξαν. Που μας έμαθαν τι σημαίνει Μουσική. Rock n' Roll. Rock. Kαλοί στίχοι.
Ειναι το Ξεκίνημα γιά πολλούς
Είναι οι χιλιάδες εικόνες που πλάσαμε ακούγοντάς τα. Και με την υπόσχεση στον εαυτό μας να ασχοληθούμε όλη μας τη ζωή με την Μουσική.
Εγώ τα πρωτοάκουσα στο ραδιόφωνο και μετά τα έγραψα σε κασσέττα από δισκάδικο..
Τα είχε ένας κολλητός φίλος και τα άκουγα σπίτι του και σπίτι μου. Νομίζω μου τα δάνεισε και λίγο καιρό.
Είχαν και τους στίχους όταν τα άνοιγες και μπορώ να πώ ότι ήταν το καλύτερο φροντιστήριο Αγγλικών που είχα ποτέ.
Ποτέ δεν τα είχα σε βινύλιο (πού λεφτά γιά 2 διπλά LP's τότε; Μόνο στο μαγαζί αργότερα σε ειδική περίοπτη θέση μαζί με όλα τα albums των Beatles σε ξεχωριστό ράφι).
Φυσικά μετά ασχολήθηκα σοβαρά με την δισκογραφία τους .
Revolver, White Album, Let it Be, κλπ
Πρίν με McCartney (και αργότερα).
Μετά με Lennon πολύ.
Και Harrison πολύ μετά.

Και κάτι στατιστικό. Στο δισκάδικό μου (από το 1988-1998), είχαν πουλήσει συνολικά τα περισσότερα αντίτυπα.
Το καμάρωνα και χαιρόμουν.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Κάποια ''Best of...'' ή ''Greatest hits'',για διάφορους λόγους,έχουν θεωρηθεί ώς ''θρυλικά.'' (και όχι άδικα)
Ορίστε ένα:


View attachment 39157
Κι' αυτό πούλαγε τα άντερά του θυμάμαι...
Πολύ ζήταγαν το Street Survivors που ήταν το τελευταίο πριν το τραγικό δυστύχημα (και δισκάρα).

Lynyrd Skynyrd - Street Survivors (1977)


 


Μηνύματα
2.001
Reaction score
4.059
Κι' αυτό πούλαγε τα άντερά του θυμάμαι...
Πολύ ζήταγαν το Street Survivors που ήταν το τελευταίο πριν το τραγικό δυστύχημα (και δισκάρα).

Lynyrd Skynyrd - Street Survivors (1977)



Μετά το δυστύχημα, οι πωλήσεις του "Street Survivors" ανέβηκαν κατακόρυφα με αποτέλεσμα να βραβευθεί ως πλατινένιο (δύο φορές), ενώ το σινγκλ "What's Your Name" έφθασε στο # 13 του Billboard.

Πηγή:Wikipedia :hi:
 

Μηνύματα
3.152
Reaction score
4.188
Μετά το δυστύχημα, οι πωλήσεις του "Street Survivors" ανέβηκαν κατακόρυφα με αποτέλεσμα να βραβευθεί ως πλατινένιο (δύο φορές), ενώ το σινγκλ "What's Your Name" έφθασε στο # 13 του Billboard.

Πηγή:Wikipedia :hi:
Δεν το πούλαγα το 1977. Μιλάμε γιά 1988-1994.
Είχε καλά κομμάτια anyway
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
SADE - DIAMOND LIFE 1984

Δεκαετια 80. Σε μια εποχη που οι μουσικες βιομηχανιες, ειχαν επιβαλει κατι "MADONEΣ" και καθε ειδους φρουτου, η δισκογραφηκη εμφανιση της SADE με αυτο το album, ηταν πραγματικη οαση για τα αυτακια.





 




Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
INCREDIBLE STRING BAND - THE HANGMAN'S BEAUTIFUL DAUGHTER 1968

Ποτε η Βρετανικη Folk δεν εγινε τοσο πειραματικη και ψυχεδελικη, οσο με τους Incredible string band.





δεν θυμαμαι αν ειναι σ' αυτο το αλμπουμ ... αλλα μου 'χει μεινει απ' αυτους
 

Μηνύματα
3.691
Reaction score
6.580
δεν θυμαμαι αν ειναι σ' αυτο το αλμπουμ ... αλλα μου 'χει μεινει απ' αυτους
Οχι δεν ειναι σε αυτον τον δισκο.
Το τραγουδι που λες ηταν στον πρωτο τους δισκο το 1966, αλλα αυτη η εκτελεση που βλεπω οτι εχεις βαλει, απο youtube ειναι μερικα χρονια αργοτερα, οταν εβαλαν στην συνθεση τους και δυο κοπελες.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.897
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top