Technics SL-1200 CLUB




Μηνύματα
25
Reaction score
0
Να κάνω κι εγώ μία αδαή ερώτηση!
Αν στο πλατό του MKII έχω τσόχα, φελλό ή καουτσούκ επηρεάζει την ποιότητα του ήχου και αν ναι τι να προτιμήσω;
 


Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Να κάνω κι εγώ μία αδαή ερώτηση!
Αν στο πλατό του MKII έχω τσόχα, φελλό ή καουτσούκ επηρεάζει την ποιότητα του ήχου και αν ναι τι να προτιμήσω;
Το original λαστιχενιο ματ εχει την καλυτερη ηχητικη συμπεριφορα.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
0
καλημερα σε ολους ειμαι και εγω ενας απο τους ευτυχεις κατοχους ενος sl1200 & ενος sl1210,θα ηθελα να ρωτησω που οφειλεται το γεγονος οταν εχω το ποτενσιομετρο των στροφων στο σημειο 0,οι χοντρες τελιτσες στην τριτη σειρα του πλατω που θα πρεπει να εχουν την νορμαλ γνωστη ακινητη θεση,σε εμενα κανουν ενα ελαφρο μπρος πισω,αλλα πολυ ελαφρο!μηπως χριζει αλλαγη το ποτενσιομετρο των στροφων,και καλυμπραρισμα απο την αρχη με πολυμετρο?ευχαριστω
 

ika

News
Μηνύματα
14.029
Reaction score
13.000
Για να μου λυθεί η απορία, μπορείτε να μου πείτε γιατί γίνεται τόσος λόγος για το ΜΚ2 και όχι για το ΜΚ5 πχ?
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Απο συζητηση σε φορουμ
"I own a pair of MK5's, actually one 1200 and one 1210. And I spin very often with MK2 when I am working. All I can say: all this babbling and trolling, which one is better, MK2 or MK5 is rather academic. The MK5 is definitely the newer turntable and better equipped and suited for DJs. While the MK2 was designed as a HiFi system, the MK5 took all the 30 years of DJ's feedback from the MK2 in account. It is a decent, solid turntable as good as it can be. Mk2 and MK5 are perfectly equal in terms of quality."
 

Μηνύματα
376
Reaction score
250
Απάντηση: Technics SL-1200 CLUB

Eντάξει τώρα?:126:

http://en.wikipedia.org/wiki/Technics_SL-1200#Models

Εχω κι εγώ ...

Το έχω σχεδόν 20 χρόνια , δεν εχω πειράξει τπτ.
Παίζει με STANTON 500 E και 605, κάπου εχω και μια 681.




Α , εχω κι ενα κλαμπ της AUDIO TECHNICA.
ξερεις φιλε που μπορω να βρω βελονα για STANTON 500 ???
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
ευχαριστω φιλε για την απαντηση .κανενα μαγαζι αθηνα ξερεις που να εχει
Εκτός του ότι είσαι εκτός θέματος, πήρες τηλέφωνο στην Sound Image (όπως σου πρότεινε ο Νίκο Αρβανιτάκης στο θέμα που άνοιξες ειδικά για αυτό το λόγο) και σου είπαν ότι δεν έχουν;
 


Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Έκανα μια βλακεία σήμερα με τις ντιούικες τροφοδοσίες και έψησα το AN6680

Ξέρει κανείς αν η Intertech φέρνει σκέτα τσίπ ή έρχεται ολόκληρη η πλακέτα?

Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά..
Εχω κάποια προβληματα με τον βραχίονα του MKII μου κ σκεφτωμαι να τον αλλαξω.
Το antiskating βλεπωντας κατι video πρεπει να μην μου δουλευει σωστα.
Αν θημμαι πρεπει μικροτερος να ειχα ξελασκαρει το βιδακι απο τον βραχιονα κ τωρα διαβαζω πως αν το πειραξεις δεν θα γινει ποτε calibrate ωπος ηταν.
Ασε που αν το πολυσφιξεις χαλας κ τα ρουλεμανακια(μπιλακια) εσωτερικα...
Λοιπον οι τιμες ειναι γυρο στο 80 με 100ρικο (Πολλα).

Ξερεται αν η Intertech εχει τπτ? Η ισως καποιος απο εδω εχει αποθεμα??
Θελω ολο τον βραχιονα με το gimbal κ ωπος καταλαβεται να ειναι εργωστασικα βιδωμενος χωρις να εχουν πειραχτη τα βιδακια του.
P-AM18201K

Ευχαριστω.
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top