SACD



Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Προσπάθησα να κάψω ένα αρχείο .iso SACD σε ένα διακάκι DVD. Γράφτηκε αλλά δεν το βλέπουν τα Pioneer 575A (φυσικά αυτά που βλέπουν SACD όχι το προβληματικό μου).

To έκαψα και με ΝΕΡΟ και με IMGBURN. Η δομή βγήκε ίδια, δηλ ένας φάκελος "2C_AUDIO"" με αρχεία .TOC & .2CH, ένας φάκελος "ΜC_AUDIO" με αρχεία .ΤΟC & .MCH. Στο root folder υπάρχουν 3 αρχεία ΜΑSTER#.TOC και ένα αρχείο SRM0.LST

Είναι σωστή η δομή;
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Σωστά φαίνονται τα folders, αλλά χωρίς ανεπίσημο firmware, δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει το SACD-R
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Σωστά φαίνονται τα folders, αλλά χωρίς ανεπίσημο firmware, δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει το SACD-R
Tου έχω βάλει το Gufiak 2.10.06.01 που κατέβασα από το http://www.pioneerfaq.info/ που μου υπέδειξες στο άλλο νήμα.

Απ' ότι διάβασα και το επίσημο 2.13 κάνει. Αλλά το δοκίμασα και δεν δούλεψε ούτε με αυτό...

Το δικό σου ποιό έχει;

Ίσως το αρχείο από το οποίο έφτιαξα το δισκάκι να έχει πρόβλημα. Θα δανειστώ αύριο ένα από το φίλο tparlos που να το ξέρει ότι διαβάζεται στο LX51 του...
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Κατέβασα αυτό το plugin "foo_input_sacd-0.8.4" και το έβαλα στο foobar και παίζει κανονικά το δισκάκι στο λαπτοπ. Άρα το δισκάκι είναι εντάξει...
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Δισκάκι dvd που έκαψα (από iso) με το Ashampoo Burning Studio 2015, έπαιξε κανονικά στο Pioneer BDP-450...
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
...

Το δικό σου ποιό έχει;...
Το πρωί το πήρε συμφορουμίτης που είδε την αγγελία μου, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιο firmware είχα. Μάλλον το 2.10.06.HebRus.5 που βρήκα στον ΗΥ.
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Το πρωί το πήρε συμφορουμίτης που είδε την αγγελία μου, οπότε δυστυχώς δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιο firmware είχα. Μάλλον το 2.10.06.HebRus.5 που βρήκα στον ΗΥ.
Εκτός από τη γλώσσα (Εβραϊκά και Ρώσικα) δεν μπορεί να έχει κάτι παραπάνω από αυτό που έβαλα εγώ. Σίγουρα παίζει SACD-R?
Μήπως ο συμφορουμίτης μπορεί να το τσεκάρει;
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Εκτός από τη γλώσσα (Εβραϊκά και Ρώσικα) δεν μπορεί να έχει κάτι παραπάνω από αυτό που έβαλα εγώ. Σίγουρα παίζει SACD-R?
Μήπως ο συμφορουμίτης μπορεί να το τσεκάρει;
Το τσεκάραμε πριν το πάρει.



Update instructions

Settings in NERO:

1. - DATA CD
2. - Multisession : No Multisession
3. - ISO -- Data mode : Mode 1
4. - File system : ISO 9660 only
5. - File name lenght (ISO) : Max of 11 = 8+3 chars (level 1)
6. - character set : ISO 9660
7. - Label : PIONEER <!! Capital letters !!>
8. - Burn : 4x
9. - Write method : Disc-at-once
10. - Verify writen data


A) Turn on the player, and open the disc tray
B) Put the Software Update Disc on the tray, and close the tray.
C) A screen will be displayed inviting you to push the "play" button to start the update
D) The player will load the data, and the tray will open again. It is safe to remove the Software Update Disc from the tray now. Leave the tray open.
E) Wait until the update process finishes and the Pioneer logo is shown on the screen. The update process will complete in less than 5 minutes.

Attention: DO NOT unplug the power cable or turn off the player during the update process. Do not touch the player at all until you see the Pioneer logo again
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
To firmware το έγκατέστησα σωστά, αλλιώς θα είχα πρόβλημα.
Τσεκάρησα και το version μετά. Όλα ΟΚ.

Αυριο θα δοκιμάσω με τεσταρισμένο δισκάκι.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Κατέβασα αυτό το plugin "foo_input_sacd-0.8.4" και το έβαλα στο foobar και παίζει κανονικά το δισκάκι στο λαπτοπ. Άρα το δισκάκι είναι εντάξει...
Το plugin είναι κατάλληλο και για το φυσικό δίσκο SACD και όχι μόνο για το image του?
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Το plugin είναι κατάλληλο και για το φυσικό δίσκο SACD και όχι μόνο για το image του?
Έπαιξε το φυσικό δίσκο που έκαψα. Του έδωσα (open) το αρχείο MASTER1.TOC.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα για το image file.
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
Έπαιξε το φυσικό δίσκο που έκαψα. Του έδωσα (open) το αρχείο MASTER1.TOC.

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα για το image file.
Σε μένα, τα W7 ούτε που διαβάζουν το SACD-R :idk:
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Το plugin είναι κατάλληλο και για το φυσικό δίσκο SACD και όχι μόνο για το image του?
"To playback SACD-R/RW discs create the new playlist, insert disc into DVD drive and drag-n-drop DVD drive letter (root folder) on the created playlist. Or, if UDF file system exists on SACD-R/RW, open MASTER1.TOC file."
(Από το readme file του foo input sacd)
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Σε μένα, τα W7 ούτε που διαβάζουν το SACD-R :idk:
Το λαπτοπ με W10 και το desktop (όχι πολύ δυνατό με Vista 32) διαβάζουν το SACD-R και παίζουν στο foobar.

Το foobar παίζει πιό άνετα από το αρχείο ISO - με το δισκάκι ζορίζεται στην ταχύτητα.

Και βρήκα ότι το συγκεκριμένο ISO αρχείο έχει πρόβλημα γενικώς σε αρκετά tracks...
 

ika

News
Μηνύματα
14.036
Reaction score
13.000
"To playback SACD-R/RW discs create the new playlist, insert disc into DVD drive and drag-n-drop DVD drive letter (root folder) on the created playlist. Or, if UDF file system exists on SACD-R/RW, open MASTER1.TOC file."
(Από το readme file του foo input sacd)
Ευχαριστώ πολύ, το έκανα με το drag&drop, το παίρνει αλλά κάνει διακοπές στο παίξιμο λόγω ζορίσματος του διαβάσματος του SACD-R, σε δύο drives στο ίδιο PC.

:drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
To firmware το έγκατέστησα σωστά, αλλιώς θα είχα πρόβλημα.
Τσεκάρησα και το version μετά. Όλα ΟΚ.

Αυριο θα δοκιμάσω με τεσταρισμένο δισκάκι.
Τελικά είχε πρόβλημα το συγκεκριμένο δισκάκι; Αλλο αντίγραφο SACD παίζει στο Pioneer;
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Τελικά είχε πρόβλημα το συγκεκριμένο δισκάκι; Αλλο αντίγραφο SACD παίζει στο Pioneer;
Άλλα 4 που δοκίμασα από τον φιλο tparlos δεν έπαιξαν. Μετά από πολύ "loading" στην οθόνη του player βγάζει DVD και στην οθόνη της TV λέει "cannot play this disk" (ή κάτι τέτοιο).

Το δικό μου DVD (SACD-R) έπαιξε μια χαρά στο LX50 του tparlos...

Θα δοκιμάσω όλα τα firmwares.

Ευχαριστώ πολύ, το έκανα με το drag&drop, το παίρνει αλλά κάνει διακοπές στο παίξιμο λόγω ζορίσματος του διαβάσματος του SACD-R, σε δύο drives στο ίδιο PC.

:drinks:
Ναι κι εμένα το ίδιο. Δεν είναι να τα παίζεις τα δισκάκια από PC.

Δεν λές του συμφορουμίτη να μας πεί ποιό ακριβώς firmware φοράει το πρώην δικό σου;
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.554
Εγώ έχω το marantz DV7001 το οποίο ηρνήτο να πάιξει αντίγραφο SACD -R
Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτήν εδώ την σελίδα:

http://sourceforge.net/projects/sacddecoder/files/

Εκεί έχει αρκετά «πειραγμένα» firmwares για διάφορα players.
Κατεβάστε το αρχείο SACD-R_firmwares για να δείτε αν έχει για το δικό σας.
Εγώ φόρτωσα το «πειραγμένο» firmware στο marantz μου και τώρα παίζει μια χαρά τα ISO αντίγραφα των SACD που έχω κάνει σε δισκάκια DVD-R
Ανάβει και η ένδειξη SACD στο display του, όλα κανονικά. Δεν τα ξεχωρίζει πλέον από τα πρωτότυπα SACD.
Οποιος θέλει περισσότερες οδηγίες για την «αναβάθμιση» του marantz μου λέει...
@komhst : Με έσωσες!
Αφού δοκίμασα ΟΛΑ τα firmware που δίνει στο pioneerfaq (και την έκδοση 2.13 της Pioneer) και δεν δούλεψε κανένα, κατέβασα και αυτό το αρχείο SACD-R_firmwares με τα πειραγμένα και έβαλα την έκδοση 2.13. Όχι μόνο δούλεψε στα 2 που έβλεπαν γνήσια SACD αλλά δούλεψε και σε αυτό που δεν τα έβλεπε (ούτε με την 2.13 της Pioneer) και τώρα τα βλέπει και τα παίζει και αυτό όλα - και τα γνήσια και τα SACD-R σε δισκάκι DVD-R.

:):):):):)
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top