HTPC παίζει νεράκι HD υλικό και κολλάει στο youtube

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Με τόσο περιεκτικό τίτλο δεν ξέρω τι άλλο να γράψω εδώ.
Έχω ένα μικρό htpc με βάση μιας all-in-one λύσης mb/cpu/gpu της gigabyte
http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=3681#ov

Πρόφανως δεν είναι τέρας απόδοσης αλλά παίζω ανετότατα κάτι 8GB full HD mkv αρχεία αλλά αν προσπαθήσω να παίξω 1080 ή έστω 720 στο youtube, το βίντεο κολλάει.
Τί φταίει τώρα, η gpu ή η cpu? Μπορώ να το φτιάξω αυτό?

Έχω και ένα μικρό τροφοδοτικάκι του στυλ 100W που δεν με βλέπω να σηκώνει και επιπλέον κάρτα γραφικών..
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.672
Reaction score
28.012
99% φταίει η γραμμή σου. Πόσα πιάνεις;
[DOUBLEPOST=1462876872][/DOUBLEPOST]Για streaming HD θέλει 8αρα γραμμή.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
8άρα έχω. Όταν είχε γίνει η μέτρηση έπιανε 9 η γραμμή άρα έβαλα το πακέτο με τα 8Mbps. Τώρα δεν ξέρω μετά από 3 χρόνια αν έχει αλλάξει κάτι.
[DOUBLEPOST=1462879804][/DOUBLEPOST]Θα μπορούσα βέβαια να προσπαθήσω με άλλο pc να streamάρω, να δω τι θα γίνει..
χμμμ
 


Μηνύματα
41
Reaction score
75
Ο ευκολότερος τρόπος να δεις αν φταίει η γραμμή ή το PC είναι σε ένα βίντεο του youtube πατάς δεξί κλικ και "stats for nerds". Εκεί βλέπεις όσο παίζει αν έχει dropped frames (οπότε φταίει το PC) ή αν κολλάει λόγω σύνδεσης (το buffer health θα είναι 2-3 δευτερόλεπτα). Συνήθως 8mbps γραμμή φτάνει για τα περισσότερα 1080p στο youtube.
 

Μηνύματα
879
Reaction score
1.145
Δοκίμασα άλλον υπολογιστή στο ίδιο δίκτυο και παίζει 1080 κανονικά..δυστυχώς.
Θα πατήσω και ένα stats for nerds για να το ποστάρω εδώ
 



Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Το ότι το μηχάνημα τρέχει 1080p ματρόσκες δεν συνεπάγεται ότι είναι τιτάνας επεξεργαστικής δύναμης όπως λες και εσύ. Το βάρος γίνεται offload στην κάρτα γραφικών.

Τι cpu usage έχεις όταν βλέπεις youtube;

Η επιλογή hardware acceleration είναι ενεργοποιημένη; Όταν βλέπεις το βίντεο fullscreen αλλάζει κάτι;

Έχε updated το flash. Δοκίμασε κι άλλους browsers. O Chrome έχει ενσωματωμένο Flash player οπότε αυτό αποκλείει φλασόπροβλήματα και corrupted εγκαταστάσεις.

Επαναλαμβάνω, ο εν λόγω ΑΜD σαν επεξεργαστής ξεπερνιέται από δεινόσαυρους όπως ο Πρέσκοτ.

adobe.jpg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top