Κατασκευή τελικού ενισχυτή PASS ALEPH 5 - Class A 2X60 W

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.478
Ουσιατικά τις λειτουργείς διπλές, παράλληλα η κάθε μια.
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Καλημερα . Σορρυ , νομιζα το ειχα αναφερει . Ειναι οι 40CPQ100 . Δοκιμασα πολλες φορες , τα ξαναεφτιαξα απο την αρχη , εβγαλα τις ψυκτρες , τις μετρησα μια μια στο τεστες , και στο Ωμομετρο γενικα εκανα οτι μπορουσα , αλλα παλι μου ριχνει την ασφαλεια. Δοκιμασα τον ιδιο μετασχηματιστη με απλες γεφυρες και δουλευουν κανονικα .. View attachment 329093 View attachment 329094
1713801541314.png

Οι τέσσερις ψύκτρες δεν ακουμπούν η μια την άλλη και φυσικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις κοινή ψύκτρα για όλες τις διόδους εκτός κι αν βάλεις μονωτικά (μίκες, ροδέλες, κλπ).
 
Last edited:

Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
H ασφαλεια πεφτει . σαν να ειναι κατι βραχυκυκλωμενο. Κυταξα τις συνδεσεις , ειναι ακριβως οπως το σχεδιο που παραθετω παραπανω , και δεν ακουμπαει κατι σε κατι αλλο View attachment 328813 View attachment 328814
Τα σύρματα είναι πολύ λεπτά!
 


Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Λες να του την κάνει από κεί ?
Περισσότερο υποπτεύομαι κάποιο βραχυκύκλωμα στη συρμάτωση κι ύστερα κάποια επαφή μεταξύ ψυκτρών (πάλι βραχυκλυκλωμα). Η διατομή των συρμάτων , κατά τη λειτουργία του ενισχυτή, θα προκαλεί υπερθέρμαση στη διάτρητη πλακέτα και ακουστή συμπίεση στον ήχο ύστερα από λίγη ώρα χρήσης, αλλά δεν ρίχνει τον "γενικό" στις δοκιμές.
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.351
Λες ε?
Τι να σου πω? για την διατομή των συρμάτων λέω. Στην όποια πλακέτα το τυπωμένο δεν νομίζω να έχει συνολικά μεγαλύτερη επιφάνεια.
Εκτός αν το σύρμα που έχει βάλει ο νηματοθέτης είναι όντως τόσο ψιλό και δεν το αντιλαμβάνομαι εγώ.
 

Μηνύματα
253
Reaction score
177
kalhspera. βραχυκυκλωμα δεν υπαρχει . Τα συρματα ειναι 0,5mm διαμετρο , και η ασφαλεια πεφτει ακαριαια. Δεν νομιζω να προλαβαινουν να ζεσταινονται . Μου εχουν σπασει τα νευρα. Θα βαλω τις απλες γεφυρες να ησυχασω . Εχω φαει ωρες και ωρες να προσπαθω να το φτιαξω και το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. 4 διατρυτες εχω χαλασει . Θα εχω θεμα στον ηχο αν χρησιμοποιησω απλες γεφυρες;; ποια τα πλεονεκτηματα των schottky που μου προταθηκαν;; Πολλες αναλογες υλοποιησεις που εχω δει ειναι με απλες γεφυρες. Με αυτες στις φωτο παντως μια χαρα δουλευει το τροφοδοτικο
20240425_072745.jpg
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.351
Οι schotky είναι πιο γρήγορες από τις απλές γέφυρες. Δεν γνωρίζω αν ακούγεται η διαφορά.
Κάποιοι λένε ότι είναι ακουστή.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Για να ξεκαθαρίσουμε τελείως την εικόνα, η συνδεσμολογία με τις σότκυ που πέφτει η ασφάλεια (αλλά και με τις απλές) είναι :
Δίκτυο-->Μετασχηματιστής-->Γέφυρα--> ?? Φορτίο ?? (και τι ακριβώς)
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Θα εχω θεμα στον ηχο αν χρησιμοποιησω απλες γεφυρες;; ποια τα πλεονεκτηματα των schottky που μου προταθηκαν;;
Οι "εξωτικές" γέφυρες με διακριτές γρήγορες διόδους, στα συμβατικά ασταθεροποίητα "βαριά" τροφοδοτικά, συνεισέφεραν με αρνητικό πρόσημο στον ήχο των ενισχυτών μου (τάξεις Α και ΑΒ). Αντίθετα, θετικό πρόσημο πήρα μόνο όταν τις χρησιμοποίησα στα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά προενισχυτών (RIAA και LINE).
Επομένως, στην κατασκευή σου θεωρώ πως θα βγεις "κερδισμένος" από τη χρήση των κλασικών "αργών" γεφυρών!
 

Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Τα συρματα ειναι 0,5mm διαμετρο
Το ρεύμα που περνάει από αυτά τα "σύρματα" είναι της τάξης των 3Α σε μόνιμη ροή (ανεξαρτήτως στάθμης ακρόασης). Αν δεν είναι "πειραματική" η όλη διάταξη, τότε στην πράξη θα υπάρξουν προβλήματα δυσλειτουργίας, αν αυτά δεν αντικατασταθούν με 5 ή 6 όμοια "σύρματα" σε σφιχτή μεταξύ τους πλέξη.
 

Μηνύματα
1.731
Reaction score
789
Οι "εξωτικές" γέφυρες με διακριτές γρήγορες διόδους, στα συμβατικά ασταθεροποίητα "βαριά" τροφοδοτικά, συνεισέφεραν με αρνητικό πρόσημο στον ήχο των ενισχυτών μου (τάξεις Α και ΑΒ). Αντίθετα, θετικό πρόσημο πήρα μόνο όταν τις χρησιμοποίησα στα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά προενισχυτών (RIAA και LINE).
Επομένως, στην κατασκευή σου θεωρώ πως θα βγεις "κερδισμένος" από τη χρήση των κλασικών "αργών" γεφυρών!
Θελουν πυκνωτες χαμηλου esr ή φιλτρο τυπου Π με μικρη αντίσταση ή πηνιο
Το ρεύμα που περνάει από αυτά τα "σύρματα" είναι της τάξης των 3Α σε μόνιμη ροή (ανεξαρτήτως στάθμης ακρόασης). Αν δεν είναι "πειραματική" η όλη διάταξη, τότε στην πράξη θα υπάρξουν προβλήματα δυσλειτουργίας, αν αυτά δεν αντικατασταθούν με 5 ή 6 όμοια "σύρματα" σε σφιχτή μεταξύ τους πλέξη.
Ειναι πραγματι πολυ λεπτο το ρυρμα αλλα δεν ειναι η αιτία της πεσμενης ασφαλειας. Ο νηματοθετης ομως σηκωσε τα χερια ψηλα και μαλλον δεν θα μάθουμε το προβλημα
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Σότκυ "ειδικών ιδιοτήτων" από ι-πρέυ ίσως ;;

(αμφίδρομης διέλευσης στις ΥΤ :laugh: :laugh: )
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Πλάκα-Πλάκα, τώρα που το ξανασκέφτομαι, 2x24VAC δίνουν στην γέφυρα κορυφές των ±68V.
Αν οι δίοδοι είναι μούφες . . .

Αλλο: Δύσκολο φαίνεται, αλλά λέτε να έχει γίνει σοβαρό λάθος στην συνδεσμολογία των δευτερευόντων ; Η και στην σήμανση του μετασχηματιστή ;
Οι εν λόγω σότκυ έχουν max working peak reverse V = 100V. Με 4 δευτερεύοντα (ακόμα και με τρία) των 24V σε σειρά, την ξεπερνάς αυτή τη τιμή και οι σότκυ άγουν και αντίστροφα - βραχυκύκλωμα. Ενώ οι κλασικές του γέφυρες με μεγαλύτερο Vr συνεχίζουν να δουλεύουν κανονικά.
Και τώρα που παρατηρώ την φωτό του #39, η δρομολόγηση των καλωδίων του μετασχηματιστή σαν να είναι περίεργη, αλλά δεν την διακρίνω καθαρά . . .

Vintage hi-fi john, με κλασική γέφυρα τι τάση παίρνεις στην έξοδο; (και τι τάση δίνει ο μετασχηματιστής στην είσοδο AC; )
Απάντησε και στο #69.
Οι δοκιμές έγιναν στον πάγκο, ή μέσα στο κουτί και τι ακριβώς ήταν συνδεδεμένο;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.121
Reaction score
20.630
Οκ, να γράψω κι εγώ λίγα λόγια.

1. Η χρήση διόδων σότκυ σε ενισχυτή ακουστικής συχνότητας με γραμμικό τροφοδοτικό αποτελούν συγχρόνως συγκεκριμένο σκοπό και πρόσχημα. Ως σκοπός, αντιστοιχούν με το να βγαίνεις ολόγυμνος στο κρύο, φορώντας κασκόλ στο λαιμό για να μην κρυώσεις. Μπορούν επίσης να είναι πρόσχημα για αλμυρή τιμή πώλησης, που εν προκειμένω δεν υφίσταται, αφού πρόκειται για diy project.

2. Μια τεχνικά ορθότερη επιλογή είναι η χρήση δύο απλών γεφυρών, μιας ανά πολικότητα, με γείωση της άλλης απόληξης, αντίστοιχα. Αυτό ενδείκνυται ειδικά στην περίπτωση που υπάρχουν διαθέσιμα δευτερεύοντα τυλίγματα ανά πολικότητα και ανά κανάλι, αλλά και πάλι, ακόμη και εν προκειμένω, όπου υπάρχει διαθέσιμος ένας μετασχηματιστής με δύο δευτερεύοντα τυλίγματα ανά κανάλι ισχύος για αμφότερα τα κανάλια, η χρήση δύο γεφυρών είναι μακράν προτιμώτερη, δεδομένου ότι είναι πάμφθηνες. Το ίδιο ισχύει και για την τροφοδοσία των σταδίων οδήγησης.

3. Μια ακόμη ορθή επιλογή είναι η κατασκευή σε μορφή μονομπλόκ και σύνδεση ενός εκάστου τελικού με το αντίστοιχο ηχείο με όσο γίνεται πιο κοντό καλώδιο, ακόμη και πιο κοντό από μισό μέτρο (προφανώς με αντίστοιχη αύξηση του μήκους των interconnect).
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Vintage hi-fi john,
Συγγνώμη που επανέρχομαι, και δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, αλλά βάσει του οτι όλα δείχνουν να έχουν γίνει σωστά και κυρίως των παρακάτω : . . .
Βραχυκυκλωμα δεν εχει η διατρυτη , καμια απο τις δυο. Συνδεμενους πθκνωτες δεν εχω πουθενα . δινω ρευμα στον τοροιδη , μου βγαζει κανονικά τις τασεις AC που πρεπει. Συνδεω μια απο τις 2 γεφυρες ( οποια και να ειναι ) , ριχνει την ασφαλεια .
Δοκιμασα τον ιδιο μετασχηματιστη με απλες γεφυρες και δουλευουν κανονικα ..
. . . μόνο μία εξήγηση υπάρχει, θαύματα δεν γίνονται, οι σότκυ είναι μούφες, σπάνε και άγουν αντίστροφα νωρίτερα από τις προδιαγραφές τους.
(εκτός εαν ... τα δευτερεύοντα του τορροειδή είναι στα 35,4V αντί 24, ή η τάση του δικτύου στο σπίτι σου ξεπερνά τα 340V RMS ! :roflmao: - και στα ρέιλς με τις απλές γέφυρες θα πάρεις... ±50V )

Ή, ΠΡΟΣΟΧΗ !!! : Τα ποδαράκια που δείχνει το τέστερ στο #60, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ με αυτά της από πάνω εικόνας (που είναι σύμφωνη με το pdf) - δεν ξέρω τι παίζει εδώ, ελπίζω να είναι απλά ο τρόπος συνδεσμολογίας κατά την δοκιμή.


Αλλιώς : Πες, pls την προέλευση των σότκυ, να βάλουμε τον πωλητή στην μαύρη λίστα
.

ΥΓ 1 : Για βάλε την γέφυρα μεταξύ 0-24V . Πέφτει η ασφάλεια ;
ΥΓ 2 : Για βάλε τα ποδαράκια 1-3 ( ή μήπως 1-2, τι να πω;; ) μίας μόνο σότκυ μεταξύ 0-24V και μετά ±24V . Πέφτει η ασφάλεια ;
 
Last edited:

Μηνύματα
400
Reaction score
1.207
Ή, ΠΡΟΣΟΧΗ !!! : Τα ποδαράκια που δείχνει το τέστερ στο #60, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ με αυτά της από πάνω εικόνας (που είναι σύμφωνη με το pdf) - δεν ξέρω τι παίζει εδώ, ελπίζω να είναι απλά ο τρόπος συνδεσμολογίας κατά την δοκιμή.
Πολύ σωστή παρατήρηση!
1714257453036.png
 

Attachments


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.014
Reaction score
1.478
Τα 1, 2, 3, είναι τα καλώδια του tester, δεν αντιστοιχούν απαραίτητα στους αριθμούς του σχεδίου της διόδου. Εξαρτάται πως τα χρησιμοποίησε ο φίλος μας όταν σύνδεσε την δίοδο. Αυτά τα μηχανάκια λειτουργούν και μετράνε όπως και να βάλεις τα καλώδια τους!
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.403
Reaction score
1.857
Τα 1, 2, 3, είναι τα καλώδια του tester, δεν αντιστοιχούν απαραίτητα στους αριθμούς του σχεδίου της διόδου. Εξαρτάται πως τα χρησιμοποίησε ο φίλος μας όταν σύνδεσε την δίοδο. Αυτά τα μηχανάκια λειτουργούν και μετράνε όπως και να βάλεις τα καλώδια τους!
Ναι, ναι, γι'αυτό έγραψα :
δεν ξέρω τι παίζει εδώ, ελπίζω να είναι απλά ο τρόπος συνδεσμολογίας κατά την δοκιμή.
Είναι όμως έτσι, ή το τέστερ έχει θηλυκή υποδοχή και σφηνώνεις μέσα ότι θέλεις να μετρήσεις; Σε τέτοια περίπτωση, κατά 99% η αρίθμηση θα είναι με τη σειρά 1-2-3 , και τα ποδαράκια της σότκυ δεν αντιστοιχούν στην εικόνα του pdf - κάτι που συνάδει με το παρουσιαζόμενο μυστηριώδες βραχυκύκλωμα που όμως με διαφορετική γέφυρα δεν παρουσιάζεται. Η... απλά οι σότκυ είναι μούφες.
Εγώ θα εξέταζα πρώτα το μάνιουαλ του τέστερ, και ύστερα τις σότκυ ασύνδετες, εκτός γέφυρας
.

Σημ: Υπ'όψιν οτι έχει τύχει σε γνωστό μου να καίει χωρίς λόγο το ένα μετά το άλλο κάποια τρανζίστορ, μέχρι που διαπίστωσε οτι τα ποδαράκια ήταν σε διαφορετική διάταξη(!) και επρόκειτο για ειδική παραγγελία παρτίδας από κάποια εταιρεία. Μάλλον επειδή βόλευε την ιδιαίτερη σχεδίαση κάποιου ιδιαίτερου PCB (ή... για να εξασφαλίσει την μη αντιγραφή του μηχανήματός της)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.689
Μηνύματα
2.870.001
Members
37.944
Νεότερο μέλος
belg1960
Top