Ιστορίες hi end για κλάματα: Director's Cut (Τα κομμένα)


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Πωωωωωωωω ρε φίλε....

Αμανε κυνηγάγαμε το "σωστό" μια ζωή, θα χάναμε διάφορες analύσεις και άλλα γούστα και θα μέναμε με το ιεραποστολικοστριφοσβουριχτο καρεκλάτο στην καλύτερη...

Άσε μας στα γούστα μας ρε καϊμένεεεεεεεε..... ΜΑΚΑΡΙΟΙ ΟΙ ΤΟ "ΣΩΣΤΟ" ΑΓΝΟΟΥΝΤΕΣ! :fuckyou:
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ούτε και σεφ είμαι, αλλά δε θα δίσταζα, αν το φαγητό που μου σέρβιρε ο σεφ με τους χρυσούς σκούφους, μου φαινόταν ανάλατο, θα έριχνα λίγο αλάτι και ας ξίνιζε, τα μούτρα του! και ας ήταν ''αντικειμενικά'' λάθος! Θεωρώ ότι εκείνος μαγειρεύει για μένα, και ότι εγώ τρώω για να ευχαρΙστήσω εμένα και όχι αυτόν.
ετσι κανουν και οι περισσοτερες εταιρειες, θεωρουν πως το φαγητο του σεφ ειναι αγευστο και προσθετουν αλατι και μπαχαρικα. το θεμα ειναι οτι ο πελατης μπορει να μεινει ικανοποιημενος απο το πιατο αλλα το πιατο δεν εχει καμια σχεση με τον σεφ
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
αν το φαγητό που μου σέρβιρε ο σεφ με τους χρυσούς σκούφους, μου φαινόταν ανάλατο, θα έριχνα λίγο αλάτι και ας ξίνιζε, τα μούτρα του! και ας ήταν ''αντικειμενικά'' λάθος! Θεωρώ ότι εκείνος μαγειρεύει για μένα, και ότι εγώ τρώω για να ευχαρΙστήσω εμένα και όχι αυτόν.
Θα περιοριστω στον σεφ :)
Συμφωνω μαζι σου,ακομη κι αν η συνταγη ειναι αποκλειστικα δικη του π.χ ενα στέικ.
Αν δεν μου αρεσει, θα τρωγω αλλου.Δεν ειναι κανενας υποχρεωμενος να του αρεσει.
Μου ετυχε περιπτωση να μου φερουν μπριζολα λιγοτερο ψημενη απο οτι παρηγγειλα, την πηρε και την εφερε δυο φορες.Την τριτη φορα του ειπα απλα να την φαει αυτος και εφυγα.Σεφ,πολλοι.Καποιων οι συνταγες αρεσουν,αλλων οχι.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
ετσι κανουν και οι περισσοτερες εταιρειες, θεωρουν πως το φαγητο του σεφ ειναι αγευστο
Δηλαδη οπου εφαγες ολοι οι σεφ ηταν bang-on ? Τυχερε :drinks:
[DOUBLEPOST=1474990263][/DOUBLEPOST]
γιατί (ξέρει ότι) έχει βάλει σωστό αλατοπίπερο.
Kωστα,ο σεφ,το "σωστο αλατοπιπερο" να το βαζει στις αποκλειστικα δικες του συνταγες και να μαθει να δεχεται και την απορριψη.
Ο πελατης παραγγελνει αυτο που του αρεσει,και ο σεφ το μαγειρευει ετσι(ειτε του αρεσει ειτε οχι),εκτος κι αν τολμα να πεταξει εξω τον πελατη του :D
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
- έχει τύχει μαζί τους να ακούσουμε και ακριβότερα συστήματα και ενώ τους άρεσαν δεν το σκεφτόντουσαν να τα αποκτήσουν , και δεν μιλάω για πολύ ακριβά , αλλά για συστήματα της τάξης των 400-500eu/τεμάχιο . Θα αγόραζαν υλικό προς ακρόαση ή κάτι άλλο
Εγω σαν μουσικοφιλος κατ' αρχην και "μηχανακιας" δευτερευοντως και κατοχος ενος βασικου συστηματος ,οφειλω να πω οτι η μεταβαση απο μια συσκευη σε μια ανωτερης κατηγοριας -εμενα τουλαχιστον- μου εδωσε κατι παραπανω στη μουσικη μου απολαυση.
Αναλυση,χροιες,βαθος,πλατος,διαυγεια ... δε τα ξερω αυτα και δε συνεχιζω.Και μιλω για το ευρος τιμων που αναφερεις και μαλιστα τα πλειστα μεταχειρισμενα.
Σιγουρα παιρνεις κατι περισσοτερο στη μουσικη σου βελτιωνοντας το συστημα σου.Οφειλεις να το κανεις σαν μουσικοφιλος.
Μεχρι ποιο σημειο -οικονομικο- ειναι "λογικο" και πως να αποφυγουμε τις παγιδες-λαθη ειναι το ζητουμενο για 'μενα και αυτο που περιμενω (και παιρνω :drinks:(νομιζω)) απο τους φιλους με μεγαλυτερη εμπειρια στο αθλημα.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.401
Reaction score
125.579
Kωστα,ο σεφ,το "σωστο αλατοπιπερο" να το βαζει στις αποκλειστικα δικες του συνταγες και να μαθει να δεχεται και την απορριψη.
Ο πελατης παραγγελνει αυτο που του αρεσει,και ο σεφ το μαγειρευει ετσι(ειτε του αρεσει ειτε οχι),εκτος κι αν τολμα να πεταξει εξω τον πελατη του :D
Στην περίπτωσή μας, ο "σεφ" φτιάχνει το αρχείο μουσικής, το οποίο είτε γίνεται CD είτε flac και το παίρνεις να το ακούσεις. Ομολογουμένως, άλλες παραγωγές έχουν πολλά πρίμα, άλλες πολλά μπάσα, άλλες πολλά μεσαία.

Αν είναι σε κάθε διαφορετική ηχογράφηση να βαζοβγάζεις μπασομεσαιοπρίμα, χαρά στο κουράγιο σου.


Ο "σεφ" πάντως δε φτιάχνει DAC ή ηχεία. Αυτά παίζουν με συγκεκριμένο τρόπο. Εκτός κι αν είναι λάθος κατασκευασμένα, προβληματικά, οπότε βγάζουν πάντα πολλά μπάσα ή πολλά μεσαία ή πολλά πρίμα, ασχέτως ηχογράφησης. Εντάξει, είναι απλώς ελαττωματικές συσκευές. Κάποιες από αυτές, είναι πολύ όμορφες, και πουλιούνται κι ακριβά. Να, αυτά. :)
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Το Grimm δεν ειναι χαϊεντιά. Δηλαδη δεν ειναι βουντού.

Ειναι εφαρμοσμένη επιστήμη. Αυτο πληρώνει ο αγοραστής, και όχι μόνο τα υλικά.

Είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε να παμε στον μελετημένο γιατρό ή στον ομοιοπαθητικό. Ακόμα και στην ξεματιάστρα. Τώρα αν αυτοί οι τρείς χρεώνουν ιδια επίσκεψη για μισή ωρα, δεν σου φταίει ο γιατρός.
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Το Grimm δεν ειναι χαϊεντιά. Δηλαδη δεν ειναι βουντού.

Ειναι εφαρμοσμένη επιστήμη. Αυτο πληρώνει ο αγοραστής, και όχι μόνο τα υλικά.

Είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε να παμε στον μελετημένο γιατρό ή στον ομοιοπαθητικό. Ακόμα και στην ξεματιάστρα. Τώρα αν αυτοί οι τρείς χρεώνουν ιδια επίσκεψη για μισή ωρα, δεν σου φταίει ο γιατρός.
Και το αυτοκίνητο επιστήμη έχει μέσα του και υλικά πολύ ακριβότερα από το grimm και όμως αρκετα κοστίζουν λιγότερο του grimm...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Και το αυτοκίνητο επιστήμη έχει μέσα του και υλικά πολύ ακριβότερα από το grimm και όμως αρκετα κοστίζουν λιγότερο του grimm...
Σε λίγο θα φτάσουμε στο αμίμητο ''και τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε''...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
Και το αυτοκίνητο επιστήμη έχει μέσα του και υλικά πολύ ακριβότερα από το grimm και όμως αρκετα κοστίζουν λιγότερο του grimm...
Ναι.
Το βουντού όμως δεν ειναι επιστήμη.
[DOUBLEPOST=1475061516][/DOUBLEPOST]Απο #466

115558_48f2033bb0e437f994675fbbe20b8b4b.jpg
 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Σε λίγο θα φτάσουμε στο αμίμητο ''και τα παιδάκια στην Αφρική πεινάνε''...
Άλλος έκανε παραλληλισμούς με το ιατρικό επάγγελμα και επ'αυτου ετεθει ένας ακόμα παραλληλισμός. Το QUOTE γιατί σε εμένα? Α ξέχασα ο κύριος (εξαιρετικά συμπαθής) dimifoot είναι του στενού κύκλου του Avsite.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.494
η τεχνολογια στα αμαξια ειναι βουντου?..και τα grimm επιστημη?
Ω ρε παιδια, δεν καταλαβαινόμαστε ....

Για Grimm και την σχεση τους με το HiEnd μιλησαμε.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.945
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top