Έκθεση HXOS EIKONA SHOW 2015

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Δεν θα μπορούσε ποτέ να προκρίνω τα ATC υπό τις δεδομένες συνθήκες.

Και για να μη μένουμε με την αγωνία...

Ποια είναι λοιπόν η πεντάδα συστημάτων που επιτέλεσαν-κατά τη γνώμη του γράφοντος- με τον καλύτερο τρόπο την εκθεσιακή τους αποστολή,ικανοποιώντας το όραμα των αντιπροσώπων τους;

GoldenEar Triton Seven-Rega
Επιβεβαιώνοντας το ρητό ΄΄Παν Μέτρον Άριστον΄΄ ,έθετε τον μέσο χρήστη προ των ευθυνών του εάν αυτός επέλεγε να το προσπεράσει προκειμένου ν'αναζητήσει ελκυστικότερη απόδοση.Σημειωτέον ότι ο υπεύθυνος δωματίου δεν δεχόταν αναπαραγωγή υλικού άλλου από το δικό του,καλώντας τους ενδιαφερόμενους να επισκεφθούν τον χώρο της αντιπροσωπείας για να το υποβάλλουν σε όποια δυσκολία θα ήθελαν.

Zingali Twenty Evo-Galactron
Μακρο και μικρο-δυναμική πανδαισία,παντελής απουσία τονικής υπογραφής από την κόρνα omniray,αμεσότητα παραπέμπουσα σε live,παρακινούσε φωναχτά και τον πλέον αδιάφορο επισκέπτη σε διασκεδαστική ακρόαση,έστω και αν η τονική ισορροπία και στερεοφωνική απεικόνιση δεν ακολουθούσαν ευλαβικώς τις επιταγές του master.

Tidal
Όπως λέμε...Primadonna.Υπερίσχυσε για την κατάληψη της θέσης ενάντια στις έτερες πριμαντόνες Kaiser Kawero! Classic/CH Precision και του συνόλου με Audio Exclusiv/Clearaudio/Pathos όχι για τη σαγηνευτική αρμονική υπογραφή,αλλά επειδή ακολουθούσε πιστότερα όποτε οι ενεργειακές απαιτήσεις του προγράμματος δυσκόλευαν.

Avalon Idea-Jeff Rowland-MSB
Επέδειξε ότι ένα σύστημα με κλασσική αρχιτεκτονική και παθητικά ηχεία ανάκλασης χαμηλών μπορεί ν'αποδώσει εντός τυπικού μικρού χώρου ακλόνητη στερεοφωνία,λεπτομέρεια,δυναμισμό και τονική ισορροπία,χωρίς ν'απαιτούνται εξωτικά διαφράγματα,λυχνιακές τοπολογίες,θηριώδη ενισχυτικά ή βινυλιακή υπογραφή.

Grimm Audio LS1-Amarra
Εάν με τα προηγούμενα συστήματα ο υποφαινόμενος ευχόταν να πέρναγε κάποιες μέρες ούτως ώστε να άκουγε από μία φορά όλα τα αγαπημένα του μουσικά κομμάτια,αυτό εδώ ήταν το μόνο με το οποίο δεν θα κουραζόταν να τ'ακούει ξανά και ξανά.Ο αντιπρόσωπος είχε αντιπαρέλθει τις ακουστικές δυσκολίες του χώρου με ζεύγος μπασοπαγίδων και διαχυτικές διατάξεις τύπου Schroeder 2d στις γωνίες όπισθεν των ηχείων.Πληροφορούσαν τον ακροατή για την ποιότητα έκαστης παραγωγής με τρόπο που ακύρωνε οιαδήποτε χαϊενδική εκζήτηση.Κάθε νότα υπέβαλλε την ιδέα ότι οι ατέρμονες αγωνίες ως προς την υψηλή πιστότητα εξακολουθούσαν να υφίστανται ακριβώς...κάπου αλλού.Όπως ήταν στημένο το σύνολο,αντιστεκόταν επίσης αποτελεσματικά σε φαινόμενα κωδωνισμού,ακόμα και σε λίαν απαιτητικά δυναμικά ξεσπάσματα του προγράμματος.

Σημειωτέον ότι τα ανακοινωθέντα εκ των προτέρων Kii Three δεν είχαν παραληφθεί εγκαίρως από την ΑΡΑ κατά το χρόνο της εκθέσεως,ενώ το παρόν βινυλιακό Linn Sondek δεν συμμετείχε τελικώς με την επίσης παρούσα metric λόγω ατυχήματος στην κεφαλή κατά τη μεταφορά.
Δεν ξέρω αν δικαιούμαι αλλά μήπως μπορώ να ρωτήσω ποιες ακριβώς συνθήκες στέρησαν την πρόκριση στα ATC;
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Δεν ξέρω αν δικαιούμαι αλλά μήπως μπορώ να ρωτήσω ποιες ακριβώς συνθήκες στέρησαν την πρόκριση στα ATC;


Όρισα στη δική μου συνείδηση πέντε μονάχα θέσεις,έχοντας επίγνωση ότι κάποιες από τις μόνιμες συμπάθειες δεν θα προκριθούν..Θεωρώ δε ότι αιτιολόγησα επαρκώς τις ακροαματικές προτιμήσεις μου ως προς τα σύνολα που παρατέθηκαν σε αυτήν την εκδήλωση.Η επιδίωξη να περνώ απαρατήρητος δεν με εμπόδισε να κάνω ακροάσεις για πληθώρα δωματίων σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και στη βέλτιστη θέση εντός αυτών.

Εκ των υστέρων μάλιστα,μπορώ να σημειώσω τα εξής στοιχεία : Όλα τα δωμάτια της πεντάδας παρέταξαν ένα μονάχα ζεύγος ηχείων προς ακρόαση.Οι υπεύθυνοι των τεσσάρων είχαν προβεί σε διαφορετικού βαθμού παθητική ακουστική φροντίδα.Το δε σύστημα για το οποίο θα εκταμίευα ευχαρίστως για πολλά χρόνια,διέθετε ενεργά ηχεία πλήρους φάσματος με κλειστή καμπίνα και απόλυτη χρονική ευθυγράμμιση των επιμέρους δρόμων,η άρτια απόδοση της πληροφορίας δεν υποβαθμιζόταν σε μέσες προς χαμηλές στάθμες,ενώ το ομόλογο δωμάτιο ήταν επιπλέον εξοπλισμένο με μπασοπαγίδες,διαχυτές,αλλά και ηχοαπορροφητικά πάνελ στις πλευρικές ανακλάσεις.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257


Όρισα στη δική μου συνείδηση πέντε μονάχα θέσεις,έχοντας επίγνωση ότι κάποιες από τις μόνιμες συμπάθειες δεν θα προκριθούν..Θεωρώ δε ότι αιτιολόγησα επαρκώς τις ακροαματικές προτιμήσεις μου ως προς τα σύνολα που παρατέθηκαν σε αυτήν την εκδήλωση.Η επιδίωξη να περνώ απαρατήρητος δεν με εμπόδισε να κάνω ακροάσεις για πληθώρα δωματίων σε διαφορετικές χρονικές στιγμές και στη βέλτιστη θέση εντός αυτών.

Εκ των υστέρων μάλιστα,μπορώ να σημειώσω τα εξής στοιχεία : Όλα τα δωμάτια της πεντάδας παρέταξαν ένα μονάχα ζεύγος ηχείων προς ακρόαση.Οι υπεύθυνοι των τεσσάρων είχαν προβεί σε διαφορετικού βαθμού παθητική ακουστική φροντίδα.Το δε σύστημα για το οποίο θα εκταμίευα ευχαρίστως για πολλά χρόνια,διέθετε ενεργά ηχεία πλήρους φάσματος με κλειστή καμπίνα και απόλυτη χρονική ευθυγράμμιση των επιμέρους δρόμων,η άρτια απόδοση της πληροφορίας δεν υποβαθμιζόταν σε μέσες προς χαμηλές στάθμες,ενώ το ομόλογο δωμάτιο ήταν επιπλέον εξοπλισμένο με μπασοπαγίδες,διαχυτές,αλλά και ηχοαπορροφητικά πάνελ στις πλευρικές ανακλάσεις.
Φυσικά και αιτιολόγησες τις προκρίσεις σου και είναι απόλυτα σεβαστές. Αν όμως η έλλειψη ακουστικής φροντίδας κατά τη γνώμη σου, ήταν αυτή που έβλαψε την σωστή αναπαραγωγή, θα μου επιτρέψεις να σημειώσω ότι σε ένα "γεμάτο" και μικρό δωμάτιο με ηχεία acoustic suspension και με περιορισμένο σε έκταση χαμηλό λόγω νοοτροπίας σχεδίασης, δεν θεώρησα ότι θα ήταν απαραίτητη η εν λόγω φροντίδα και το ακουστικό αποτέλεσμα μου το επιβεβαίωσε. Επίσης οι δοκιμές που έκανα την ημέρα του στησίματος μου έδειξαν ότι τα 3 ζεύγη δεν έκαναν κάποια σημαντική ακουστική διαφοροποίηση. Αυτή είναι η δική μου θεώρηση, κατά τα άλλα συμφωνώ εν γένει με τις προκρίσεις σου.
 

Μηνύματα
27.377
Reaction score
25.425
Νομίζω ότι ενα σύγγραμμα γραμμένο στην γραμμική β θα ήταν απλούστερο στην ανάγνωσή του.
Αν αντιλαμβάνεσθε τι εννοώ.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Νομίζω ότι ενα σύγγραμμα γραμμένο στην γραμμική β θα ήταν απλούστερο στην ανάγνωσή του.
Αν αντιλαμβάνεσθε τι εννοώ.
Αν η παρατήρηση είναι προς εμένα, δεν έχω καταλάβει τι εννοείς.
 

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Αφηνωντας απεξω τη ακουστικη φροντιδα, αλωστε ποσοι μπορουν να κανουν κατι τετοιο σε κατοικισιμο χωρο,ολα τα ζευγη το ενα διπλα στο αλλο, ποσο αυτο επηρεαζει την εικονα?
Τελος αυτη ειναι η σωστη θεση που πρεπει να εχουν τα ηχεια στο χωρο οπως βλεπω στη φωτο?
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.811
Reaction score
11.060
Δεν ξέρω αν έγιναν μετρήσεις, τα δικά μου αυτιά πάντως δεν εντόπισαν κάποιο τρανταχτό πρόβλημα ακουστικής στα δωμάτια της έκθεσης. Οι διαστάσεις των μικρών δωματίων ήταν περίπου 3.5m Χ 6m X 2.5m που είναι αποδεκτές από άποψη modes, δεν υπήρχαν έντονα ανακλαστικές επιφάνειες (π.χ. πλακάκια) και οι ενδοτικές μεσοτοιχίες με ηχομόνωση λειτουργούσαν θετικά στην ακουστική. Σε αυτά τα δωμάτια η σωστή τοποθέτηση είναι αυτή που ακολούθησαν οι περισσότεροι εκθέτες (ηχεία στη μικρή πλευρά, απέναντι από την πόρτα εισόδου και η θέση ακρόασης στην κορυφή ισοσκελούς τριγώνου).

Στο δωμάτιο του κ. Θέμη τα μικρά ATC που άκουσα αρκετή ώρα με το σετ της benchmark, με και χωρίς σαμπ, ήταν, στα δικά μου αυτιά, αψεγάδιαστα.
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν ξέρω αν έγιναν μετρήσεις, τα δικά μου αυτιά πάντως δεν εντόπισαν κάποιο τρανταχτό πρόβλημα ακουστικής στα δωμάτια της έκθεσης. Οι διαστάσεις των μικρών δωματίων ήταν περίπου 3.5m Χ 6m X 2.5m που είναι αποδεκτές από άποψη modes, δεν υπήρχαν έντονα ανακλαστικές επιφάνειες (π.χ. πλακάκια) και οι ενδοτικές μεσοτοιχίες με ηχομόνωση λειτουργούσαν θετικά στην ακουστική. Σε αυτά τα δωμάτια η σωστή τοποθέτηση είναι αυτή που ακολούθησαν οι περισσότεροι εκθέτες (ηχεία στη μικρή πλευρά, απέναντι από την πόρτα εισόδου και η θέση ακρόασης στην κορυφή ισοσκελούς τριγώνου).

Στο δωμάτιο του κ. Θέμη τα μικρά ATC που άκουσα αρκετή ώρα με το σετ της benchmark, με και χωρίς σαμπ, ήταν, στα δικά μου αυτιά, αψεγάδιαστα.
Και πέρσι αλλά και φέτος έκανα μετρήσεις στα δωμάτια του ξενοδοχείου, τα συμπεράσματά μου τα έχω αναφέρει στο post 162 αυτού του νήματος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.998
Reaction score
20.528
Και πέρσι αλλά και φέτος έκανα μετρήσεις στα δωμάτια του ξενοδοχείου, τα συμπεράσματά μου τα έχω αναφέρει στο post 162 αυτού του νήματος.
To link δεν οδηγεί κάπου.:)
 


Z

Zdimis

Guest
Εδώ που τα λέμε Mr themiloc δεν ήταν στήσιμο αυτό ,,παρά το ότι ο ήχος των 40ριων μαγνητίσε....το στήσιμο μαρτυρούσε ότι κάποιος ,ενώ έχει μπει δε διαδικασία να παρουσιάσει.....βαρέθηκε να "κεντραρει" το σετ ηχείων που θέλει να παίξει ,τώρα αν είναι από άποψη πάσο,ίσως κάτι γνωρίζετε που αγνοω.
 

Μηνύματα
909
Reaction score
333
τα δωμάτια των ξενοδοχείων δεν έχουν κούφιους τοίχους από γυψοσανίδα, έχουν ηχομονωτικό υλικό στους τοίχους, έχουν χοντρές κουρτίνες, μοκέτες και ταπετσαρίες, επίσης δεν έχουν βιτρίνες και κομότες με γυαλικά όπως τα σαλόνια των οικιών.. άρα συγκρινόμενοι με τους μέσου όρου οικιακούς χώρους ακρόασης τα δωμάτια των ξενοδοχείων είναι καταλληλότεροι χώροι..

αν συνυπολογίσουμε ότι δεν υπάρχουν άλλοι χώροι με κλειστά δωμάτια δίπλα το ένα στο άλλο για να φιλοξενήσουν τέτοιου μεγέθους εκθέσεις, η λύση του ξενοδοχείου είναι μονόδρομος.. 9 στις 10 τέτοιου είδους εκδηλώσεις παγκόσμια γίνονται σε ξενοδοχεία.. με λίγη προσπάθεια από τους εκθέτες ο ήχος είναι πολύ καλλίτερος από τα οικιακά μέσου όρου σετάπ στα γυμνά οικιακά σαλόνια που όλα κουδουνίζουν, ανακλούν και συντονίζουν..
πολυ σωστος
 






C

chrispo

Guest
ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ "HIGH ENDάδες"

Μήπως δεν ακούτε καλά; Μήπως αισθάνεστε βουλωμένα τα αυτιά σας; Mήπως δεν ακούτε την μουσική , αλλά ήχους και μεμονωμένους μουσικούς φθόγγους?...
Η λύση είναι απλή...

1) Φυσικές ωτικές σταγόνες που βοηθούν στη διάλυση του κεριού και την εύκολη απομάκρυνσή του από το αυτί.

2) Spray για την καθημερινή υγιεινή των αυτιών .Τα φυσικά βιολογικά συστατικά που περιέχει διατηρούν τον ακουστικό πόρο καθαρό, χωρίς περίσσεια κεριού, χωρίς βουητά και μικροερεθισμούς.

3) Μπατονέτα...η σίγουρη λύση...

Τα παραπάνω συνδυάζονται με ένα καλό λούσιμο πρώτα .:thumbsup:
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.618
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top