Έμεινα ..πάκης

Status
Not open for further replies.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.598
Δεν αξιολογούμε το μπάσο σε μη μετρημένο χώρο... ή μήπως είναι;
Μη μπερδεύεσαι..
Ένα θα σου πω : μέτρικ.
Οποιοσδήποτε μα οποιοσδήποτε κάτοχος μέτρικ, δε θα μπορούσε να μη μην ισοσταθμίσει τρόπον τινά με αυτήν το χώρο του, αλλιώς δε θα έμπαινε καν στον κόπο να την αγοράσει, θα είχε άλλες επιλογές ως προτεραιότητες, καθώς αυτή η επιλογή προσφέρεται ακριβώς για αυτό το σκοπό, εκεί δίνει τα ρέστα της!
Και ως γνωστόν, ισοστάθμιση χώρου χωρίς μέτρηση, δεν γίνεται.
Πέραν αυτών πάντως, των δεδομένων και αυταπόδεικτων δηλαδή, η δήλωσή μου παραμένει ως έχει: τέτοιο μπάσο, δε ξανάδα.. Τα ρέστα μου.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
69
Κώστα σε Χαιρετώ.

Εύχομαι να είσαι πάντα καλά εσύ και η οικογένεια σου.

Παρακολουθώ το θέμα και έχω μια απορία αν μου επιτρέπεις .

Συμφώνα με τα δικά σου δεδομένα και με τα δικά σου γούστα .

Τι ποσοστό αναβαθμισεις δίνεις στον χώρο σου( στον εαυτό σου) αν αγόραζες αυτό το σύστημα ηχείων που λες ? ( %)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.799
Reaction score
11.042
Μη μπερδεύεσαι..
Ένα θα σου πω : μέτρικ.
Οποιοσδήποτε μα οποιοσδήποτε κάτοχος μέτρικ, δε θα μπορούσε να μη μην ισοσταθμίσει τρόπον τινά με αυτήν το χώρο του, αλλιώς δε θα έμπαινε καν στον κόπο να την αγοράσει, θα είχε άλλες επιλογές ως προτεραιότητες, καθώς αυτή η επιλογή προσφέρεται ακριβώς για αυτό το σκοπό, εκεί δίνει τα ρέστα της!
Και ως γνωστόν, ισοστάθμιση χώρου χωρίς μέτρηση, δεν γίνεται.
Πέραν αυτών πάντως, των δεδομένων και αυταπόδεικτων δηλαδή, η δήλωσή μου παραμένει ως έχει: τέτοιο μπάσο, δε ξανάδα.. Τα ρέστα μου.
Τι να σου πω, εγώ είμαι σε φάση αναζήτησης ικανοποιητικού μπάσου δια μέσου άκουτων προσεγγίσεων, ίδωμεν...μετρικ, dirac και κλειστά κουτιά δεν με κάλυψαν... φταίει και ο χώρος...
 
Last edited:

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
..., η δήλωσή μου παραμένει ως έχει: τέτοιο μπάσο, δε ξανάδα.. Τα ρέστα μου.
Ρε συ..........μηπως πρεπει να πας σε μεγαλυτερο σαμπ? 21'' ή 24αρι?:D
μηπως να προσθεσεις ακομα ένα 18'' ? :roflmao:

Περα απ' την πλακα τωρα....Τι "βελτιωση" στο χαμηλο σου πιστευεις ότι θα εχεις? (στο χωρο σου βεβαια)
Σε ποιον τομεα θα δεις διαφορα? γιατι στην ποσοτητα, στον ογκο αποκλειεται.
Ενδεχομένως καλυτερο ελεγχο, πιο σφιχτο, και με λιγοτερες "ουρες" . Αυτό θες? ή κατι άλλο?
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Μη μπερδεύεσαι..
Ένα θα σου πω : μέτρικ.
Οποιοσδήποτε μα οποιοσδήποτε κάτοχος μέτρικ, δε θα μπορούσε να μη μην ισοσταθμίσει τρόπον τινά με αυτήν το χώρο του, αλλιώς δε θα έμπαινε καν στον κόπο να την αγοράσει, θα είχε άλλες επιλογές ως προτεραιότητες, καθώς αυτή η επιλογή προσφέρεται ακριβώς για αυτό το σκοπό, εκεί δίνει τα ρέστα της!
Και ως γνωστόν, ισοστάθμιση χώρου χωρίς μέτρηση, δεν γίνεται.
Πέραν αυτών πάντως, των δεδομένων και αυταπόδεικτων δηλαδή, η δήλωσή μου παραμένει ως έχει: τέτοιο μπάσο, δε ξανάδα.. Τα ρέστα μου.
Οπως έλεγε και κάποιος , τόσα χρόνια βαρελάς , τέτοιο πάτο δεν ξανάδα. :roflmao:
 


Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Ρε λεβεντες περαν τωρα της πλακας και της Ελληνικης μιζεριστικης νοοτροπιας...και ειδικα ΑΥΤΩΝ που λενε οτι δεν παιζουν αλλα δεν τα εχουν ακουσει κιολας...ναι υπαρχουν και τετοιοι ακροατες που απλα θελουν να ειναι και αυτοι μεσα στην κουβεντα....

Το συγκεκριμενο combo ηχειο κατα την γνωμη μου (μου επιτρεπεται ετσι??)παιζει αρκετα εως και παρα πολυ καλα ....ειναι ενας πολυ καλος συνδυασμος -μηχανων-και τεχνολογικης ολοκληρωσης εν ετη 2015 μιας και με εναν απλο υπολογιστη και ενα volume control στηνεις ενα εξαιρετο-συστημα-που δεν χρειαζεται να ψαχτεις παραπανω...

Απο αυτης της πλευρας ειναι σιγουρα καινοτομικο ασχετα πορτοφολιου και βαλαντιων που δεν περισσευουν στον καθενα μας...μην ξεχναμε οτι αν εμεις εχουμε λογω κρισης γινει μπατηρακια δεν σημαινει αυτο οτι αρχιζουν πλεον καποιες εως και παρα πολλες μηχανες να μην παιζουν μουσικη γιατι τις εχουμε απλα ως ονειρωξεις απραγματοποιητες!...............................!
παρακολουθώ την κουβέντα, φίλε Βλάση τα λες πολύ καλά στις παραπάνω μπολνταρισμένες φράσεις.. άσχετα αν σε μερικά ποστ παρακάτω παρασυρόμενος από την ροή του θέματος, εκεί με την πιθανή αγορά πας να το γυρίσεις λίγο, τελικά υπερισχύει η πιο πάνω λογική άποψη, δηλαδή "Το συγκεκριμενο combo ηχειο κατα την γνωμη μου παιζει αρκετα εως και παρα πολυ καλα" ... συμφωνώ λοιπόν κι εγώ, ως εκεί.. και το λέω αυτό έχοντας ακούσει τα ηχεία αυτά αρκετές φορές, μάλιστα τα έχουμε ακούσει και παρέα..

βέβαια, έχοντας ακούσει πολλές φορές και τα B&W ειδικά τα N & D, δεν έχω αποκομίσει την εντύπωση πως τα Grimm παίζουν καλύτερα.. έγραψα κάτι στο #276 , υπάρχουν πολύ καλά ηχεία στην αγορά φτιαγμένα από ανθρώπους με πολύ περισσότερη πείρα από τους Ολλανδούς..

τώρα για την 2η φράση "ειναι σιγουρα καινοτομικο ασχετα πορτοφολιου και βαλαντιων " ... οκ συμφωνώ, αλλά εδώ νομίζω ότι δεν αξίζει κάποιος να διαθέσει τόσα χρήματα για να αγοράσει την "καινοτομία" όταν στην πραγματικότητα ψάχνει να αγοράσει καλό ήχο.. Οι φίλτατοι Ολανδοί πρέπει να ρίξουν κατά πολύ την τιμή, κοντά στο 1/3 της σημερινής για να ανταποκρίνεται αυτή στην ποιότητα κατασκευής, τις μονάδες, την εμφάνιση και πάνω απ' όλα στον ήχο του Grimm.. έτσι θα αποκατασταθεί η "ισορροπία", θα πουλήσει ο αντιπρόσωπος, και ο κατασκευαστής θα μπορέσει να εξελίξει περαιτέρω τα ηχεία και την τεχνολογία αυτή, γιατί μην τρελαθούμε κι όλας, διαβάζοντας το παρόν θέμα μπορεί κάποιος και να πιστέψει πως τα "πορτατίφ" είναι και τα καλλίτερα ηχεία στον κόσμο... μην τρελαθούμε κι όλας δηλαδή !!!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
[...] γιατί μην τρελαθούμε κι όλας, διαβάζοντας το παρόν θέμα μπορεί κάποιος και να πιστέψει πως τα "πορτατίφ" είναι και τα καλλίτερα ηχεία στον κόσμο... μην τρελαθούμε κι όλας δηλαδή !!!
Η διαφορά, όμως, έγκειται στο γεγονός ότι τα Grimm δεν είναι μόνο ηχεία - είναι ηχοσύστημα! Οπότε, μπορεί να μην αποτελούν τα καλύτερα ηχεία στον κόσμο, αλλά (σύμφωνα με όσα υποστηρίζονται) σίγουρα αποτελούν το καλύτερο ηχοσύστημα στον κόσμο (στην κατηγορία τιμής του, αν και σκέφτομαι ότι πολλοί από εμάς έχουμε δώσει πολύ περισσότερα χρήματα από το κόστος κτήσης των Grimm, χωρίς να πετύχουμε το αποτέλεσμα που πετυχαίνουν αυτά).
 
Last edited:

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ολα είναι υποκειμενικά τελικά Γιώργο. Οπως το "το καλύτερο ηχοσύστημα στον κόσμο".
Δεν νομίζω να συφωνήσει τελικά ο κόσμος στο ένα καλύτερο ηχοσύστημα στον κόσμο, στήν όποια κατηγορία τιμής, ανεξάρτητα του ποιό θα είναι αυτό. Οσο για το αποτέλεσμα , εδώ και αν χωράνε υποκειμενικότητες.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Στα χρονια που ασχολουμαι με το χομπυ και τις κατασκευες,εχω ακουσει την λεξη "το καλυτερο" για μηχανημα η συστημα, μισο δισεκατομμυριο φορες.Και ειμαι σιγουρος θα το ακουσω αλλες τοσες. :drinks:
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Όταν θα γίνουμε όλοι χούφταλα, τότε θα συζητάμε για πάπιες και σφουγγάρια μπάνιου...
Όχι όπως τώρα... ο ένας το λέει "πορτατίφ", ο άλλος "ο Μπόμπ ο Σφουγγαράκης με το γκιογκιό από κάτω του" και οι υπόλοιποι χαζεύουν το τέλειο υπερσύστημα!!:roflmao::roflmao::roflmao:

Ρε άσταδιάλα!! Ακούστε μουσική ρε σεις!!:lolsign:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
το τελειο δεν χωραει σε αυτον τον κοσμο κυριοι......οπως εγραψα 1000 αυτια -1000 γουστα.......και ετσι θα πηγαινει το πραμα γιατι ετσι ειμαστε οι αθρωπες και ειναι και λογικο αν τα βαλλουμε κατω -εδω ομως εγινε αναφορα για ηχειο-συστημα οπου αναλογικα κερδιζει καιν παιζει πολυ καλα με το sub του για μενα ,αναβαθμιζεται στο μελλον βαση αυτων που ειπαν απο την εταιρεια της Grimm και σιγουρα με ενα τηλεχειριστηριο δεν κυνηγας Χειμαιρες ηχητικες.....απλα τα πραγματα ρε παιδες...γιατι πρεπει να το κουρασουμε κι αλλο το πραγμα......λες και πλεον ακουμε μουσικη?
σκεφτειται το λιγο αυτο το τελευταιο.........μας αφηνουν?μπορουμε?εχουμε χρονο?εχουμε διαθεση?εχουμε χρημα για ανανεωση μηχανων?
εεεεεεεε???
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
Γιάννη, Πανίκκο, Σταμάτη, Βλάση, έχετε όλοι δίκιο, δεν διαφωνώ.

Άλλωστε, αυτό που έγραψα ήταν απλά μια διευκρίνιση σχετικά με τους όρους "ηχεία" και "ηχοσύστημα" στο σχόλιο του SUDOKU. Εξάλλου, πρόσθεσα τη φράση "(σύμφωνα με όσα υποστηρίζονται)" για να δείξω ότι δεν είναι η δική μου άποψη - δεν θα μπορούσα να έχω άποψη άλλωστε, αφού δεν είχα την ευκαιρία να τα ακούσω.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ναι Γιώργο το αντελήφθην ότι δεν ήταν προσωπική σου άποψη.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Γιάννη, Πανίκκο, Σταμάτη, Βλάση, έχετε όλοι δίκιο, δεν διαφωνώ.

Άλλωστε, αυτό που έγραψα ήταν απλά μια διευκρίνιση σχετικά με τους όρους "ηχεία" και "ηχοσύστημα" στο σχόλιο του SUDOKU. Εξάλλου, πρόσθεσα τη φράση "(σύμφωνα με όσα υποστηρίζονται)" για να δείξω ότι δεν είναι η δική μου άποψη - δεν θα μπορούσα να έχω άποψη άλλωστε, αφού δεν είχα την ευκαιρία να τα ακούσω.
To καταλαβαμε Γιωργο .Και μαλιστα,δεν νομιζω να υπαρχει κανενας που δεν πιστευει οτι προκειται και για καινοτομο σχεδιασμο,οτι παιζει καλα κλπ...
Το σχολιο μου ηταν απλα για ισχυρισμους περι "καλυτερου" , "τετοιο πραγμα δεν εχετε ξανακουσει" , κλπ..... που ακουγαμε,ακουμε και θα ακουμε συνεχως.:drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.971
Reaction score
20.486
Το σχολιο μου ηταν απλα για ισχυρισμους περι "καλυτερου" , "τετοιο πραγμα δεν εχετε ξανακουσει" , κλπ..... που ακουγαμε,ακουμε και θα ακουμε συνεχως.:drinks:
Εις τους αιώνες, των αιώνων, αμήν!:D
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Το πακιωσαμε το θεμα......
Γιάννη, Πανίκκο, Σταμάτη, Βλάση, έχετε όλοι δίκιο, δεν διαφωνώ.

Άλλωστε, αυτό που έγραψα ήταν απλά μια διευκρίνιση σχετικά με τους όρους "ηχεία" και "ηχοσύστημα" στο σχόλιο του SUDOKU. Εξάλλου, πρόσθεσα τη φράση "(σύμφωνα με όσα υποστηρίζονται)" για να δείξω ότι δεν είναι η δική μου άποψη - δεν θα μπορούσα να έχω άποψη άλλωστε, αφού δεν είχα την ευκαιρία να τα ακούσω.
Γιωωωωργγγγγ....δεν ειπα και εγω κατι για την απαντηση σου βρε...ουτε για κανενος αλλου....μιλησα γενικα και απλα ειπα την αποψη μου για να μην παρεξηγηθω κιολας!!!:D:D:D
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
τώρα για την 2η φράση "ειναι σιγουρα καινοτομικο ασχετα πορτοφολιου και βαλαντιων " ... οκ συμφωνώ, αλλά εδώ νομίζω ότι δεν αξίζει κάποιος να διαθέσει τόσα χρήματα για να αγοράσει την "καινοτομία" όταν στην πραγματικότητα ψάχνει να αγοράσει καλό ήχο.. Οι φίλτατοι Ολανδοί πρέπει να ρίξουν κατά πολύ την τιμή, κοντά στο 1/3 της σημερινής για να ανταποκρίνεται αυτή στην ποιότητα κατασκευής, τις μονάδες, την εμφάνιση και πάνω απ' όλα στον ήχο του Grimm.. έτσι θα αποκατασταθεί η "ισορροπία", θα πουλήσει ο αντιπρόσωπος, και ο κατασκευαστής θα μπορέσει να εξελίξει περαιτέρω τα ηχεία και την τεχνολογία αυτή, γιατί μην τρελαθούμε κι όλας, διαβάζοντας το παρόν θέμα μπορεί κάποιος και να πιστέψει πως τα "πορτατίφ" είναι και τα καλλίτερα ηχεία στον κόσμο... μην τρελαθούμε κι όλας δηλαδή !!!
αν γίνεται ενα παραδειγμα πηγης προενισχυτη ενισχυτη ηχειου καλωδιων (ασημενιων φυσικα...) που να εχει την αναλυση και την ελλειψη παραμορφωσης στο εύρoς συχνοτήτων που παιζουν τα Grιmm με τιμη ... αντε...έως τα 30000ε.
Ενα παρακαλώ.
Μετα συνεχιζουμε την συζητηση.
 

Status
Not open for further replies.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.281
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top