Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
έχει καλύτερες επιδόσεις ακόμα και αν αυτές δεν... αποτυπωθούν στο άκουσμα :D
Μπα; Ποιος το λέει αυτό;

Απ'οτι βλέπω έχει καθαρό δυναμικό εύρος 121 dB.

Οριακό είναι. Ξέρεις από τα σαμπ τι max SPL θα πιάσω κει μέσα στο δωμάτιο; 😁🤪😜


Συν ότι είναι φθηνότερο :D
Βασικά, αυτός είναι ο λόγος. Τζάμπα είναι το ρημαδι. 😁🤪😜
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.254
Reaction score
27.101
Δύο τεμάχια D50 III


Με λίαν αξιόλογες μετρήσεις όπως φαίνεται, βρίσκονται καθ' οδόν για να γίνουν αναλογικές οι 4 επιπρόσθετες (λίαν προσφάτως ενεργοποιημένες) ψηφιακές έξοδοι του τρινοβ, ώστε να οδηγηθούν τα 4 από τα 5 νέα σαμπ.

Το 5ο, το εμπρός κεντρικό, θα οδηγείται από την τελευταία (τη 16-η) διαθέσιμη αναλογική έξοδο του τρινοβ.

Και 15 δορυφόροι θα γεμίσουν όλες τις υπόλοιπες αναλογικές εξόδους του τρινοβ. Ζωή να'χουν τα καλά μου τα 310, πως αβγατίζουν έτσι δε ξέρω. 😁🤪😜
Δεν έχουν ψηφιακή είσοδο τα σαμπζζζ?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Δεν καλά. Δώστα πίσω και πάρε τα 212. :laugh:
Το 212, με δυό 12-αρια, έχει 60cm ύψος, δε χωράει κάτω από την οθόνη να μπει μέσα στον τοίχο. Ακόμα και για τα πίσω θα είχα πρόβλημα στην τοποθέτηση, θα έβρισκε στην ανάκλιση των πίσω πολυθρόνων.

Συγκριτικά, είναι απίστευτα συμμαζεμένο το 15-αρι.

Το δεύτερο μεγάφωνο που διαθέτουν αυτά τα 2ΧΧs, δεν χρησιμοποιείται τόσο για μεγαλύτερες στάθμες, όσο για έλεγχο γραμμικότητας, για ακόμα χαμηλότερες παραμορφώσεις. Ως στάθμες δηλαδή, τα διπλών μεγαφώνων σαμπ τους είναι παρόμοια με τα ίσης διαμέτρου μονού μεγαφώνου σαμπ τους.
Πολύ ωραία σχεδίαση, και όντως απίστευτα χαμηλές παραμορφώσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.843
60cm ύψος, δε χωράνε κάτω από την οθόνη να μπουν μέσα στον τοίχο.
Είναι απίστευτα συμμαζεμένο το 15-αρι.

Το δεύτερο μεγάφωνο που διαθέτουν αυτά, δεν χρησιμοποιείται τόσο για μεγαλύτερες στάθμες, όσο για έλεγχο γραμμικότητας, για ακόμα χαμηλότερες παραμορφώσεις.
Πολύ ωραία σχεδίαση, και όντως απίστευτα χαμηλές παραμορφώσεις.
Α δεν χωράνε ε; Όχι ε; Έχουμε πρόβλημα χώρου μηχε;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Α δεν χωράνε ε; Όχι ε; Έχουμε πρόβλημα χώρου μηχε;
Ναι, σε νιώθω ρε.

Σκέψου πως εάν χωρούσαν, θα είχα πάρει me geithain δορυφόρους ολόβε. Έσκασα να μετράω με τη μεζούρα, για μήνες μετρούσα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Χωρίς να θέλω να σε βάλω σε περίεργες σκέψεις, πριν κόψεις οτιδήποτε μήπως κάνεις κάποια δοκιμή πάνω σε προχειρες βάσεις? Έτσι όπως είδα διαγράμματα, με τα 4 sub κανονικά γωνίες υπολογίζω πολύ καλύτερο μπάσο και όχι βυθίσεις στα 50-60Hz Αλλά πάλι εγώ δεν ξέρω και πολύ καλα....... Τροφή για σκέψη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Αλλά πάλι εγώ δεν ξέρω και πολύ καλα.
Σωστά μιλάς. 👍

Ούτε γω δε ξέρω, ούτε για πλάκα δηλαδή, το γιατί οι τρινοβαδες προτείνουν τα συγκεκριμένα σενάρια τοποθέτησης, όπως τα προτείνουν.

Ξέρω σίγουρα όμως, πως αυτοί, ξέρουν. 😎

Στις γωνίες η 4-αδα είναι παλιά μου τέχνη κόσκινο πάντως. Όπως και οι προτεινόμενες γενικές αρχές τοποθέτησης σαμπ από τους "μεγάλους", αυτά τα ξέρω και τα καταλαβαίνω. Τα περί waveforming όμως, ως εξέλιξη των double bass arrays, μου είναι (ιδίως από ένα σημείο και μετά) όπως είναι η γραμμική Α σε γιουφτάκι.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.726
Θα φτάσουμε να διαφωνούμε με τους δημιουργούς της τεχνολογίας... :D
Λες και αυτοί είναι χαζοί και δεν έχουν κάνει στον χώρο τους 500 πειράματα :D

3:2 irregular grid και άσε τους να λένε Κώστα, όταν το υλοποιήσεις και δουν τις μετρήσεις θα καταλάβουν το γιατί :)
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.983
Reaction score
20.502
όταν το υλοποιήσεις και δουν τις μετρήσεις θα καταλάβουν το γιατί :)
Σιγά μην καταλάβουμε. Όταν το υλοποιήσει, θα πάμε, θα ακούσουμε, θα υποστούμε συντριπτική ήττα (=οι καραφλοί θα βγάλουν μαλλιά, οι μαλλιαροί θα χάσουν τα μαλλιά τους κτλ κτλ) και μετά θα πάμε για μπριζόλες (ζουμερές, με το αιματάκι τους), προσπαθώντας να χωνέψουμε την εμπειρία. :biggrin:
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.726
Τα καλά του dedicated. Άντε να τα κάνεις αυτά σε σαλόνι, ακόμα και μετά από ανακαίνιση.
Χώρος, χρήμα, θέληση, υπομονή και ο κατάλληλος άνθρωπος/οι να υπάρχουν και όλα γίνονται.
Τα 2 πρώτα είναι τα πιο σύνηθη εμπόδια...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
Χώρος, χρήμα, θέληση, υπομονή και ο κατάλληλος άνθρωπος/οι να υπάρχουν και όλα γίνονται.
Τα 2 πρώτα είναι τα πιο σύνηθη εμπόδια...
Δεν νομίζω ότι φτάνουν. Μιλάμε για σαλόνι και ο αριθμός ηχείων ανεβαίνει επικίνδυνα. Και μάλιστα μιλάμε για subwoofer.

Μιλάμε για πράγματα που πρέπει να είναι εντοιχιζόμενα ώστε να μην φαίνονται και να μην προκαλούν προβλήματα χρήσης του χώρου. Και άντε και βάζεις τα δύο μπροστινά πάνω ή κάτω από τα εντοιχιζόμενα LR. Και άντε και βάζεις και τα δύο πίσω πάνω και τα κρύβεις με κάποια κάδρα με ειδικά υφάσματα κλπ. Με το πίσω κάτω που είναι και στη μέση τι κάνεις; Τι θα βάλεις μπροστά να μη φαίνεται; Έπιπλο; Κάνει; Χαλάει κάτι; Δεν ξέρω.

Δεν είναι μόνο θέμα τεχνικών προδιαγραφών και κατάλληλων ανθρώπων. Περισσότερο είναι πως θα μπούν όλα αυτά χωρίς να φαίνονται και χωρίς να σου θυμίζει πάντα πως αυτό μπήκε εκεί επειδή έπρεπε να κρύψει κάτι.
 

Μηνύματα
1.275
Reaction score
2.231
Χώρος, χρήμα, θέληση, υπομονή και ο κατάλληλος άνθρωπος/οι να υπάρχουν και όλα γίνονται.
Τα 2 πρώτα είναι τα πιο σύνηθη εμπόδια...
Χωρίς dedicated χώρο δεν υπάρχει ήχος, για μένα έχει τελειώσει αυτό το θέμα. Αν δεν έχουμε τον χώρο πάμε στην προσφορά της sonos και μένουμε στο οφθαλμόλουτρο. Όλοι όσοι προσπάθησαν να συνδυάσουν ήχο και σαλόνι αποτύχανε... και κάποιοι χάσανε πολύ χρήμα.

Μεγάλο πράγμα το www... Το 93 είχα γνωρίσει έναν τύπο σαν τον μαλλιά του νήματος που προσπαθούσε να κάνει παρόμοια πράγματα με την τεχνολογία του τότε: Yamaha dsp A1, Behringer ultracurve, laserdisc εισαγωγή από αμερική, μικρόφωνα, ηχεία, subs, ακουστική φροντίδα χώρου κλπ... κάθε φορά έπρεπε να πάω για καφέ - ακρόαση, να μου κάνει το κεφάλι καζάνι (είχε θέμα με σκηνές από ταινίες κυρίως star wars και star trek) να υποστώ μετά θεωρητική ανάλυση του τι έχει κάνει, και δεν έφευγες εύκολα. Πλέον ανοίγεις internet ξάπλα, βλέπεις, διαβάζεις, κλείνεις απλά πράγματα. Οι ακροάσεις είναι περιττές και ανούσιες (οι μπριζόλες όχι)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.530
Reaction score
5.726
Δεν νομίζω ότι φτάνουν. Μιλάμε για σαλόνι και ο αριθμός ηχείων ανεβαίνει επικίνδυνα. Και μάλιστα μιλάμε για subwoofer.

Μιλάμε για πράγματα που πρέπει να είναι εντοιχιζόμενα ώστε να μην φαίνονται και να μην προκαλούν προβλήματα χρήσης του χώρου. Και άντε και βάζεις τα δύο μπροστινά πάνω ή κάτω από τα εντοιχιζόμενα LR. Και άντε και βάζεις και τα δύο πίσω πάνω και τα κρύβεις με κάποια κάδρα με ειδικά υφάσματα κλπ. Με το πίσω κάτω που είναι και στη μέση τι κάνεις; Τι θα βάλεις μπροστά να μη φαίνεται; Έπιπλο; Κάνει; Χαλάει κάτι; Δεν ξέρω.

Δεν είναι μόνο θέμα τεχνικών προδιαγραφών και κατάλληλων ανθρώπων. Περισσότερο είναι πως θα μπούν όλα αυτά χωρίς να φαίνονται και χωρίς να σου θυμίζει πάντα πως αυτό μπήκε εκεί επειδή έπρεπε να κρύψει κάτι.
Αν υπάρχει ο χώρος όλα γίνονται πιο εύκολα (όχι ακριβώς και κυριολεκτικά). Ηχεία in-wall/on-wall, acoustically transparent fabric στους τοίχους και ηχεία bye bye.
Αν έχεις καλόπαιδα ( :D ), μπορείς να κάνεις ξυλοκατασκευή στους side/rear wall και να "εντοιχιστούν" τα ηχεία εκεί (και magic happens με αντίστοιχα βαμμένο/pattern fabric αντί γρίλλιας).

Χωρίς "ανακαίνιση" ή να υπάρχουν ευκολίες που βοηθάν το έργο, προφανώς δεν θα γίνει "invisible cinema".
Θα γίνουν παραχωρήσεις (π.χ. bye bye Rs channels).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.705
Reaction score
28.045
acoustically transparent fabric
Περιορισμός. Σε πολλά τετραγωνικά κάλυψης το ξεχνάς καθώς τα χρώματα είναι περιορισμένα και μαζεύει σκόνη. Άντε καμία κάθετη λωρίδα όσο να καλύψει το κάθε ηχείο, και μέχρι εκεί.
 


Μηνύματα
15.059
Reaction score
20.843
Όλοι όσοι προσπάθησαν να συνδυάσουν ήχο και σαλόνι αποτύχανε...
Έχουν και εξαιρέσεις οι κανόνες, ένας γνωστός σου που λες...

Η σημερινή τεχνολογία έχει πολύ καλές προτάσεις για να κάνεις γούστα ακόμα και με περιορισμούς καθιστικού
Μέχρι ένα (πολύ) καλό σημείο φτάνεις σχετικά αναίμακτα
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.505
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top