Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Τέλος πάντων, προβλεπόμενη λύση για array 4 σαμπ στον πρόσθιο τοίχο είναι κυρίως αυτή:

1000011282.png


Και το plane wave array, όπως παρουσιάζεται από Neumann.

Αυτή η τοποθέτηση είναι ιδανική και για ταβάνι, δηλαδή όλα στο ταβάνι, και βεβαίως ιδανική και για δάπεδο, αλλά πρακτικά στο δάπεδο δε βολεύει σε κανένα χώρο.

Ακόμα και στο waveforming της τρινοβ, αυτή είναι η βέλτιστη επιλογή:

1000011280.png


Τέλος, όπως είδες από τη δικιά μου περίπτωση των 3 σαμπ στον εμπρόσθιο τοίχο, όπως την παρουσίασα, προβλέπεται να μετράει πρακτικά άριστα (και χωρίς absorbers στον πίσω τοίχο), και είναι προτεινόμενη από τρινοβ.

Για ταβάνι, που σίγουρα βολεύει σε οποιοδήποτε δωμάτιο (δεν θα έχεις καθόλου σαμπ στα πόδια σου σε όλο το εμβαδό του χώρου) είναι 100% η καλύτερη τοποθέτηση.
Απλώς έχει μια Α δυσκολία να κρεμάσεις τα σαμπ, το οποίο δεν είναι τόσο δα τραγικό, ιδίως με 4-αδα συμμαζεμένου όγκου και βάρους σαμπ. Τόσες θυσίες κάνουμε στο χόμπι..

Πχ για 4 τεμάχια από τα γνωστά μονού 10" σαμπ κλειστής καμπίνας της Neumann, ή τα 10" της πρισόνους, αρκετά εύκολα κάνεις βάσεις ταβανιού να τα χώσεις εκεί πάνω.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.316
Reaction score
25.345
Φρόνιμααααα
Καλά μην φανταστείς τίποτα . Απλά κουμάντο θα του έκανα να τα βγάλει έξω τα παλιά και πως να βάλει τα νέα.
Δεν θα σήκωνα βάρος. Μετά θα έτρωγα εκείνα τα παλιοκρέατα. :rofl:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Νεότερα επί του έργου:

1. Το άνω κεντρικό θα τοποθετηθεί by the book στο ύψος των υπολοίπων του top layer, και προφανώς σε ίδια απόσταση ακρόασης με όλους τους δορυφόρους.

Θα βρίσκεται ~15 cm πάνω από το άνω όριο της οθόνης.

Έχει native χρήση (διακριτό κανάλι) τόσο σε Auro 3D (όπου ονομάζεται "High Center"), όσο και σε DTS/DTS:X (όπου ονομάζεται Center High), δηλαδή θα παίζει το προβλεπόμενο κανάλι αυτών των φορμάτς.

Ταυτόχρονα, μέσω remapping του τρινοβ, σε συνδυασμό με το κάτω κεντρικό, θα φέρει το fandom είδωλο του κεντρικού καναλιού στο κέντρο του ύψους της οθόνης.

Σε Dolby Atmos, δεν υφίσταται διακριτό κανάλι για αυτή τη θέση. Για αυτό το φορμάτ, το άνω κεντρικό δηλώνεται να χρησιμοποιείται ως δεύτερο κεντρικό, και ξέρει ο τρινοβ πως ακριβώς να το χρησιμοποιήσει, ώστε να φέρει το φάντομ ίματζ στο κέντρο της οθόνης, και να αναπαράγει με ακρίβεια τα objects του Dolby Atmos (object oriented format), χρησιμοποιώντας όλα τα διαθέσιμα ηχεία όπως αυτός ξέρει.

Πρακτικά θα έχω διαθέσιμο +6dB δυναμικό εύρος κεντρικού καναλιού σε Dolby Atmos, αφού καθένα κεντρικό θα παίζει περίπου τη μισή στάθμη από την συνολική.

2. Το πίσω κεντρικό, προβλέπεται native (διακριτό κανάλι, με δικό του περιεχόμενο) σε όλα τα διαθέσιμα φορμάτς.
Τελικά, από ότι καταλαβαίνω, είναι πολύ χρήσιμο κανάλι. Κάποιοι μάλιστα, το θεωρούν χρησιμότερο των front wide! 😲

3. Σημειωτέον πως το άνω κεντρικό και το πίσω κεντρικό, ως dedicated κανάλια του Auro 3D, θα χρησιμοποιούνται κανονικά με το Auro 3D upmixing (και με το DTS upmixing), τόσο δικαναλου περιεχομένου (tidal, Spotify, κλπ) όσο και 5-καναλου (SACD, DVD, κλπ).
Μεγάλη υπόθεση!

4. Τα 5 σαμπ προχωρούν κανονικά στο προβλεπόμενο και προτεινόμενο από την τρινοβ "irregular setup", με 3 front, 2 rear, και με μόλις 15% horizontal deviation στο 2ο rear sub (αποδεκτή μέχρι 20%), και με 13.6% vertical deviation στο μεσαίο μπροστινό sub (αποδεκτή μέχρι 15%, άρα εντός προδιαγραφών), και πρακτικά αυτή η τοποθέτηση είναι μονόδρομος.

Έγκριση (επίσημη, τρινοβ) σε όλα τα επίπεδα. 😎
By the book, και εντός προβλεπόμενου deviation.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Έχω μπερδευτει:

Έχει ο Trinnov 20 κανάλια (16 συν 4 δώρο από τις δύο ψηφιακές εξόδους).

Πέντε από τα 20 κανάλια είναι Sub για Waveforming, 3 εμπρός, 2 πίσω.

Μένουν 15 κανάλια. Τα οποία πως μοιράζονται;

2 Κύρια , 2 εμπρός κεντρικά, 2 surround, 2 back surround, 1 back center, 4 Atmos μας κάνουν 13. Τα άλλα 2; front wide?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.762
Έχω μπερδευτει:

Έχει ο Trinnov 20 κανάλια (16 συν 4 δώρο από τις δύο ψηφιακές εξόδους).

Πέντε από τα 20 κανάλια είναι Sub για Waveforming, 3 εμπρός, 2 πίσω.

Μένουν 15 κανάλια. Τα οποία πως μοιράζονται;

2 Κύρια , 2 εμπρός κεντρικά, 2 surround, 2 back surround, 1 back center, 4 Atmos μας κάνουν 13. Τα άλλα 2; front wide?
Ναι. Front wide έχω εδώ και σχεδόν δύο χρόνια, στο 9.4.4 σεταπ.

Τώρα γίνεται 10.5.5 το σύστημα.

10 όμοια ηχεία στο bed layer,
5 επίσης όμοια ηχεία στο top layer,
Και 5 όμοια σαμπ, από τα οποία 3 emitters μπροστά, και 2 absorbers πίσω (3:2 waveforming).

Όλα κλειστής καμπίνας, ακουστικής ανάρτησης.
Μηδέν bass reflex, ή οτιδήποτε άλλο.

Συνολικά 15 όμοια ηχεία, τα γνωστά 310 της Neumann, τοποθετημένα σε επακριβώς όμοια απόσταση ακρόασης πέριξ της mlp (~2,34m), και στις προβλεπόμενες μοίρες της γωνίας ακρόασης (μόνη εξαίρεση -9° το κεντρικό).
Συν εκτεταμένη χρήση cross firing.
 
Last edited:



Μηνύματα
1.340
Reaction score
661
........Έχει native χρήση (διακριτό κανάλι) τόσο σε Auro 3D (όπου ονομάζεται "High Center").................
2. Το πίσω κεντρικό, προβλέπεται native (διακριτό κανάλι, με δικό του περιεχόμενο) σε όλα τα διαθέσιμα φορμάτς.


Στο auro3d προβλέπεται native ανω κεντρικό διακριτό, καθώς και πίσω και το εκμεταλεύται και ο upmixer? Μήπως το κάνει η trinnov μόνο?
 


Μηνύματα
921
Reaction score
2.596
2. Το πίσω κεντρικό, προβλέπεται native (διακριτό κανάλι, με δικό του περιεχόμενο) σε όλα τα διαθέσιμα φορμάτς.
Ένσταση κυρ Πρόεδρε! Σε Atmos δεν υπάρχει διακριτό rear center. Μήπως εννοείς κάποιο upmixing;
Ξέρεις κάτι και δε το λες; Τι μας κρύβουν ωρέ; :o
Ψηνόμουν άσχημα γι' αυτό, θα μπορούσα να βάλω ένα δορυφοράκι στην πλάτη μου (rear surrounds δε παίρνει).
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
Ένσταση κυρ Πρόεδρε! Σε Atmos δεν υπάρχει διακριτό rear center. Μήπως εννοείς κάποιο upmixing;
Ξέρεις κάτι και δε το λες; Τι μας κρύβουν ωρέ; :o
Ψηνόμουν άσχημα γι' αυτό, θα μπορούσα να βάλω ένα δορυφοράκι στην πλάτη μου (rear surrounds δε παίρνει).
Μην ασχολείσαι
 

Μηνύματα
921
Reaction score
2.596
Μην ασχολείσαι
Μη το θέτεις έτσι το θέμα παρακαλώ. Είναι απλά μια λογική απορία, δεν υπονοώ - προκαλώ κάτι.
Απλά επειδή οι γνώσεις μου είναι συγκεκριμένες - περιορισμένες στο θέμα ρωτώ μήπως μου ξεφεύγει κάτι ή αν απλά ο Κώστας συμπεριέλαβε εκ παραδρομής το Atmos στην συγκεκριμένη κατηγορία :).
Λίγο παλιότερα πραγματικά κοιτούσα μήπως μπορούσα να προσθέσω πίσω κεντρικό στο Yamaha μου για native και upmixed Atmos, αλλά μάλλον δε προβλέπεται. Δυστυχώς δεν έχω Auro3d :idk:...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
Μη το θέτεις έτσι το θέμα παρακαλώ. Είναι απλά μια λογική απορία, δεν υπονοώ - προκαλώ κάτι.
Απλά επειδή οι γνώσεις μου είναι συγκεκριμένες - περιορισμένες στο θέμα ρωτώ μήπως μου ξεφεύγει κάτι ή αν απλά ο Κώστας συμπεριέλαβε εκ παραδρομής το Atmos στην συγκεκριμένη κατηγορία :).
Λίγο παλιότερα πραγματικά κοιτούσα μήπως μπορούσα να προσθέσω πίσω κεντρικό στο Yamaha μου για native και upmixed Atmos, αλλά μάλλον δε προβλέπεται. Δυστυχώς δεν έχω Auro3d :idk:...
Ούτε εγώ υπονοώ - προκαλώ κάτι. Απλή απάντηση έδωσα.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.182
Reaction score
19.082
Πάντως το αισθητικό που έχει πετύχει ο άνθρωπος (αν ενδιαφέρει η γνώμη μου) με τόσα μασίνια εκεί μέσα είναι πολύ παραπάνω από ανεκτό.. ;)
Περί χρωμάτων προέχει πάντα τι ηρεμεί ή βάζει σε mood τον ίδιο..
Μπορούσε - μπορεί να γίνει καλύτερο?
Προφανώς και θέλει κι άλλο κόπο, καθαρό μυαλό, ίσως και ιδέες - προτάσεις από επαγγελματία.
Πάντως σίγουρα μπορούσε να είναι πολύ χειρότερο το αποτέλεσμα βάση των δυσκολιών.
Να βάλεις τόσο υλικό στον χώρο και να δείχνει έτσι (ανεκτός+ ή και όμορφος εμφανισιακά περί ορέξεως πάντα αλλά και λειτουργικός) είναι από μόνο του ένα μικρό (ή μεγαλύτερο) επίτευγμα που κρύβει θυσίες, κόπο..
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.685
Μηνύματα
2.869.915
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top