Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Μήπως το κάνει η trinnov μόνο?
Ένσταση κυρ Πρόεδρε! Σε Atmos δεν υπάρχει διακριτό rear center. Μήπως εννοείς κάποιο upmixing;
Ξέρεις κάτι και δε το λες; Τι μας κρύβουν ωρέ;
Προφανώς βλέπω τις δυνατότητες του τρινοβ. 😎

Δηλαδή, πρόσθεσα στο μενού του τρινοβ ένα πχ πίσω κεντρικό, που γίνεται με σχέδιο χώρου και πληροφορίες θέσης μέσα απ' το μενού του τρινοβ, στο "trinnov" σεταπ (που ισχύει για όλα τα διαθέσιμα φορμάτς), και μου βγάζει σε μορφή πίνακα μια λίστα, ξεχωριστή στήλη για κάθε φορμάτ, όπου φαίνεται η χρήση που θα έχει κάθε ηχείο σε κάθε θέση σε έκαστο φορμάτ ξεχωριστά, αν και εφόσον προβλέπεται στο κάθε φορμάτ ξεχωριστά κάποιο κανάλι (με συγκεκριμένη ονοματολογία) σε αυτή τη θέση.

Εάν δε προβλέπεται κανάλι για κάποιο φορμάτ σε αυτή τη θέση, το αφήνει κενό, αχρησιμοποίητο σε αυτό το φορμάτ.

Πχ το voice of God, το άνω κεντρικό, θα έχει χρήση μόνον σε Auro 3D, στα υπόλοιπα φορμάτς δεν θα παίζει τίποτα, δεν έχει διαθέσιμη ονομασία καναλιού, μένει κενό.

Εάν προβλέπεται χρήση ηχείου σε κάποια θέση, για κάθε φορμάτ ξεχωριστά, του δίνει την "ονομασία καναλιού" σύμφωνα με τις προδιαγραφές του φορμάτ και σύμφωνα και με τις δυνατότητες του τρινοβ σε κάθε φορμάτ.

Προφανώς μιλάω για τις δυνατότητες του τρινοβ, αυτό έχω, αυτά βλέπω.


ΥΓ. Ακόμα και στην περίπτωση που δε προβλέπεται κανάλι σε κάποια θέση για κάποιο φορμάτ, μέσω remapping, εάν μπορεί ο τρινοβ να το χρησιμοποιήσει για να "διορθώσει" το fandom κάποιων περιφερικών ηχείων πέριξ αυτού του ηχείου που λέμε, το χρησιμοποιεί. Έτσι, μπορεί να αποδώσει με ακρίβεια ένα object σε οποιαδήποτε θέση του χώρου, εάν διαθέτεις ηχεία πέριξ η επί αυτής της θέσης.
Η αρχή λειτουργίας του remapping είναι όπως της στερεοφωνίας, όπου από 2 ηχεία μπορεί να προκύψει fandom image σε οποιοδήποτε σημείο μεταξύ αυτών των δύο ηχείων. Απλώς ο τρινοβ, μπορεί να χρησιμοποιήσει στο remapping είτε 2, είτε 3 είτε 4 και 5 ηχεία, ώστε να αποδώσει με ακρίβεια το fandom image ενός ηχητικού object στην επιθυμητή θέση.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.071
Όπως είπα, μην ασχολείστε.

Ο Κώστας καλά τα λέει, αλλά εσείς δεν έχετε Trinnov.
Επίσης, δεν υπάρχει Native Movie Content με πίσω κεντρικό που να αφορά το Home Entertainment και να αξίζει την επένδυση. Αφορά καθαρά theatrical layout & mastering. Η κυκλοφορία είναι επιπέδου λιγότερα και από Auro 3D και με υλικό που θα αφορά ήχους ατμόσφαιρας ή μουσική. Tι κάνει ο Trinnov δεν ξέρω, και δεν θα έπρεπε και να μας ενδιαφέρει κατά την άποψη μου καθώς αφορά έναν στους 10.000 μη πω 100.000. Τώρα αν κάποιος έχει εγκυκλοπαιδική φαγούρα ΟΚ.

Για μουσική δεν ξέρω, αλλά πόσοι αγοράζουν πολυκάναλα δισκάκια; Ελάχιστοι. Πόσα από αυτά έχουν πίσω κεντρικό; Ακόμα λιγότερα. Οπότε;

Υπάρχουν αρκετά videos με τον περιβόητο Atmos Renderer του Trinnov που δείχνουν πότε πραγματικά παίζει το πίσω κεντρικό. Η χρήση του δεν υπερβαίνει το 5% native, και το μεγαλύτερο ποσοστό είναι στα objects. Αλλά και πάλι πες πως είναι 7%-8%. Ε και; Και πόσοι επεξεργαστές εκεί έξω υποστηρίζουν πίσω κεντρικό; O Τrinnov και κάποιοι άλλοι ίδιου κοστολογίου. Υπάρχουν άλλοι φθηνότεροι;

To πίσω κεντρικό είναι cool feature, αλλά απαραίτητο δεν είναι. Και ο Κώστας καλά έκανε και το έβαλε αφού το θέλει, αλλά το σύστημα του Κώστα δεν είναι ένα συνηθισμένο σύστημα. Δεν είναι καν over and above, είναι extreme.
 
Last edited:

Μηνύματα
921
Reaction score
2.597
Προφανώς βλέπω τις δυνατότητες του τρινοβ. 😎
Προφανώς μιλάω για τις δυνατότητες του τρινοβ, αυτό έχω, αυτά βλέπω.
Δηλαδή μου λες να πάρω τρίνοβ, αυτό μου λές ; Μίλα καθαρά Κώστα!
Για ένα ρημάδι πίσω κεντρικό να πάρω τρίνοβ, αυτό θες να μου πεις;

(Βίρνα - Γιάγκος mode on, για τους παλιότερους) :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
απαραίτητο δεν είναι.
Εννοείται. 👍

Το "απαραίτητο" σεταπ για Dolby Atmos είναι το 5.1.2 και το "πλήρες" οικιακό σεταπ είναι το 7.1.4 σεταπ.

Τα παραπάνω, ακόμα και τα front wide, τυπικά δεν υποστηρίζονται σε οικιακές εφαρμογές.



ΥΓ. Είχε πολύ πλάκα όταν έβαλα τα front wide. Βάζω John Wick 2 και κάθομαι να απολαύσω τα δύο νέα μου ηχεία.
Τίποτα. Δεν ακούω να βγάζουν τίποτα απολύτως.
Πάω στήνω αυτί πάνω στο μιντ του 310 που είχα ως δεξί front wide, και δεν παίζει κιχ, μιλάμε η απόλυτη ησυχία. Κάθομαι κει, με κολλημένο αυτί στο θόλο του μιντ μήπως ακούσω κάτι, και σα να άκουσα κάτι θορύβους από το βάθος της σκηνής, λέω μέσα μου αυτό αποκλείεται να το ακούσω στην mlp, τζάμπα το πήρα.
Εκεί που τα έλεγα αυτά, ρίχνει μια μπιστολιά τέρμα τα γκάζια μόνον από αυτό το front wide right, ούτε καν το main right δεν έβγαλε κιχ στην μπιστολιά, λίγο έβγαλε το right surround.

Μιλάμε, κουφάθηκα. Από τη σιωπή, πήγε σε 100% max SPL το διακριτό κανάλι του right front wide, στιγμιαία.
Έφαγα τη μπιστολιά στο αυτί. Παίζει τελικά..

Μετά, σε ακρόαση δικαναλου, έβαλα το roger waters amused to death, που έχει μια σκηνή που την διανύει άμαξα με άλογα από τη μια άκρη της μουσικής εικόνας μέχρι την άλλη.
Με 3D upmixing φυσικά.
Πώς βγήκε η μετακίνηση της άμαξας κατά πλάτος της ηχητικής σκηνής;
Έπαιζαν στη σειρά όλα τα ηχεία, ένα ένα, ξεκινώντας από τη μια άκρη μέχρι την άλλη.
Από το ένα σαράουντ, όλο το εμπρός ημικύκλιο, μέχρι το απέναντι σαράουντ.
Σύνολο 7 ηχεία. Ένα ένα.
Ένα ένα. Στη σειρά. Κι έγινε τόσο σαφής η εστίαση του object της άμαξας, τόσο "απόλυτη" η μετακίνησή της στο πλάτος της μουσικής σκηνής, τόσο ομαλή η μετάβαση από ηχείο σε ηχείο ανά 30° μεταξύ τους, με τόση ακρίβεια εστίασης, για πρώτη φορά, που είχα ένα χαμόγελο σα χαζός..

Μπορεί να παίζουν σπανίως, πες 5%, πες όσο θες. Ίσως και 1%, δεν έχω αντίρρηση. Αλλά η διαφορά που κάνουν, όταν κι όποτε θα παίξουν, είναι απλώς "άλλο επίπεδο" αναπαραγωγής.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.071
Αυτό είναι το όλο θέμα. Όσο αφορά native source ως audio stream παίζει να βάλεις ταινία και να μην ακούσεις ποτέ τίποτα, ακόμα και στα wide. Tα extra ηχεία βοηθούν μόνο τα objects και τίποτε άλλο. Φτάνει βέβαια να το επιτρέπει ο χώρος, ο επεξεργαστής και βέβαια το budget.
 

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.851
Δηλαδή μου λες να πάρω τρίνοβ, αυτό μου λές ; Μίλα καθαρά Κώστα!
Για ένα ρημάδι πίσω κεντρικό να πάρω τρίνοβ, αυτό θες να μου πεις;

(Βίρνα - Γιάγκος mode on, για τους παλιότερους) :biggrin:
Άμα θες να έρθω να ρίξω κάνα μπινελικι πες
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Δηλαδή μου λες να πάρω τρίνοβ, αυτό μου λές ; Μίλα καθαρά Κώστα!
Κοίτα, πέραν της πλάκας, και πέραν της (ως γνωστόν) υψηλής τιμής του, για μένα, ο τρινοβ είναι η καλύτερη αγορά που έκανα έβερ, είναι η "βάση" για το σύστημα.

Υποστηρίζει τα πάντα, ενημερώνεται συνεχώς με οτιδήποτε καινούριο, παρακολουθεί κάθε εξέλιξη των φορμάτς και έχει συνεχείς αναβαθμίσεις για να υποστηρίζει κάθε νεότερο.

Είχε 16 κανάλια όταν τον αγόρασα, τώρα έχει 20! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, δεν υπάρχει λέμε!

Σταθερή η αναπαραγωγή από ρουν, εντελώς απροβληματιστη, ποτέ δεν παρουσίασε κιχ.

Κορυφαία ισοστάθμιση με το 3-καψο μικρόφωνο της τρινοβ, και απίθανη ακρίβεια στην κατανόηση της τοποθέτησης των ηχείων στο χώρο, με ακρίβεια μοίρας και χιλιοστού!

Και βάλε και την πρόσφατη δυνατότητα υλοποίησης waveforming, που αποτελεί εξέλιξη των γνωστών DBA, πράγμα λίαν επιεικώς απίστευτο.

Και εκτός αυτών, που αφορούν δυνατότητες αναβάθμισης σοφτγουερ με ΟΤΑ (σα Τέσλα ένα πράμα), διαθέτει η φίρμα και νέες πλακέτες, δηλαδή μου δίνει τη δυνατότητα αναβάθμισης και του χαεντγουερ, τόσο με την πλακέτα των αναλογικών εξόδων ήχου (νέα dac), όσο και με την πλακέτα εισοδοεξόδων HDMI, ώστε να πληρεί κάθε νέα προδιαγραφή. Φυσικά θα τα αναβαθμίσω, και η αναβάθμιση συνοδεύεται από γενικό σέρβις με νέα 5-ετη (αν θυμάμαι καλά) εγγύηση καλής λειτουργίας.

Όχι απλά ευχαριστημένος, ενθουσιασμένος είμαι με αυτή την αγορά.
Τρινοβ φορεβε.
Πιστός πελάτης.

Ηχεία μπορεί να αλλάξω, σαμπ μπορεί να αλλάξω, αλλά ο τρινοβ θα παραμείνει η βάση.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Συνολικά, μαζί με το σέρβις, κοντά στο πεντοχίλιαρο.

Το δε σέρβις, μπορεί να συμπεριλαμβάνει και αλλαγή CPU, ανεμιστηριών, οτιδήποτε βρουν να χρήζει αντικατάστασης. Καινούριο το κάνουν, και δίνουν φουλ εγγύηση.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Ε, καλά, αυτό έλειπε να μην έδιναν φουλ εγγύηση, με πεντοχίλιαρο κόστος.
Μη το λες. 😜

Πάνω κάτω τόσο έχουν μόνον οι 2 νέες πλακέτες.
Μπορείς να τις πάρεις και να τις αλλάξεις μόνος σου.
Έτσι δίνεις 5 χιλιάρικα, χωρίς σέρβις και χωρίς εγγύηση.

Άμα το στείλεις Γαλλία, γίνονται αυτά που λέω.
Επιβαρύνεσαι και κόστος μεταφορικών.
 

Μηνύματα
6.692
Reaction score
5.219
Υπολογισμένο το έχουν το σέρβις και την εγγύηση στο κόστος των πλακετών, μην ανησυχείς, δεν μπαίνουν μέσα προσφέροντάς τα "δωρεάν".
Άσχετα αν πουλάνε και σκέτες τις πλακέτες στην ίδια τιμή και χωρίς σέρβις/ολική εγγύηση συσκευής.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Κοίτα, πέραν της πλάκας, και πέραν της (ως γνωστόν) υψηλής τιμής του, για μένα, είναι η καλύτερη αγορά που έκανα έβερ, είναι η "βάση" για το σύστημα.

Υποστηρίζει τα πάντα, ενημερώνεται συνεχώς με οτιδήποτε καινούριο, παρακολουθεί κάθε εξέλιξη των φορμάτς και έχει συνεχείς αναβαθμίσεις για να υποστηρίζει κάθε νεότερο.

Είχε 16 κανάλια όταν τον αγόρασα, τώρα έχει 20! Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, δεν υπάρχει λέμε!

Σταθερή η αναπαραγωγή από ρουν, εντελώς απροβληματιστη, ποτέ δεν παρουσίασε κιχ.

Κορυφαία ισοστάθμιση με το 3-καψο μικρόφωνο της τρινοβ, και απίθανη ακρίβεια στην κατανόηση της τοποθέτησης των ηχείων στο χώρο, με ακρίβεια μοίρας και χιλιοστού!

Και βάλε και τη δυνατότητα υλοποίησης waveforming, που αποτελεί εξέλιξη των γνωστών DBA, πράγμα λίαν επιεικώς απίστευτο.

Και εκτός αυτών, που αφορούν δυνατότητες αναβάθμισης σοφτγουερ με ΟΤΑ (σα Τέσλα ένα πράμα), διαθέτει η φίρμα και νέες πλακέτες, δηλαδή μου δίνει τη δυνατότητα αναβάθμισης και του χαεντγουερ, τόσο με την πλακέτα των αναλογικών εξόδων ήχου (νέα dac), όσο και με την πλακέτα εισοδοεξόδων HDMI, ώστε να πληρεί κάθε νέα προδιαγραφή. Φυσικά θα τα αναβαθμίσω, και η αναβάθμιση συνοδεύεται από γενικό σέρβις με νέα 5-ετη (αν θυμάμαι καλά) εγγύηση καλής λειτουργίας.

Όχι απλά ευχαριστημένος, ενθουσιασμένος είμαι με αυτή την αγορά.
Τρινοβ φορεβε.
Πιστός πελάτης.
Έχω πεί ξανά, ο πρό είναι το 40% ενός πολυκάναλου συστήματος. Και αξίζει να το σκεφτεί κάποιος σαν επένδυση γιατί θα σε γλυτώσει λεφτά από άλλα πράγματα! Αντί να χώνω 5χίλιαρα σε σούπερ τρούπερ streamers, τα έχωσα στον Anthem 90 που θεωρείται εξίσου extreme αλλά μου έδωσε τη δυνατότητα με τα απίστευτα 768kHz DAC του να έχω ένα ταπεινότατο Wiim των 190€ με ψηφιακή έξοδο που κεντάει , ας φέρει όποιος θέλει μαζί του το πανάκριβο streamer του να μου αποδείξει ότι παίζει καλύτερα και το αγοράζω επιτόπου !!!
Να μη μιλήσουμε για Room Correction! Στην πραγματικότητα εξελιγμένο software αγοράζεις σε ένα Trinnov , Anthem, Storm παραπάνω από όλα τα άλλα ακριβά μηχανήματα. ΚΑΙ ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Έχω πεί ξανά, ο πρό είναι το 40% ενός πολυκάναλου συστήματος.
Είναι αναμφισβήτητα ιδιαίτερα πολύ μεγάλης σημασίας, αφού αυτός οριοθετεί την απόδοση του σεταπ.

Από πλευράς κόστους, αναλογικά εάν το πάρουμε, ο AV pro λογικό είναι να κοστίζει περισσότερο από το 50% του κόστους των ηχείων, και τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από το συνολικό κόστος των ηχείων.

Δηλαδή, εάν τα ηχεία σου (παθητικά ηχεία συν τα ενισχυτικά τους, ή ενεργά ηχεία) κοστίζουν 10 χιλιάρικα, ο AV pro αναλογικά θα είναι κόστους >5-χίλιαρου, και τα σαμπ >10-χίλιαρου.

Αυτή είναι μια λογική ισορροπία κατανομής κοστολογίου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
Και όλο το σέταπ πόσο % του τραπεζικού λογαριασμού του κατόχου είναι λογικό να κοστίζει;
Αυτό εναπόκειται στην τρέλα που κουβαλάει. 😁

Λογικό είναι για τον πολύ κόσμο να μην ξεπερνάει το σύνολο του AV εξοπλισμού το ένα μηνιάτικο. Και πολύ λέω.

Ακόμα κι ένα φουλ σεταπ με σονος, ξεφεύγει από τα "λογικά όρια" του μέσου πληθυσμού. Είναι στο άνω όριο ίσως.

Για τους βλαμμένους, λογικό είναι να βάζουν γραμμάτια για 2 χρόνια για ένα λαμπατο ενισχυτή ή για ένα ζευγάρι ηχεία, και να μην έχουν να φάνε για 2 χρόνια. 😜😁🤪
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Είναι αναμφισβήτητα ιδιαίτερα πολύ μεγάλης σημασίας, αφού αυτός οριοθετεί την απόδοση του σεταπ.

Από πλευράς κόστους, αναλογικά εάν το πάρουμε, ο AV pro λογικό είναι να κοστίζει περισσότερο από το 50% του κόστους των ηχείων, και τα σαμπ να κοστίζουν περισσότερο από το συνολικό κόστος των ηχείων.
Εγώ μίλησα για απόδοση, στο κόστος θα διαφωνήσουμε λίγο γιατί επισέρχονται και ενισχυτές, καλώδια, ηχεία πλήρους φάσματος. Όταν πάρω με το καλό τα 2 θηρία Sub Paradigm XR13 , θα πάω σε 4 sub, αλλά στερεοφωνία πάλι θα παίζω με τα 120Η γιατί με καλύπτουν πλήρως σε όλο το φάσμα και κανένα sub δεν έχει την ταχύτητά τους. Προσωπική μου γνώμη είναι για τα ηχεία σε κόστος: 30% κεντρικά, 40% υπόλοιπα, 30% για 4 Sub. Τώρα αν εσύ θες τα κεντρικά να έχουν 50.000, θα πρέπει να χώσεις ανάλογα στα άλλα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.784
στερεοφωνία πάλι θα παίζω με τα 120Η γιατί με καλύπτουν πλήρως σε όλο το φάσμα και κανένα sub δεν έχει την ταχύτητά τους.
Πρώτον κάνεις λάθος, δεύτερον υπάρχουν και καλύτερα σαμπ από αυτά που λες. 😎
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.953
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top