ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΑΛΑΙΩΝ ΛΑΠΤΟΠ...


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
απλά μια σημείωση.....
να γνωρίζουμε ότι τετοιοι ssd δεν είναι εμπιστοσύνης κ ''χτυπάνε'' για πλάκα....οπότε δεν αφήνουμε σημαντικά αρχεία εκεί μέσα ούτε λεπτό χωρίς να τα έχουμε κ αλλού
 

Μηνύματα
7.317
Reaction score
11.892
Πρέπει να είναι πολύ βλαμμένος ο υπολογιστής για να μην επωφεληθεί της εγκατάστασης ssd. Βέβαια, το πρόβλημα ξεκινάει όταν του ανοίξεις κανένα Chrome, οπότε και θα τα βρει λίγο μπαστούνια, αλλά σε γενικές γραμμές οι hdd δεν είναι για να χρησιμοποιούνται πλέον σαν system disks. Κι εγώ που σου έχω ξεστοκάρει τους δίσκους, μη νομίζεις, για τους file servers που ετοιμάζω τους θέλω. :)
Υ.Γ. Τα παλιά desktop, κάνουν μια χαρά για file servers. Linuxακι, ένα ssd για system disk, φόρτωμα με δίσκους για την αποθήκευση των αρχείων και άσε τους άλλους να χώνουν χρήμα σε έτοιμα nas.
 

Μηνύματα
20.432
Reaction score
14.444
Έχω ένα laptop HP του 2016, που είχε έναν HD 1G, αλλά ταχύτητας 5400rpm, που πραγματικά μου έσπαγε τα νεύρα, σε σημείο που παραλίγο να το πατήσω κάτω και να το πετάξω. Μέχρι που πριν 2-3 μήνες του έβαλα έναν Samsung Evo 1G πάνω, και άλλαξε τελείως η αίσθηση χρήσης του! Δεν πετάει (αφού CPU και GPU δεν είναι και τίποτα το ιδιαίτερο), αλλά δουλεύει όπως πρέπει τώρα. Το ίδιο και σε ένα παλιό ΑΙΟ της Dell, 14 ετών... 8-)
 


Μηνύματα
7.317
Reaction score
11.892
Θυμάμαι όταν είχα πρωτοστήσει τον υπολογιστή με το i5 650, είχα ένα HDD Maxtor 200Gb και ένα 320άρη WD. Τί μνήμες του έβαζα, τί κάρτα γραφικών, λειτουργούσε καλά μεν ( σε σχέση με τον p4 3.2 που είχα πριν ) αλλά όταν αγόρασα τον πρώτο SSD Kingston 40Gb ( ουάου! ), έπαθα τη πλάκα μου. Δεν προλάβαινα να πατήσω το κουμπί να ανάψει και έμπαινε στα Windows. Βέβαια, ήταν μικρός σε χωρητικότητα και ήμουν διαρκώς σε φάση διαγραφής αρχείων, εκκαθάρισης κλπ. Ε, απο τότε πάντα έχω SSD για δίσκο συστήματος και οι HDD είναι για αποθηκευτικοί χώροι.

ΟΛΑ ΤΑ ΛΑΠΤΟΠ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ Τ7200 ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΠΑΝΕ ΣΦΕΝΤΟΝΑ ΜΕ 2Χ2GB KAI SSD.

ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ FIREFOX ΓΙΑ ΠΕΡΙΗΓΗΣΗ.
Το Acer Aspire 6930G με τον T5400 που έχω δώσει στην αδερφή μου ( με 4Gb ram ), με SSD πάει σφαίρα επίσης σε Windows 10.
 

Μηνύματα
29.560
Reaction score
23.711
ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΠΤΟΠ ΕΧΟΥΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ ΣΑΤΑ2 ΚΑΙ ΔΕΝ

ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ ΠΛΗΡΩΣ ΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΣΑΤΑ3.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.020
Reaction score
3.007
G3051EA με 4GB και SSD Samsung EVO και Τ7200 πατάει σε ταχύτητα πολλά νέα με entry level CPUs. Γραφικά δεν τα πάει και πολύ καλά μέχρι 720Ρ. Αγορά 2006. Windows 10 Pro. 18 χρόνων αισίως
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.449
Reaction score
32.255
Δεν ξέρω πόσο αξίζει τον κόπο σε τέτοιες αρχαιολογιες. Τα πας με το ζόρι σε 8 γιγα ddr2.... και;
Ddr3 να πεις, μάλιστα.
Πρόσφατα είπα, δεν μαμεις, πήρα από αλι 2 8ρες sodimm ddr3 1600ρες. Τις έβαλα στο imac που έχω στο γραφείο, 27ρι mid 2011 με i7. Υποτίθεται ότι είναι πολύ επιλεκτικά με μνημες.... Και παίρνει υποτίθεται πάλι μέχρι 4ρες dimms... Μπούρδες!
Μια χαρά χωρίς θέματα (χρονιστηκαν στα 1333, τόσο σηκώνει). 15.40 ευρώ για 16 γιγα!!!! Και χωρο εάν θα ηθελα, και για άλλα 16. Δλδ με μόλις 60 ευρώ βάζεις 32 γιγα και έναν 500ρη ssd και γειά σας. Θα μου πεις, τι εγγύηση η κινεζική μνημη. Εγγύηση ότι εάν χαλάσει ξέρεις οτι δίνεις μόλις 15 ευρω και τις αλλάζεις χωρίς πολλά πολλά, να τι εγγύηση.
 

Μηνύματα
7.317
Reaction score
11.892
Μη πάμε μακριά. Core i5 8250U με 12Gb ram και διακριτή κάρτα γραφικών, με τον 1Tb HDD που είχε απο τη μάνα του σερνόταν ελεεινά. Ήταν ο λόγος που άρχισα να ασχολούμαι με το linux, πέρασα ubuntu μπας και ξύπναγε λίγο, όπως και το έκανε μεν, αλλά μόλις μπήκε ο 1Tb Sandisk SSD, το μηχάνημα απογειώθηκε τόσο στο linux, όσο και στα Windows. Πλέον λειτουργεί με linux εκ πεποιθήσεως!
Δεν ξέρω πόσο αξίζει τον κόπο σε τέτοιες αρχαιολογιες. Τα πας με το ζόρι σε 8 γιγα ddr2.... και;
Ddr3 να πεις, μάλιστα.
Πρόσφατα είπα, δεν μαμεις, πήρα από αλι 2 8ρες sodimm ddr3 1600ρες. Τις έβαλα στο imac που έχω στο γραφείο, 27ρι mid 2011 με i7. Υποτίθεται ότι είναι πολύ επιλεκτικά με μνημες.... Και παίρνει υποτίθεται πάλι μέχρι 4ρες dimms... Μπούρδες!
Μια χαρά χωρίς θέματα (χρονιστηκαν στα 1333, τόσο σηκώνει). 15.40 ευρώ για 16 γιγα!!!! Και χωρο εάν θα ηθελα, και για άλλα 16. Δλδ με μόλις 60 ευρώ βάζεις 32 γιγα και έναν 500ρη ssd και γειά σας. Θα μου πεις, τι εγγύηση η κινεζική μνημη. Εγγύηση ότι εάν χαλάσει ξέρεις οτι δίνεις μόλις 15 ευρω και τις αλλάζεις χωρίς πολλά πολλά, να τι εγγύηση.
Εγώ τον Acer 6930G τον είχα παραπεταμένο, μιας που είναι και πολύ βαρύ μηχάνημα ( το είχα πληρώσει πανάκριβα όμως στην εποχή του ). Κανένα χρόνο πριν τον δώσω στην αδερφή μου, τον χρησιμοποιούσα για να ελέγχω το daphile και για κανένα σερφάρισμα. Με μόλις 4Gb ram ( δεν έπαιρνε παραπάνω ) και μόνο που μπήκε ο ssd επάνω, το μηχάνημα άρχισε να λειτουργεί αξιοπρεπέστατα.

Όσο για τις μνήμες και τα δήθεν όρια που υποστηρίζουν οι μητρικές, καλά... Έχω βάλει σε μητρική με socket 1156 32Gb ραμ ddr3 τη στιγμή που έγραφε ότι δεχόταν έως 16Gb. Μια χαρά είδε τη μνήμη και έκανε χρήση αυτής χωρίς προβλήματα. Asus P7H55LX αν θυμάμαι καλά το μοντέλο, έχει δύο υποδοχές για DDR3 και στα specs λέει ότι υποστηρίζει μέχρι 8Gb. Μια χαρά πήρε τα δύο 8άρια dimm στα 1333MHz, εβαλα και ένα Xeon L3426 με 4C/8T, μόλις βρω χρόνο θα γίνει ένα πολύ ωραίο Proxmox node.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.000
Μηνύματα
2.884.947
Members
37.975
Νεότερο μέλος
markakischris
Top