Αγαπημένα ΕΛΤΑ

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Μα πως; Αφού το διαβάζαμε καναδυο χρόνια πριν, ότι τους έκανε ο Πιερακάκης ρομποτικό κέντρο διαλογής με χρήση ΑΙ.

Προσωπικά το πρώτο σοκ, ήταν όταν παρήγγειλα κάτι, δήλωσα διεύθυνση, πλήρωσα και μου ήρθε SMS με κωδικό για να παραλάβω. Πάω στο ταχυδρομείο, τους λέω ρε παιδιά, σπίτι ήμουν, δεν με βρήκε ο διανομέας; Ποιος διανομέας; λένε. Διανομέας μόνο στα ΕΛΤΑ courier. Εδώ σας στέλνουμε κωδικό και έρχεστε και το παίρνετε. Κούνησα το κεφάλι μου και το παρέλαβα.

ΕΥΤΥΧΩΣ και ότι παραλαμβάνω τελευταία από εξωτερικό μου έρχεται με κούριερ και όχι με ΕΛΤΑ, επειδή συμπτύχθηκαν του Παπάγου με του Χολαργού, και στον Χολαργό δεν βρίσκεις πάρκινγκ ούτε με αίτηση. Και φυσικά υποψιάζομαι ότι θα εξακολουθούν να είναι "υποστελεχωμένοι" και δεν μπορούν να έχουν πάνω από 1-2 υπαλλήλους στο γκισέ παρά την κίνηση και τις ουρές.

Εντωμεταξύ έχει γεμίσει εδώ και 1-2 χρόνια ο τόπος θυρίδες του Skroutz και του BoxNow, με εξαιρετικά βολική λειτουργία και από πολύ οικονομικό έως σχετικά οικονομικό κόστος. Αν είχαν πέντε δράμια μυαλό οι διοικούντες, θα υιοθετούσαν ένα αντίστοιχο σύστημα, έστω έξω από τα ταχυδρομεία, πάλι θα είχε επιτυχία, θα αξιοποιούσε υφιστάμενες υποδομές και θα τους έφερνε χρήμα. Θα αποφόρτιζε και τα γκισέ. Αλλά που.
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Εμένα μου ήρθε προχθές μια ειδοποίηση στο viber, αν θέλω να παραλάβω από elta postbox! Βέβαια δεν έχω ιδέα που είναι, κι αν υπάρχουν κοντά, αφού έτσι κι αλλιώς το γραφείο των ΕΛΤΑ είναι 300 μέτρα από το σπίτι μου (αν είναι δηλαδή να παραλάβω χωρίς να περιμένω κάποιον, εδώ έχει πάντως διανομέα το γραφείο των ΕΛΤΑ). Βέβαια δεν ξέρω τι κάνουν με τα ρομπότ, πάντως παραλαβή από Αθήνα (από Ανάβυσσο) που έφυγε Παρασκευή μεσημέρι, κάνει ολόκληρη διαδρομή, και αντί να έρχονται πλέον απευθείας στα Χανιά, έρχονται μέσω Ηρακλείου και είναι ακόμα... σε μεταφορά όπως είδα το tracking! Από Γερμανία μπορεί να ερχόταν κι πιο γρήγορα... :party: 8-)
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
7.245
Reaction score
7.272
Εγώ ξέρω ότι παρέλαβα την ίδια μέρα δύο λογαριασμούς που είχαν σήμανση παράδοσης με 12 μέρες διαφορά μεταξύ τους. Αυτό μου λέει ότι ο ταχυδρόμος περνά κάθε δυο βδομάδες...
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Εντωμεταξύ έχει γεμίσει εδώ και 1-2 χρόνια ο τόπος θυρίδες του Skroutz και του BoxNow, με εξαιρετικά βολική λειτουργία και από πολύ οικονομικό έως σχετικά οικονομικό κόστος. Αν είχαν πέντε δράμια μυαλό οι διοικούντες, θα υιοθετούσαν ένα αντίστοιχο σύστημα, έστω έξω από τα ταχυδρομεία, πάλι θα είχε επιτυχία, θα αξιοποιούσε υφιστάμενες υποδομές και θα τους έφερνε χρήμα. Θα αποφόρτιζε και τα γκισέ. Αλλά που.
Ειδικά το boxnow, έχει βάλει τα μυαλά τόσο στα ΕΛΤΑ, όσο και στις εταιρείες courier. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι πας και παραλαμβάνεις απο θυρίδα που εσύ επιλέγεις ( συνήθως, πολύ κοντά σου ), είναι και το ότι συνήθως μέσα σε μια ημέρα απο την αποστολή, έχεις το δέμα στη θυρίδα. Δηλαδή, πέραν της πρακτικότητας των θυρίδων, στη boxnow δείχνουν ότι δεν παίζουν το πουλάκι τους, αλλά κάνουν δουλειά.
 

Μηνύματα
7.229
Reaction score
1.218
Και με κόστος της πλάκας - και διαρκώς μειούμενο. Αρχικά ήταν 2,5€, μετά 2, μετά για αρκετούς μήνες 1€, μετά 1,75€, τώρα μέχρι τέλος του μήνα 0,50€ (τουλάχιστον το κόστος αποστολής στη Vendora).

Ενώ και οι θυρίδες φυτρώνουν παντού σαν τα μανιτάρια.
 


Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Και με κόστος της πλάκας - και διαρκώς μειούμενο. Αρχικά ήταν 2,5€, μετά 2, μετά για αρκετούς μήνες 1€, μετά 1,75€, τώρα μέχρι τέλος του μήνα 0,50€ (τουλάχιστον το κόστος αποστολής στη Vendora).

Ενώ και οι θυρίδες φυτρώνουν παντού σαν τα μανιτάρια.
Εγώ αγόρασα χθες ένα πληκτρολόγιο απο insomnia. Ο πωλητής είναι στη Νίκαια. Ευτυχώς δεν είχε πρόβλημα να στείλει με boxnow, οπότε πλήρωσα μόλις 1 ευρώ μέσω της εφαρμογής, το έστειλε χθες το βράδυ και περιμένω. Δεν θα μου φανεί καθόλου παράξενο αν μου έρθει ειδοποίηση το μεσημέρι να πάω στη θυρίδα για παραλαβή.
Νομίζω ότι για ένα full sized πληκτρολόγιο θα πλήρωνα πολλά περισσότερα σε μια εταιρεία courier και θα περίμενα τουλάχιστον δύο ημέρες.
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Εδώ στα Χανιά έχει ελάχιστες θυρίδες, στην πόλη μόλις 1 (κι αυτή στο Intersport στην έξοδο δυτικά, και λέει και περιορισμένη διαθεσιμότητα), και δύο στο Κολυμπάρι, 20χμ δυτικά από τα Χανιά.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.623
Reaction score
30.939
Όχι ταχυδρομικό αλλά…έτσι, για την ιστορία.

View attachment 329312

περιστέρι διαβιβάσεων, το ίδιο είναι.
Είναι ανέκδοτο στον στρατό ότι παρέμενε ως ειδικότητα (τουλάχιστον όταν υπήρετούσα τη θητεία) ο 'σιτιστής περιστεριών'
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Εδώ στα Χανιά έχει ελάχιστες θυρίδες, στην πόλη μόλις 1
Εγώ ξέρω ότι υπάρχουν 8 στα Χανιά και 2 στο Κολυμβάρι.
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Κι εγώ βλέπω τον χάρτη που έχει το boxnow στο site του... τα υπόλοιπα πού τα βλέπεις;

Clipboard01.jpg
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Βρε, τι μάρκα οθόνη έχεις; :biggrin:

2024-04-24 12_28_55-BOX NOW Website - Locker Finder EN.png
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.623
Reaction score
30.939
Κι εγώ βλέπω τον χάρτη που έχει το boxnow στο site του... τα υπόλοιπα πού τα βλέπεις;

View attachment 329316

αρχηγέ μου εσύ πας για βόλτα με το ποδήλατο μέχρι τη Σητεία, και σου πέφτει μακρυά τώρα η θυρίδα; Πρόσεχε θα σε καρφώσω στον Χρήστου.
 

Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Καθόλου, μια χαρά πάω στο Κολυμπάρι, και στο Ρέθυμνο ακόμα! Αλλά ποιος πάει τέτοιες αποστάσεις, ακόμα και με αμάξι, για να παραλάβει πακέτο, όταν θα μπορούσε να το πάρει με άλλο τρόπο, από δίπλα του; Εϊπαμε βλαμμένοι είμαστε, όχι και τόσο όμως! :roflmao: :party:

Και αν ενδιαφέρεσαι και περισσότερο, αυτές είναι οι διαδρομές μου με το ποδήλατο (όσο πιο κόκκινο, τόσο περισσότερες φορές η ίδια διαδρομή) :geek:

heatmap.jpg

Βρε, τι μάρκα οθόνη έχεις; :biggrin:

View attachment 329317
Τι να σου πω, αυτά βγάζει στον edge! Ίσως θέλει firefox για περισσότερα! Για να δούμε! :roflmao::party:

Edit. Και στον firefox τα ίδια βγάζει! Δεν ξέρω τι κόλπο είναι αυτό, τι παίζει!! :roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
19.471
Reaction score
13.632
Ένα δίκιο το έχεις, να στέλνουν απευθείας το γάλα και το γιαούρτι από τα... μιτάτα! :roflmao: :geek: :party:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.717
Reaction score
94.786
Τι να σου πω, αυτά βγάζει στον edge! Ίσως θέλει firefox για περισσότερα! Για να δούμε! :roflmao::party:

Edit. Και στον firefox τα ίδια βγάζει! Δεν ξέρω τι κόλπο είναι αυτό, τι παίζει!! :roflmao:
Mε chrome και firefox τα έβγαλε σε μένα.

Π0υστιά του Σύριζα σε σας τους Συριζαίους μου μυρίζει, για να παραπονιέστε πάντα. 8-)
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Δυστυχώς, τους μάτιασα. Χθες ήταν η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης στη θυρίδα του boxnow, σήμερα άλλαξε ( προφανώς ) στη σημερινή και βλέπω να έχουμε μέλλον. Και όλο αυτό για ένα δέμα απο Νίκαια στον Κολωνό. Το δε τηλεφωνικό τους κέντρο, απλά άθλιο, κάθε τρεις και λίγο σου ζητά να πατήσεις δίεση για να παραμείνεις στην αναμονή.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.027
Reaction score
6.830
Δυστυχώς, τους μάτιασα. Χθες ήταν η εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης στη θυρίδα του boxnow, σήμερα άλλαξε ( προφανώς ) στη σημερινή και βλέπω να έχουμε μέλλον. Και όλο αυτό για ένα δέμα απο Νίκαια στον Κολωνό. Το δε τηλεφωνικό τους κέντρο, απλά άθλιο, κάθε τρεις και λίγο σου ζητά να πατήσεις δίεση για να παραμείνεις στην αναμονή.
Κι εγώ τελευταία φορά πάντως με boxnow περίμενα 4 ή 5 μέρες ενώ κάθε μέρα (από την επόμενη της αποστολής) μου έλεγε ότι θα παραδοθεί σήμερα.

Όταν κατάφερα να τους μιλήσω μου είπαν πως το πρόβλημα δεν ήταν η αποστολή (όντως το είχαν και μπορούσαν να το φέρουν από την επόμενη εργάσιμη) αλλά η γεμάτη θυρίδα.
 

Μηνύματα
29.293
Reaction score
23.368
ΠΗΓΑ ΠΡΩΙ ΣΤΙΣ 8 ΜΕ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΔΙΑΝΟΜΕΑ ΓΙΑ ΔΕΜΑΤΑΚΙ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑ...

Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ....

"ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΗΡΘΑ ΓΙΑ ΤΟ ΔΕΜΑ"

"ΠΡΩΙ ΕΙΠΑΜΕ ΟΧΙ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ,,,,,,"

ΒΡΙΣΚΕΙ ΤΟ ΔΕΜΑ...

"ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ (ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ"...


ΖΩΑ!!!!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.693
Μηνύματα
2.870.123
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top