Αγορά ηχειων

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Χρόνια πολλά σε ολους!Καποιος φιλος εφυγε για εξωτερικο και μολις μου αφησε τον unison unico 2x 80 δωρο!Πρεπει να ειναι φοβερο εργαλειο αλλα δεν ξερω τι ηχεια να παρω για να αξιοποιηθει ο ενισχυτης καλυτερα..ο χωρος ειναι σαλονι 50 τμ...
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Πιθανολογω klipsch. Πάντως καλη φαση ειναι να κανεις βολτουλα και να τον ακουσεις με διάφορα. Η ακόμα καλυτερα με proac αρκεί να μην εχεις απαιτήσεις για μεγάλες εντάσεις.
 

Μηνύματα
25
Reaction score
1
Δεν τον ξερω τον ενισχυτη σου, αλλα κατι klipsch που αγορασα προσφατα ανεστησαν τον δικο μου 2χ35 ενισχυτη...
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Να σας πω για τα klipsch έχω ενστάσεις στη ροκια μήπως τσιριζουν, αφήστε που και αυτός που μου άφησε τον unison μάλλον με klipsch τον είχε και δεν του κάτσε καλά,για τις εντάσεις τι εννοείς?Έχει ο unico θέμα?Τώρα σε κάτι φόρουμ είδα για τα audio vector M3 signature και τα chario,Τα έχετε ακούσει?Ένας γνωστός μου είπε και για τα Sonus faber η τα Opera seconds.Γι αυτά τι λέτε?
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Δεν έχω ακούσει αλλά είναι καταξιωμένες μάρκες απο την ίδια χώρα. Γενικά είναι ζορικα ηχεία. Για να καταλάβεις, ο ενισχυτής που εχεις είναι φτιαγμένος για να παίξει σωστα με ηχεία βάσης που σαλοναρα 50 τμ δε γεμίζουν. Δοκίμασε τα αν μπορείς πάντως. Αξίζει τον κόπο. Και οι αντιπρόσωποι θα σε καθοδηγήσουν για το τι ηχεία μπορεί να σηκώσει ο ενισχυτής.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Θες μεγαλο ηχειο για να γεμισεις 50τμ. O Unico μπορει να γεμισει το χωρο με ενα ηχειο δαπεδου με την προυποθεση οτι για να εκμεταλλευτεις καλυτερα τα 80 βατ του, το ηχειο θα ειναι καλο να εχει υψηλη ευαισθησια. Οπως πχ τα Klipsch. Ο unico δεν εχει κανενα θεμα, ειναι μια χαρα ενισχυτης και τετοια δωρα δεν κανουν συχνα. Τσεκαρε τα μοντελα των εταιριων που ανεφερες που ταιριαζουν στο budget σου, σε λογικες σταθμες και σε θεση ακροασης περι τα 2,5-3 μετρα θα ακους μια χαρα τη μουσικη σου. Επειδη ο χωρος ειναι μεγαλος, θα "διευκολυνες" τον ενισχυτη με ενα ηχειο οσο το δυνατον ευαισθητο, και ευκολο ωμικα. Ειδικα αν θες γκαζια..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Οντως καλός ενισχυτής. Όχι οτι πιο καθαρό και ήσυχο στον κοσμο σε απόλυτα μεγέθη αλλά με ρυθμο και ζεστασιά. Εχεις να ακουσεις πολύ ωραια πραγματα. Απο πηγη τι λες να κανεις;
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
ωπα......βρηκατε τον καταλληλο ανθρωπο..εχω klipsch rf.82 και ενυσχιτη unison unico 2x 80..Δεν τα παει ασχημα αλλα εχω την αισθηση οτι ενυσχιτη λιγοτερων βατ και πολυ καλυτερα ακομα με λαμπα στην εξοδο θα τα ηταν καλυτερη η αποδοση για τοηχειο... οντως billie holiday,ella fitzgerald louis armstrong π.χ.τα παιζει πολυ καλα ,αλλα σε Rory gallagher,white stripes σε υψηλες εντασεις καπου τα σολα σκουζουνε στα πνευστα λογο κορνας ηχειου αστα...
misio τα 2χ35 ειναι πολυ καλα αν ειναι και λαμπα τελεια για τα klipsch αλλα εδω ο afros εχει 2x 80 και τρανζιστορ
στην εξοδο.Και εγω μελοντικα σκεφτομαι να αντικαταστησω τα ηχεια με πιο αναισθητα..
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Οι Unico ειναι υβριδικοι ενισχυτες, τουτεστιν λαμπα στην προενισχυση και solid state τελικο σταδιο. Η αλλαγη των λυχνιων επιφερει σημαντικες αλλαγες στο χαρακτηρα, με την καταλληλη NOS μπορει να βελτιωσεις αρκετα τα πραγματα, να τον κανεις ακομα πιο ραφινατο υψηλα. To RF-82 παρεπιπτωντος ειναι μεγαλο ηχειο και θελει χωρο για να αναπνευσει με οτι συνεπαγεται αυτο.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Ναι εγω δεν ειπα οτιοι unico ειναι υδραυλικη ενισχυτες....υβριδικοι ειναι,το θεμα ειναι οτι ακους το τελικο σταδιο αυτο φτανει στα αυτια σου μακαρι να υπηρχε το αντιστροφο solid state προενισχυση και λαμπα τελικος...
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Το προενισχυτικο σταδιο συνεισφερει στο συνολικο χαρακτηρα σε μεγαλο βαθμο, μια δοκιμη με λυχνιες μπορει να ειναι ακρως διαφωτιστικη, οπως οταν ακουσα εναν μεγαλο unico να αλλαζει σε ηχοχρωμα σε μεγαλο βαθμο οταν απο την προενισχυση εφυγαν δυο ΕΗ και πηραν τη θεση τους ΝΟS. Εξαιρετικα πλουσιοτερος ηχος, πιο ραφινατος, πιο smooth και αερινος μεσουψηλα και υψηλα. Το αναποδο σεναριο δεν εγγυαται και "μαλακοτερο" αποτελεσμα, αυτο ειναι μια αλλη κουβεντα κ θα φυγουμε offtopic.
Στο ζητουμενο του νηματος, ο φιλος εχει τον ενισχυτη, οποτε μπορει να κανονισει ακροασεις με τα ηχεια που τον ενδιαφερουν και να καταληξει ο ιδιος στο συνδιασμο που του ταιριαζει.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Oντως o unico της μαμας παντως φοραει της electro harmonix made in russia.Καθωτι κι΄εγω νεος ιδιοκτητης του ακομα ψαχνομαι tyler μ'εχεις βαλει στην πριζα να δοκιμασω αμεσα της ΝΟS αν οντως εχω εξαιρετικα πλουσιοτερο ηχο σχετικα,παρεμπιπτοντως και μια και το θετει και ο panoramious και να ειναι χρησιμο και στον afro απο πηγη κατεληξα προσφατα στο υβριδικο vincent s6.mk ηταν ευκαιρια καινουργιου- μεταχειρισμενου αφενος ενω το ταιρι του cd unico δεν επεφτε κατω απο 1000.00 ουτε μεταχειρισμενο.Οτι ισχυει στον ενισχυτη αλαζοντας λαμπες ισχυει και στο player αφου κι'αυτο ειναι υβριδικο?
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.684
Reaction score
2.728
Ξεκινα με τις λαμπες του ενισχυτη, αυτες ακουγονται αμεσως. Στο cd player βλεπεις μετα.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
Απο πηγη σκεφτομαι το unico cd η κατι παρεμφερες σε υβριδικο μαλλον......
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Γνώμη μου να πάρεις ενα dac με 300 ευρώ και ενα dvd player του κιλού με coaxial εξοδο και το 500αρι που περισσεύει σε σχέση με ενα επώνυμο cd player να το προσθέσεις στον προϋπολογισμό στα ηχεία.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Χρόνια πολλά σε ολους!Καποιος φιλος εφυγε για εξωτερικο και μολις μου αφησε τον unison unico 2x 80 δωρο!Πρεπει να ειναι φοβερο εργαλειο αλλα δεν ξερω τι ηχεια να παρω για να αξιοποιηθει ο ενισχυτης καλυτερα..ο χωρος ειναι σαλονι 50 τμ...
Καλησπερα. μακαρι να ειχα και εγω τετοιους φιλους-ποσα χρηματα θες να δωσεις για τα ηχεια?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.388
Reaction score
79.512
Γνώμη μου να πάρεις ενα dac με 300 ευρώ και ενα dvd player του κιλού με coaxial εξοδο και το 500αρι που περισσεύει σε σχέση με ενα επώνυμο cd player να το προσθέσεις στον προϋπολογισμό στα ηχεία.
Εγω δεν συμφωνώ. Κυρίως γιατι στα πολυ φτηνά τα μηχανικά μέρη συχνά κάνουν σαν σκουριασμένο πλυντήριο και θα σου την σπάει αν ακούς σε χαμηλές στάθμες.
 
  • Like
Reactions: don

Μηνύματα
4.888
Reaction score
25.907
να κάνω μιά ερώτηση -στα πόσα μέτρα είναι η θέση ακρόασης ; μήπως και με ένα σαμπ γλυτώσεις εννοείται σύν κάποια ηχεία που θα διαλέξεις .
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Γνώμη μου να πάρεις ενα dac με 300 ευρώ και ενα dvd player του κιλού με coaxial εξοδο και το 500αρι που περισσεύει σε σχέση με ενα επώνυμο cd player να το προσθέσεις στον προϋπολογισμό στα ηχεία.
τα τρανσπορτ "ακουγονται"...
 

Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Ναι όντως. Και τα καλώδια ρεύματος, ηχείων, ic και η γραμμή μέχρι τον πίνακα, και η ασφάλεια στον πίνακα, και η φάση του μετασχηματιστή της ΔΕΗ, και η στήριξη των μηχανημάτων, και η τακτοποίηση των καλωδίων πίσω από το rack, και κυρίως ο χώρος.

το φτηνότερο unico στον κατάλογο του Ορφέα το βλέπω στα 1400. Τώρα ίσως παρεξήγησα το στόχο του φίλου αλλά νομίζω ότι θα του κάτσει βαρύ και άνευ ουσίας.

Γενικά εν έτη 2015 καλό θα ήταν να το ψάξει αλλιώς κατά τη γνώμη μου. Ακόμα και να έχει σκοπό να δώσει τα χρήματα αυτά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.617
Μηνύματα
2.868.210
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top