Αγορά Subwoofer

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτές τις μέρες ψάχνω ένα subwoofer κυρίως για home cinema και δευτερευόντως για μουσική (αν θέλω να ακούσω καμιά καφρίλα).

Βασικά είμαι ανάμεσα στο SVS SB12-NSD και το Velodyne impact mini.

Θα είχα πάρει το SVS χωρίς 2η σκέψη, αλλά έχω το εξής δίλημμα:

Τα σημεία όπου μπορώ να βάλω το sub στον χώρο μου αυτή την στιγμή (σαλόνι) είναι πολύ περιορισμένα.
Το SVS θα μπορέσω να το στριμώξω οριακά σε ένα μόνο σημείο.
Αντίθετα το Velodyne που είναι αρκετά μικρότερο μπορεί να μπει πιο άνετα και σε περισσότερα σημεία.
Το θέμα μου είναι ότι αν πάρω το SVS και στην συγκεκριμένη θέση δεν παίζει καλά (παρόλο που είναι καλύτερο σαν ηχείο), τότε κολλήσαμε..... Θα πρέπει να κάνω άνω κάτω όλο το σαλόνι για να αλλάξω θέσεις στα ηχεία κλπ και έχει να πέσει ηρωική γκρίνια... :p
Ενώ με το Velodyne θα έχω μια ευχέρεια παραπάνω να το τοποθετήσω κάπου αλλού.

Δεδομένου του ότι δεν με βλέπω να αλλάζω χώρο σύντομα, τι νομίζετε ότι θα ήταν καλύτερο?

Ο χώρος μου είναι 28-30 τ.μ. , δυστυχώς σχετικά τετραγωνισμένος και σχετικά χαμηλοτάβανος (θα στείλω και ύψος αργότερα).

Ο ενισχυτής που έχω είναι ένας Yamaha RX V-775 και τα ηχεία μου Dali Ikon 6.

Ρίχτε καμιά ιδέα ρε παλικάρια μπας και τελειώσω ποτέ με αυτό το home cinema... :p

Θενκ γιου βερι ματς
Θοδωρής
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Είναι πολύ μικρό το Velodyne impact mini,δεν θα σε καλύψει,svs χωρίς δεύτερη σκέψη, μάλιστα θα έλεγα να κάνεις τους συμβιβασμούς σου και να χτυπήσεις το 13αρι..dsp!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.958
Reaction score
41.256
αν δεν ζητάς πολλά πράγματα στα πολύ χαμηλά τότε το sb είναι μια χαρά, αλλά αν πιθανότατα θέλεις πιο πολύ ταρακούνημα (και οι ταινίες το σηκώνουν αυτό) τότε πας τουλάχιστον σε ανοικτού τύπου αντίστοιχο όπερ pb, αλλά έχει μεγαλύτερες διαστάσεις.
Σκέψου επίσης σοβαρά ότι αυτό που σκέφτεσαι από την svs είναι σε προσφορά και δεν έχει τη δυνατότητα 45 days buy&try όπως είχε για παράδειγμα το SB-2000 που είχα εγώ και είδα τα θέματα του στα πολύ χαμηλά και τώρα το στέλνω πίσω για να πάρω το PB-2000.
 

Μηνύματα
79
Reaction score
32
εγω παλι θα χτυπαγα αυτο Definitive Technology SuperCube Reference στα 999 ευρω απο θεσσαλονικη.ετυχε να το ακουσω και μου φυγαν τα σαγονια σε σινε καταστασεις.αρκετα καλο και για μουσικη εαν σε ενδιαφερει ;)
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
ειναι προβλημα το που παιζει καλυτερα ......αλλα ενα sub ported παντα παιζει πιο δυνατα στα πολυ χαμηλα ....

παντως θελεις καλο sub γιατι ειναι μεγαλος ο χωρος...
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
εγω παλι θα χτυπαγα αυτο Definitive Technology SuperCube Reference στα 999 ευρω απο θεσσαλονικη.
Μπορείς να το δοκιμάσεις κιόλας στο χώρο σου και αν δε σ'αρέσει το ξαναπακετάρεις
στην αρχική του συσκευασία και το στέλνεις πίσω.Αυτό γινόταν τουλάχιστον πριν
κανά δυο χρόνια όπως μου είχε πει ο αντιπρόσωπος σε τηλεφωνική επικοινωνία
 


Μηνύματα
79
Reaction score
32
ειναι εκπληκτικο sub και καλυπτει ανετα (για πλακα) τα 30 τμ του φιλου
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Δεν θα μιλησω για το τι sub θα παρεις, αλλα θα σου πω ενα πραγμα μονο και τιποτε αλλο.

Πριν απο 2 ωρες εφυγε απο το σπιτι μου, γνωστος καλιμπράτορας και μου ρυθμισε το σύστημα που εχω. (Το sub ειναι το SB13 ultra).

Εχω μεινει άφωνος, με το ηταν πριν και πως ακουγεται το μπασο τωρα.

Συνεπως ο,τι και να παρεις, να κοιταξεις να εχει peq έιτε ο avr σου, ειτε το sub, διοτι αν εχεις πρόβλημα τοποθετηςης, με αυτα τα εργαλεια, "ερχεται" το μπάσο στη θεση του.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Καταρχάς να πώ ότι αφήνω τελικά την ιδέα του velodyne impact mini και τείνω προς το SVS.

Στάθη για μεγαλύτερο sub δυστυχώς δεν με παίρνει ούτε σε θέμα χώρου, αλλά ουτε και χρηματικά.
Όπως και το sub στο χιλιάρικο που προτείνει ο φίλος είναι ψηλά για το budget μου...
Στα 500 ευρά που κάνει το SVS παίζει κάτι καλύτερο (και ανιστοίχου μεγέθους :p ) ?
 

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Δεν θα μιλησω για το τι sub θα παρεις, αλλα θα σου πω ενα πραγμα μονο και τιποτε αλλο.

Πριν απο 2 ωρες εφυγε απο το σπιτι μου, γνωστος καλιμπράτορας και μου ρυθμισε το σύστημα που εχω. (Το sub ειναι το SB13 ultra).

Εχω μεινει άφωνος, με το ηταν πριν και πως ακουγεται το μπασο τωρα.

Συνεπως ο,τι και να παρεις, να κοιταξεις να εχει peq έιτε ο avr σου, ειτε το sub, διοτι αν εχεις πρόβλημα τοποθετηςης, με αυτα τα εργαλεια, "ερχεται" το μπάσο στη θεση του.
Πολύ ενδιαφέρουσα η παρατήρησή σου.

Ο RX-V775 έχει ρύθμιση eq για όλα τα κανάλια, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος αν έχει και για το sub.

Σε περίπτωση που έχει και για το sub, το auto calibration του ενισχυτή κάνει δουλειά?
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
Εγω με το δικο μου Ypao δεν ξετρελλαθηκα στο sub με τον a2030. Νομιζω χειροκινητα θα ειναι καλύτερα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
75
εγω παντως με το pb 1000 και τον ιδιο ενισχυτη σε 40m2 δυσκολο χωρο ειμαι πολυ ευχαριστημενος αν και δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με το στησιμο!Μενω σε μονοκατοικια σε 4 στρεμματα οικοπεδο και ο γειτονας εχει θεμα οταν βλεπω ταινια με ενταση -20 - -15!!
 

Μηνύματα
79
Reaction score
32
δεν νομιζω να βρεις τιποτα καλυτερο στο πεντακοσαρικο..οποτε πας τρεχοντας στο SVS SB12-NSD.καλοριζικο !
 

Μηνύματα
1.498
Reaction score
2.482
δεν νομιζω να βρεις τιποτα καλυτερο στο πεντακοσαρικο..οποτε πας τρεχοντας στο SVS SB12-NSD.καλοριζικο !
Όντως έτσι ειναι, αλλα θα σκεφτόμουν και το PB1000 στα ίδια χρήματα, μιας και το θες για ταινίες. Εγω προσωπικά θα έκανα την υπερβαση και θα πηγαινα στο PB2000 (που το είχα σε χώρο 25τμ και το έδωσα) και πραγματικά σκότωνε το μηχανάκι. Απο τη στιγμη που θα ενταχθει σωστά στον χώρο, ουτε καν θα σκεφτεσαι τα παραπάνω λεφτα που έδωσες.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
17
Λοιπόν τελικά αποφάσισα να πάρω το SVS SB12-NSD.
Όταν με το καλό φτιάξω dedicated χώρο θα πάω σε κάτι μεγαλύτερο και ported, αλλά προς το παρόν πιστεύω θα βολευτώ μια χαρά με αυτό.
Η παρραγελία μπαίνει σήμερα και θα έχετε εντυπώσεις μόλις επιστρέψω από διακοπές στις 22/08 και το sub θα με περιμένει εδώ.... :D

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και ιδέες σας.

Τέλος να πώ ότι με μπριζώθηκα από τον φίλο τον SurfDrifter σχετικά με το EQ του sub.
Ψάχνοντας λοιπόν σε forums, βρήκα το εξής thread:

http://www.hometheaterequipment.com...-68/perfect-bass-less-than-new-subwoofer-797/

Η διαδικασία και μόνο μου φαίνεται ενδιαφέρουσα και με ψήνει να ασχοληθώ.
Το Feedback Destroyer Pro DSP 1124P σε συνδυασμό με το Room EQ Wizard, θα κάνει δουλειά λέτε?
Δεν ξέρω βέβαια πόσο πολύπλοκο θα είναι για κάποιον χωρίς πολλές γνώσεις όπως εγώ, αλλά υπάρχουν αρκετοί οδηγοί για το θέμα στο internet.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.793
Δεν είναι δύσκολο αν έχεις υπομονή και ξέρεις τα βασικά. Απο τα οποία το βασικότερο είναι να μην ξεφύγεις με το gain στις βυθίσεις.
Με το FBQ2496 που έχω, πήραμε πολύ καλό αποτέλεσμα.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top