Featured Αποκτηση νεων ηχείων

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Να με συγχωρείς, αλλά επέτρεψέ μου να έχω αυτήν την προσωπική "άποψη", άλλωστε η "άποψη" είναι σα την κ@λοτρυπιδα, όλοι έχουν μια. 😎

Το γνωστό μικρό ομοαξονικό της ΚΕΦ, που ειλικρινά "κεντάει" στις μετρήσεις, έχει τύχει να το ακούσω αρκετές φορές, και λόγω των λίαν αξιόλογων μετρήσεών του, του έδωσα το χρόνο, την ευκαιρία να αποδείξει και στα αυτιά μου τα "κάλλη" του. Άμ δε, τενεκές λέμε, και μάλιστα, τενεκές ξεγάνωτος. Μια σιχαμένη τσιρίδα, αλλά με εξαίσια διασπορά και ομοιογένεια στην οφ άξις, να μη χάσεις τίποτα.

Δε το άκουσα ποτέ με σαμπ, ή έτσι τουλάχιστον θυμάμαι, γιατί μεταξύ μας, σε μια αίθουσα έκθεσης αν έχει ένα από τα δικά του σαμπ, είναι σα να μην έχει τίποτα.

Θα μου πεις (ορθώς) ισοσταθμίζεται. Ναι, βεβαίως ισοσταθμίζεται, και επειδή ακριβώς έχει σωστή οφ αξις, θα "ακούει" στην ισοστάθμιση, και μια χαρά ξέρω να φέρω την 3η οκτάβα όπως πρέπει, μια δεκαριά dB στην κεφάλα, κι άσε τα σαμπ από κει και κάτω να βγάλουν άκρη, οκ.

Πάμε στο κρίσιμο ερώτημα: τι max SPL μπορεί να βγάλει το ένα ψεύτικο γουφεράκι από αυτό το ηχειάκι χωρίς συμπίεση στην 3η οκτάβα;

Άσε τι βγάζει στον 1 χιλιοκυκλο, ας βγάζει και 120 dB εκεί, δε μας ενδιαφέρει. Η 3η οκτάβα μας νοιάζει, το από πάνω, θα κουρευτεί για να συμβαδίζει σωστά στα ταργκετ κερβ, ώστε να μην έχει τονικές αλλοιώσεις.

Εκτιμώ πως ούτε 85dB max SPL δε μπορεί να βγάλει ασυμπίεστα στο 1μ απόσταση ακρόασης. Αυτό σημαίνει πως ναι, μπορεί να παίξει άψογα με χρήση σαμπ και ισοστάθμιση, ώστε να έχει ένα σοβαρό ταργκετ κερβ στο χώρο, αλλά η μέγιστη στιγμιαία SPL στάθμη του, δεν θα μπορεί να είναι πάνω από 85 dB SPL στο 1μ, δηλαδή στα 2 μέτρα από 2 ηχεία έχεις χρήσιμο max SPL τα 85dB, δηλαδή μέση στάθμη ακρόασης υποχρεωτικά κάτω από 70 dB.

Ας πάμε στο R3, διπλασιων δυνατοτήτων, με τα δύο γουφερ, να δούμε τι συμπίεση έχει:


View attachment 329504

Δράμα. Το 102 dB στο 1 μέτρο, το έχει σφάξει και πάνω από 200 κύκλους.

Αν θες να "ανεχτείς" κοντά 1dB δυναμική συμπίεση, τότε συμβιβάζεσαι με μέγιστη στιγμιαία στάθμη τα 96 dB στο 1μ απόσταση ακρόασης.

Οκ, αυτό σημαίνει πως με ένα ζευγάρι τέτοιων ηχείων, με χρήση 2-4 σαμπ και κρος στους 100 κύκλους, στα 2 μέτρα απόσταση ακρόασης, θα ακούς με το συμβιβασμό σου (1dB δυναμική συμπίεση) σε στάθμη 10dB κατώτερη της στάθμης αναφοράς, η οποία προβλέπει μέση στάθμη 85 dB με κορυφές 105dB), εσύ θα έχεις κορυφές 95 dB με 1 dB συμπίεση.

Ας δούμε τώρα την απόκριση του ηχείου:

View attachment 329508

Από τους 100 και πάνω, παίζει πραγματικά άριστα.
Δε χρειάζεται ισοστάθμιση, τίποτα δε θέλει.
Στον 1 χιλιοκυκλο, θα έχει τη σωστή πτώση στάθμης περί τα 5 dB του έξοχου αυτού ταργκετ κερβ, ή καλύτερα του αναμενόμενου αυτού room curve.

Άρα, η μέγιστη στιγμιαία SPL στάθμη του σεταπ (μαζί με τα σαμπ) θα είναι 95 dB στους 100 κύκλους και ~90 dB στον 1 χιλιοκυκλο.

Επαναλαμβάνω, η πραγματικά πολύ χαλαρή στάθμη αναφοράς, προβλέπει 85 dB μέση στάθμη ακρόασης, με 105 dB στιγμιαίες κορυφές.

Πάνε δώσε αυτά τα λεφτά, για να έχεις 95dB στιγμιαίες κορυφές στα μπάσα και 90 dB στιγμιαίες κορυφές στα μεσαία, με 1 dB δυναμική συμπίεση.

Οκ. Φιλ φρι. Μια χαρά θα παίζει.
Απλώς εγώ αυτές τις στάθμες τις αποκαλώ "χαριτωμένες στάθμες ασανσέρ", είναι κάτω της στάθμης αναφοράς, είναι ανεπαρκείς στάθμες για hi-fi.

Εάν δε πιάνει το ηχείο 105 dB στιγμιαίες κορυφές στην 3η οκτάβα στη θέση ακρόασης, απαραμορφωτα και ασυμπίεστα, δεν είναι επαρκείς στάθμες για στερεοφωνία υπό τις προϋποθέσεις του απλού hi-fi. Δε κάνει.

105, όχι 135, χαλαρά λέμε.

Εγώ, άσε, εγώ φίλε μου, θέλω καμιά 25-αριά dB παραπάνω στάθμη από το R3 στις στιγμιαίες κορυφές για να γουστάρω dire straits. Για Μόμπι, άστο καλύτερα. 😁🤪😜

Γι'αυτό, οτιδήποτε έχει 5-αρια και 6-αρια μιντγούφερ, το προσπερνώ ως "ανεπαρκές". Θεωρώ ως απολύτως μίνιμουμ, για 2 έως 2,2μ απόσταση ακρόασης (όχι για παραπάνω), τις 8" στο ηχείο. Απολύτως μίνιμουμ. Δεν ξεγελάς τους νόμους της φυσικής.

Τέλος. 😎





ΥΓ. ΚΕΦ μπλέιντ 2 ❤

View attachment 329509

Εδώ είμαστε. 😎


ΥΓ. 2. Τενεκές. ΚΕΦ λς 50 😜🤪😁

View attachment 329510
Μην γινεσαι lance hedrick με ενα μακροσκελες πραμα,τα kef ειναι τσιριδες χρονια τωρα,με καποιες εξαιρεσεις αλλα λιγες εως ελαχιστες.Ο χαρακτηρας της εταιριας πηγε περιπατο.Και για πρωτη φορα συμφωνουμε ασ μετραει καλα αλλα δεν ακουγεται.
Α πες ετσι για το κεφ ελεγες. Και γω την ιδια αποψη εχω για οσα εχω κεφ εχω ακουσει! Αντιθετως τα ελακ εχουν γεματο ηχο, καθαρο με σωμα και φυσικοτητα στις φωνες και στην αποδοση των μουσικων οργανων. Και δεν σου προκαλουν fatigue.... Δε νομιζω οτι στο χαρακτηριστικο αυτο επαιξε ρολο η διαμετρος των woofer... Η υλοποιηση φταιει
Φυσικα και παιζει ρολο το μεγεθος,δεν μπορει ενα μοναχο πενταρι να βγαλει τα παντα,και να στα φερει και στα τρια μετρα καποια ελαχιστα εξαρια το καταφερνουν και απο εκει και πανω αρχιζει το πραγματικο παρτυ.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Μην γινεσαι lance hedrick με ενα μακροσκελες πραμα,τα kef ειναι τσιριδες χρονια τωρα,με καποιες εξαιρεσεις αλλα λιγες εως ελαχιστες.Ο χαρακτηρας της εταιριας πηγε περιπατο.Και για πρωτη φορα συμφωνουμε ασ μετραει καλα αλλα δεν ακουγεται.

Φυσικα και παιζει ρολο το μεγεθος,δεν μπορει ενα μοναχο πενταρι να βγαλει τα παντα,και να στα φερει και στα τρια μετρα καποια ελαχιστα εξαρια το καταφερνουν και απο εκει και πανω αρχιζει το πραγματικο παρτυ.
Εγω ακουω στα 1.7μ και ακουγονται πολλα! Και καμια μα καμια σχεση με τα κεφ

Και ετσι για το φαν.... (αυτα ειναι τα carina κιολας που εχω και οχι τα solano με το 6-6.5αρι) - αλλαξτε την αναλυση σε 1080p

 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.799
Μην γινεσαι lance hedrick με ενα μακροσκελες πραμα,τα kef ειναι τσιριδες χρονια τωρα,με καποιες εξαιρεσεις αλλα λιγες εως ελαχιστες.Ο χαρακτηρας της εταιριας πηγε περιπατο.
Δεν συμφωνώ.

Κάνουν ο,τι μπορούν, σε κάθε μέγεθος ηχείων που ζητάει ο κόσμος.

Το κεφ μπλέιντ 2, όπως έδειξα, είναι ένα τρομερό ηχείο, ασυμπίεστο, με όλα τα πλεονεκτήματα. Ξέρει καλά η Κεφ, ο "χαρακτήρας" της φίρμας αποτυπώνεται έτσι.

Προσωπικά, ρισπεκτ στην κεφ.


ΥΓ. Όσο για το "μακροσκελές" είναι για να αποτυπώσω ένα τρόπο σκέψης που χρησιμοποιεί μόνον εντελώς αντικειμενικά κριτήρια, χειροπιαστά, για να αποφανθεί για το τι παίζει και το τι μπορεί να παίξει κάθε ηχείο, χωρίς ακροάσεις, άκρατο υποκειμενισμό και φρουφρού κι αρώματα.


Για υψηλής πιστότητας οικιακή αναπαραγωγή (hi-fi) χρειάζεται και ισορροπία στο φάσμα, με ασυμπίεστη απόκριση στις πρώτες οκτάβες, σε μέγιστη στιγμιαία στάθμη (στην mlp) τα 105 dB για την στερεοφωνία, και μέση στάθμη 85 dB.

Μιλάμε για πολύ χαλαρές στάθμες ακρόασης, ξεκούραστες για 8-ωρη μουσική απόλαυση.

Η μετρήσιμη δυναμική συμπίεση στην 3η και 4η οκτάβα (βλέπουμε τα καμώματα πάνω από 200 κύκλους) σημαίνει πως όσο σηκώνεις το volume, τόσο πιο "τσιριχτό" θα ακούγεται, γιατί τόσο περισσότερο θα επικρατούν τα ανώτερα μεσαία και πρίμα, αφού θα υποχωρούν, θα συμπιέζονται τα από κάτω.

Τονική αλλοίωση με την αύξηση στάθμης.
Απλά είναι τα πράγματα..

Αυτή η τονική αλλοίωση με την αύξηση στάθμης, σε ενοχλεί, και νομίζεις ότι παίζει πολύ δυνατά. Όχι, δε παίζει πολύ δυνατά, απλώς παραμορφώνει. Αυτή η παραμόρφωση της δυναμικής συμπίεσης, είναι χαρακτηριστικό των ηχείων με μικρό μεγάφωνο.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.413
Reaction score
79.680
Δεν συμφωνώ.

Κάνουν ο,τι μπορούν, σε κάθε μέγεθος ηχείων που ζητάει ο κόσμος.

Το κεφ μπλέιντ 2, όπως έδειξα, είναι ένα τρομερό ηχείο, ασυμπίεστο, με όλα τα πλεονεκτήματα. Ξέρει καλά η Κεφ, ο "χαρακτήρας" της φίρμας αποτυπώνεται έτσι.

Προσωπικά, ρισπεκτ στην κεφ.


ΥΓ. Όσο για το "μακροσκελές" είναι για να αποτυπώσω ένα τρόπο σκέψης που χρησιμοποιεί μόνον εντελώς αντικειμενικά κριτήρια, χειροπιαστά, για να αποφανθεί για το τι παίζει και το τι μπορεί να παίξει κάθε ηχείο, χωρίς ακροάσεις, άκρατο υποκειμενισμό και φρουφρού κι αρώματα.


Για υψηλής πιστότητας οικιακή αναπαραγωγή (hi-fi) χρειάζεται και ισορροπία στο φάσμα, με ασυμπίεστη απόκριση στις πρώτες οκτάβες, σε μέγιστη στιγμιαία στάθμη (στην mlp) τα 105 dB για την στερεοφωνία, και μέση στάθμη 85 dB.

Μιλάμε για πολύ χαλαρές στάθμες ακρόασης, ξεκούραστες για 8-ωρη μουσική απόλαυση.

Η μετρήσιμη δυναμική συμπίεση στην 3η και 4η οκτάβα (βλέπουμε τα καμώματα πάνω από 200 κύκλους) σημαίνει πως όσο σηκώνεις το volume, τόσο πιο "τσιριχτό" θα ακούγεται, γιατί τόσο περισσότερο θα επικρατούν τα ανώτερα μεσαία και πρίμα, αφού θα υποχωρούν, θα συμπιέζονται τα από κάτω.

Τονική αλλοίωση με την αύξηση στάθμης.
Απλά είναι τα πράγματα..

Αυτή η τονική αλλοίωση με την αύξηση στάθμης, σε ενοχλεί, και νομίζεις ότι παίζει πολύ δυνατά. Όχι, δε παίζει πολύ δυνατά, απλώς παραμορφώνει. Αυτή η παραμόρφωση της δυναμικής συμπίεσης, είναι χαρακτηριστικό των ηχείων με μικρό μεγάφωνο.
(Προσοχή. Ακολουθεί politically incorrect παροιμία)
Τον αράπη κι αν τον πλένεις, το σαπούνι σου χαλάς
 

Μηνύματα
2.127
Reaction score
5.590
Δεν συμφωνώ.

Κάνουν ο,τι μπορούν, σε κάθε μέγεθος ηχείων που ζητάει ο κόσμος.

Το κεφ μπλέιντ 2, όπως έδειξα, είναι ένα τρομερό ηχείο, ασυμπίεστο, με όλα τα πλεονεκτήματα. Ξέρει καλά η Κεφ, ο "χαρακτήρας" της φίρμας αποτυπώνεται έτσι.

Προσωπικά, ρισπεκτ στην κεφ.


ΥΓ. Όσο για το "μακροσκελές" είναι για να αποτυπώσω ένα τρόπο σκέψης που χρησιμοποιεί μόνον εντελώς αντικειμενικά κριτήρια, χειροπιαστά, για να αποφανθεί για το τι παίζει και το τι μπορεί να παίξει κάθε ηχείο, χωρίς ακροάσεις, άκρατο υποκειμενισμό και φρουφρού κι αρώματα.


Για υψηλής πιστότητας οικιακή αναπαραγωγή (hi-fi) χρειάζεται και ισορροπία στο φάσμα, με ασυμπίεστη απόκριση στις πρώτες οκτάβες, σε μέγιστη στιγμιαία στάθμη (στην mlp) τα 105 dB για την στερεοφωνία, και μέση στάθμη 85 dB.

Μιλάμε για πολύ χαλαρές στάθμες ακρόασης, ξεκούραστες για 8-ωρη μουσική απόλαυση.

Η μετρήσιμη δυναμική συμπίεση στην 3η και 4η οκτάβα (βλέπουμε τα καμώματα πάνω από 200 κύκλους) σημαίνει πως όσο σηκώνεις το volume, τόσο πιο "τσιριχτό" θα ακούγεται, γιατί τόσο περισσότερο θα επικρατούν τα ανώτερα μεσαία και πρίμα, αφού θα υποχωρούν, θα συμπιέζονται τα από κάτω.

Τονική αλλοίωση με την αύξηση στάθμης.
Απλά είναι τα πράγματα..

Αυτή η τονική αλλοίωση με την αύξηση στάθμης, σε ενοχλεί, και νομίζεις ότι παίζει πολύ δυνατά. Όχι, δε παίζει πολύ δυνατά, απλώς παραμορφώνει. Αυτή η παραμόρφωση της δυναμικής συμπίεσης, είναι χαρακτηριστικό των ηχείων με μικρό μεγάφωνο.
Οκ δικο σου συμπερασμα καλα κανεις ,αλλα αν δεν ακουσεις δεν κρινεις(δικο μου συμπερασμα και καλα κανω).
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Το kef blade 2 ενημερωτικα εχει 4 6μισαριa woofer. Αλλα δεν ειναι μονο η διαμετρος, ειναι το υλικο του κωνου, το τι συχνοτητες διαχειριζεται ο καθε κωνος - πολλων δρομων ηχεια θελουν n-1 αριθμο crossover αρα προκυπτει εξτρα πολυπλοκοτητα για τη συνοχη των συχνοτητων. Και υστερα αν η καμπινα ειναι μεγαλη ειναι πιο ευαλωτο σε resonances. Ολα αυτα για να ακους ασυμπιεστα σε υψηλες σταθμες απο μακρια. Οκ θα το πληρωσεις...
 

Μηνύματα
27.329
Reaction score
25.362
Δεν διαχειρίζονται διαφορετικές συχνότητες τα 4 6μισάρια.
Ενας δρόμος είναι. Αλλο πράγμα το πως είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους.
Αυτό φαίνεται άλλωστε και από τις συχνότητες κροςς. 450hz , 2,2khz.
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Δεν διαχειρίζονται διαφορετικές συχνότητες τα 4 6μισάρια.
Ενας δρόμος είναι. Αλλο πράγμα το πως είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους.
Αυτό φαίνεται άλλωστε και από τις συχνότητες κροςς. 450hz , 2,2khz.
Ναι σωστα ειναι ομοαξονικα. Παντως ειδα μολις οτι αυτα εχουν δυο crossover frequencies. Αρα ειναι κατι ενδιαμεσο ισως.
 


Μηνύματα
266
Reaction score
315
πολύ ενδιαφέρον παιδιά. ευχαριστω για την συζυτηση. εγω πρωσοπικα ειμαι σε πολυκατοικεια, οποτε ακουω ~60db με αντε 75-80 peak, δεν θελω να ειμαι "αυτος" ο γειτονας - αν με καταλαβαινεται χαχαχαχα αλλα ναι και εγω το ειχα παρατηρισει καπως σε αλλα ηχεια της κεφ, για αυτο πηρα τα elac οταν ειχα κανει την ακροαση. κριμα. τωρα για blade φιλε κωστα τι μας περασες.. elon musk? 😆😆
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.799
26 χιλιάρικα το δίνουν..


Πολύ φτηνό για τον ήλωνα τον μάσκ, αυτός κάτω από μουον δε πέφτει.


🤪😜😁
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
υπαρχει και ποιο πανω; νομιζα πως το blade ηταν το flaship LOL

ουααου. λιγα ηχεία βλεπεις που λες "ε ναι αυτο ειναι ενα καραεξωτικο ηχείο" εντυπωσιακο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.263
Reaction score
27.136
υπαρχει και ποιο πανω;

Υπάρχουν κι άλλα πολλά από άλλες εταιρείες πιο ακριβά, μέχρι και σε μίλιον(ς)
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
της κεφ λεω, και κατι κινεζικες κορνες υπαρχουν που λενε ο,τι εχουν $2M το ξερω ο,τι δεν υπαρχει ταβανι στο ποσο ακριβο ειναι ενα ηχειο. Ναι γεια σας εχω αυτο το ηχειο θα κανει χμμμμ 74738484297ρ62663€ σας ευχαριστω πολύ 😂😂
 

Μηνύματα
412
Reaction score
273
Το muon ποσα sub θα του βαζατε? Γιατι το βλεπω εκει στα 25hz δεν μπορει να τα δωσει ολα λεει κατι δικαιολογιες -3db και τετοια
 

Μηνύματα
266
Reaction score
315
δεν χρειαζεται να παμε μακριά ο κυπριος aries cerat εχει κατι ηχεια που καουν 800.000€
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.413
Reaction score
79.680
Το muon ποσα sub θα του βαζατε? Γιατι το βλεπω εκει στα 25hz δεν μπορει να τα δωσει ολα λεει κατι δικαιολογιες -3db και τετοια
Σε όλα τα ηχεία θα βάλεις το ελάχιστο 2 σαμπ.
Οι λόγοι έχουν εξηγηθεί.
 





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.697
Μηνύματα
2.870.225
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top