Featured Αποκτηση νεων ηχείων

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.538
Reaction score
80.291
Χωρίς να αμφισβητώ ότι το σύγχρονο Revel είναι πολύ καλύτερο, μια σημείωση για την συγκριτική δοκιμή:
Πρέπει να είναι απόλυτα level matched σε επίπεδο μικρότερο του 0,5dB, οποιαδήποτε διαφορά έντασης μεταφράζεται από τον εγκέφαλο μας ως καλύτερο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.929
οποιαδήποτε διαφορά έντασης μεταφράζεται από τον εγκέφαλο μας ως καλύτερο
Γι'αυτό ακούμε και πιο δυνατά, όσοι μπορούμε τουλάχιστον, διότι μεταφράζεται ως "καλύτερο". 😎
 

Μηνύματα
123
Reaction score
357
Χωρίς να αμφισβητώ ότι το σύγχρονο Revel είναι πολύ καλύτερο, μια σημείωση για την συγκριτική δοκιμή:
Πρέπει να είναι απόλυτα level matched σε επίπεδο μικρότερο του 0,5dB, οποιαδήποτε διαφορά έντασης μεταφράζεται από τον εγκέφαλο μας ως καλύτερο.
Το διαπίστωσα με την πρώτη εναλλαγή ηχείων ότι έπαιζαν διαφορετικά δυνατά και προσπάθησα όταν ήμουν ο "εξεταστής" να διορθώνω το volume με το αυτί. Το περίεργο ήταν ότι τα 802 έπαιζαν πιο δυνατά, παρόλο που έχουν χαμηλότερη ευαισθησία. Την επόμενη φορά όμως θα το κάνω σωστά με μετρήσεις με test tones από το rew και το dbόμετρο του κινητού, ώστε να βρω που πρέπει να βάζω το volume του ενισχυτή. Εκτός αν υπάρχουν ακόμα πιο αξιόπιστες και ακριβείς μέθοδοι για να πετυχαίνεις όμοιες εντάσεις σε τυφλά τεστ, θα ήθελα πολύ να γνωρίζω.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
18
Έχω τα KEF R3 ένα χρόνο τώρα και είμαι ενθουσιασμένος - προφανώς τελείως υποκειμενικό. Ο χώρος που είναι στημένα είναι περίπου 25τ.μ., αλλά γενικά δεν ακούω σε πολύ μεγάλες εντάσεις. Σε σχέση με τα debut (που τα έχω ακούσει σε φίλο με παρόμοιο χώρο) υπάρχει σαφής διαφορά, αλλά όχι και μέρα με τη νύχτα. Βέβαια αν η διαφορά αυτή αξίζει €1000... Τα €850 που έδωσα για να αντικαταστήσουν κάποια ηχεία 30ετίας και δεν τα μετάνιωσα.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
6
ερώτηση αρχάριου.. μην βαράτε, ok;

αξίζει να επενδύσω σε ενα ζευγάρι δαπέδου, συγκεκριμένα τα Monitor Audio Gold 300 5G για μεγάλο σαλόνι ;

Ο AV ενισχυτής που θα τα οδηγεί είναι ενας καινούργιος Marantz Cinema 50.

Για κεντρικό έχω το γομάρι Monitor Audio Silver C350 και για πίσω δεν βλέπω προς το παρών να βάζω λόγω δυσκολίας καλωδιώσεων...

Είναι υπερβολή λέτε ή θα μπορεί να τα οδηγεί αξιοπρεπώς για 70% ταινίες / 30%μουσική ;
Απλώς μου αρέσει πολύ το χρώμα/επένδυση των Gold και πιστεύω τα ηχεία τα κρατάμε καιρό ενώ τα ηλεκτρόνικά αλλάζουν πιο συχνά...
 

Μηνύματα
27.621
Reaction score
25.879
Εχω την αμυδρά υποψία , ότι κάμποσα παραπάνω watts θα έβλαπταν.
Το πολύ πολύ αν στην πορεία δεν σου φτάνουν , βάζεις έναν τελικό και τα οδηγείς πιό άνετα.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
6
Εχω την αμυδρά υποψία , ότι κάμποσα παραπάνω watts θα έβλαπταν.
Το πολύ πολύ αν στην πορεία δεν σου φτάνουν , βάζεις έναν τελικό και τα οδηγείς πιό άνετα.
Ευχαριστώ John, μήπως εννοεις οτι ΔΕΝ θα εβλαπτάν ?
Θα κάνω δουλειά με τον Cinema ή να κοιτάξω πιο χαμηλή σειρά της ΜΑ ?

Μου αρέσει αυτή η ευκολία του Marantz οτι παίζει τέλεια/αρμονικά με την τηλεόραση,
πατάς το κοντρολ της τηλεόρασης να ανοίξει και ταυτόχρονα ανοίγει και ο Μαράντζ και έχεις καλό ήχο.. simplicity που λέμε σαν ηχομπάρα αλλά με σοβαρό ήχο.
 


gid

Μηνύματα
7.525
Reaction score
8.740
Θα κάνω δουλειά με τον Cinema ή να κοιτάξω πιο χαμηλή σειρά της ΜΑ ?
Αν ο Μαράντζ που έχεις δεν αρκεί (αρκετά απίθανο) η λύση σίγουρα δεν είναι να πάρεις μικρότερα ηχεία. Αφού, προφανώς, τότε θα έχεις ακόμη χειρότερο ακουστικό αποτέλεσμα. Αποστολή ενός συστήματος δεν είναι να ταιριάξει το ένα υποσύστημα με το άλλο, αλλά να ικανοποιήσει το χρήστη.
 

Μηνύματα
123
Reaction score
6
Η αλήθεια ειναι θέλω τα ηχεία να παίζουν γεμάτο/πλούσιο ήχο σε χαμηλες & μετριες εντάσεις.
Θα κάνω δουλειά με τον συγκεκριμένο συνδιασμό ηχείων/ενισχυτή ή πρέπει να βρώ πιο "ευκολο/ευαίσθητο" ηχείο ;
 

ika

News
Μηνύματα
14.333
Reaction score
13.204
Το πολύ να χρειαστείς subwoofer αν δεν έχεις τον ήχο που θες.
 

gid

Μηνύματα
7.525
Reaction score
8.740
Η αλήθεια ειναι θέλω τα ηχεία να παίζουν γεμάτο/πλούσιο ήχο σε χαμηλες & μετριες εντάσεις.
Θα κάνω δουλειά με τον συγκεκριμένο συνδιασμό ηχείων/ενισχυτή ή πρέπει να βρώ πιο "ευκολο/ευαίσθητο" ηχείο ;
Τότε θα καλυφθείς σίγουρα από το σύστημα εφόσον:

1. προσθέσεις ένα τουλάχιστον σαμπ (καλύτερα δύο αφού μιλάς για "μεγάλο" σαλόνι)
2. προσθέσεις τα περιφερειακά ηχεία
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Το monitor audio gold 300 το εχω ακουσει να παιζει με roksan blak και roksan blak cd player. Απιστευτο ηχείο...Τωρα για home cinema ειναι overkill... Παρε ενα πακετο sonos καλυτερα
 




billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.589
Reaction score
5.872
Ενώ είναι σωστή να δώσει 6χιλ για δυο ηχεία για να ακουει τα ηχητικά εφέ της ταινίας
Και πες ότι έχεις δίκιο για τα υπερβολικά 6χιλ για δύο ηχεία για τα εφέ της ταινίας (λέει βεβαίως και για 30% μουσική, και για μεγάλο σαλόνι, άρα κατά πάσα πιθανότατα και μεγάλες αποστάσεις ακρόασης)
Από τα 6χιλ πάμε στα 999€ μιας ηχομπάρας;
Δεν υπάρχει τίποτα στο ενδιάμεσο;
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Και πες ότι έχεις δίκιο για τα υπερβολικά 6χιλ για δύο ηχεία για τα εφέ της ταινίας (λέει βεβαίως και για 30% μουσική, και για μεγάλο σαλόνι, άρα κατά πάσα πιθανότατα και μεγάλες αποστάσεις ακρόασης)
Από τα 6χιλ πάμε στα 999€ μιας ηχομπάρας;
Δεν υπάρχει τίποτα στο ενδιάμεσο;
Μα ειπα πακετο. Arc sub και περιφερειακα της sonos
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.589
Reaction score
5.872
Μα ειπα πακετο. Arc sub και περιφερειακα της sonos
Με μόνη θετική εξαίρεση το ότι έτσι θα έχει surround speakers (αν έχει μπρίζες πέριξ του καναπέ/θέσης θέασης), στα υπόλοιπα, είναι μείον το ταμείο της απόδοσης...

Είπαμε και μεγάλο σαλόνι...
 

Μηνύματα
450
Reaction score
292
Με μόνη θετική εξαίρεση το ότι έτσι θα έχει surround speakers (αν έχει μπρίζες πέριξ του καναπέ/θέσης θέασης), στα υπόλοιπα, είναι μείον το ταμείο της απόδοσης...

Είπαμε και μεγάλο σαλόνι...
Πολύ πιο συνετή επιλογή να πάει στη σειρά bronze τα 500 για main. ( 4λεπτο και 50δ)

 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.877
Μηνύματα
2.879.923
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top