Βαρίδιο anti-skating

Μηνύματα
66
Reaction score
35
Καλησπέρα,

πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου ένα Kenwood KD-2000 , σε άριστη κατάσταση οπτικά αλλά με κάποια μικροκουσούρια, εκ των οποίων ένα (και νομίζω το μόνο που απομένει πλέον) είναι ότι έλειπε το βαρίδιο του anti-skating. Σε manual που βρήκα στο ίντερνετ δεν αναγράφεται το βάρος του, βαρίδιο μπορώ να βρω (είτε ψαρέματος, είτε από κάποιο pro-ject για παράδειγμα), αλλά αναρωτιέμαι αν ζυγίζει το ίδιο.

Η κλίμακα του (εκεί που κρεμιέται το βαρίδιο), είναι 5 θέσεων. Αν βάλω ένα βαρίδιο 2g ή 4g, πώς κλιμακώνει; Εννοώ, π.χ. με 2g βαρίδιο, πόση δύναμη θα πάρω στην εξωτερική θέση και πόση στην εσωτερική;

Ελπίζω να είμαι κάπως κατανοητός, ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιες απαντήσεις!

το πικάπ:


το βαρίδιο (σε άλλο πικάπ):
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.613
Μια λύση είναι να πάρεις το service manual. Μια δεύτερη λύση είναι να βρεις κάποιον που το πουλάει, και να του ζητήσεις να ζυγίσει το βαρίδι και να σου πει, κάτι όχι αυτονόητο, καθώς θα πρέπει να έχει ζυγό ακριβείας.

Μια τρίτη λύση είναι να πάρεις ένα σετ από μολυβήθρες ψαρέματος διαφόρων μεγεθών και να πειραματισθείς. Το σωστό βαρίδι είναι αυτό που θα κάνει το βραχίονα να συμπεριφέρεται έτσι, ώστε, όταν τον ανασηκώνεις από το δίσκο με το μηχανισμό ανόδου - καθόδου και τον ξαναφήνεις πάνω στο δίσκο, αυτός θα μετατοπίζεται λίγο πιο έξω, γύρω στα 3 - 4 χιλιοστά, έχοντας την κλωστή του βαριδιού αναρτημένη στη μέση σκάλα του μοχλού και το βάρος ανάγνωσης στο 1,5 γραμμάριο. Κατά πάσα πιθανότητα, οι αυλακώσεις του μοχλού είναι αναπτυγμένες με βήμα μισού ή τετάρτου του γραμμαρίου, με τη μέγιστη δύναμη αντιολίσθησης στην εξώτατη θέση του μοχλού, προς το ελεύθερο άκρο του. Επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τόσο λεπτή ατσαλοκλωστή (χώρια ο πονοκέφαλος να της κάνεις θηλιά στο ένα άκρο), χρησιμοποίησε απλή, λεπτή κλωστή ραπτομηχανής, ή ακόμα καλύτερα μεταξένια, αφού το ζητούμενο είναι, αυτή να ολισθαίνει στη θηλιά του στηρίγματος με όσο γίνεται μικρότερη τριβή. Από εκεί και μετά, όταν καταλήξεις στο σωστό βάρος του βαριδιού, μπορείς να το αφήσεις όπως είναι, ή να παραγγείλεις ένα αλουμινένιο βαρίδι σε κάποιον τορναδόρο, κυλινδρικό ή σε σχήμα κόλουρου κώνου και διάτρητο κατά μήκος, ώστε να περάσεις την κλωστή μέσα του και να τη στερεώσεις στη βάση του.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
35
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Το manual το έχω, δεν αναγράφεται μέσα (εκτός αν δεν το βλέπω). Η δοκιμή μου ήτανε με μολυβήθρα 2g κρεμασμένη με πετονιά, ακουστικά το αποτέλεσμα ήταν οκ, απλά τώρα που μου εξήγησες τι ακριβώς να κοιτάξω πιστεύω ότι θα βγάλω άκρη πιο σωστά. Πρόσβαση σε τόρνο έχω, μπορώ να το φτιάξω και μόνος μετά, όταν τελειώσει με το καλό θα ποστάρω το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Μηνύματα
66
Reaction score
35
Θα ήθελα να ξέρω πόσο είναι εργοστασιακά αλλά όσο κι αν έψαξα, δεν το βρήκα.
Έτσι κάθισα και το έκανα:




Οι φωτογραφίες είναι από κινητό, συγχωρέστε με για την ποιότητα.
Αλουμινένιο είναι, το έκανα σε τόρνο (4g το βάρος)
και το έδεσα με λεπτή πετονιά.

Κύριε Κόγια ευχαριστώ πάρα πολύ =)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Από τι υλικό το έφτιαξες?
Ρωτάω γιατί συνήθως αυτά που συναντάς είναι αρκετά μικρότερα σε όγκο.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
35
Αλουμινένιο είναι, από μπουκαδούρα άλλου κομματιού (από χυτήριο).
Το ξέρω ότι είναι μικρότερα, δεν ξέρω αν είναι κάποιο κράμα, όπως
δεν ξέρω αν είναι fix το βάρος όλων των anti-skating βαριδίων.
Θα ήθελα να μάθω αλλά όσο κι αν έψαξα, δεν κατάφερα να βρω κάτι.

Αν κάποιος γνωρίζει να μου πει πόσο είναι (αν είναι fix) ή πώς το
υπολογίζουμε, τον ευχαριστώ προκαταβολικα!
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Από τι υλικό το έφτιαξες?
Ρωτάω γιατί συνήθως αυτά που συναντάς είναι αρκετά μικρότερα σε όγκο.
Αλουμινένιο είναι, το έκανα σε τόρνο (4g το βάρος)
Που είχες το μυαλό σου όταν έγραφες ;:D
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
1 γραμμάριο νομίζω θα χρειαστείς .
Και ανάλογα το βάρος ανάγνωσης της κεφαλής που θα χρησιμοποιήσεις θα αλλάζεις εγκοπές
 

Μηνύματα
66
Reaction score
35
1g να ζυγίζει το βαρίδιο;
Νομίζω θα είναι τρομερά μικρό κι ελαφρύ,
δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κάνω.

Έχει κανείς ιδέα πόσο ζυγίζουν της pro-ject
για παράδειγμα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
1g να ζυγίζει το βαρίδιο; Νομίζω θα είναι τρομερά μικρό κι ελαφρύ, δεν ξέρω αν θα μπορώ να το κάνω. Έχει κανείς ιδέα πόσο ζυγίζουν της pro-ject για παράδειγμα;
Επειδή προέκυψε ανάγκη, πήγα στο ταχυδρομείο της περιοχής μου (που έχει ζυγαριά ακριβείας) και ζύγισα το βαρίδιο της Pro-Ject. Βρέθηκε να ζυγίζει 4γρ. Να σημειώσω ότι εδώ παρουσιάζεται να ζυγίζει 3.5γρ. Δεν έχω πρόβλημα με την αναγραφή του site (μπορεί να είναι διαφορετικό βαρίδι - αν και το βρίσκω λίγο απίθανο), αλλά επειδή αποφάσισα να ακολουθήσω την πρόταση του Κώστα πιο κάτω, αποφάσισα να διαπιστώσω προσωπικά πόσο ζυγίζει.

Μια λύση είναι να πάρεις το service manual. Μια δεύτερη λύση είναι να βρεις κάποιον που το πουλάει, και να του ζητήσεις να ζυγίσει το βαρίδι και να σου πει, κάτι όχι αυτονόητο, καθώς θα πρέπει να έχει ζυγό ακριβείας.

Μια τρίτη λύση είναι να πάρεις ένα σετ από μολυβήθρες ψαρέματος διαφόρων μεγεθών και να πειραματισθείς. Το σωστό βαρίδι είναι αυτό που θα κάνει το βραχίονα να συμπεριφέρεται έτσι, ώστε, όταν τον ανασηκώνεις από το δίσκο με το μηχανισμό ανόδου - καθόδου και τον ξαναφήνεις πάνω στο δίσκο, αυτός θα μετατοπίζεται λίγο πιο έξω, γύρω στα 3 - 4 χιλιοστά, έχοντας την κλωστή του βαριδιού αναρτημένη στη μέση σκάλα του μοχλού και το βάρος ανάγνωσης στο 1,5 γραμμάριο. Κατά πάσα πιθανότητα, οι αυλακώσεις του μοχλού είναι αναπτυγμένες με βήμα μισού ή τετάρτου του γραμμαρίου, με τη μέγιστη δύναμη αντιολίσθησης στην εξώτατη θέση του μοχλού, προς το ελεύθερο άκρο του. Επειδή είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις τόσο λεπτή ατσαλοκλωστή (χώρια ο πονοκέφαλος να της κάνεις θηλιά στο ένα άκρο), χρησιμοποίησε απλή, λεπτή κλωστή ραπτομηχανής, ή ακόμα καλύτερα μεταξένια, αφού το ζητούμενο είναι, αυτή να ολισθαίνει στη θηλιά του στηρίγματος με όσο γίνεται μικρότερη τριβή. Από εκεί και μετά, όταν καταλήξεις στο σωστό βάρος του βαριδιού, μπορείς να το αφήσεις όπως είναι, ή να παραγγείλεις ένα αλουμινένιο βαρίδι σε κάποιον τορναδόρο, κυλινδρικό ή σε σχήμα κόλουρου κώνου και διάτρητο κατά μήκος, ώστε να περάσεις την κλωστή μέσα του και να τη στερεώσεις στη βάση του.
Ακολουθώντας την πρόταση του Κώστα, αγόρασα ένα set βαρίδια ψαρέματος από 0.5γρ μέχρι 3.0γρ βάρος. Πήρα και μισινέζα. Θα κόψω 4-5 κομμάτια μήκους περίπου 7-7,5εκ - όσο δηλαδή είναι το μήκος της κλωστής που έχει το βαρίδιο της Pro-Ject, θα περάσω ένα βαρίδιο στο καθένα και θα αρχίσω τα πειράματα. Εάν φτάσω τα 3.0γρ και δεν έχω το αναμενόμενο αποτέλεσμα, θα περάσω 2 βαρίδια (0.5γρ και 3.0γρ) στην κλωστή και βλέπουμε - αν και δεν νομίζω να φτάσω στα 3.0γρ, πιθανολογώ ότι το ιδανικό βαρίδιο θα είναι αρκετά μικρότερου βάρους.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.909
http://www.3345rpm.gr/gr/antallakti...-varidi-antiskate.asp?c_id=114&thisPage=1&l=3

Anti-Skating Weight // Pro-ject audio

Κωδικός: PRAW02

Ανταλλακτικά για Πικάπ // 6,99 €
προσθήκη στο καλάθι

Pro-ject Anti-Skate Weight | 3.5 Grams weight with nylon thread. Γνήσιο ανταλλακτικό της Pro-Ject audio, κατάλληλο για όλους τους Βραχίονες πικάπ της Pro-Ject, αλλά και για τους περισσότερους τύπους πικάπ με εξωτερικό Anti-Skate.
Αντικαταστήστε το βάρος του Anti-Skate στο πικάπ σας, εάν αυτό έχει καταστραφεί ή έχει χαθεί.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Κάτι θες να πεις, αλλά το post σου δεν βγάζει νόημα, πέραν του ότι είναι αντιγραφή-επικόλληση από το site που έδωσα στο link για το βαρίδιο της Pro-Ject.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
2.909
δεν είδα ότι το εδώ ήταν λινκ !
τεσπα , με 6,99 € καθαρίζεις και χωρίς τόρνους και μαλάγρες !
 

Μηνύματα
66
Reaction score
35
Ακολουθώντας την πρόταση του Κώστα, αγόρασα ένα set βαρίδια ψαρέματος από 0.5γρ μέχρι 3.0γρ βάρος. Πήρα και μισινέζα. Θα κόψω 4-5 κομμάτια μήκους περίπου 7-7,5εκ - όσο δηλαδή είναι το μήκος της κλωστής που έχει το βαρίδιο της Pro-Ject, θα περάσω ένα βαρίδιο στο καθένα και θα αρχίσω τα πειράματα. Εάν φτάσω τα 3.0γρ και δεν έχω το αναμενόμενο αποτέλεσμα, θα περάσω 2 βαρίδια (0.5γρ και 3.0γρ) στην κλωστή και βλέπουμε - αν και δεν νομίζω να φτάσω στα 3.0γρ, πιθανολογώ ότι το ιδανικό βαρίδιο θα είναι αρκετά μικρότερου βάρους.
Σε τί πικάπ, αν επιτρέπεται;

Εγώ για το δικό μου η μόνη απάντηση που βρήκα σε ανάλογο thread ήταν
«And the scale says.... 2 grams on the dot».
Το 4g βαρίδιο που έφτιαξα εγώ (απ' το ίδιο λινκ που ποστάρατε παραπάνω)
το βρήκα υπερβολή και το εγκατέλειψα. Τώρα είναι με μολυβήθρα 2g,
όταν ξαναπάω στον τόρνο θα κάνω άλλο, ανάλογου βάρους.
Πόσταρε αν θέλεις τα αποτελέσματα και της δικής σου δοκιμής, μ' ενδιαφέρει.

Asikamin έκανα το βαρίδιο (όπως και το ανταπτοράκι για τα 7") σε τόρνο
αφενός γιατί μ' αρέσει ν' ασχολούμαι (μεγάλωσα σε χυτήριο-μηχανουργείο),
αφετέρου γιατί βρίσκω πολύ πιο όμορφο και ταιριαστό το αισθητικό αποτέλεσμα,
κατά τ' άλλα δε διαφωνώ καθόλου.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Σε τί πικάπ, αν επιτρέπεται;

Εγώ για το δικό μου η μόνη απάντηση που βρήκα σε ανάλογο thread ήταν
«And the scale says.... 2 grams on the dot».
Το 4g βαρίδιο που έφτιαξα εγώ (απ' το ίδιο λινκ που ποστάρατε παραπάνω)
το βρήκα υπερβολή και το εγκατέλειψα. Τώρα είναι με μολυβήθρα 2g,
όταν ξαναπάω στον τόρνο θα κάνω άλλο, ανάλογου βάρους.
Πόσταρε αν θέλεις τα αποτελέσματα και της δικής σου δοκιμής, μ' ενδιαφέρει.
Το πικαπ μου είναι το Pro-Ject Xtension 12 Evolution, με τον ευθύ βραχίονα της Pro-Ject. Εάν θες να διαβάσεις πώς και γιατί προέκυψε η ανάγκη για "πειραματισμούς" με το anti-skating, ρίξε μια ματιά εδώ.

Κατά τη διάρκεια των δοκιμών, θα κρατήσω log file για να μπορείς να παρακολουθείς την εξέλιξη.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Έχουμε εξελίξεις!

Σήμερα, μετά από αρκετό καιρό, βρήκα χρόνο και πέρασα τα κομμάτια μισινέζας στα βαρίδια. Να σημειώσω ότι ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι προσπαθώντας να κάνω θηλιά τη μία άκρη, μέχρι που μου "έκοψε" να κάνω αναζήτηση στο internet για ναυτικούς κόμπους ή/και κόμπους ψαρέματος (αναζήτηση με: how to tie a knot in a fishing line). Βρήκα αυτό το video που δείχνει τον κόμπο Duncan (Duncan knot), ο οποίος σχηματίζει θηλιά - ακριβώς αυτό που ήθελα. Ο κόμπος έγινε πανεύκολα (ΟΚ, θέλει λίγη εξάσκηση, αλλά είναι απλός και εύκολος) και ιδού το αποτέλεσμα:

6 βαρίδια βάρους 0.5γρ, 1.0γρ, 1.5γρ, 2.0γρ, 2.5γρ και 3 γρ, έτοιμα για να ξεκινήσουν οι δοκιμές.
weights.JPG


Ναι, το ξέρω, είναι κακάσχημα, αλλά αυτό είναι το τελευταίο που με ενδιαφέρει. Ώρα να πάρω τηλέφωνο τον PURETONE.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Problem solved! Δεν χρειάστηκε να πάω μακριά.

Δοκίμασα το βαρίδι του 1 γραμμαρίου και του 0.5 γραμμαρίου. Κράτησα αυτό του 0.5 γραμμαρίου με τη θηλιά τοποθετημένη στην πρώτη εγκοπή του στελέχους του βραχίονα (κοντά στο σώμα του βραχίονα). Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, επιβεβαιωμένο και με τον δίσκο του Hi-Fi News.
 

Μηνύματα
66
Reaction score
35
Το λιγότερο βάρος που θα μπορούσες να δώσεις δηλαδή; (και από πλευράς βαριδίου και από πλευράς ρύθμισης)
Θα το δοκιμάσω κι εγώ σε κάποια φάση, ευχαριστώ!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.972
Reaction score
20.487
Λάβε υπόψη σου ότι στην περίπτωσή μου ήμουν απλά τυχερός. Η κεφαλή που φοράει ο βραχίονάς μου, απαιτεί ελάχιστο antiskating, με αποτέλεσμα το ελάχιστο βάρος στην ελάχιστη ρύθμιση, να ταιριάξει αμέσως.

Δεν ξέρω πόσο antiskating απαιτεί η δική σου κεφαλή, οπότε να είσαι έτοιμος για πολλαπλές δοκιμές.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.326
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top