Βιβλία

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.582
Reaction score
30.993
Παιδια σταματηστε , θα αναγκαστω να ανοιξω αλλο νημα < βιβλια για κουφιοκεφαλους>:laugh: για να βαλω τα ebook που διαβαζω και αυτα που μαζεψα για τις διακοπες!! :D
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.464
Reaction score
50.658
- το τασάκι το θέλω μετά , για στόχο
[DOUBLEPOST=1470385357][/DOUBLEPOST]
Παιδια σταματηστε , θα αναγκαστω να ανοιξω αλλο νημα < βιβλια για κουφιοκεφαλους>:laugh: για να βαλω τα ebook που διαβαζω και αυτα που μαζεψα για τις διακοπες!! :D
- ούτε μυθολογία Cthulhu ;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.578
Reaction score
37.909
...πονος, ολα τα μεγεθη...ολα τα σχεδια...ολα τα χρωμματα..
Να το τυλιξω?
θα το παρετε μαζι?
ειναι για δωρο?

Εμιλ Ζολά, σε ενα (ακομα) δραμα, ενα αριστουργημα η πεμπτουσια οσο και η εξουσια του πονου, εντονο, βαρη και βαθυ, ζοφερο, ειρωνικος ο τιτλος βεβαια, αλλα και (αυτο που λεμε ...) ζωη..δεν ειναι αλλωστε?

Αναφορες φιλοσοφικες, υπαρξιακες, ολα μεσα.. (απο Σοπενχαουερ..σε Γκετε..απο επιστημη σε θρησκεια..) ενα κραμα που μονο η πενα του Ζολα μπορει να αποδωσει σε τετοιο βαθμο.
Απο μερα σε μερα, απο στιγμη σε στιγμη και τα χρονια περνανε , η αλληλουχια και η αντιθεση των χαρακτηρων..των αρετων...των βιτσιων.. του καιρου (οσο και "καιρου") που συνοδευει πλαισιωνει το παρασκηνιο.

το αντι-προτεινω. πολυ καλο αλλα...

"Δεν περναμε τις μισες μας μερες να ονειρευομαστε την ευτυχια και τις υπολοιπες να λυπομαστε και να τρεμουμε;" -Ε.Ζολα

ΥΓ: απο εκδοσεις Οξυ , πολυ καλη η μεταφραση.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.582
Reaction score
30.993
Ο Cthulhu ειναι ο μονος αληθινος θεος, αλλα για να τον νιωσεις πρεπει πρωτα να ταπεινωθεις μπροστα σε ενα πιατο με χταποδι και μετα να πιεις ουζο . Αν με λιγο ουζο δεν νιωσεις την αληθεια συνεχισε να πινεις..!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
το αντι-προτεινω. πολυ καλο αλλα...

"Δεν περναμε τις μισες μας μερες να ονειρευομαστε την ευτυχια και τις υπολοιπες να λυπομαστε και να τρεμουμε;" -Ε.Ζολα

ΥΓ: απο εκδοσεις Οξυ , πολυ καλη η μεταφραση.
Το είχα διαβάσει σε μια φάση που με είχαν πιάσει "φιλοσοφικές" ανησυχίες... Μέγα λάθος...

Όπως κι εσύ, το αντί-προτείνω. Πολλή "μαυρίλα", ρε φίλε, μου έριξε την ψυχολογία. ΟΚ, Εμίλ Ζολά, σταθερή αξία και πολύ υπολογίσιμο μέγεθος ως συγγραφέας - άλλα και το συγκεκριμένο πόνημα - άλλα δύσκολα θα διαβάσω κάτι άλλο από αυτόν στο ίδιο style.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.578
Reaction score
37.909
Hey Wizzy !!
ετσι... αντι-ηρωες .. :)
(σσ. πατησα καταλαθος υποβολη, αν μπορεις να ριξεις την εικονα στο κειμενο)
 




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.582
Reaction score
30.993
Μακαρι να μπορουσε καποιος να βρει τα μισα απο αυτα..
Στα Αγγλικα σε eBook μπορει να τα εχω και ολα ( εχω διαβασει 7-8 της λιστας)
Διαβαζεις στα Αγγλικα e-Books?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
- βγήκε τίποτα ;
- γιατί συνήθως πελαγώνει κανείς περισσότερο :unsure:
Μπαααααα... Τζίφος. Απλά, ήθελα να ξεφύγω από τα συνηθισμένα αναγνώσματά μου (λογοτεχνία του φανταστικού και λογοτεχνία τρόμου) και είπα να δοκιμάσω την τύχη μου με κάτι πιο "σοβαρό", αλλά από ότι φάνηκε η επιλογή μου είχε ατυχές αποτέλεσμα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.981
Reaction score
20.501
Hey Wizzy !!
ετσι... αντι-ηρωες .. :)
(σσ. πατησα καταλαθος υποβολη, αν μπορεις να ριξεις την εικονα στο κειμενο)
Δεν μπορώ να κάνω edit post εκτός του subforum της μουσικής.:)
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.578
Reaction score
37.909
Στα Αγγλικα σε eBook μπορει να τα εχω και ολα ( εχω διαβασει 7-8 της λιστας)
Διαβαζεις στα Αγγλικα e-Books?
Ia ia ! ..pdf/txt .. ναι.. σε ταμπλετ κ kindle..δεν διαθετω..δε ξερω πως γινεται δεν το εχω ψαξει..
Ναι μπορω να διαβασω ενα απλο διηγημα στα εγγλεζικα ... προτιμω, χαρτι ομως, οσο γινεται :)
Εχω αρκετα βιβλια/οσο κ κειμενα κ pdf για συνεχεια..
Πολλα θελουν δευτερη κ τριτη αναγνωση...
Δυστηχως οι χρονοι ολων μας για διαβασμα (οπως κ μουσικη) ειναι πολυ λιγοτεροι σε σχεση με παλαιοτερα.. οσο για την διαθεση... αστα να παν..
απλα η μαγεια ειναι οτι το διαβαζεις και αλλαζεις μεσα σου ακομα και αν δεν το καταλαβαινεις..
Δεν μπορώ να κάνω edit post εκτός του subforum της μουσικής.:)
οκαυ!νο προμπ!cheers! :)
 

Μηνύματα
695
Reaction score
1.656
απολαυστικός σε όλα του, αν και για το καλοκαιράκι τα δύο παρακάτω.

" Έχουν μαύρα μεσάνυχτα "


" και να καθαρίσουμε τους κακομούτσουνους "
 



Μηνύματα
20.134
Reaction score
14.545
Στα Αγγλικα σε eBook μπορει να τα εχω και ολα ( εχω διαβασει 7-8 της λιστας)
Διαβαζεις στα Αγγλικα e-Books?
Σαν καλό αντράκι,μέχρι τώρα εχω διαβάσει,δει η σε τόμο στη βιβλίοθηκη μου το ένα τέταρτο από αυτά...

Παρατηρώ πως η Βίβλος είναι ανάμεσα στα εκατό.Το κοράνιο δεν βλέπω.....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.202
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top