Βοηθεια για παθητικο crossover

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Προλογος:
Εχω ενα low budget συστημα 5.2 για ταινιες και μουσικη το οποιο με καλυπτει σε πολυ μεγαλο ποσοστο και στα δυο.
Καποιες φορες μας πιανει η τρελλα και το γκαζωνουμε τερμα. Μιλαμε για 105db+ Α weighted στα 3μ EDM (συνηθως) αλλα και rock η οτι αλλο εχουμε ορεξη εκεινη τη στιγμη. Οταν το προγραμμα ειναι με ανελλεητα χτυπηματα (ηλεκτρονικης) μποτας, μετα πο 5-10 λεπτα τα ηχεια αρχιζουν να κροταλλιζουν και να δειχνουν εντονα την δυσαρεσκεια τους στο μαρτυριο με αποτελεσμα να χαμηλωνουμε τη μουσικη και να ξενερωνουμε. Οταν συμβαινει αυτο μιλαμε οτι η μουσικη εχει μπασο που κανει τα 8ιντσα γουφερ των TannoyReveal 802 να τερματιζουν τις διαδρομες τους παρ ολο που ειναι κροσαρισμενα στους 80κυκλους με το 12" Monolith και το 10" Pure Acoustics.
Ναι, ζηταω πολλα οταν γινεται αυτο. Δεν φταινε τα ηχεια.

Απο τοτε που διαπιστωσα το "προβλημα" εβαλα στοχο καποια στιγμη να φτιαξω ενα ηχειο το οποιο να καλυπτει ΚΑΙ αυτες τις περιπτωσεις και αν καταφερει να ακουγεται αρκετα σωστα και το κοστος δεν ειναι υπερβολικο, να αντικαταστησει σιγα σιγα τα υπαρχοντα ηχεια.
Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα σε ενα ομοαξονικο μεγαφωνο 6.5" με τουιτερ 1" για τις μεσαιες και τις υψηλες και ενα 12" για τα χαμηλα.
Οι μοναδες ειναι το ομοαξονικο της Sica 6.5C1.5CP-8 και το woofer Dayton Audio SD315A-88.
Το πλανο ειναι ειτε να γινει ολο το ηχειο ενεργο, ειτε να γινει υβριδικο με παθητικο κρος στο mid-tweeter και ενεργο στο bass-mid.
To ζητουμενο ειναι η δυνατοτητα για υψηλες σταθμες με οσο το δυνατον χαμηλοτερες παραμορφωσεις απο τους 50κυκλους και πανω.
Η μοναδα των χαμηλων ειναι ενα οικονομικο subwoofer και αναμενεται να αποδιδει τα προβλεπομενα μεχρι τουλαχιστον τα 40-50Hz και με ελαφρα αυξημενες παραμορφωσεις και μειωμενη ενταση να εχει παρουσια μεχρι τα 30Hz περιπου.
Ομως ολο το project θα υλοποιηθει σιγα σιγα με χαμηλο budget και σταδιακη αναβαθμιση.
Για αρχη αγοραστηκαν τα δυο ομοαξονικα και σε πρωτη φαση θα χρησημοποιηθουν σε προσωρινα κουτια 12Lt Bass Reflex με παθητικο κροσοβερ σε διαταξη 2.1 και για τις χαμηλες θα χρησημοποιηθει ενα ηδη υπαρχον Peerless XXLS10" 830452 με passive radiator απο παλαιοτερο project που δεν υλοποιηθηκε ποτε. Ενισχυτη για αυτα σκεφτομαι να αγορασω εναν Fosi BT30 Pro 2.1 τον οποιο αργοτερα θα αξιοποιησω σε αλλο DIY σετ 2.1 για το γραφειο.
Για το παθητικο κροσοβερ μεταξυ mid-woofer/tweeter η εταιρια εχει ενα προτεινομενο το οποιο δεν δειχνει να ειναι generic μια που δεν συμβαδιζει με τα προτεινομενα κανενος προγραμματος σχεδιασης κροσοβερ.
Η εταιρια γραφει οτι recommended crossover freequency ειναι τουλαχιστον 3000Hz αλλα εγω οπως μελετησα το μεγαφωνο διαπιστωσα οτι το κρος θα πρεπει να γινει καπου μεταξυ 2400-2800Hz.
Παραθετω τα διαγραμματα αποκρισης, εμπεδησης, παραμορφωσης, πολικης αποκρισης και decay απο τις μετρησης του Dibirama με Clio, βαση των οποιων παρθηκε η αποφαση τοσο της αγορας οσο και της σχεδιασης.
Screenshot_110.png
Screenshot_111.png
Screenshot_112.png
Screenshot_113.png
Screenshot_114.png

Συνεχιζεται...
Screenshot_115.png
Screenshot_116.png
Screenshot_117.png

Και εδω το παθητικο κροσοβερ που προτεινει η Sica https://www.dibirama.altervista.org...8_z004102/sica_6.5c1.5cp-8-z004102_filtro.pdf


Δεν γραφει σε ποια συχνοτητα κροσσαρει και εδω ειναι που θελω βοηθεια.

Κατ αρχην, στον καδο του τουιτερ ενω φαινεται να προκειται για κυκλωμα τριτης ταξης, μαλλον δεν ειναι. Ξεκιναει με εναν πυκνωτη 2.2μF που απο οτι φαινεται σκοπο εχει να κατεβασει το rising response απο τα 8Κ και κατω του tweeter (η να ισοσταθμισει την πτωση σταθμης απο τα 1700Hz εως τα 8000Hz, οπως το δει κανεις) και κατοπιν ακολουθει ενα κυκλωμα δευτερης ταξης με ενα πηνειο και εναν πυκνωτη ακομα.
Η εμπεδηση στην περιοχη του κρος ειναι περιπου στα 6.9-7Οhm στο τουιτερ και το κρος δεν φαινεται να ακολουθει τις προτεινομενες τιμες ουτε κατα LR ουτε κατα Bessel ουτε κατα butterworth.

Επισης η αποκριση που δειχνει η εταιρια με αυτο το κροσοβερ δειχνει μια μικρη τρυπα μεταξυ 2000-3000Hz και νομιζω οτι η το τουιτερ θα πρεπει να κροσαριστει ελαφρα χαμηλοτερα η το γουφερ ελαφρα ψηλοτερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Μην το κροσσάρεις κάτω από 3KHZ το tweeter.
Είναι μικρό μία ίντσα. Δεν θα αντέξει.
Γνώμη μου ενεργό κροςς παντού. Πάρε ένα behringer dcx 2496 .
Την κάνει την δουλειά . Το έχω και γώ.
Κροςς στο tweeter me 24δβ/oct. Τα άλλα με 12 έως 18 , αναλόγως και των γούστων σου βέβαια. Ομως μείνε στο ενεργό .
Αποψή μου βέβαια.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
(η τρυπα ειναι μεταξυ 2-4Κ) Το γουφερ φαινεται να κροσαρει λιγο πανω απο τα 2000Hz. κανω λαθος?
Αυτο που εκανα ηδη μια που παρηγγειλα και τα υλικα για το παθητικο κροσοβερ, ηταν να αντικαταστησω το πηνειο των 0.36mH με ενα 0.39mH με σκοπο να κατεβασω ελαφρα την συχνοτητα κρος του τουιτερ (αν δεν κανει δουλεια νομιζω ειναι ευκολο να το ξετυλιξω λιγο για να παει στα 0.36mH).
Επειδη ομως δεν εχω ξαναφτιαξει ποτε στη ζωη μου παθητικο crossover, ζηταω τη βοηθεια καποιου γνωστη για να σιγουρευτω οτι δεν κανω καμια πατατα.
Επισης εχω και καποιες μαλλον χαζες ερωτησεις αλλα θα τις αφησω για αργοτερα.
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Σωστά τα λες. Περίμενε να δεί το θέμα ο STENTOR ή ο PETERMENI.
δεν μπορώ να βοηθήσω , δεν έχω πρόγραμμα για κροςς.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Μην το κροσσάρεις κάτω από 3KHZ το tweeter.
Είναι μικρό μία ίντσα. Δεν θα αντέξει.
Γνώμη μου ενεργό κροςς παντού. Πάρε ένα behringer dcx 2496 .
Την κάνει την δουλειά . Το έχω και γώ.
Κροςς στο tweeter me 24δβ/oct. Τα άλλα με 12 έως 18 , αναλόγως και των γούστων σου βέβαια. Ομως μείνε στο ενεργό .
Αποψή μου βέβαια.
Με το ενεργο που ΘΑ μπει θα εχει σιγουρα τουλαχιστον 3ης ταξης κρος. Γιασ την ωρα παντως θα μπει το παθητικο που προτεινει η εταιρια.
Ta Τannoy που εχω εχουνεπισης τουιτερ μιας ιντσας και το κρος ειναι στα 1700Hz.

Δεν συμμεριζομαι την αποψη του κρος ψηλα. Δεν εχω καψει ποτε μου τουιτερ. Τα τουιτερ καιγονται απο χαζομαρες πχ οδηγηση με τον ενισχυτη να κλιπαρει.
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Μπορούν να καούν εύκολα αν έχουν χαμηλή ευαισθησία και τα οδηγείς συνέχεια στα όριά τους.
Τα 1700HZ που λες εγώ τα θεωρώ απαγορευτικά. Για οποιοδήποτε TWEETER.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σωστά τα λες. Περίμενε να δεί το θέμα ο STENTOR ή ο PETERMENI.
δεν μπορώ να βοηθήσω , δεν έχω πρόγραμμα για κροςς.
Κι εγω αυτους τους δυο περιμενω :)
Μπορούν να καούν εύκολα αν έχουν χαμηλή ευαισθησία και τα οδηγείς συνέχεια στα όριά τους.
Τα 1700HZ που λες εγώ τα θεωρώ απαγορευτικά. Για οποιοδήποτε TWEETER.
Δεν συμφωνω καθολου αλλα ΟΚ.
Βασικα την συχνοτητα κρος πρεπει να την επιλεγουμε ΚΑΙ με βαση την πολικη αποκριση των μεγαφωνων αν θελουμε καλο σπινοραμα και μεταξυ 6.5" mid και 1" tweeter ιδανικα η συχνοτητα ειναι μεταξυ 1.9 και 2.4Κ.
Αν δεις τα διαγραμματα πολικης αποκρισης θα δεις οτι στα 3Κ υπαρχει ασυμφωνια στην κατευθυντικοτητα των μοναδων ενω μεταξυ 2-2.6K ειναι μια χαρα.
Στο μεταξυ, το τουιτερ εχει αρκετα υψηλη ευαισθησια (93db+) αλλα και power handling.
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Πολύ σωστά προτείνει η εταιρία συχνότητα διαχωρισμού τουλάχιστον τους 3 KHz. θα σου έλεγα καλύτερα λίγο παραπάνω αν θες να αντέχει σε ισχύ (3300). Δεν υπάρχουν οι 2400-2800 κύκλοι που αναφέρεις.
Επίσης το 12ιντσο θα πρέπει να πάρει τουλάχιστον μέχρι τους 250 Hz.

Δεν υπάρχει αξιόπιστο πρόγραμμα υπολογισμού crossover. Όσο κυκλοφορούν είναι εντελώς ανακριβή.
Οι όποιοι υπολογισμοί γίνονται σαν να έχει το μεγάφωνο σταθερή εμπέδηση και επίπεδη απόκριση, ενώ δεν λαμβάνουν υπόψιν τις όποιες ιδιαιτερότητες των χαρακτηριστικών του και την τοποθέτηση του στην καμπίνα.
Με απλά λόγια τα αποτελέσματα των calculators απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Αν έχεις δυνατότητα για ενεργή οδήγηση, πήγαινε κατ'ευθείαν εκεί και μη το βασανίζεις πολύ. Πέραν της ευκολίας να αλλάζεις τις ρυθμίσεις του ηχείου, υπάρχουν ακουστά οφέλη απο την ενεργή οδήγηση, περισσότερος έλεγχος, περισσότερο νεύρο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Πολύ σωστά προτείνει η εταιρία συχνότητα διαχωρισμού τουλάχιστον τους 3 KHz. θα σου έλεγα καλύτερα λίγο παραπάνω αν θες να αντέχει σε ισχύ (3300). Δεν υπάρχουν οι 2400-2800 κύκλοι που αναφέρεις.
Επίσης το 12ιντσο θα πρέπει να πάρει τουλάχιστον μέχρι τους 250 Hz.

Δεν υπάρχει αξιόπιστο πρόγραμμα υπολογισμού crossover. Όσο κυκλοφορούν είναι εντελώς ανακριβή.
Οι όποιοι υπολογισμοί γίνονται σαν να έχει το μεγάφωνο σταθερή εμπέδηση και επίπεδη απόκριση, ενώ δεν λαμβάνουν υπόψιν τις όποιες ιδιαιτερότητες των χαρακτηριστικών του και την τοποθέτηση του στην καμπίνα.
Με απλά λόγια τα αποτελέσματα των calculators απέχουν πολύ από την πραγματικότητα.
Συμφωνω για τα calculators.

Στο διαταυτα ομως. Εχουμε στη διαθεση μας μετρησεις εμπεδησης και την αποκριση συχνοτητας των μοναδων καθως και το προτεινομενο κροσοβερ της εταιριας το οποιο αποτελειται απο ενα πηνιο 1.5mH, εναν πυκνωτη 4.7mF και μια αντισταση 3.3Ohm στον κλαδο του γουφερ, ενα πυκνωτη 2.2mF, ενα πηνιο 0.36mH, ενα πυκνωτη 4.7mF και μια αντισταση 2.2Οhm στον κλαδο του τουιτερ. Μπορεις να βρεις σε ποια συχνοτητα κανει κρος?
Αυτη ειναι η βοηθεια που ζητησα βασικα καθως και ποσο θα αλλαξει η συχνοτητα διαχωρισμου αν αντι για 0.36mH μπει 0.39mH στο τουιτερ.
Αν έχεις δυνατότητα για ενεργή οδήγηση, πήγαινε κατ'ευθείαν εκεί και μη το βασανίζεις πολύ. Πέραν της ευκολίας να αλλάζεις τις ρυθμίσεις του ηχείου, υπάρχουν ακουστά οφέλη απο την ενεργή οδήγηση, περισσότερος έλεγχος, περισσότερο νεύρο.
Αυτο θα γινει στα σιγουρα. Αλλα μεχρι να γινει αυτο θελω να το δοκιμασω με το παθητικο που προτεινει ο κατασκευαστης.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Συμφωνω για τα calculators.

Στο διαταυτα ομως. Εχουμε στη διαθεση μας μετρησεις εμπεδησης και την αποκριση συχνοτητας των μοναδων καθως και το προτεινομενο κροσοβερ της εταιριας το οποιο αποτελειται απο ενα πηνιο 1.5mH, εναν πυκνωτη 4.7mF και μια αντισταση 3.3Ohm στον κλαδο του γουφερ, ενα πυκνωτη 2.2mF, ενα πηνιο 0.36mH, ενα πυκνωτη 4.7mF και μια αντισταση 2.2Οhm στον κλαδο του τουιτερ. Μπορεις να βρεις σε ποια συχνοτητα κανει κρος?
Αυτη ειναι η βοηθεια που ζητησα βασικα καθως και ποσο θα αλλαξει η συχνοτητα διαχωρισμου αν αντι για 0.36mH μπει 0.39mH στο τουιτερ.
Από 0,36 σε 0,39 θα αλλάξει ελάχιστα, δίνοντας μικρότερη αποκοπή. Δηλαδή ποιο ήπια καμπύλη.
Τη συχνότητα διαχωρισμού τη μετράς, κάνοντας ξεχωριστές μετρήσεις σε κάθε δρόμο.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Από 0,36 σε 0,39 θα αλλάξει ελάχιστα, δίνοντας μικρότερη αποκοπή. Δηλαδή ποιο ήπια καμπύλη.
Τη συχνότητα διαχωρισμού τη μετράς, κάνοντας ξεχωριστές μετρήσεις σε κάθε δρόμο.
Σε ευχαριστώ πολύ.
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Συμφωνω για τα calculators.

Στο διαταυτα ομως. Εχουμε στη διαθεση μας μετρησεις εμπεδησης και την αποκριση συχνοτητας των μοναδων καθως και το προτεινομενο κροσοβερ της εταιριας το οποιο αποτελειται απο ενα πηνιο 1.5mH, εναν πυκνωτη 4.7mF και μια αντισταση 3.3Ohm στον κλαδο του γουφερ, ενα πυκνωτη 2.2mF, ενα πηνιο 0.36mH, ενα πυκνωτη 4.7mF και μια αντισταση 2.2Οhm στον κλαδο του τουιτερ. Μπορεις να βρεις σε ποια συχνοτητα κανει κρος?
Αυτη ειναι η βοηθεια που ζητησα βασικα καθως και ποσο θα αλλαξει η συχνοτητα διαχωρισμου αν αντι για 0.36mH μπει 0.39mH στο τουιτερ.

Αυτο θα γινει στα σιγουρα. Αλλα μεχρι να γινει αυτο θελω να το δοκιμασω με το παθητικο που προτεινει ο κατασκευαστης.
Αν και εσύ αποφασίζεις, σκέψου ότι θα χαλάσεις χρήματα με τα οποία θα μπορούσες να ενισχύσεις την αγορά ενεργού κροσοβερ, να τα έβαζες για κάτι πιο ποιοτικό, τα οποία χρήματα δεν θα πάρεις πίσω σε καμία περίπτωση και είναι 101% σίγουρο ότι αν ακούσεις το ίδιο ηχείο να παίζει ενεργά, δεν θα θες να το ξαναβάλεις να λειτουργήσει παθητικά.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν και εσύ αποφασίζεις, σκέψου ότι θα χαλάσεις χρήματα με τα οποία θα μπορούσες να ενισχύσεις την αγορά ενεργού κροσοβερ, να τα έβαζες για κάτι πιο ποιοτικό, τα οποία χρήματα δεν θα πάρεις πίσω σε καμία περίπτωση και είναι 101% σίγουρο ότι αν ακούσεις το ίδιο ηχείο να παίζει ενεργά, δεν θα θες να το ξαναβάλεις να λειτουργήσει παθητικά.
Οτι θα παιζει πολυ καλυτερα με το ενεργο το ξερω ηδη. Ουσιαστικα δινω 50 ευρω παραπανω για να μπορεσω να τα ακουσω και να τα μετρησω απο τωρα χωρις να χρειαστει να περιμενω μεχρι να αγορασω ενεργο κρος και ενισχυτες, να αποκτησω την εμπειρια της κατασκευης παθητικου κροσοβερ και να αποκτησω αποψη στην πραξη απο πρωτο χερι στην διαφορα μεταξυ παθητικου και ενεργου κρος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.631
Reaction score
12.226
Το crossover που προτείνει η εταιρία αφορά την κατασκευή αυτόνομου, δίδρομου, ηχείου.
Μάλιστα η εταιρία προτείνει δύο crossover με ελαφρώς διαφοροποιημένα χαρακτηριστικά.
Το ένα φαίνεται εδώ:
https://sica.it/wp-content/uploads/2021/02/Z004102-1.pdf
Ενώ το άλλο στον σύνδεσμο που ανέβασες.
Οι διαφορές τους είναι στο πηνίο του midwoofer, (1,5 ή 1,6 mH), ενώ η δεύτερη διαφορά αφορά την αντίσταση του tweeter.

Όταν μιλάμε για τρίδρομο ηχείο το crossover της μονάδας διαφέρει. Αυτό γιατί δεν σε ενδιαφέρει πλέον το βαθύ χαμηλό, αφού θα το αναπαράγει ο τρίτος δρόμος.
Επιπλέον χρειάζεσαι κάποια στοιχεία μπροστά, για να σχηματιστεί το υψιπερατό τμήμα του midwoofer.
Αυτά αλλάζουν την συμπεριφορά του ομοαξονικού, ενώ μπορείς να πάρεις αρκετά μεγαλύτερη ευαισθησία από αυτό.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Το crossover που προτείνει η εταιρία αφορά την κατασκευή αυτόνομου, δίδρομου, ηχείου.
Μάλιστα η εταιρία προτείνει δύο crossover με ελαφρώς διαφοροποιημένα χαρακτηριστικά.
Το ένα φαίνεται εδώ:
https://sica.it/wp-content/uploads/2021/02/Z004102-1.pdf
Ενώ το άλλο στον σύνδεσμο που ανέβασες.
Οι διαφορές τους είναι στο πηνίο του midwoofer, (1,5 ή 1,6 mH), ενώ η δεύτερη διαφορά αφορά την αντίσταση του tweeter.

Όταν μιλάμε για τρίδρομο ηχείο το crossover της μονάδας διαφέρει. Αυτό γιατί δεν σε ενδιαφέρει πλέον το βαθύ χαμηλό, αφού θα το αναπαράγει ο τρίτος δρόμος.
Επιπλέον χρειάζεσαι κάποια στοιχεία μπροστά, για να σχηματιστεί το υψιπερατό τμήμα του midwoofer.
Αυτά αλλάζουν την συμπεριφορά του ομοαξονικού, ενώ μπορείς να πάρεις αρκετά μεγαλύτερη ευαισθησία από αυτό.
Τωρα μιλαμε για διδρομο προσωρινο σεταπ για τεστ και μονο. Για να καταλαβεις, εχω παρει υλικα για μονο ενα κροσοβερ για ενα ηχειο για να γινουν οι απαραιτητες δοκιμες μεχρι να καταληξω σε καμπινα. Το τριδρομο θα γινει αργοτερα και θα ειναι φουλ ενεργο με το κρος κατοπιν δοκιμων καπου μεταξυ 160-400Hz. Οπου παιξει καλυτερα συνολικα. Αν μεινω ικανοποιημενος απο το παθητικο κυκλωμα στο mid-tweeter θα παρω αλλα 3 ομοαξονικα και θα τα κανω κεντρικο τριδρομο υβριδικο (παθητικο στο mid-tweeter, ενεργο στο Woofer-Mid) και surround η πανω Atmos διδρομα παθητικα για λογους κοστους και θα κρατησω πληρως ενεργα μονο τα L-R.
Οπως ισως να προσεξες, το δευτερο προτεινομενο κρος που ποσταρες με το 1.6mH πηνιο αντι για το 1.5mH κροσαρει στα 2.5KHz και οχι στα 3000 η στα 3300, το δε αλλο φαινεται να κροσαρει στα 2.800Ηz η καπου εκει γυρω (δεν το ειχα προσεξει πριν) οποτε οι 2400-2800 κυκλοι που ανεφερα στην αρχη υπαρχουν και παρα-υπαρχουν.
Και στις δυο περιπτωσεις το κυκλωμα του κλαδου του τουιτερ ειναι σχεδον το ιδιο με εξαιρεση την αντισταση που ειναι 3.3Ohm αντι για 2.2Ohm. Και στα δυο φαινεται να κατεβαζει την σταθμη του τουιτερ κατα περιπου 16db στο σημειο κρος σε σχεση με τη σταθμη του τουιτερ χωρις κροσοβερ γεγονος που τους δινει αρκετο headroom ωστε να παιζουν τοσο χαμηλα χωρις να καουν (η ευαισθησια τους ειναι μεν 93db αλλα στη συχνοτητα συντονισμου ειναι περιπου 100db και με το κροσοβερ κατεβαινει στα 70db)
 

gid

Μηνύματα
7.454
Reaction score
8.678
Στο τέλος αυτής της προσπάθειας είμαι περίεργος να δω πώς θα λύσεις με 6.5άρια το πρόβλημα που έχεις με τα (δυνατά) 8ιντσα των 802.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Στο τέλος αυτής της προσπάθειας είμαι περίεργος να δω πώς θα λύσεις με 6.5άρια το πρόβλημα που έχεις με τα (δυνατά) 8ιντσα των 802.
Το ηχειο θα γινει τριδρομο ενεργο με 12" woofer + το ομοαξονικο. Ηθελα ομως να το δοκιμασω και σαν 2δρομο παθητικο γιατι αν ειναι ΟΚ θα μπορεσει να γινει ηχειο Atmos στο μελλον.
Τα 802 ειναι οντως πολυ δυνατα. Πολυ πιο δυνατα απο αλλα 8" που εχω ακουσει, αλλα εχουν κι αυτα τα ορια τους που δυστυχως ειναι πιο κατω απο τα δικα μου.
 

gid

Μηνύματα
7.454
Reaction score
8.678
Το ηχειο θα γινει τριδρομο ενεργο με 12" woofer + το ομοαξονικο.
...όπως και τώρα, έχεις τα 802 μαζί με δύο σαμπ.

Για μένα η περίπτωσή σου φωνάζει για ηχεία ΡΑ. Που θα σου δώσουν αυτό που ζητάς δίχως καν να ιδρώσουν. Το γράφω έτσι για την ιστορία, δε θα με ακούσεις.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
...όπως και τώρα, έχεις τα 802 μαζί με δύο σαμπ.

Για μένα η περίπτωσή σου φωνάζει για ηχεία ΡΑ. Που θα σου δώσουν αυτό που ζητάς δίχως καν να ιδρώσουν. Το γράφω έτσι για την ιστορία, δε θα με ακούσεις.
Εχω κοιταξει και μελετησει αρκετα και την περιπτωση να μπει 12" PA woofer αλλα ηθελα να κατεβαινει τουλαχιστον στα 60Hz για να παιρνω ολο το Mid-Bass απο τους δορυφορους μονους τους γιατι το 12" Monolith δεν μου αρεσει στο mid-bass και τα περισσοτερα PA που κοιταζα (εντος μπατζετ) δεν κατεβαιναν κατω απο 70Hz με authority. θα επρεπε να παω σε 15" και δεν εχω που να το χωρεσω.
Τα 12" θα παιζουν απο 60 μεχρι 160-400 (οπου ταιριαξει καλυτερα) και με ενδιαφερει κυριως η καλη αποδοση του mid-bass σε αυτα.
Για να καταλαβεις, σε μπαρ που εχουν 12" και πολλες φορες και 15" χωρις sub σπανια με ικανοποιει το mid-bass των δορυφορων. Σχεδον παντα προτιμω τον ηχο απο τα Tannoy. οποτε αυτο που ψαχνω ειναι κατι που να ειναι οσο δυνατον πιο κοντα στον ηχο των Tannoy αλλα με μεγαλυτερες δυνατοτητες σε σταθμες.
 
Last edited:


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.508
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top