Γείωση σασί ενισχυτή

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Καλησπέρα σας, αρχικα:
1) Τι ειναι η γείωση του σασι ενος ενισχυτή;
2) Ποιο ακριβώς ειναι το όφελος; (εχω ακούσει οτι μειώνει τυχόν θορύβους ενισχυτή, μειώνει το φυσιμα των ηχειων)
3) Ποια ειναι η διαδικασια γείωσης;

Εχω το παλιό SONY MHC RX90, το οποιο στο πισω μερος κατω απο μια βιδουλα εχει το σύμβολο γείωσης σασι (αν δεν κανω λαθος). Πλέον, δεν θυμαμαι αν το εκανε πιο παλιά, με το που μπει στην πριζα ο ενισχυτής, βγαζει ενα θορυβο το μηχάνημα σαν ενα βουητό. Μπορω να καταλάβω με κλειστά μάτια ποτε ειναι ανοιχτος και ποτε οχι ο ενισχυτής επειδη τον ακούω. Επίσης εχω έντονο φυσικά στα ηχεία και αυτό μεταβάλετε οταν αυξομειωνω την ένταση. Τωρα δεν ξέρω κατα πόσο και αν θα βοηθήσει η γείωση του σασι και αν απ την γείωση εξαρτάται ολο αυτό ή ειναι προβλημα του ενισχυτή. Ειμαι τελείως άσχετος σε θεματα γείωσης!
Screenshot_20230426-132302_Messenger.jpg
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
Σίγουρα έχει σήμα γείωσης?
Δεν βγάζεις μια κοντινή φωτο?
 


Μηνύματα
306
Reaction score
306
Αν αυτός ο θόρυβος έχει την μορφή βόμβου, είναι πιθανό κάποια σύνδεση πηγής να μην γειώνει, αυτό μπορεί να συμβαίνει π.χ. εσωτερικά σε ένα βύσμα να έχει αποκολληθεί η γείωση. Έτσι μια πρώτη κίνηση είναι να αποσυνδέσεις όλες τις πηγές από τον ενισχυτή και να δεις αν ακούς θορύβους, αν ναι, μάλλον χρειάζεται τεχνικός. Όσον αφορά την γείωση στο πίσω μέρος του ενισχυτή πράγματι αυτή βοηθάει στην ησυχία του συστήματος όπως το περιγράφεις, δηλαδή σε μικρές λεπτομέρειες και όχι στο να διορθώσει τυχόν μικροβλάβες.
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
Δεν υπάρχει το manual να δεις τι λέει?

Αν ακουμπήσεις ένα γειωμένο καλώδιο στην βίδα, ακούς διαφορά?

Κάπου έχει ένα μικρόφωνο για καραόκε, μήπως είναι η στάθμη του στο full και ακούς ανάδραση?
 
Last edited:

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Αν αυτός ο θόρυβος έχει την μορφή βόμβου, είναι πιθανό κάποια σύνδεση πηγής να μην γειώνει, αυτό μπορεί να συμβαίνει π.χ. εσωτερικά σε ένα βύσμα να έχει αποκολληθεί η γείωση. Έτσι μια πρώτη κίνηση είναι να αποσυνδέσεις όλες τις πηγές από τον ενισχυτή και να δεις αν ακούς θορύβους, αν ναι, μάλλον χρειάζεται τεχνικός. Όσον αφορά την γείωση στο πίσω μέρος του ενισχυτή πράγματι αυτή βοηθάει στην ησυχία του συστήματος όπως το περιγράφεις, δηλαδή σε μικρές λεπτομέρειες και όχι στο να διορθώσει τυχόν μικροβλάβες.
Εγω ακούω μονο απο λαπτοπ με το κλασικό rca σε jack οπως φαινεται και στη 1η φωτο. Το αποσυνδεσα, αποσύνδεσα ακομη και το sub και έμεινε μονο ο ενισχυτής και τα δυο ηχεία. Εξακολουθεί να ακούγεται ενα "βουητό" απ τον ενισχυτή, καθόλου δυνατό ή ενοχλητικό, αλλα αντιληπτό. Ακομη το φυσιμα στα ηχεια κι αυτο εξακολουθεί να υπάρχει κι οσο αυξανω την ένταση, αυξανεται κι αυτο. Επισης, δεν ξερω αν παιζει ρόλο, αλλα και ο ενισχυτής και το sub και μερικες φορες το καλωδιο ρεύματος του λαπτοπ, παίρνουν ρευμα απο ενα απλο πολυμπριζο
Δεν υπάρχει το manual να δεις τι λέει?

Αν ακουμπήσεις ένα γειωμένο καλώδιο στην βίδα, ακούς διαφορά?
Δεν το εχω δοκιμάσει γιατι δεν γνωρίζω απο γειώσεις και γι αυτο το λογο δεν το πειράζω πρωτα απ ολα να μην βλαψω εμένα και μετα το μηχάνημα. Οσον αφορά το μικρόφωνο ειναι τερμα χαμηλή η ένταση. Αν γνωριζει κάποιος την διαδικασία γείωσης ας μου πει, αν κι απ οσο ξερω δεν ειναι και κατι απλο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
... Αν γνωριζει κάποιος την διαδικασία γείωσης ας μου πει, αν κι απ οσο ξερω δεν ειναι και κατι απλο.
Αν έχεις καλοριφερ, ξεγύμνωσε τα 2 άκρα από ένα απλό καλώδιο, βίδωσε το ένα άκρο στην βίδα του ρυθμιστή ροής νερου στο καλοριφερ και ακούμπα την άλλη άκρη στην βίδα του SONY να δεις αν έχει διαφορά.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
Αν έχεις καλοριφερ, ξεγύμνωσε τα 2 άκρα από ένα απλό καλώδιο, βίδωσε το ένα άκρο στην βίδα του ρυθμιστή ροής νερου στο καλοριφερ και ακούμπα την άλλη άκρη στην βίδα του SONY να δεις αν έχει διαφορά.
Γιατι στο καλοριφέρ; παραξενο ακούγεται
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
Γιατι στο καλοριφέρ; παραξενο ακούγεται
Θεωρείται σαν κάποια γείωση, επειδή ακουμπάει το όλο κύκλωμα toy στην γη. Στο σπίτι μου δούλεψε πάντως σαν μέθοδος. Η πιό απλή μέθοδος.

Αλλοιώς πάρε ένα σούκο αρσενικό, σύνδεσε το ανωτέρω καλώδιο μόνο στον μέσα ακροδέκτη της γείωσης, βάλτο στο πολύμπριζο και ακούμπα την άλλη άκρη στην βίδα του SONY να δεις. Αρκεί να είναι γειωμένο το πολύμπριζο.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
το βουητο που ακους απο τον ενισχυτη προερχεται απο τον μετασχηματιστη μπορει να ειναι νορμαλ αλλα μπορει και οχι συντονιζει με το κουτι και μεγενθυνεται ο θορυβος.το φυσιμα στα ηχεια μπορει να ειναι απλα Α) θορυβωδης ο ενισχυτης Β) εχουν υψηλη ευαισθησια τα ηχεια Γ)εχουν παραδωσει πνευμα οι ηλεκτρολυτικοι και θελει σερβις το μηχανημα.αν τα εχεις αποσυνδεσει ολα απο πανω και κανει το ιδιο.
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
Αν προέρχεται από τον μετασχηματιστή, μάλλον έχεις DC στο δίκτυο του AC
 

Μηνύματα
20
Reaction score
4
το βουητο που ακους απο τον ενισχυτη προερχεται απο τον μετασχηματιστη μπορει να ειναι νορμαλ αλλα μπορει και οχι συντονιζει με το κουτι και μεγενθυνεται ο θορυβος.το φυσιμα στα ηχεια μπορει να ειναι απλα Α) θορυβωδης ο ενισχυτης Β) εχουν υψηλη ευαισθησια τα ηχεια Γ)εχουν παραδωσει πνευμα οι ηλεκτρολυτικοι και θελει σερβις το μηχανημα.αν τα εχεις αποσυνδεσει ολα απο πανω και κανει το ιδιο.

Ξεχασα να αναφέρω οτι καθε φορα που βαζω τον ενισχυτή στην πριζα ακούγεται ενας στιγμιαίος ηχος σαν τρίξιμο του κουτιου του ενισχυτή...και έπειτα ακουγεται το πολυ ελαφρυ βουητό που ανεφερα σχεδον αθορυβο αλλα αντιληπτό...τωρα ολα αυτα τα θεματα να φανταστώ επηρεάζουν και την ποιότητα του ηχου;
Αν προέρχεται από τον μετασχηματιστή, μάλλον έχεις DC στο δίκτυο του AC
Τι εννοεις;
 

ika

News
Μηνύματα
14.236
Reaction score
13.146
Ξεχασα να αναφέρω οτι καθε φορα που βαζω τον ενισχυτή στην πριζα ακούγεται ενας στιγμιαίος ηχος σαν τρίξιμο του κουτιου του ενισχυτή...και έπειτα ακουγεται το πολυ ελαφρυ βουητό που ανεφερα σχεδον αθορυβο αλλα αντιληπτό...τωρα ολα αυτα τα θεματα να φανταστώ επηρεάζουν και την ποιότητα του ηχου;


Τι εννοεις;
Οι μετασχηματιστές βουήζουν όταν μαζί με το εναλλασσόμενο (AC) ρεύμα κυκλοφορεί και συνεχές (DC) στην καλωδίωση του σπιτιού, παράσιτο από κάποια άλλη συσκευή.

Δοκίμασε να αντιστρέξεις την φορά του βύσματος του SONY στην πρίζα, να δεις μήπως μειώνεται.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
Ξεχασα να αναφέρω οτι καθε φορα που βαζω τον ενισχυτή στην πριζα ακούγεται ενας στιγμιαίος ηχος σαν τρίξιμο του κουτιου του ενισχυτή...και έπειτα ακουγεται το πολυ ελαφρυ βουητό που ανεφερα σχεδον αθορυβο αλλα αντιληπτό...τωρα ολα αυτα τα θεματα να φανταστώ επηρεάζουν και την ποιότητα του ηχου;


Τι εννοεις;
στην εκινηση οι μετασχηματιστες τραβανε πολλα αμπερ αναλογως μεγεθους.και αυτος ειναι ο λογος που ακους το αρχικο τριξιμο.απο καποια βολταμπερ και πανω πρεπει να μπει κυκλωμα καθυστερησης στην εκινηση για να μην πεφτουν οι ασφαλειες και να μην καταπονουνται τα τυλιγματα του μετασχηματιστη.τωρα το βουητο υπαρχουν διαφοροι λογοι.dc ταση στο δυκτιο οπως εγραψαν παραπανω. χαλαρα ελασματα του πυρηνα η χαλαρα τυλιγματα .η πυκνωτες εξομαλυνσης στο τελος της ζωης τους αν και στην περιπτωση αυτη μπορει να εβγαζαν και βομβο τα ηχεια.μονο αν ποιανουν τα χερια σου η ξερεις τι κανεις μπορεις να επεμβεις στο εσωτερικο αλλιως στειλτον να τον κοιταξει ενας αξιοπιστος ειδικος
 

Μηνύματα
306
Reaction score
306
Μετά από μια ελάχιστη έρευνα στο δίκτυο, βάζοντας δηλαδή στον browser το μοντέλο SONY MHC-RX 90, όπως διαπίστωσα πρόκειται για κόμπακτ ηχοσύστημα (με δικά του ηχεία), ενισχυτή, κασετόφωνο, cd και ραδιοφωνικό δέκτη, και σύμφωνα με το εγχειρίδιο, η βίδα της γείωσης που δείχνεις προορίζεται για κάποιον από τους τρόπους τοποθέτησης ραδιοφωνικής αντένας
Παραθέτω το link:

 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.872
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top