Γνώμες για budget ηχεία

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Ελα ρε Σποκάκιε, τίποτα δεν έμαθες εδω μέσα.
Αν εχει καλά χαρακτηριστικά , θα παίζει καλά.-
Αλλωστε τι σχέση έχει αυτό που θ ακούσει σε μαγαζί ο φίλος μας , με αυτό που θα ακούσει στο σπίτι του.
Ισως να είναι εξαίρεση τα klipsch , γιατί μπορεί να ενοχλεί τον ακροατή το χωνάκι.
- μα στα klipsch αναφερόμουν λόγω ιδιαίτερου ήχου

- ματαίνει ματαίνει σιγγά σιγγά το μουσική
 

Μηνύματα
82
Reaction score
76
Αγαπητοί φίλοι,
Μετέθεσα την αγορά των ηχείων για τον επόμενο μήνα μιας και αυτές τις μέρες ασχολήθηκα περισσότερο με τις πηγές μου (CD και Πικάπ) οπότε έχω λίγο χρόνο ακόμα και ίσως καταφέρω να πάω και σε κάποιο μεταχειρισμένο.
Δεν ξέρω εάν θα δω κάτι στα χρήματά μου αλλά θα πάω και στην έκθεση να δω τι υπάρχει.
Ίσως είναι μια ευκαιρία να ακούσω και την ηχητική υπογραφή της κάθε εταιρείας και να προσανατολιστώ κάπως.
Τα Chario που πρότεινε ο φίλος S.L. είναι super αλλά για τα καλά εκτός budget και τα Klipsch είναι οριακά.
Για τα Klipsch R-15M μάλλον μιλάς Mr. Spock έτσι? Τα 14 έχουν 4" γούφερ και μου φαίνεται λίγο για το χώρο μου.
Όντως όπως λέει κι ο Νίκος με ξενίζει λίγο το θέμα της κόρνας αλλά εάν το ηχείο (και ο ενισχυτής) μπορεί να αναπαράγει ζυγισμένο ήχο, δε νομίζω να έχω πρόβλημα.
Τα Q 2020i φαίνονται καλά και τα watt τους είναι πιο κοντά στον ενισχυτή μου. Όμως π.χ. τα Wharfedale 220 κατεβαίνουν πιο χαμηλά σε response.
Αλήθεια αυτό το response π.χ. 10-20Hz διαφορά το ένα ηχείο από το άλλο, με το ίδιο υπόλοιπο setup, το αντιλαμβάνεται ο ακροατής?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.159
Reaction score
19.004
Τα χαρακτηριστικα λενε πραγματα για το προιον φυσικα.... Αυτό που μπορω να σου πω εγω είναι πως εχω ακουσει ζευγη ηχειων που κατεβαινουν και τα δυο στα 60 hz αλλα το αποτέλεσμα είναι τελειως διαφορετικο... Εννοω πως το ακουσμα είναι επιβεβλημενο για να δεις ποιο σου ταιριαζει τελικα... Παιζει ρολο φυσικα ο χωρος η τοποθετηση κλπ. οποτε καλο θα ηταν να ακουσεις αν μπορεις τα ηχεια στον χωρο σου με τα συνοδα σου.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Όμως π.χ. τα Wharfedale 220 κατεβαίνουν πιο χαμηλά σε response.
Oι κατασκευαστές γράφουν τα δικά τους στα specs.
Ας είμαστε λίγο υποψιασμένοι.
Δεν μπορεί ένα γουφεράκι 5'' να ''κατεβαίνει'' στους 40 κύκλους και αν το κάνει θα είναι με σημαντική μείωση στα db (-6 τουλάχιστον) .
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.374
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top