Γνώμες για Musical Fidelity A 3.5

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Έχει ακούσει κανείς αυτόν http://www.audioreview.com/cat/ampl...musical-fidelity/a3-5/prd_339139_2717crx.aspx ;
Δικάναλος 2Χ150 βατ στα 8 ωμ.
Ο αδελφός του Α5 με ισχύ 2 Χ 250 βατ είχε πάρει πολύ καλές κριτικές στον Ήχο γύρω στο 2005.
Με ενδιαφέρει το ταίριασμα του με ATC SCM 11. Ο χώρος που ακούω δεν είναι πολύ μεγάλος (γύρω στα 18- 20 τμ). Προς το παρών έχω έναν προσιτό δικάναλο sony ES, με 90 - 100 βατ στο κανάλι και είναι οριακά καλός, απλά θα ήθελα κάτι καλύτερο όχι τόσο σε θέματα οδήγησης, όσο και από πλευράς σώματος ήχου και ευγένειας - "γλύκας" στις χροιές κι ιδίως στα μεσοϋψηλά. Φοβάμαι ότι η MF έχει δυναμικό κι αναλυτικό ήχο, αλλά όχι "ευγενικό - γλυκό".
Τί γνώμη έχετε;
 




Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
τοτε απλα μην το ψαχνεις,η βελτιωση με τον Α3.5 θα ειναι ευκολα ακουστη.Τον εχεις βρει μεταχειρισμενο φανταζομαι,ποσα χρηματα?
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
600 ευρώ. Κι ο sony πάντως για να μην τον αδικούμε, είναι αρκετά καλός για τα χρήματά του (+ ότι είναι και ραδιενισχυτής). Απλά είναι κάπως λεπτόηχος και αυστηρός - βιομηχανικός στις χροιές του. Δεν βοηθά και το atc που είναι αυστηρό σε αυτόν τον τομέα. Κατά τα άλλα, αθόρυβος και αρκετά αναλυτικός και μετράει αρκετά καλά στο εργαστήριο (βλ σχετικό τεστ avmentor).
 

Μηνύματα
361
Reaction score
221
εχω ακουσει την σειρα electra της mf με ηχεια monitor audio και castle και ο ηχος ηταν αρκετα "γεματος" και μεστος.Γενικα εχω την εντυπωση οτι οι ενισχυτες της mf εχουν πληρες σωμα και ισορροπια,το μονο που ισως ξεφυγει με τα atc ειναι μην σου βγουν πολυ μπροστα οι μεσαιες λογω monitor χαρακτηρα
 

Μηνύματα
13.645
Reaction score
6.614
αν ειναι σε καλη κατασταση ειναι καλη η τιμη,σκεψου οτι μιλαμε για εναν ενισχυτη της κατηγοριας 1500 ευρω.Ο sony ειναι πολυ καλος για τα χρηματα του αλλα ειναι ενισχυτης αλλης κατηγοριας και οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να συγκριθει με τον a3.5. Eιναι βεβαια ραδιοενισχυτης και αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να αγορασεις και εναν ραδιοφωνικο δεκτη (αν ακους ακομα fm),αλλα αυτο δεν ειναι θεμα μιας και θα βρεις στα μεταχειρισμενα αρκετες επιλογες αυτονομων δεκτων σε καλες τιμες. Νομιζω αξιζει να κανεις την κινηση,θεωρω δεδομενο οτι θα πουλησεις τον sony και θα εχεις και απο εκει καποια χρηματα,οποτε το κοστος της αναβαθμισης πεφτει αρκετα.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Σε σύγκριση με τον Creek Destiny (α' γενιά) με διαφορά τιμής περίπου 200 ευρώ (ακριβότερος ο Creek) τί θα λέγατε;
 


Μηνύματα
428
Reaction score
379
Έχει ακούσει κανείς αυτόν http://www.audioreview.com/cat/ampl...musical-fidelity/a3-5/prd_339139_2717crx.aspx ;
Δικάναλος 2Χ150 βατ στα 8 ωμ.
Ο αδελφός του Α5 με ισχύ 2 Χ 250 βατ είχε πάρει πολύ καλές κριτικές στον Ήχο γύρω στο 2005.
Με ενδιαφέρει το ταίριασμα του με ATC SCM 11. Ο χώρος που ακούω δεν είναι πολύ μεγάλος (γύρω στα 18- 20 τμ). Προς το παρών έχω έναν προσιτό δικάναλο sony ES, με 90 - 100 βατ στο κανάλι και είναι οριακά καλός, απλά θα ήθελα κάτι καλύτερο όχι τόσο σε θέματα οδήγησης, όσο και από πλευράς σώματος ήχου και ευγένειας - "γλύκας" στις χροιές κι ιδίως στα μεσοϋψηλά. Φοβάμαι ότι η MF έχει δυναμικό κι αναλυτικό ήχο, αλλά όχι "ευγενικό - γλυκό".
Τί γνώμη έχετε;
Σπύρο,καλό μεσημέρι,
θα μου επιτρέψεις να έχω τελείως διαφορετική άποψη για τους ΜF.
Όντας ο ίδιος κάτοχος του Α1008 και έχοντας ακούσει πολλά μηχανήματα της MF,αν κάτι την χαρακτηρίζει,τουλάχιστον για τα αυτιά μου, είναι η γλυκύτητα του ήχου της πέραν των υπολοίπων χαρακτηριστικών της.
Επίσης σε σχέση με τον SONY δεν υπάρχει σύγκριση,είναι άλλη κατηγορία.
Πάντως καλό θα ήταν να κοιτάξεις και ακούσεις και κάτι ελαφρώς πιο σύγχρονο.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
ειχα τον α5
πολυ μαλακος για τα γουστα μου...αλλα επασχε απο δυναμικα...αναιμικοτατος..
θα ελεγα οτι επαιζε μηχανιμα 50 βατ κ οχι 250...χωρις υπερβολη...το ηχειο τοτε ηταν 8ωμ 91 ντιμπι
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
οσο για τον κρικ που εγινε αντιπροταση τον βρισκω λεπτο με εκταση ψηλα υπερβολικη κ μονο με παθητικο κατι λεει...
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Όσο για τον arcam, απορρίπτεται λόγω ισχύος. Θα ήθελα κάτι οριακά μέχρι 1000 ευρώ (έστω μεταχειρισμένο) και με ισχύ από 100 watt και πάνω στα 8 ωμ. Η σταθερότητα σε χαμηλότερα φορτία μου είναι ψιλοαδιάφορη. Κοινώς μη μου προτείνετε έναν 60άρη, ακόμη κι αν τετραπλασσιάζει στα 2 ωμ!
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
ειχα τον α5
πολυ μαλακος για τα γουστα μου...αλλα επασχε απο δυναμικα...αναιμικοτατος..
θα ελεγα οτι επαιζε μηχανιμα 50 βατ κ οχι 250...χωρις υπερβολη...το ηχειο τοτε ηταν 8ωμ 91 ντιμπι
Αγαπητέ φίλε, με ποιό μηχάνημα τον συνέκρινες; Γιατί απ' όσο είδα από τεστ που τον συνέδεσαν με σύνθετο φορτίο, μετράει πολύ καλά τόσο από ισχύ (140 watt με 2 κανάλια οδηγούμενα ταυτόχρονα στα 8 ωμ ) όσο και από ησυχία - θόρυβο. Πώς είναι δυνατόν να μην έχει δυναμικά με ένα ηχείο 8 ωμ και μάλιστα πολύ ευαίσθητο; Εάν επιτρέπεται ποιό ήταν το ηχείο; Μήπως εννοείς ότι ο ήχος δεν ήταν δυναμικός, πχ έλλειπαν άκρα;
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
δεν ειχε νευρο καθολου...
ποτε δεν κοιταω τι μετραει ....
ειχα παραλληλα ενα των 100 βατ που μαλλον μετρουσε χειροτερα αλλα εδειχνε ποιο ικανος ,οχι σε ποιοτητα αλλα σε ελενχο
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
δες και εδω...αν μπορειτε να βρειτε μια χρυση τομη, νομιζω δεν θες κατι αλλο
 


Μηνύματα
1.985
Reaction score
766
οριακα 1000αρικο ειπαμε ε?

τοτε δυσκολο...αλλα το "μηχανακι", οντως ειναι απο τα πολυ καλα
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.227
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top