ΔΕΗ Fiber To The Home

Μηνύματα
2.417
Reaction score
3.657
Προ μηνών οι φήμες έλεγαν ότι αυτός ήταν και άλλος ένας λόγος που ο ΟΤΕ προχώρησε στον περιβόητο διπλασιασμό των ταχυτήτων.

Για να δούμε.

 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.532
Reaction score
5.731
Αργούνε αυτοί, και δεν νομίζω πως θα επεκταθούν γρήγορα σε πολλές περιοχές.
Πιο πιθανό να έρθει FTTH από OTE/Voda/Wind με τις αναθέσεις παρά από ΔΕΗ που πρός το παρόν έχω ακούσει για λίγες περιοχές.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.621
Reaction score
38.045
....σε λιγο θα μας παρεχουν νερο, και αερα αυτοι... 🐒
καποιος να πει στον Ελον Μασκ να τους εξαγορασει, μπας και σωθουμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.741
Reaction score
28.112
Να κάτσει εκεί που είναι. 🙂

Εχθές ανακοίνωσε στους εργαζόμενους του πως τέλος η τηλεργασία. Όποιος δεν γυρίσει στο γραφείο απολύεται.

Ο innovative entrepreneur με μυαλά προηγούμενου αιώνα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.231
Reaction score
11.518
Να κάτσει εκεί που είναι. 🙂

Εχθές ανακοίνωσε στους εργαζόμενους του πως τέλος η τηλεργασία. Όποιος δεν γυρίσει στο γραφείο απολύεται.

Ο innovative entrepreneur με μυαλά προηγούμενου αιώνα.
Η τηλεργασια είναι η μεγαλύτερη εργασιακή παγίδα της σύγχρονης εποχής:(
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.741
Reaction score
28.112
Η τηλεργασια είναι η μεγαλύτερη εργασιακή παγίδα της σύγχρονης εποχής:(
Υπό συνθήκες είναι και παγίδα. Αυτό όμως αφορά τα όρια που θέτει ο εργαζόμενος. Αν κατάλαβα τι λες.

Έχω δει εταιρίες και εργαζόμενους που πετάνε κυριολεκτικά λόγο τηλεργασίας.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.844
Reaction score
8.217
Η τηλεργασια είναι η μεγαλύτερη εργασιακή παγίδα της σύγχρονης εποχής:(
Η τηλεργασία είναι η καλύτερη αλλαγή που έφερε το internet στη ζωή μας. Χάρη στην τηλεργασία αυτή τη στιγμή κάνω ζωάρα σε παραλιακό θέρετρο της κρήτης χωρίς να μένω πίσω στις υποχρεώσεις μου στη δουλειά και ταυτόχρονα να ρίχνω τα μπανάκια μου.

Αν τώρα κάποιος θέλει να ζει και να εργάζεται στην τσιμεντούπολη αυτό είναι δική του επιλογή/πρόβλημα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.621
Reaction score
38.045
Εχει θετικα και αρνητικα - επισης εχει και γνωμονα το χρονο- αναλογα την θεση και το αντικειμενο, και βεβαια τον εργοδοτη και τον εργαζομενο.
Συνολικα εξεταζομενο, προτιμω και τα 2 σε συνδιασμο.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.231
Reaction score
11.518
Η τηλεργασία είναι η καλύτερη αλλαγή που έφερε το internet στη ζωή μας. Χάρη στην τηλεργασία αυτή τη στιγμή κάνω ζωάρα σε παραλιακό θέρετρο της κρήτης χωρίς να μένω πίσω στις υποχρεώσεις μου στη δουλειά και ταυτόχρονα να ρίχνω τα μπανάκια μου.

Αν τώρα κάποιος θέλει να ζει και να εργάζεται στην τσιμεντούπολη αυτό είναι δική του επιλογή/πρόβλημα.
Δεν διαφωνώ αν εισαι ελεύθερος επαγγελματίας και δουλεύεις από το σπιτι σου-εξοχικό-παραλία…..
Αν εισαι υπάλληλος όμως εταιρείας που λόγω COVID σε “υποχρέωσε “σε τηλεργασια,η εταιρεία ήδη φτιάχνει πλάνο για μείωση τετραγωνικων μέτρων γραφείων-εγκαταστάσεων και υπαλλήλων.
Είμαστε βέβαια εκτός θέματος ;)
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.844
Reaction score
8.217
Αν εισαι υπάλληλος όμως εταιρείας που λόγω COVID σε “υποχρέωσε “σε τηλεργασια,η εταιρεία ήδη φτιάχνει πλάνο για μείωση τετραγωνικων μέτρων γραφείων-εγκαταστάσεων και υπαλλήλων.
Και σε χαλάει; Γιατί δεν κάνεις βαλίτσες για ένα γαμάτο μέρος στην επαρχία ή στο εξωτερικό; Γιατί πρέπει να κουβαλιόμαστε όλοι σε ένα μέρος για να κάνουμε δουλειά online αφού έχουμε internet όπου θέλουμε;
 

Μηνύματα
15.099
Reaction score
20.940
δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες.
προσωρινά πολύς κόσμος εφάρμοσε τηλεργασία σε οικιακού χώρους που δεν πληρούν προδιαγραφές για εργασία πχ εργονομικά θέματα καρέκλα, υπολογιστής οθόνη κλπ , πρακτικά όπως μόνιμη ακαταστασία στον χώρο - που δεν φτιάχτηκε ως χώρος - γραφείου κλπ
για ένα χρόνο κλπ δγμτ, βγήκε .
συνέχεια όμως απαιτεί να φτιαχτεί σωστός χώρος εργασίας στο σπίτι.
πόσα σπίτια έχουν τέτοιο χώρο διαθέσιμο;
ποιό το κόστος χρήσης αυτού του χώρου (κλιματισμός φωτισμός κλπ) ;
τι απαιτήσεις υπάρχουν από το διαδίκτυο και σε ποιές περιοχές εκπληρούνται;
μια οικογένεια με 2 παιδιά σε σχολική ηλικία δεν μπορεί να μεταφερθεί σε θέρετρο της Κρήτης ή το εξοχικό.
 





minas

Πισιά
Μηνύματα
3.937
Reaction score
3.748
Αργούνε αυτοί, και δεν νομίζω πως θα επεκταθούν γρήγορα σε πολλές περιοχές.
Πιο πιθανό να έρθει FTTH από OTE/Voda/Wind με τις αναθέσεις παρά από ΔΕΗ που πρός το παρόν έχω ακούσει για λίγες περιοχές.
Δεν νομίζω ότι θα αργήσει περισσότερο από τις αυτόνομες εργασίες των παρόχων.
Εξάλλου η ΔΕΗ δεν σκοπεύει να μπλέξει με παροχή δικτύου, αλλά μόνο υποδομής. Το επικρατέστερο σενάριο είναι να δίνει υποδομές κυρίως σε Nova/Wind.
Μέσα στο καλοκαίρι λογικά θα είναι έτοιμο το πιλοτικό τους, και θεωρώ ότι μέσα στο 2023 θα επεκταθούν στους ~10 δήμους που υπολογίζουν. Έχουν και το πλεονέκτημα της χρήσης εναερίων δικτύων όπου αυτό είναι εφικτό.
Τα 3εκ. συνδέσεις που αναφέρουν μακροπρόθεσμα μάλλον παραείναι αισιόδοξο σενάριο.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.532
Reaction score
5.731
Δεν νομίζω ότι θα αργήσει περισσότερο από τις αυτόνομες εργασίες των παρόχων.
Εξάλλου η ΔΕΗ δεν σκοπεύει να μπλέξει με παροχή δικτύου, αλλά μόνο υποδομής. Το επικρατέστερο σενάριο είναι να δίνει υποδομές κυρίως σε Nova/Wind.
Μέσα στο καλοκαίρι λογικά θα είναι έτοιμο το πιλοτικό τους, και θεωρώ ότι μέσα στο 2023 θα επεκταθούν στους ~10 δήμους που υπολογίζουν. Έχουν και το πλεονέκτημα της χρήσης εναερίων δικτύων όπου αυτό είναι εφικτό.
Τα 3εκ. συνδέσεις που αναφέρουν μακροπρόθεσμα μάλλον παραείναι αισιόδοξο σενάριο.
10 δήμοι ίσον τίποτα.
Ακόμα και η Inalan θα τους ξεπεράσει που πάει σαν χελώνα.

Η ΔΕΗ θα είχε περισσότερο νόημα να κάνει δουλειά σε δήμους που είναι πιο δυσχερές οικονομικά για υπόγεια καλώδια, έτσι ώστε να πάει το FTTH και σε μέρη που δεν προβλέπεται σύντομα ή και καθόλου.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.850
Reaction score
83.934
Και σε χαλάει; Γιατί δεν κάνεις βαλίτσες για ένα γαμάτο μέρος στην επαρχία ή στο εξωτερικό; Γιατί πρέπει να κουβαλιόμαστε όλοι σε ένα μέρος για να κάνουμε δουλειά online αφού έχουμε internet όπου θέλουμε;
Πες τα. Αυτή τη στιγμή είμαι εδώ και η δουλειά μου είναι να μιλάω με τη ναυαγοσώστρια πάνω στον πύργο ελέγχου της. :D

IMG20220603135527~2.jpg
IMG20220603135513~2.jpg
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.871.178
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top