Διάφορα (αυτοκίνητο-μοτοσυκλέτα)




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628

Stefanos Manos

Γιατί δεν ασχολούνται με "μικρά" ζητήματα που αφορούν εκατομμύρια πολίτες οι καραγκιόζηδες που υποδύονται τους υπουργούς;

Πρωινή εμπειρία. Πήγα στο ΚΕΠ Νέας Ερυθραίας για την ανανέωση της άδειας οδήγησης. Είχα μαζί μου όλα τα απαραίτητα. Απόδειξη πληρωμής e-παράβολου 18 ευρώ για την είσπραξη παγίου τέλους χαρτοσήμου και εισφορών υπέρ τρίτων, e-παράβολου 50€ για την ανανέωση, και τέλος e-παράβολου 30€ για την εκτύπωση. Είχα προηγουμένως πάει σε φωτογράφο για 4 φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου, χωρίς γυαλιά, έγχρωμες, διαστάσεων 4x6 εκ. Είχα επίσης αναζητήσει και βρει δύο ιατρούς (παθολόγο και οφθαλμίατρο), συμβεβλημένους με το Υπ. Μεταφορών, για να γνωματεύσουν ότι είμαι ικανός να οδηγήσω.
Σύνολο δαπάνης 130 € συν μετακινήσεις.

Στο ΚΕΠ θαυμάσια εμπειρία (να είναι καλά ο Σταύρος Μπένος). Σε 5 λεπτά είχα τελειώσει και φύγει με ένα χαρτί που βεβαίωνε ότι έχω κάνει αίτηση ανανέωσης εφοδιασμένο με πέντε (5) σφραγίδες. 2 στρογγυλές και 3 ορθογώνιες.

Το σοκ ήρθε στο τέλος. Πότε θα παραλάβω το νέο δίπλωμα; Μετά τις 15 Ιανουαρίου 2016.

Η ανανέωση στη Γερμανία 24 ευρώ, στη Γαλλία μόνον οι γιατροί, στην Ελβετία 35 φράγκα.

Τι στο διάολο κάνει το Υπ. Μεταφορών για τρεις μήνες; Γιατί ζητούν τόσα λεφτά; Και πριν τρία χρόνια έτσι ήταν αλλά στο μεταξύ τα ηλεκτρονικά συστήματα του κράτους θέριεψαν και απλοποίησαν πολλά ζητήματα. Όχι όμως τις άδειες οδήγησης.

Γιατί δεν ασχολούνται με τέτοια "μικρά" ζητήματα που αφορούν εκατομμύρια πολίτες οι καραγκιόζηδες που υποδύονται τους υπουργούς;
 




Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Ε ρε γλέντια , να δω τώρα τι θα κάνουν όλοι αυτοί που έσπευσαν να αγοράσουν diesel, για τα μηδενικά τέλη .Ήταν θέμα χρόνου να γίνει αυτό. Τώρα ας τα βάλουν στον κ@λο τους τα κωλοdiesel.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Γιατί βρε Γιάννη, μόνο για τα μηδενικά τέλη τ' αγόρασαν; :unsure:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Το diesel το παίρνεις για ροπή,χαμηλότερη κατανάλωση και πολλά χλμ.
Το τυράκι των τελών βγήκε ροκφορ δηλ.μουχλιασμένο :fuckyou:
Κερδάμε ρε.......η όχι :thumbsdown:
 

Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ Η

ΥΒΡΙΔΙΚΑ. Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΝΑ Τ ΑΡΠΑΖΕΙ ΑΠ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΑΓΟΡΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ.
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΠΑΝΤΖΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ ΤΟ ΟΡΙΟ CO2 ΑΠΟ ΤΑ 100

ΣΤΑ 80 ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΘΑ

ΕΙΝΑΙ Η ΠΟΡΣΕ ΠΑΝΑΜΕΡΑ ΜΕ 71 CO2. ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΗ ΠΑΙΔΕΣ....:laugh::laugh::laugh:



ΥΠ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΣΤΟ ΠΑΡΚΙΝ ΤΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΕΧΕΙ ΜΠΕΙ Ο ΠΑΡΩΝ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ!!!!!
 

Μηνύματα
2.796
Reaction score
203
Τώρα ας τα βάλουν στον κ@λο τους τα κωλοdiesel.
Και αν εγραφε καποιος εδω μεσα, να βαλεις και εσυ στον κ@λ@ σου το δικο σου αμαξι (να υποθεσω βενζινοκινητο ε?)πως θα ενιωθες φιλε μου?
εχεις κατι προσωπικο με οσους αγορασανε ντιζελ?
Πολυ εχθρικο σε βλεπω με τα ατομα που εχουνε αυτοκινητα με μοτερ ντιζελ και δεν σε τιμα η παραπανω φραση που εγραψες.

Μια συγνωμη για την απρεπη συμπεριφορα σου δεν θα εκανε κακο νομιζω!
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Αντί να ασκούμε κριτική σε αυτούς που τόσα χρόνια αλλάζουν τη νομοθεσία με ρυθμούς πολυβόλου, κατακρίνουμε εκείνους που αφελώς πίστεψαν ότι ζούμε σε ευρωπαϊκό κράτος με σταθερούς κανόνες.

Καμιά φορά το ρίχνουμε και λίγο έξω, λόγω Σαββατόβραδου, και μας ξεφεύγει και καμιά χοντράδα. :whistling:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.593
ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΜΕ ΜΗΔΕΝΙΚΑ ΤΕΛΗ ΗΤΑΝ ΜΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ Η

ΥΒΡΙΔΙΚΑ. Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΗΣ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ ΝΑ Τ ΑΡΠΑΖΕΙ ΑΠ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΑΓΟΡΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΙΝΗΤΗΡΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ

ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ.
Το σκεπτικό των κυβερνήσεων βασίζεται στη σιγουριά των εσόδων από τομείς εύκολα ελέγξιμους. Το αυτοκίνητο είναι ένας από τους εύκολους στόχους. Τα κίνητρα για νέες τεχνολογίες δεν μπορούν να πάνε κόντρα στα ετήσια κρατικά έσοδα που "πρέπει" να είναι ανοδικά. Αν μειωθούν τα τέλη, θα ακριβύνει το καύσιμο, θα αυξηθούν τα τεκμήρια, η τιμή αγοράς κλπ. Όποιες καβάτζες εμφανίζονται σε κάθε αλλαγή, είναι σίγουρο ότι έχουν διάρκεια μέχρι την επόμενη.

Υ.Γ. Πάντως αυτό το +/- 50-100€ το χρόνο στα τέλη, δεν το βλέπω τόσο τραγικό όταν κάποια αυτοκίνητα με π.χ. μηδενικά τέλη μπορεί να έχουν χιλιάδες ευρώ διαφορά στην τιμή αγοράς από άλλα ανταγωνιστικά. Θέλω να πω πως αν ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούργιο αυτοκίνητο και το budget μου έχει "ανοχές" πάνω από 1500€ το ετήσιο ποσό στα τέλη δεν θα μου επηρεάσει την επιλογή. Πάντα αναφερόμενος στο μέσο χρήστη.
 


Μηνύματα
29.257
Reaction score
23.301
ΔΕΝ ΕΒΑΛΑΝ ΤΙΣ ΠΟΡΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ.....:roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1445781200][/DOUBLEPOST]

ΤΙΣ ΩΡΑΙΕΣ ΜΟΝΤΡΕΑΛ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΦΕΡΑΝ ΦΕΤΟΣ?
 



Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top