Διαλέγοντας εξαρτήματα για νέο Η/Υ



gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Τον είδα αλλά δεν είδα τιμή, άσε που χρειάζεται και σωστό controller που κοστίζει σχεδόν όσο τα υπόλοιπα:(...
η ιδέα των μηχανικών της Hitachi(πρώην IBM και νυν WD) είναι πολύ έξυπνη :thumbsup:

Υπάρχει και η λύση του Intel DC P3700 NVMe που κοστίζει όσο ένα καλό iMac:D
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Βρε συ μη με βάζεις σε πειρασμό....

Κάτι αρχίζει να κινείται, τροφοδοτικό, μητρική, επεξεργαστής και μνήμες είναι στανταράκια

θα αγοραστεί HDD ή SSD, προσωπικά δεν αγοράζω δίσκο με λιγότερα από 5 χρόνια εγγύηση
1. SANDISK SDSSDXP-240G EXTREME II 240GB στα 160€
2. Samsung 840 Pro Series 256GB στα 178+€
3. WD 250GB VelociRaptor στα 80+€

η διαφορά στην τιμή είναι σαφώς υπέρ του HDD και σύμφωνα με τις απαιτήσεις μου προς τα εκεί θα πάω...

λέω να πάρω και μια κάρτα γραφικών αλλά έχω σοβαρό θέμα με τις εξόδους εικόνας των GTX 750 Ti, χρειάζομαι 2 DVI για τα 2 monitors που έχω τώρα, 1 HDMI για την TV και θέλω ένα DP 1.2 για μελλοντική χρήση.
Μόνο η ZOTAC GeForce GTX 750 Ti OC καλύπτει όλα τα παραπάνω αλλά δεν υπάρχει πουθενά στην Αθήνα και δεν θέλω να μπω σε διαδικασία παραγγελίας από άλλες πόλεις ή το εξωτερικό...
εναλλακτικά μπορώ να πάω σε κάποια GTX 760 αλλά υπάρχουν σημαντικές διαφορές στη τιμή, την κατανάλωση και τον όγκο
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Αγαπητέ φίλε,ναι εσύ που άνοιξες το νήμα,μήπως θα έπρεπε να δεις κάτι σε mac,ακόμη και μεταχειρισμένο?
Ενα mac mini θα σου έρθει πολύ πιο φθηνά!:dance2::dance2::dance2:

 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
το Mac mini δεν μπορεί να κάνει ούτε το 1/10 αυτών που θέλω να κάνω...
έχει κάρτα γραφικών για γέλια
επεκτασιμότητα 0
αναβάθμιση 0
λειτουργικό και προγράμματα φυλακή
εγγύηση μόλις 1 χρόνο
ακριβή επέκταση εγγύησης, 149$ για επέκταση στα 3 χρόνια είναι κοροϊδία και ληστεία συνάμα
χάλια χρώμα
και φυσικά δεν δίνω λεπτό του ευρώ στη συγκεκριμένη εταιρία...

αν ήθελα κάτι σε μικρό θα έπαιρνα NUC ή Brix pro
 




abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Καρδιά μου; :o
 


gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Μιας και ο βασικός μου Η/Υ μπαίνει στην 7η χρονιά συνεχούς λειτουργίας άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά το στήσιμο μιας νέας σύνθεσης.
Βασική απαίτηση είναι να μπορέσει να δουλέψει για αρκετά χρόνια χωρίς πρόβλημα, η ποιότητα κατασκευής των εξαρτημάτων του είναι το πρώτο που κοιτάζω, έπονται οι δυνατότητες και οι ευκολίες.
μέχρι στιγμής έχω διαλέξει τα εξής:

Μ/Β : Asus Maximus VII Hero


έχει απίστευτη ποιότητα κατασκευής, πολύ καθαρή σχεδίαση, Intel lan, 8 SATA 6Gbps, χωρίς πολλές άχρηστες δυνατότητες για εμένα (π.χ. Wi-Fi, bluetooth, θύρες PCI) και λογική τιμή στα 184€.
δεν θέλω να είναι πράσινη, κίτρινη ή χρυσαφιά

CPU : Intel Pentium G3258 Anniversary Edition


προς το παρόν δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω, για πιο ισχυρό επεξεργαστή λέω να περιμένω τους συμβατούς Broadwell στα τέλη του 2014, τιμή περίπου 60€

Μνήμη RAM : Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1866MHz LP Red


Ταιριάζει άψογα με τα χρώματα της μητρικής :D, τιμή 85€

PSU : Seasonic G Series 550


είναι Seasonic με κορυφαία ποιότητα κατασκευής, 80+ Gold, semimodular, έχει Γιαπωνέζικους πυκνωτές και θα ζηλεύουν οι hi-endάδες :fuckyou:, τιμή 102€

μέχρι εδώ είμαι στα 431€


Για δίσκο συστήματος δεν έχω αποφασίσει ακόμα, είμαι μεταξύ WD Velociraptor και κάποιου SSD 250/256GB.
Ο Η/Υ θα γίνεται restart μια φορά το μήνα για τα updates της Microsoft και της κάρτας γραφικών και θα είναι κλειστός μόνο όταν υπάρχει black-out από την ΔΕΗ, άρα ο χρόνος του boot, shutdown και reboot δεν με ενδιαφέρει καθόλου...
κουτί, BD, οθόνη, κάρτα γραφικών και άλλα μπιχλιμπίδια υπάρχουν ήδη...

τι λέτε?
έχετε να προτείνεται κάτι άλλο?
πάντα με γνώμονα την ποιότητα κατασκευής και την αξιοπιστία...
η μητρική έχει τσιμπήσει από 10 έως 30 ευρώ, η φθηνότερη τιμή σε γνωστό μαγαζί είναι πλέον στα 194€ :(
τα υπόλοιπα δεν έχουν αλλάξει τιμή...
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
λέω να πάρω και μια κάρτα γραφικών αλλά έχω σοβαρό θέμα με τις εξόδους εικόνας των GTX 750 Ti, χρειάζομαι 2 DVI για τα 2 monitors που έχω τώρα, 1 HDMI για την TV και θέλω ένα DP 1.2 για μελλοντική χρήση.
Μόνο η ZOTAC GeForce GTX 750 Ti OC καλύπτει όλα τα παραπάνω αλλά δεν υπάρχει πουθενά στην Αθήνα και δεν θέλω να μπω σε διαδικασία παραγγελίας από άλλες πόλεις ή το εξωτερικό...
εναλλακτικά μπορώ να πάω σε κάποια GTX 760 αλλά υπάρχουν σημαντικές διαφορές στη τιμή, την κατανάλωση και τον όγκο
λέτε να μας διαβάζουν από την Asus? :D
αν όντως μας διαβάζουν, δεν διαβάζουν σωστά, εγώ ζητάω 2 DVI, 1 HDMI και 1 DP, τελικά ανακοίνωσε την Strix GTX 750 Ti OC που έχει 1 DVI, 1 HDMI και 1 DP.
Τιμή δεν ξέρουμε ακόμα αλλά αν είναι πολύ ακριβότερη από τις υπόλοιπες GTX 750 Ti και βάζοντας το επιπλέον κόστος ενός DP-DVI adapter μάλλον θα πάω σε κάποια GTX 760.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.324
Reaction score
93.909
Μέχρι να διαλέξεις και να το φτιάξεις, θα είναι 2-3 γενιές πίσω. :p
 

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Παλιώσανε αυτά που ήθελες να βάλεις.... ξεκίνα νέα έρευνα αγοράς πάλι....:D
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.390
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top