Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1,Duo


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Δοκίμασα μια έκδοση τουλάχιστον πίσω και πάλι ήθελε δίκτυο για να δουλέψει...οπότε επεστράφη, πάλι καλά που έχουμε σωστή αντιπροσωπεία σε αυτή τη μάρκα στην Ελλάδα.

Να ρωτήσω κάτι άλλο...παίζω λίγο με το YaDIS και το Zappiti.
Στο μεν πρώτο αφού το έστησα την πρώτη φορά έπαιζε μια χαρά, δηλαδή από το dune έβλεπα όλες τις ταινίες, μόλις πατούσα σε μία μου έβγαζε περισσότερες πληροροφίες και με δεύτερο enter έβγαινε το μήνυμα για αναπαραγωγή και έπαιζε. Το μόνο πρόβλημα ότι είχε και κάποια 'σκουπίδια', έβγαζε δηλαδή μέσα στη λίστα των ταινιών και κάποια εικονίδια όπως περίπου αυτά των εγγράφων στα windows και τα οποία δεν ανταποκρίνονταν σε καμμία εντολή. Επίσης προσπάθησα να περάσω ως tvshow το band of brothers με τα διάφορα επεισόδια από κάτω αλλά δεν το έφτιαξε.

Στην πορεία και ίσως επειδή προσπαθούσα να λειτουργήσω και ένα σχετικό Interface από το android κινητό όλη η βάση έγινε μπάχαλο. Δεν έδειχνε τίποτα σωστά. Εσβησα ότι έφτιαξε στο dune interface το yadis και ξαναέκανα export. Τώρα ενώ τα δείχνει όλα κανονικά δεν λειτουργεί ο σύνδεσμός με το αρχείο της ταινίας οπότε και δεν γίνεται αναπαραγωγή από το yadis.
Κάποια εικονίδια άσχετα παραμένουν και επίσης και το πρόβλημα με το tvshow.

Εκανα και μια δοκιμή με το zappiti, και σε αυτό έχω καταφέρει μόνο να βλέπω το videowall αλλά δεν είναι λειτουργικό, δηλαδή δεν ξεκινά αναπαραγωγή της ταινίας. Εκεί έχω ένα ενδοιασμό μήπως έχει να κάνει με κάποιο registration και confirmation που αναμένεται, καθώς όταν πήγα να κάνω export μου ζήτησε διάφορα (scan της απόδειξης....δεν έχω scanner γκαρδιά μου τους έγραψα και αναμένω!).

Υπάρχει κανείς που τα έχει δουλέψει τα παραπάνω και παίζουν σωστά και απρόσκοπτα; Αν όχι και πρόκειται για γνωστά bugs να μη χάσω τις ώρες μου να ψάχνω τι φταίει.
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Τα ίδια με σένα, ότι δεν το ήξεραν και μάλλον έχει προκύψει στα τελευταία firmware, το σημαντικό όμως που μου είπαν είναι ότι εφόσον δεν έχει τη λειτουργία που ήθελα να το επιστρέψω και να μου δώσουν τα χρήματα πίσω, satisfaction guarantee or your money back που λένε και στην αλλοδαπή. Οπερ και έπραξα!
 

Μηνύματα
3.195
Reaction score
776
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δοκίμασα σάρωσε σήμερα με το τελευταίο fw και τα βρήκε ολα.Και τα κρατικά.
Αβυσσος η ψυχή του smart...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Το αν τα βρει ή όχι φαντάζομαι πιο πολύ έχει να κάνει με το σήμα που έχει ο καθένας στην περιοχή. Το θέμα είναι παίζει TV χωρίς να είναι στο δίκτυο;
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Λοιπόν μπάινω σιγά σιγά και στα πιο βαθιά...
Εχω 2 ταινιούλες, η μία έχει μια δομή με φακέλους BDMV και η άλλη είναι ένα αρχείο ISO.
Εχω φτιάξει τα φακελάκια τους για την καθεμία και μέσα εκεί με ίδιο όνομα με το φάκελο έχω βάλει και το .srt αρχείο για τους υπότιτλους.
Παρατήρηση πρώτη, και λίγο εκτός άμεσου θέματος, είναι ότι το yadis τα βλέπει κανονικά και κάνει scraping και κατεβάζει όλες τις σχετικές πληροφορίες. Οταν όμως πάω από το interface του dune, τις βλέπω μεν αλλά δεν τις παίζει. Ενα κρατούμενο.
Πάω στο δίσκο που είναι οι παραπάνω ταινίες, δικτυακά, τις βλέπει κανονικά το dune και τις παίζει. Με την επιλογή full τις παίζει και τις δύο με την επιλογή Lite κατάφερα μόνο τη μία από τις δύο. Το μέγα θέμα είναι, υπάρχει περίπτωση να παίξουν οι εξωτερικοί υπότιτλοι; Αν θυμάμαι καλά από αυτά που έχω διαβάσει, και τώρα καταλαβαίνω τι γίνεται, εξωτερικούς δεν παίζει. Ισχύει όμως και για τις δύο παραπάνω περιπτώσεις, και ISO και BDMV;
Και αν δεν τους παίζει, ποια είναι η λύση καλοί μου φίλοι; Αρκούμαστε μόνο στις όποιες επιλογές υποτίτλων έχει η ταινία;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.409
Reaction score
94.286
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Δυστυχώς το θέμα των εξωτερικών υπότιτλων σε φακέλους και iso bluray δεν έχει λυθεί. Και μάλλον δεν προβλέπεται...:mad:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Και τι κάνουμε; Θέλω να πω κάποιο turnaround για να δω τελικά τις ταινίες υπάρχει; Η ιδέα να τα κάνω κάπως (πως;) rip και να φτιάξω δικά μου mkv και να ρίξω μέσα τους υπότιτλους παίζει;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.409
Reaction score
94.286
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Η λύση είναι το makeMKV.

Κρατάς μόνο την ταινία (ασυμπίεστη) επιλέγοντας το/τα audio που επιθυμείς, παίρνοντας τελικά ένα αρχείο mkv. Έτσι μπορείς να δεις τους εξωτερικούς υπότιτλους που έχεις προσθέσει εκ των υστέρων, πάντα φυσικά με την ίδια ονομασία με το αρχείο της ταινίας.

Προσοχή: το makeMKV μετατρέπει τα bluray σε mkv μόνο όταν πρόκειται για αρχείο iso. Στην περίπτωση που το bluray είναι σε μορφή φακέλου (BDMV κλπ), πρέπει πρώτα να μετατραπεί σε iso με το imgburn.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Απ: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Σε ευχαριστω καλε μου φιλε. Ποσο χρονο περιπου να υπολογιζω οτι χρειαζομαι για μια ταινια;

Από το κινητό μου τηλέφωνο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.409
Reaction score
94.286
Απάντηση: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Ανάλογα με τις δυνατότητες του υπολογιστή σου και το "αδυνάτισμα" της ταινίας.

Ένας φάκελος bluray των 45Gb χρειάζεται 30-40 λεπτά για να γίνει iso. Η μετατροπή iso σε mkv χρειάζεται κάτι λιγότερο από αυτό το χρόνο για να γίνει mkv, ανάλογα με το πόσα extras σε αρχεία, γλώσσες audio και υπότιτλους θα αφαιρεθούν. Όσο περισσότερα έξτρα αφαιρούνται (δηλαδή όσο μικρότερο είναι το αρχείο της πραγματικής ταινίας), τόσο λιγότερο κρατάει η μετατροπή.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.409
Reaction score
94.286
Απάντηση: Re: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Βρε τι πάθαμε στα καλά καθούμενα!!!
Κι εγώ εκνευριζόμουν αφάντατα. Μετά σκέφτηκα το χώρο που γλυτώνω σε Gb στους σκληρούς, και το κατάπια πιο εύκολα...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απ: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

Η λύση είναι το makeMKV.

Κρατάς μόνο την ταινία (ασυμπίεστη) επιλέγοντας το/τα audio που επιθυμείς, παίρνοντας τελικά ένα αρχείο mkv. Έτσι μπορείς να δεις τους εξωτερικούς υπότιτλους που έχεις προσθέσει εκ των υστέρων, πάντα φυσικά με την ίδια ονομασία με το αρχείο της ταινίας.

Προσοχή: το makeMKV μετατρέπει τα bluray σε mkv μόνο όταν πρόκειται για αρχείο iso. Στην περίπτωση που το bluray είναι σε μορφή φακέλου (BDMV κλπ), πρέπει πρώτα να μετατραπεί σε iso με το imgburn.
Αν η ταινια ειναι bd folder που ειναι το πιο συνηθισμενο (και ο πιο σωστος τροπος αποθήκευσης) καλυτερα το tsmuxer και μετατροπή σε m2ts το οποίο γίνεται σε 3-10 λεπτα περιπου.

Κάπου είχα διαβάσει και για κάποιο script που τα κάνει όλα αυτόματα με το που ρίξεις κάτι στον φάκελο που του εχεις ορίσει να κοιτάει.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
το m2ts για να καταλάβω είναι ένα αρχείο το οποίο αναγνωρίζει ο player και έχει όλη την πληροφορία, εικόνα + ήχο, και από δίπλα του πετάω και το .srt και παίζει και υπότιτλους;

φίλε ma3stro καταλαβαίνεις σε τι τούνελ μπαίνω, ε;
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Απ: Δοκιμή των Dune HD Max & Smart B1-D1-H1

1) το m2ts για να καταλάβω είναι ένα αρχείο το οποίο αναγνωρίζει ο player και έχει όλη την πληροφορία, εικόνα + ήχο, και από δίπλα του πετάω και το .srt και παίζει και υπότιτλους;

2) φίλε ma3stro καταλαβαίνεις σε τι τούνελ μπαίνω, ε;
1) Ακριβως

2) για ποιο πράγμα ανάφερεσε;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.055
Reaction score
41.466
Να περάσω όλες τις ταινίες από κάποιο πρόγραμμα για να καταφέρω να τις δω με υπότιτλους....
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Να περάσω όλες τις ταινίες από κάποιο πρόγραμμα για να καταφέρω να τις δω με υπότιτλους....
Λάθος.
00000.m2ts
00000.srt

Αυτό πρέπει να κανείς στο μεγαλύτερο m2ts αρχείο που βρίσκεται και η ταινία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.819
Μηνύματα
2.877.145
Members
37.952
Νεότερο μέλος
cruyff
Top