Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
και η ξανθια σηκωνει το κινητο της.....καλα βρε που ηξερες οτι ειμαι στο σουπερ μαρκετ?? :cool_11:
 

Μηνύματα
38
Reaction score
0
Λεξιπένητες δημοσιογράφοι:

Λεξιπένητες παρουσιαστές. ΔΗμοσιογράφοι είναι πολύ λίγοι στην Ελλάδα (δε πληρώνει καλά το επάγγελμα -- ενω, π.χ., λαμόγιο έχει καλά λεφτά).

"Ο κ. υπουργός είχε μια επικοινωνία με το Πρωθυπουργό..."

Gringlish: "at a recent communication X had with Y"

Κοινότυπα -και εκνευριστικά πλέον- δημοσιογραφικά κλισέ:

"Δρακόντεια μέτρα..."

"Τραγικό θάνατο βρήκε..."

"Τραγωδία στην άσφαλτο..."
:crazy_1::crazy_1::crazy_1::bravo:

Όμως, αυτό που με εκνευρίζει περισσότερο απ' όλα είναι αυτά τα απαράδεκτα επιφωνήματα των δημοσιογράφων, που παρεμβάλλονται ακόμη και ανάμεσα σε μια τοσηδά προτασούλα με πέντε λέξεις, ααα, εεε, οοο, (το τελευταίο είναι μεσόφωνο "α", κάτι μεταξύ σε "α" και "ο" -δίνει έναν άλλον αέρα στον ομιλητή ρε δικέ μου). Αν τους συγκρίνεις με τους εξαίσιους, ευφράδεις Ισπανούς ρεπόρτερ του TVE, ή με τον δικό μας Στέλιο Κούλογλου ή τη Λιάνα Κανέλη, είναι να σε πιάνει μελαγχολία...
Σκέψου ότι σε άλλες κοινωνίες είναι λόγος για σουτάρισμα του παρουσιαστή! Εδώ μήπως πάιρνεις μπόνους wall_1;;;

Το χειρότερο κατ'εμέ, και άκρως νοτιοευρωπαϊκό (και ελληνικό) είναι το να λες σε κάποιον το πρόβλημά σου (π.χ. ανεργία, μάλωσες με το αφεντικό, έχεις γρίπη, έχεις ζάχαρο, το παιδί σου έχει 40 πυρετό, τράκαρες κλπ κλπ) και αντί να σε συμπονέσει, αντί να πει 'κουράγιο' βρε παιδί μου, αντί να προτείνει καμιά λύση, το γυρνάει αμέσως στο "ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ...", "ΕΓΩ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΕΠΑΘΑ; ΛΟΙΠΟΝ...", "Ο ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΗΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΕΠΑΘΕ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ..." (....) Ναι, είμαστε ανταγωνιστικοί και στην κλάψα...)(
:cool_1:

Με εκνευρίζουνε επίσης τα ξενο-γκρηκ και η γυφτο-μπαρόκ ποιητική: το ρεπορτάζ / βιράζ / το μπαράζ / το ρόστερ / το φονικό χτύπημα του εγκέλαδου / η πύρηνη λαίλαψ / "κρανίου τόπος" / "...στιγμή προς στιγμή με κομμένη την ανάσα..."

Κάθε τόσο η Ελληνική αυταποκαλούμενη δημοσιογραφία μαθαίνει μία νέα λέξη και τη χρησιμοποιεί χύδην και συλλογικά.
Π.χ. πρόσφατα: "Μακαριστός" / "Μπλογκόσφαιρα" (όπως ανεφέρθη)... :pc:

Η τηλεόραση έχει διαπιστώσει, μελετήσει και επικυρώσει επιστημονικά την ταξική κοινωνία στην Ελλάδα: η Ελλάς είναι η μονη χώρα οπου υπάρχουν δύο ανεγνωρισμένες και κατοχυρωμένες τάξεις: οι επώνυμοι και οι "ανώνυμοι" ή [Β]"απλοί πολίτες".[/B]

Οι επώνυμοι είναι λίγοι και απαρτίζονται κυρίως από άτομα που δουλεύουν στη τιβι, στα πολιτικά κόμματα, και νέες γυνάικες που έχουν ωραίο στήθος και μακριά πόδια και δείχνουν αμφότερα στα ΜΜΕ. Οι επώνυμοι είναι κυρίως ξανθοί -- εκτός κι'αν είναι πολύ πλούσιοι όποτε είναι ο,τι θέλουν.

Απλοί πολίτες ή "ανώνυμοι" είναι οι all others, οι riff-raff, η πλέμπα, κλπ.

Και η λέξη απόλυτος πολιτικομαϊντανός που παθαίνω αναφυλαξία σε κάθε άκουσμα της: λαός.

Λαέ του φόρουμ, ο ινστρούχτωρας μίλησε.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.817
Reaction score
83.832
Απάντηση: Re: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Και η λέξη απόλυτος πολιτικομαϊντανός που παθαίνω αναφυλαξία σε κάθε άκουσμα της: λαός.

Λαέ του φόρουμ, ο ινστρούχτωρας μίλησε.
:bravo: :bravo: :bravo:

Γι' αυτήν την λέξη είχα ανοίξει το thread αλλά τελικά δεν την έβαλα, μη στεναχωρήσω κάποιους...:happy_2:

Και φυσικά όλες οι σύνθετες λέξεις του λαού: λαοθάλασσα, λαοπλημμύρα, λαοπανήγυρη κλπ
 

Μηνύματα
20.143
Reaction score
14.569
Αν βλέπεις γυναίκα στο κήπο, ΣΙΓΟΥΡΑ παραμελεί κάτι άλλο...
Και σιγουρα αυτο δεν ειναι οι "κοινωνικες γνωριμιες και συναναστροφες"....:happy_8:


Ξερεις ποσους νεους κατοικους της περιοχης εχω γνωρισει κλαδευοντας τ αναρριχωμενο?:happy_4:
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.817
Reaction score
83.832
Απάντηση: Re: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Ξερεις ποσους νεους κατοικους της περιοχης εχω γνωρισει κλαδευοντας τ αναρριχωμενο?:happy_4:
Το φυτό σου έχει σχέση με αυτό του Jack;;;

 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.817
Reaction score
83.832
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Φράσεις της μόδας για την κρίση. Μπαίνουν αντί επιλόγου σε συνήθως ανόητα κομματικά σχόλια. Τα αποσιωπητικά φέρνουν την απαιτούμενη ανατριχίλα:

"Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα..."
"Ακόμα είμαστε στην αρχή..."
"Και πού 'σαι ακόμα..."


 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Φράσεις της μόδας για την κρίση. Μπαίνουν αντί επιλόγου σε συνήθως ανόητα κομματικά σχόλια. Τα αποσιωπητικά φέρνουν την απαιτούμενη ανατριχίλα:

"Ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα..."
"Ακόμα είμαστε στην αρχή..."
"Και πού 'σαι ακόμα..."



Like!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.817
Reaction score
83.832
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Άλλη συνηθισμένη π@παριά:

"Θέλουν να αποπροσανατολίσουν τον κόσμο"

Ο χρήστης της παραπάνω φράσης θέλει να τονίσει ότι ο ίδιος δεν πιάνεται κορόιδο. Και, φυσικά, προσπαθεί να ξυπνήσει όσους μπορεί...
 


Μηνύματα
522
Reaction score
408
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

η εκφραση που μου τη δινει περισσοτερο απ ολες ειναι το 'ρε παιδακι μου...'
 

Μηνύματα
4.690
Reaction score
1.815
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Το... "ρε παιδακι μου" ειναι καθαροαιμη εκφραση απο το γνωστο μας Καραγκιοζη (τι λε ρε παιδακι μου?)
Οπως και το κουτς κουτς κουτς...:tongue: (τα οποια μου τη δινουν κι εμενα)
 


Μηνύματα
296
Reaction score
21
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

- το μαγικό χαρτάκι ( εισιτήριο συναυλίας ή αγώνα δυσεύρετο)

- τα ξενοφερτα σχέδια για την παιδεία - υγεία κλπ με ελληνικούς θεούς ή ημίθεους (Αθηνά ,Ξενιος Ζευς κλπ) . Κατα τη διαφημιστική στρατηγική , οποιο σημείο του σχεδίου ειναι αδύνατο επικοινωνιακά πρεπει να υπερτονιστει ανάλογα

- η ομαδα μας εχει φανταστική χημεία , βγάζει θετική ενέργεια κι αυτο περνάει στον κόσμο

- τα σπάει

- Αγαπώ ... Πρετεντερη (κατα το I love...). Τα "μου αρέσει", "συμπαθω" κλπ έπαψαν να υπαρχουν στο ελληνικο λεξιλόγιο. Οπως οι Γάλλοι , nous aimons ...τα πάντα

- "θα σε παρω πίσω " . Ποιος ηλίθιος μετέφρασε το "I ll call you back"? Πρώτη φορα η επανάκληση ακούγεται τοσο πρόστυχα

- τα forums . Ας αποφασίσουμε πια οτι οι ξένες λέξεις ειναι ΑΚΛΙΤΕΣ , οποτε δεν εχουν πληθυντικό (ούτε το fora ειναι επομένως σωστό)

- οι ανακοινώσεις των πολιτικών που βγαίνουν με ύφος λες και μιλούν σε πεντάχρονα
 

Μηνύματα
27.347
Reaction score
25.378
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

Δεν υπάρχει, τα σπάει , και λοιπές παρόμοιες παπαριές.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.058
Reaction score
4.036
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

-
- οι ανακοινώσεις των πολιτικών που βγαίνουν με ύφος λες και μιλούν σε πεντάχρονα
τους εκανες για παραπανω?
 

Μηνύματα
3.772
Reaction score
2.921
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

"Καλή σας απόλαυση" (σε εστιατόρια)

"Καλό Χειμώνα"
--------------
"Και στα δικά σας" (γάμος)

"Άντε η σειρά σας" (παιδί)

----------------

"Πρώτα σε πωλήσεις" (χέστηκα)
"Με την εγγύηση ...ης" (τάδε επιχειρηματία ή ομίλου στην Ελλάδα τα κανονιών)
----------------------------------
"Οι Ράμπο της εφορίας " (κοντόχοντροι γλοιώδης και αστείοι δημόσιοι υπάλληλοι με μπλε πουκάμισο και παντελόνι μέχρι τη ρόγα )
--------------------------

ΣΜΑΡΤ ΦΟΝΣ , γιατί ούτε έξυπνα είναι ούτε τηλέφωνα τα λες
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.673
Reaction score
2.728
Απάντηση: Εκνευριστικές λέξεις και φράσεις...

"....o καθενας απ' το δικο του μετεριζι"

Εμετικό..
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.636
Μηνύματα
2.870.355
Members
37.924
Νεότερο μέλος
daemon76
Top