Ενισχυτής ακουστικών / προενισχυτής / dac για τα audeze lcd-2

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Σκέπτομαι να εκταμιεύσω ένα σεβαστό ποσό για να πάω σε μια λύση "end of the line", καταργώντας τα μειονεκτήματα του όποιου χώρου και παράλληλα εκμεταλλευόμενος την έλλειψη crossover και την πρακτική ανυπαρξία δυναμικής συμπίεσης που χαρίζουν τέτοιου τύπου ακουστικά.
Ωστόσο καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να επενδύσω και σε ενισχυτή που να βγάζει τουλάχιστον 1-2 watt έξοδο.
Μιας και λείπει από το σύστημα μου προενισχυτής (μέχρι τώρα ακούω με οικονομικό ολοκληρωμένο των 100 watt από atc scm-11 και πλέον μου φαίνεται μικρή η ισχύς) ψάχνω μία λύση όλα σε ένα με τις εξής προδιαγραφές:
α) Πολύ καλός ενσωματωμένος ενισχυτής ακουστικών ικανός να οδηγήσει τα LCD-2 αν όχι στο μάξιμουμ, πάντως αρκετά κοντά.
β) Προενισχυτής ικανός να οδηγήσει τελικούς με ucd-400 ή nc-400
γ) Εί δυνατόν να έχει και dac.
Δεν με ενδιαφέρουν πολύ ευκολίες (πχ τηλεχειρισμός, πολλές είσοδοι - 1,2 ψηφιακές και 1 αναλογική είναι καλά), αλλά το budget περιορισμένο, το πολύ στα 1000 - 1200 ευρώ.
Σκέπτομαι αρχικά το audeze deckard. Είναι επαρκής για να οδηγήσει διακοπτικούς τελικούς; Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα; Ένα mytek 24/192 πχ θα μπορούσε να οδηγήσει επαρκώς τους τελικούς;
 


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Ε, δεν υπάρχουν και πολλά καλύτερα ακουστικά :)
Κι αν υπάρχουν στα 4 χιλιάρικα, δεν θα με απασχολήσουν ποτέ, εκτός αν γίνω κροίσος.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
529
Βρίσκομαι κι εγώ σε παρόμοια αναζήτηση. Παρόμοια γιατί δε με ενδιαφέρει ο προενισχυτής.

Έχω βάλει λοιπόν στο μάτι αυτο που τα έχει όλα, αλλά ξεφεύγει λίγο στην τιμή, ή αυτό για ενισχυτή ακουστικών και ξεχωριστή συσκευή για προενίσχυση. Και τα δυο πολύ καλοί σαν ενισχυτές ακουστικών.

Δεν ξέρω αν έχουν αξία αυτά που λέει αλλά εγώ το διασκεδάζω με τον τυπάκο! Εδώ και εδώ.
[DOUBLEPOST=1484660469][/DOUBLEPOST]Έβαλα το ίδιο δυο φορές. Εδω λοιπόν.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Το oppo φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, είναι βέβαια και αρκετά ακριβότερο. Έχει τη δύναμη για να οδηγήσει τα audeze;
 

Μηνύματα
271
Reaction score
529
Το oppo μου το πρότεινε μέλος του φόρουμ (με πολλές τεχνικές γνώσεις) μετά απο ερώτηση που του έκανα για τα συγκεκριμένα ακουστικά.
 


Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Σκέπτομαι να εκταμιεύσω ένα σεβαστό ποσό για να πάω σε μια λύση "end of the line", καταργώντας τα μειονεκτήματα του όποιου χώρου και παράλληλα εκμεταλλευόμενος την έλλειψη crossover και την πρακτική ανυπαρξία δυναμικής συμπίεσης που χαρίζουν τέτοιου τύπου ακουστικά.
Ωστόσο καταλαβαίνω ότι θα πρέπει να επενδύσω και σε ενισχυτή που να βγάζει τουλάχιστον 1-2 watt έξοδο.
Μιας και λείπει από το σύστημα μου προενισχυτής (μέχρι τώρα ακούω με οικονομικό ολοκληρωμένο των 100 watt από atc scm-11 και πλέον μου φαίνεται μικρή η ισχύς) ψάχνω μία λύση όλα σε ένα με τις εξής προδιαγραφές:
α) Πολύ καλός ενσωματωμένος ενισχυτής ακουστικών ικανός να οδηγήσει τα LCD-2 αν όχι στο μάξιμουμ, πάντως αρκετά κοντά.
β) Προενισχυτής ικανός να οδηγήσει τελικούς με ucd-400 ή nc-400
γ) Εί δυνατόν να έχει και dac.
Δεν με ενδιαφέρουν πολύ ευκολίες (πχ τηλεχειρισμός, πολλές είσοδοι - 1,2 ψηφιακές και 1 αναλογική είναι καλά), αλλά το budget περιορισμένο, το πολύ στα 1000 - 1200 ευρώ.
Σκέπτομαι αρχικά το audeze deckard. Είναι επαρκής για να οδηγήσει διακοπτικούς τελικούς; Υπάρχει κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα; Ένα mytek 24/192 πχ θα μπορούσε να οδηγήσει επαρκώς τους τελικούς;
Απ ότι βλέπεις μάλλον δεν υπάρχει ένα μηχάνημα στην τιμή που θέλεις και να τα έχει όλα. Πχ δεν μπορείς να βρεις μία αναλογική είσοδο και όλα τ άλλα. Ή ενισχυτή ακουστικών με απόδοση της τάξης των watt ανά κανάλι. Αλήθεια, τ ακουστικά σου είναι τόσο αδηφάγα σε ισχύ;

Το Mytec που αναφέρεις, μια χαρά θα οδηγήσει τελικούς (όπως και τα περισσότερα που σου προτείνουν, γιατί άραγε έχεις ενδοιασμούς για την οδήγηση διακοπτικών;) αλλά δεν έχει αναλογική είσοδο ή έξοδο ακουστικών με υπερβολική ισχύ. Μπορείς να δεις και αυτό:http://www.pioneer-audiovisual.eu/eu/node/206 που είναι πολύ μέσα στο πρϋπολογισμό σου και ηχεί πολύ καλά.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Έχω ακούσει ότι οι hypex τελικοί θέλουν υψηλή είσοδο σε volt. Ισχύει; Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει πόση τάση πρέπει να βγάζει ο προενισχυτής μου και από τι αντίσταση εξόδου και κάτω για να μπορέσει να οδηγήσει πχ τα ucd 400;
Ομοίως για τα audeze η εταιρεία προτείνει ισχύ 1-4 βατ...
[DOUBLEPOST=1484850550][/DOUBLEPOST]Μακάρι να κάνει δουλειά το pioneer, μ' αρέσει και αισθητικά...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Έχω ακούσει ότι οι hypex τελικοί θέλουν υψηλή είσοδο σε volt. Ισχύει; Μπορεί κανείς να με διαφωτίσει πόση τάση πρέπει να βγάζει ο προενισχυτής μου και από τι αντίσταση εξόδου και κάτω για να μπορέσει να οδηγήσει πχ τα ucd 400;
Ομοίως για τα audeze η εταιρεία προτείνει ισχύ 1-4 βατ...
[DOUBLEPOST=1484850550][/DOUBLEPOST]Μακάρι να κάνει δουλειά το pioneer, μ' αρέσει και αισθητικά...
Δες τις προδιαγραφές των τελικών, δες και τις προδιαγραφές των προτάσεων για να ξέρεις.

Το Pioneer είναι εξαιρετικό μηχάνημα, χωρίς βέβαια να ξέρω τι κάνει ο ανταγωνισμός. Το έχω και τα κάνει όλα εξαιρετικά (για τ αυτιά μου). Μέχρι και το κινητό παίζει πολύ καλά από εκεί. Ένα πλεονέκτημα του είναι τα φίλτρα που έχει.

Για τη μία αναλογική είσοδο, δες το ενδεχόμενο να πάρεις ένα analod to digital converter. Υπάρχουν και phono stages με 200 ευρώ.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
To Pioneer είναι όντως εξαιρετικό, πλην θεωρώ ότι ο ενισχυτής ακουστικών δεν θα τα καταφέρει με τα lcd-2 ...

Για μένα η κορυφαία λύση (αρκετά κοντά στο τέλος του δρόμου) είναι αυτός ... νομίζω ότι μπορείς να τον ακούσεις / δανειστείς από τον Έλληνα αντιπρόσωπο για να αποκτήσεις προσωπική άποψη ...
 


Μηνύματα
888
Reaction score
888
Το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από το χιλιάρικο. Επομένως διαγράφουμε το end of the road και ψάχνουμε για το best buy στο χιλιάρικο μάξιμουμ...
 

Μηνύματα
1.380
Reaction score
1.655
Το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από το χιλιάρικο. Επομένως διαγράφουμε το end of the road και ψάχνουμε για το best buy στο χιλιάρικο μάξιμουμ...
Το μπάτζετ είναι αυστηρά κάτω από το χιλιάρικο. Επομένως διαγράφουμε το end of the road και ψάχνουμε για το best buy στο χιλιάρικο μάξιμουμ...
Είδα τις προδιαγραφές για τα ακουστικά σου και νομίζω ότι είναι πολύ απαιτητικά σε ισχύ! Σε ευαισθησία είναι 90db και 60 Ohm αντίστασης.

Για να πάρεις μια ιδέα για το Pioneer, εγώ έχω αυτά: https://www.athensproaudio.gr/el/audio-technica-ath-m20x.html και δεν δυσκολεύεται καθόλου (παρόλο που σαν μέγιστη ισχύ μπορούν να δεχθούν πολύ μεγαλύτερη). Νομίζω ότι αν δεν ακούς σε εκκωφαντικές εντάσεις, μάλλον θα κάνεις δουλειά αλλά πρέπει να τα δοκιμάσεις.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
888
Παρεμπιπτόντως, το είχα πάντα απορία: Η ευαισθησία των ηχείων προδιαγράφεται συνήθως σε βατ (ή σε βολτ) σε απόσταση 1 μέτρου στην ονομαστική αντίσταση του ηχείου.
Η ευαισθησία των ακουστικών προδιαγράφεται ομοίως σε μιλιβατ στην ονομαστική αντίσταση του ακουστικού, αλλά σε πόσα εκατοστά απόσταση; Σε ένα;;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top