Ενισχυτής για M.A Pl300 ii


Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
για μενα μαλον το λεει που ειπα "πολυ καλα."..

φανταζεσαι να ελεγα απλως "καλα" ? :drinks:
Ειναι συναδελφος pl 300 αρης οποτε στηριζω οντως ειναι αξιολογα ηχεια
Καμια σχεση με τις υπολοιπες σειρες της monitor audio αλλα καμια
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Αν το πικάπ ακούγεται πριμάτο, με αναιμικά μπάσα, αυτό μπορεί να οφείλεται σε διαφόρους λόγους, ας πούμε στο εσφαλμένα μικρο βάρος ανάγνωσης, ή στο λάθος ταίριασμα της κεφαλής με τον βραχίονα, (εν προκειμένω, κεφαλή με σκληρή ανάρτηση σε βραχίονα με χαμηλή ενεργό μάζα). Αν οι ρυθμίσεις αυτές, μαζί με τη σωστά επιλεγμένη χωρητικότητα στο phono, είναι εν πολλοίς σωστές, υπάρχουν πολλοί άλλοι λόγοι για τους οποίους ένα αντίτυπο δίσκου LP ακούγεται από λίγο έως πολύ διαφορετικά από το ίδιο υλικό σε ψηφιακή μορφή, λόγοι, οι οποίοι συνάγονται στο απλό πράγμα, ότι πρόκειται για δύο μέσα διαφορετικά, με διαφορετικούς τεχνικούς περιορισμούς, διαφορετική τεχνολογία, φτιαγμένα από ανθρώπους με ικανότητες και γνώσεις οι οποίες κυμαίνονται από μέτριες έως άριστες. Δηλαδή, δεν μπορείς να συγκρίνεις την ποιότητα δύο διαφορετικών μέσων, χρησιμοποιώντας οποιοδήποτε υλικό, όπως καλή ώρα το Here we go again.

Ποιο υλικό μπορείς να χρησιμοποιήσεις, με το οποίο ένα σωστό πικάπ ακούγεται διαβολικά όμοιο με έναν καλοφτιαγμένο DAC... Μπορείς, ας πούμε, να ψάξεις να βρεις το Nighthawks at the dinner του Tom Waits, ΟΧΙ σε τυχόν υπάρχουσα βινυλιακή επανέκδοση, αλλά με το αρχικό mastering, όπως κυκλοφορούσε στη 10ετία του '80, καθώς και το αντίστοιχης ηλικίας CD, (δηλαδή όχι remastered CD). Αν δεν βρίσκονται, ψάξε μη τυχόν μπορείς να τα βρεις ριπαρισμένα από τρίτους, δια της γνωστής οδού, εντάξει, μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλό μας. (Το συγκεκριμένο CD το πήρα επειδή ένα βράδι έπαιξα στον αέρα ένα κομμάτι από το βινύλιο, έφυγα από το στούντιο ξεχνώντας τον ένα δίσκο εκεί, δεν τον ξαναβρήκα και μου έμεινε το άλμπουμ κουτσό).

Επίσης, μπορείς να βρεις αυτό το βινύλιο, είτε κομμάτι direct cut (πιο δυσεύρετο), είτε της σειράς direct from the masters, (δηλαδή, προερχόμενο από ταινία master η οποία ηχογραφήθηκε συγχρόνως, ενώ οι τόρνοι χάρασσαν), καθώς και το αντίστοιχο CD, του οποίου η τιμή, όπως βλέπω, ξεπερνά και το όριο της αρπαχτής, (δες εδώ). Αυτά τα δύο ανόμοια πράγματα ακούγονται δραματικά κοντά το ένα στο άλλο, επειδή αυτό επεδίωξε το άτομο που έστεκε τεχνικά πίσω τους, (και πλέον πέταξε ψηλά). Και μη νομίσεις πως είχα την επιφοίτηση από ψηλά, απλώς έτυχε να τα βρω κάποια στιγμή και να διαπιστώσω αυτήν την "πολυτιμότητά" τους, να ακούγονται ίδια.

Στον αντίποδα, μπορεί να βρεις εκατοντάδες βινύλια που ακούγονται διαφορετικά από τα ψηφιακά ξαδέλφια τους (δεν είναι αδέλφια), διαφορετικότητα η οποία μπορεί να είναι από αρεστή έως ανυπόφορη. Ένα παράδειγμα ανυπόφορης βινυλιακής επανέκδοσης είναι ας πούμε το Frampton comes alive, από τη σειρά back to black, αυτό εδώ. Ακούς κάποιο παλαιό αντίτυπο, της 10ετίας του '70, μετά βάζεις αυτό στο πικάπ, και τραβάς τα μαλλιά σου.
Συμφωνω και καταλαβαινω οσα λες
Δεν τιθεται στην περιπτωση μου θεμα συγκρισης παιξιματος καποιου κομματιου επειδη οτι κ να του χω βαλει να παιξει του thorens το οποιο εχει προσφατα κανει γενικο σερβις κτλ απλα δεν το παιζει καθολου καλα υποτονικα πολυ για να ακουσεις πρεπει να ανεβασω την ένταση πολυ ψηλα κ παλι παιζει πολυ ασχημα-δυστυχως
Αλλιως δεν ειχα καμια διαθεση να δωσω κ αλλα χρηματα
 

Μηνύματα
557
Reaction score
523
για μενα μαλλον το λεει που ειπα "πολυ καλα."..

φανταζεσαι να ελεγα απλως "καλα" ? :drinks:
Δημητρη τοπ, no hard feelings αδερφε.
Απλά ήθελα να τονίσω το πόσο καλά παίζουν...
Π.χ. εχω αγοράσει και κατι ναυτίλια 802...
Ισως να με κερδίζουν τα pl300...
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.380
Δημητρη τοπ, no hard feelings αδερφε.
Απλά ήθελα να τονίσω το πόσο καλά παίζουν...
Π.χ. εχω αγοράσει και κατι ναυτίλια 802...
Ισως να με κερδίζουν τα pl300...
μαζι σου !
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Δημητρη τοπ, no hard feelings αδερφε.
Απλά ήθελα να τονίσω το πόσο καλά παίζουν...
Π.χ. εχω αγοράσει και κατι ναυτίλια 802...
Ισως να με κερδίζουν τα pl300...
Γενικοτερα τα σοβαρα ναυτιλιακα οπως τα λες δηλαδη σειρα 800 συν και γενικα τα b&w τα λεω εγω απο ελαχιστη εμπειρια με αυτα ρευματοφορα
Δεν θα επελεγα σιγουρα λαμπατο για αυτα
Τα χω ακουσει με classe προ τελικο των 16000 κ με ψηφιακα απο classe dac και απλα ηταν...μαπα το ολο σορυ κιολας αλλα θεωρω υπερτιμημενα
 


Μηνύματα
557
Reaction score
523
Mε την ιδια αντικειμενικότητα που λέω ότι ισως με κερδίζουν τα pl300, θα πώ ότι με λαμπάτο πλοκληρωμένο ισσοροπεί η αναλυτικότητα των 802 n σε σημείο που γίνονται "ξεκούραστα..." και σχεδόν γλυκά...
Απλά θέλουν χώρο...
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Mε την ιδια αντικειμενικότητα που λέω ότι ισως με κερδίζουν τα pl300, θα πώ ότι με λαμπάτο πλοκληρωμένο ισσοροπεί η αναλυτικότητα των 802 n σε σημείο που γίνονται "ξεκούραστα..." και σχεδόν γλυκά...
Απλά θέλουν χώρο...
δεν τα ειχα ποτε οποτε οτι πεις εσυ αλλωστε τα γνωριζεις
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
λιγο γραφικο το αρθρο στο οποιο μπλεκει hipsters παιχνιδια playstation κτλ
anyway δεν διαφωνω πως τα hd ακουγονται καλυτερα,και εγω οταν ακουσα μεσω του dac μου το hotel california σε dsd σε 24/192 κ μεσω tidal premium στο οποιο ειμαι συνδρομητης μου αρεσε καλυτερα σε dsd,
ποσα ομως κομματια dsd υπαρχουν???
εγω βρισκω παρα πολυ λιγα και δεν εννοω μονο σε torrent αλλα κ σε σαιτ οπως το hdtracks στο οποιο αγοράζεις
επισης το hotel california dsd που εχω βρει ειναι οντως dsd η upsamling απο cd 44.1khz σε dsd??
ισως το mqa λυσει η ξεκαθαρισει το ζητημα hd music κ εμεις γινουμε ευτυχεστεροι...:)
Το άρθρο ειναι γραφικό και εκλαϊκευμένο, αλλα λέει αλήθειες. Υπαρχει θέμα δυναμικών (και όχι μονο) στο βινύλιο.

Όσο για τη διαθεσιμότητα της υψηλής ανάλυσης: Εχω ήδη 67gb HiRes, δεν ειναι πολλα, αλλα αυξάνονται. Υπάρχουν. Και σύντομα οπως λες θα γίνει χαμός στο HiRes streaming. Το βινύλιο ειναι λαθος κατεύθυνση επένδυσης. Ειδικα σημερα.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Το άρθρο ειναι γραφικό και εκλαϊκευμένο, αλλα λέει αλήθειες. Υπαρχει θέμα δυναμικών (και όχι μονο) στο βινύλιο.

Όσο για τη διαθεσιμότητα της υψηλής ανάλυσης: Εχω ήδη 67gb HiRes, δεν ειναι πολλα, αλλα αυξάνονται. Υπάρχουν. Και σύντομα οπως λες θα γίνει χαμός στο HiRes streaming. Το βινύλιο ειναι λαθος κατεύθυνση επένδυσης. Ειδικα σημερα.
θαρρω πως δεν εχει σωστο και λαθος σε αυτα που κουβεντιαζουμε ολα ειναι σωστα τωρα πως προτιμαμε να ακουμε τη μουσικη ειναι το θεμα...
κατι αλλο επειδη αυτο ψαχνω τωρα
εχεις μηπως της patricia barber το mythologies high res? :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
θαρρω πως δεν εχει σωστο και λαθος σε αυτα που κουβεντιαζουμε ολα ειναι σωστα τωρα πως προτιμαμε να ακουμε τη μουσικη ειναι το θεμα...
κατι αλλο επειδη αυτο ψαχνω τωρα
εχεις μηπως της patricia barber το mythologies high res? :)
Εχω κυριως κλασική σε HiRes.
Και εναν 4Terra που δεν είμαι σίγουρος τι εχει μέσα :roflmao::roflmao::roflmao:

Θες να ψάξω;

Και κατι ακόμα. Υπαρχει σωστό και λαθος. Οπως υπαρχει και τι μας αρέσει και τι όχι. Ισως σωστό-αρεστό να μην ταυτίζονται ανάλογα με τις προτιμήσεις. Σεβαστό.
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Εχω κυριως κλασική σε HiRes.
Και εναν 4Terra που δεν είμαι σίγουρος τι εχει μέσα :roflmao::roflmao::roflmao:

Θες να ψάξω;

Και κατι ακόμα. Υπαρχει σωστό και λαθος. Οπως υπαρχει και τι μας αρέσει και τι όχι. Ισως σωστό-αρεστό να μην ταυτίζονται ανάλογα με τις προτιμήσεις. Σεβαστό.
Δεν θελω να σε βαλω σε κοπο
Απλα επειδη εχω προσπαθησει κ τωρα να το βρω να το κατεβασω η αγορασω μεχρι κ σε κατι ρωσικα σαιτ εφτασα δεν το χω βρει για αυτο το ανεφερα
Αυτην ολη τη μουσικη την εχεις σε σκληρους δισκους?με ποιο προγραμμα την διαχειριζεσαι και παιζεις στο συστημ σου?
πχ jriver;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
Μαλιστα εγω τα αποθηκευω σε εναν nas synology και μεσω jriver που δοκιμαζω τωρα γιατι εχω windows τα παιζω μεσω dac
Δεν ξέρω απο Windows.
Ο synology πρέπει να ειναι σούπερ
 

Μηνύματα
2.065
Reaction score
1.467
Δεν ξέρω απο Windows.
Ο synology πρέπει να ειναι σούπερ
Ναι ειναι φοβερο μηχανημα ομως δυσκολο η μαλλον πολυπλοκο να το σεταρεις
Ενας φοβερος φιλος απο αυτο το φορουμ DIMITRIS κ αυτος απο liverpool με βοηθησε κ με βοηθαει να το ρυθμιζω
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
Ναι ειναι φοβερο μηχανημα ομως δυσκολο η μαλλον πολυπλοκο να το σεταρεις
Ενας φοβερος φιλος απο αυτο το φορουμ DIMITRIS κ αυτος απο liverpool με βοηθησε κ με βοηθαει να το ρυθμιζω
Αν υπαρχει οικονομική δυνατότητα δες το roon
https://roonlabs.com/index.html

Διθυραμβικες κριτικές, σκίζει με το setup που εχεις.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.436
Reaction score
79.834
Δυστυχως θελει κ συγκεκριμενα dac...
Νομίζω πως δεν αναφέρεται σε dac αλλα σε network players, για να εχεις περισσότερες δυνατότητες του προγράμματος διαθέσιμες.

Ενας δικός μου που χρησιμοποεί benchmark το οποίο δεν ειναι στη λίστα ειναι πολυ ευχαριστημένος.

Και πράγματι ακριβό. Αλλα δίνει εξαιρετικές δυνατότητες εκτός απο την καλή αναπαραγωηωω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.671
Μηνύματα
2.871.643
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top