Επιλογή προβολεα

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Καλησπέρα. Μέτα από καιρό χρειάζομαι και πάλι την καθοδήγηση και τις συμβουλές σας. Νομίζω ότι έφτασε η ώρα για να αποκτήσω τον πρώτο μου προβολέα. Το ζήτημα είναι ποιον? Τα δεδομένα... Απόσταση θέασης από τον καναπέ 2.90μετρα! απόσταση πανιου από τον μηχάνημα έως 4 μέτρα. Ομως δεν μπορεί να μπει σε ευθεία και θα χρειαστεί να τοποθετηθεί ελαφρώς διαγώνια ο προβολεας. Τι κάνω? Ψάχνω για αξιοπρεπές μηχάνημα για 3d ταινίες και μπάλα. Το μπάτζετ περιορισμένο. Θα κοίταζα για κάτι από δεύτερο χέρι αλλιώς αναγκαστικά καινούριο! Με πανί τι κάνω? Ευχαριστώ
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.995
Ερωτήσεις:
  • Μπάτζετ
  • Επιθυμητό μέγεθος οθόνης
  • Ελαφρώς διαγώνια; Πόσο δηλαδή θα είναι πλάγια ο φακός σε σχέση με το κέντρο της οθόνης;
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
μπάτζετ μέχρι 600-700 ευρώ! μέγεθος 92 έως 110 ιντσεσ! Περίπου 50 πόντους πιο αριστερά από το κέντρο!
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Με μια πατέντα που θέλω να αποφύγω μπορώ να τον κέντραρω.. Σε αυτή την περίπτωση ποια θα ήταν οικονομική και αξιοπρεπής λύση?
 





profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
ναι.
σε αυτό το επίπεδο τιμής δεν υπάρχει κάποιος προβολέας που να σου επιτρέπει να τοποθετηθεί δεξιότερα ή αριστερότερα.(χωρίς Να χρησιμοποιήσεις keystone)
αν σε απασχολεί κ η θέση του στον κάθετο άξονα εξαρτάται από το μοντέλο,άλλοι πρέπει να είναι στο κάτω μέρος της εικόνας(ή στο επάνω ανάποδα) άλλοι στο κέντρο.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
με ενδιαφερει αν ειναι να τον τοποθετησω στο κέντρο (με πατεντα) να είναι στο επάνω μέρος κρεμασμένος απο το ταβανι
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Στο calculator pro έχει τον 131x που λογικά έχει το ίδιο offset με τον 141x που πρότεινε πιο πάνω ο φίλος. Για 110'' διαγώνιο οθόνης 16:9, θα χρειαστεί να "ταβανώσεις" τον προβολέα 22 πόντους πάνω απ' το ανώτατο σημείο της οθόνης.
 

CAC

Μηνύματα
215
Reaction score
16
Νομίζω ότι ο Optoma 141X είναι μια πολύ καλή λύση για τα οικονομικά δεδομένα μου. Ομως ειπειδη έχει πολλές ιδιορυθμίες ο χώρος θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιον ή κάποιο μαγαζί που να αναλαμβάνει την τοποθέτηση προβολέα και του πανιού έτσι ώστε να μην παέι "χαμένη" η αγορά? Ευχαριστω!
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
ναι.
σε αυτό το επίπεδο τιμής δεν υπάρχει κάποιος προβολέας που να σου επιτρέπει να τοποθετηθεί δεξιότερα ή αριστερότερα.(χωρίς Να χρησιμοποιήσεις keystone)
αν σε απασχολεί κ η θέση του στον κάθετο άξονα εξαρτάται από το μοντέλο,άλλοι πρέπει να είναι στο κάτω μέρος της εικόνας(ή στο επάνω ανάποδα) άλλοι στο κέντρο.
Επιτέλους έφτασε η στιγμή να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.
Και αναφέρομαι στη μετατόπιση της εικόνας.
Π. Χ έχω το optoma hd25 και φυσικά δεν έχει το λεγόμενο lens shift.
Αλλά όπως και ο συνφοριτης μας που έχει απόσταση μισό μέτρο από το κέντρο του πανιου έτσι και εγώ.
Αλλά με το λεγόμενο image shift που έχει τα έχω καταφέρει και έχω μετακινήσει την εικόνα στο κέντρο του πανιου.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα..;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.424
Reaction score
74.794
θα μπορούσατε να μου προτείνεται κάποιον ή κάποιο μαγαζί που να αναλαμβάνει την τοποθέτηση προβολέα και του πανιού έτσι ώστε να μην παέι "χαμένη" η αγορά? Ευχαριστω!
Που μένεις;
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Επιτέλους έφτασε η στιγμή να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.
Και αναφέρομαι στη μετατόπιση της εικόνας.
Π. Χ έχω το optoma hd25 και φυσικά δεν έχει το λεγόμενο lens shift.
Αλλά όπως και ο συνφοριτης μας που έχει απόσταση μισό μέτρο από το κέντρο του πανιου έτσι και εγώ.
Αλλά με το λεγόμενο image shift που έχει τα έχω καταφέρει και έχω μετακινήσει την εικόνα στο κέντρο του πανιου.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα..;
Εχει image shift για δεξιά κι αριστερά;
 


profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Επιτέλους έφτασε η στιγμή να ρωτήσω κάτι που με απασχολεί.
Και αναφέρομαι στη μετατόπιση της εικόνας.
Π. Χ έχω το optoma hd25 και φυσικά δεν έχει το λεγόμενο lens shift.
Αλλά όπως και ο συνφοριτης μας που έχει απόσταση μισό μέτρο από το κέντρο του πανιου έτσι και εγώ.
Αλλά με το λεγόμενο image shift που έχει τα έχω καταφέρει και έχω μετακινήσει την εικόνα στο κέντρο του πανιου.
Δεν είναι το ίδιο πράγμα..;
image shift?
μήπως εννοείς το keystone? (που τον βάζεις να κοιτάει πλάγια,κ μετά κάνεις την εικόνα τετράγωνη?)
 

Μηνύματα
40
Reaction score
0
image shift?
μήπως εννοείς το keystone? (που τον βάζεις να κοιτάει πλάγια,κ μετά κάνεις την εικόνα τετράγωνη?)
Όχι λέει image shift δεξιά ή αριστερά.
Εγώ με αυτόν τον τρόπο μετακινησα την εικόνα μισό μέτρο δεξιά.
Αλλά όπως μου απάντησε κάποιος από την παρέα είναι ψευτομεταφορά.
Δηλαδή λέει χάνω το 1 προς 1 πιξελ.
Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό.
Εγώ πάντως βλέπω καλά.
Το keystone αναφέρεται στο μενού όταν θέλεις να αποφύγουμε το τραπεζοειδες σχήμα πάνω κάτω.
Νομίζω δηλαδή. :rolleyes:
 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.962
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top