Επισκευη Ενισχυτη

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Βασικα τιποτα δεν εγινε..
Μαλλον οι Sprague παιζουνε καλυτερα..
Δεν εχει νοημα να τους αλλαξω τοτε,θα του στειλω πισω...

Περιεργο αλλα μετα απο 26 χρονια οι πυκνωτες αυτοι ακομα δουλευουνε αριστα...
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Ξερει καποιος καποι αλλο τεστ που μπορω να κανω σε εναν πυκνωτη περαν του esr και του capacitance για να δω αν χρειαζονται αλλαγμα..
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Ξερει καποιος καποι αλλο τεστ που μπορω να κανω σε εναν πυκνωτη περαν του esr και του capacitance για να δω αν χρειαζονται αλλαγμα..
Ενα αλλο τεστ που μπορεις να κανεις ειναι , να τους φορτισεις και να τους αποσυνδεσεις απο την ταση και μετα απο 5 με 10 λεπτα να μετρησεις την ταση , εαν δεν εχει πεσει καθολου τοτε οι πυκνωτες ειναι μια χαρα , με αυτο το τεστ βλεπουμε το ρευμα διαροης των πυκνωτων που εαν ειναι μεγαλο τοτε οι πυκνωτες ειναι για πεταμα !! .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Ενα αλλο τεστ που μπορεις να κανεις ειναι , να τους φορτισεις και να τους αποσυνδεσεις απο την ταση και μετα απο 5 με 10 λεπτα να μετρησεις την ταση , εαν δεν εχει πεσει καθολου τοτε οι πυκνωτες ειναι μια χαρα , με αυτο το τεστ βλεπουμε το ρευμα διαροης των πυκνωτων που εαν ειναι μεγαλο τοτε οι πυκνωτες ειναι για πεταμα !! .
Λοιπον,αυτο που λες το σκεφτηκα και εγω...

Ο ενας ο μεγαλος χανει πολυ πιο γρηγορα απο τους αλλους..
Για αυτο μπηκα στην διαδικασια να τους αλλαξω ενω το ESR και η χωρητικοτητα ηταν μια χαρα..
Αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι κατι αλλο εκει περα που ¨τραβαει¨ τι να πω ....

Μηπως θα επρεπε να παρω ενα καλυτερο LCR-ESR meter απο αυτο που εχω (ESR-micro v4.0s)?
 

Μηνύματα
27.325
Reaction score
25.357
Αυτό που σου είπε ο ardim, αλλά έχε υπόψην σου ότι οι μεγάλοι ηλεκτρολυτικοί δεν αδειάζουν ποτέ από χωρητικότητα , απλά μειώνεται λίγο μέχρι και 15% αλλά αλλάζει αρκετά το esr τους. έλεγξε τι διαρροή έχουν και βλέπεις.
Οσο αφορά στους άλλους που αντί για 800 γρ είναι 650 , δυο τινά συμβαίνουν. Η δεν έχουν αρκετό ηλεκτρολύτη για κάποιο λόγο , η το εργοστάσιο έχει αλλάξει το ποσοστό του ηλεκτρολύτη .
 

Μηνύματα
27.325
Reaction score
25.357
Λοιπον,αυτο που λες το σκεφτηκα και εγω...

Ο ενας ο μεγαλος χανει πολυ πιο γρηγορα απο τους αλλους..
Για αυτο μπηκα στην διαδικασια να τους αλλαξω ενω το ESR και η χωρητικοτητα ηταν μια χαρα..
Αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι κατι αλλο εκει περα που ¨τραβαει¨ τι να πω ....

Μηπως θα επρεπε να παρω ενα καλυτερο LCR-ESR meter απο αυτο που εχω (ESR-micro v4.0s)?

Πόσο πιο γρήγορα από τους άλλους εκφορτίζει? Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία εφόσον στα άλλα είναι καλός.
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Λοιπον,αυτο που λες το σκεφτηκα και εγω...

Ο ενας ο μεγαλος χανει πολυ πιο γρηγορα απο τους αλλους..
Για αυτο μπηκα στην διαδικασια να τους αλλαξω ενω το ESR και η χωρητικοτητα ηταν μια χαρα..
Αλλα σκεφτομαι μηπως ειναι κατι αλλο εκει περα που ¨τραβαει¨ τι να πω ....

Μηπως θα επρεπε να παρω ενα καλυτερο LCR-ESR meter απο αυτο που εχω (ESR-micro v4.0s)?
Μαλλον δεν με καταλαβες , δεν θα δεις ποιος εκφορτιζεται πιο γρηγορα οταν ειναι συνδεδεμενοι πανω στο μηχανημα , αλλα θα τους φορτισεις με ενα εξωτερικο τροφοδοτικο και θα τους αποσυνδεσεις και μετα απο 10 λεπτα θα μετρησεις την ταση στα ακρα τους .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Πόσο πιο γρήγορα από τους άλλους εκφορτίζει? Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία εφόσον στα άλλα είναι καλός.
Σε ESR γραφουνε στα ορια που μπορει να μετρησει το meter μου. 0.02-0.05 και σε χωρητικοτητα 39.000uf
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Μαλλον δεν με καταλαβες , δεν θα δεις ποιος εκφορτιζεται πιο γρηγορα οταν ειναι συνδεδεμενοι πανω στο μηχανημα , αλλα θα τους φορτισεις με ενα εξωτερικο τροφοδοτικο και θα τους αποσυνδεσεις και μετα απο 10 λεπτα θα μετρησεις την ταση στα ακρα τους .
Ναι εχεις απολυτο δικιο...
αρα θελω και τροφοδοτικο? υπαρχει πιο ευκολος τροπος?
Πρεπει να τους φορτισω στην ταση τους? η μπορω και με ενα 12volt ?
κατι που πρεπει να προσεξω για να μην γινει μπαμ?
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
12V ειναι λιγα για πυκνωτη των 100V , φορτισε τους ( εναν εναν και οχι ολους μαζι βεβαια :D ) π.χ στα 35 με 40V ωστε να μην σε τιναξει το ρευμα και θα τους φορτισεις μεσo μιας αντιστασης π.χ 56Ω 20W για να μην κανουν σπινθηρα οταν τους συνδεσεις με το τροφοδοτικο .
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Παντως δεν πιστευω να οφειλεται αυτο που λες απο τους πυκνωτες , εμενα μια φορα μου ειχε τυχει σε εναν ενισχυτη να παιζει λιγο παραμορφωμενα λιγο πιο αναιμικα το ενα καναλι απο το αλλο και δεν θα πιστεψεις τι ητανε !! .......
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
12V ειναι λιγα για πυκνωτη των 100V , φορτισε τους ( εναν εναν και οχι ολους μαζι βεβαια :D ) π.χ στα 35 με 40V ωστε να μην σε τιναξει το ρευμα και θα τους φορτισεις μεσo μιας αντιστασης π.χ 56Ω 20W για να μην κανουν σπινθηρα οταν τους συνδεσεις με το τροφοδοτικο .
ποσα mA να ειναι το τροφοδοτικο?
300mA ? θα ψαξω στο ebay να βρω κανενα.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Παντως δεν πιστευω να οφειλεται αυτο που λες απο τους πυκνωτες , εμενα μια φορα μου ειχε τυχει σε εναν ενισχυτη να παιζει λιγο παραμορφωμενα λιγο πιο αναιμικα το ενα καναλι απο το αλλο και δεν θα πιστεψεις τι ητανε !! .......
Τι ???

Εγω απ οτι εχω παρατηρησει οι πυκνωτες συνηθως κανουνε τα προβληματα..
Τι αλλο να τσεκαρω?
 

Μηνύματα
569
Reaction score
488
Ηταν ο ρελες που συνδεει τα ηχεια , οξειδωμενες επαφες , υπουλη βλαβη !! .
 



Μηνύματα
362
Reaction score
152
Για καλαι τι προτεινετε
Ρελε για καθυστερηση / προστασια των ηχειων ειναι δυσκολο να μην εχει ενα μηχανημα , επισης μπορει να φταινε ψυχρες κολλησεις στις πλακετες του ενισχυτη .
Δες εδω
http://www.audiotecnico.it/riparazi...n/Mark_Levinson_N23_5/Mark_Levinson_N23_5.htm
Καλα αυτο ειναι σε ασχημη κατασταση, εμενα ευτιχως δεν ειναι ετσι...
Αυτοι οι Rifa 4.700 pF και εμενα εχουνε ραγισει, να τους αλλαξω + στο μπροστα κοματι ειναι ενας roe 10/63 καφε απο βακελιτη που και αυτος φαινεται να εχει ραγισει, στο phono stage ενας τεποιος μου εκανε ζημια..
Μα ειναι καλοι αυτοι οι πυκνωτες? εγω εχω παραγγειλη μερικους να εχω...

Και μολις παρατηρησα οτι απο το πολυ βαλε βγαλε ξεκολησα εναν πυκνωτη , που για να ξανακοληθει πρεπει να ξεκοληθουνε ολα τα τρανζιτορσς. αρα το κανω βιδες ολο..
αυτος που εβαλε χερι δεν ητανε και τοσο προσεκτικος.
ευτιχως απ οτι φαινετα δεν το εχει βαλει παντου.
 

Attachments


Μηνύματα
569
Reaction score
488
Αυτοι οι Rifa συνηθως μπαινουν σε φιλτρα στο εναλλασομενο ρευμα 220V και ειναι τυπου X2 , το οτι ραγισε απο εξω δεν σημαινει οτι εχει προβλημα , απλα ειναι απο την πολυκαιρια , αυτοι ομως οι roe ( καφε απο βακελιτη ) ειναι ηλεκτρολυτικοι και παμπαλαιοι καλο θα ηταν να τους αλλαξεις , τωρα που λες οτι παρηγγειλες τετοιους παλι παλιους θα σου στειλουν , διοτι την ROE την πηρε η VISHAY και δεν νομιζω να παραγει αυτη την σειρα ακομα .

Εφοσον σου ξεκολλησε ενας πυκνωτης οπως λες τοτε περνα εαν οχι ολες τις κολλησεις τις περισσοτερες για να εισαι σιγουρος , διοτι πολλες φορες δεν φαινονται με γυμνο ματι εαν ειναι ψυχρες η οχι , αυτα ! .
 

Μηνύματα
362
Reaction score
152
Εγω θελω μιας και εφτασα ως εδω να τον κανω καινουργιο τον ενυσχητη και να βγαλει αλλα 25 χρονια..

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ακομα ειναι αν οι πυκνωτες οντος χαλανε? και αν οι OLD STOCK που βρισκει κανεις αξιζουνε...

470uf /10v πηρα κατι Elna Silmic και κατι Roe old stock οριστε 2 φοτο με τα ESR και capacistance

Kαι ο Roe ειναι σιγουρα πολυ πιο παλιος απο τον Elna..

Kαι ισως θελει και Reforming Αληθεια πως γινεται το Reforming? με ενα τροφοδοτικο? χρειαζεται?
 

Attachments


Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Εγώ προτείνω να αλλάξεις όλους τους ηλεκτρολυτικούς με καινούριους, ίδιας χωρητικότητας και τάσης, γιατί η πολυκαιρία τους χαλάει.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.695
Μηνύματα
2.870.128
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top