Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

+100

Κίνηση απόγνωσης των δισκογραφικών απέναντι στην πειρατεία των cd's και της δωρεάν ψηφιακής μουσικής.
Ποντάρουν στο συναίσθημα και τον ρομαντισμό αρκετών μουσικόφιλων και προμοτάρουν την ηχητική ανωτερότητα του βινυλίου (τώρα την θυμήθηκαν, που χάθηκε...) διότι πολύ απλά πρόκειται για ένα μέσο που δεν αντιγράφεται (όπως το cd).
Κι όσα κονομήσουν, κονόμησαν...
Συμφωνω και επευξανω. Το ποσοστο που ακουει βινυλιο δεν ειναι ουτε τοις χιλιοις. Απλα το σιντι εγινε μπουμεραγκ για τις ετειριες και προσπαθουν εναγωνιως να μας πεισουν οτι κανανε λαθος καποτε με το σιντι και να ξαναγυρισουμε πισω
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Re: Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Ένα ωραίο επεξηγηματικό βίντεο περί loudness war
Είναι πραγματικά ανατριχιαστικό το χάλι στο οποίο έχει πλέον περιέλθει ο ψηφιακός ήχος. Μακριά!!!
 

Μηνύματα
326
Reaction score
1
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Συμφωνω και επευξανω. Το ποσοστο που ακουει βινυλιο δεν ειναι ουτε τοις χιλιοις. Απλα το σιντι εγινε μπουμεραγκ για τις ετειριες και προσπαθουν εναγωνιως να μας πεισουν οτι κανανε λαθος καποτε με το σιντι και να ξαναγυρισουμε πισω
το ποσοστό των ανθρώπων που τρέφονται με μη τοξικά τρόφιμα δεν είναι ούτε ένας τοις χιλίοις, αυτό όμως δεν σημαίνει πως τα μη τοξικά τρόφιμα είναι κακά, το αντίθετο μάλλον. Τα σφάλματα των εταιρειών είναι γνωστά σε όλους, μα νομίζω πως δεν είναι αυτό το θέμα.
Προσωπικά δεν γνωρίζω τα βαθιά μυστικά των ακουστικών διαφορών ανάμεσα στα φορμά, μου αρκούν οι βασικές γνώσεις και στις ελεύθερες ώρες μου χαίρομαι τη μουσική. Για μένα τα μηχανήματα είναι το μέσο για την απόλαυση, όχι η ίδια η απόλαυση.
Έχοντας όμως ακούσει μια ακουστική κιθάρα ζωντανά, για παράδειγμα, δεν μπορώ παρά να αναγνωρίσω τις κραυγαλέες διαφορές αναπαραγωγής της στο Teaser And The Firecat του Cat Stevens από το βινύλιο στο cd. Επίσης η φωνή του ακούγεται διαφορετικά. Μπορώ να αναφέρω πολλά παραδείγματα...
Να μιλήσουμε για συμφωνικά έργα?
Όταν αυτό το αποτέλεσμα το έχεις με μια αναλογική πηγή που κοστίζει λιγότερο από τα μισά χρήματα της ψηφιακής πηγής του συστήματος, μήπως αυτό σημαίνει κάτι?
Δεν πιστεύω πάντως πως η επαναφορά του βινυλίου συνιστά μια "πονηριά" της βιομηχανίας. Νομίζω πως απλώς πρόκειται για μια επαγγελματική κίνηση που αποσκοπεί στην ικανοποίηση όσων φίλων της μουσικής προτιμούν τον αναλογικό ήχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.646
Reaction score
126.647
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

απλώς πρόκειται για μια επαγγελματική κίνηση που αποσκοπεί στην ικανοποίηση όσων φίλων της μουσικής προτιμούν τον αναλογικό ήχο.
:145:
 

Μηνύματα
298
Reaction score
0
Μπααα... και εμενα μαλον για ματσακονια των εταιρειων μου μυριζει... Σιγα μη θελει μια εταιρεια να καλυψει τα "κενα" των πελατων της ετσι...
Η αληθεια ειναι πως τα CD ηταν οτι πιο ανοητο εχει κανει η μουσικη βιομηχανια μεχρι σημερα για τον εαυτο της...
Γιατι το αντιγραφο ασφαλειας βγαινει σε χρονο dt απο οποιοδηποτε PCακι... ενω το δισκο δεν μπορουσες να τον κανεις backup τοσο ευκολα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

(...)
Όταν αυτό το αποτέλεσμα το έχεις με μια αναλογική πηγή που κοστίζει λιγότερο από τα μισά χρήματα της ψηφιακής πηγής του συστήματος, μήπως αυτό σημαίνει κάτι? (...)
Δεν συμφωνώ πως συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά και να συμβαίνει, το πράγμα είναι δεκτικό διαφόρων ερμηνειών, διαμετρικώς αντιθέτων. :109:
 





Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Κάτσε για να το πιάσω....:137:
...το ότι θα ξαναπάμε στο βινύλιο που υπερέχει σημαίνει ότι θα κάνουμε και αναλογικές παραγωγές ή θα είστε ευχαριστημένοι αν το ίδιο ψηφιακό αρχείο κόβεται σε αναλογικό δίσκο ?
 

Μηνύματα
287
Reaction score
37
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

...ή θα είστε ευχαριστημένοι αν το ίδιο ψηφιακό αρχείο κόβεται σε αναλογικό δίσκο ?
....
:111: :111: :111:
Έχει γούστο....λές να κάνουν τίποτα τέτοιο να μας τρελάνουν?
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

....
:111: :111: :111:
Έχει γούστο....λές να κάνουν τίποτα τέτοιο να μας τρελάνουν?
Αυτό κάνουν! (Απλά το βινύλιο με τις χροιές του είναι εδώ όταν η χρεία τες κουρταλεί!)

Θυμάμαι που στην δεκαετία '80 οι εταιρείες καμάρωναν ότι τύπωναν από ψηφιακές μήτρες. Τώρα αν αυτό είναι εντάξει μόνο ένας Θεός, ω μπαρδόν, Ημίθεος ξέρει!

:142:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Το βινύλιο δεν θα πεθάνει ποτέ...υπάρχουν τόσες δισκοθήκες,ούτε το cd θα πεθάνει για τον ίδιο λόγο...αν τώρα βγεί και κάποιο άλλο φορμά για να εισέλθει και κανένας νεότερος πάει καλά...
 

Μηνύματα
287
Reaction score
37
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Αυτό κάνουν!
:107:
Χμμ..ναι...
Θέλω να πώ...έχει γούστο να κάνουν μόνο αυτό απο εδώ και πέρα.

Έχει τύχει σε βινύλια που έχω στην κατοχή μου όπου δίνουν και κωδικούς για να κατεβάσεις το album σε mp3 και όντως ...μάλλον δεν υπάρχει διαφορα.

Άλλες φορές όντως υπάρχει διαφορά μεταξύ βινυλίου και CD με (+ στο βινύλιο).

Έχω παρατηρήσει πάντως πως ανάλογα τον παραγωγό (όχι την δισκογραφική) αναμένεις και το αντίστοιχο αποτέλεσμα είτε σε CD είτε σε βινύλιο.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Το βινύλιο δεν θα πεθάνει ποτέ...υπάρχουν τόσες δισκοθήκες,ούτε το cd θα πεθάνει για τον ίδιο λόγο...
Το εαν ένα μέσο ζει, διαπιστώνεται από την εμπορική ζήτησή του σε παρόντα χρόνο αλλά και την γενικότερη τάση που επικρατεί στον κύριο όγκο των πελατών-αγοραστών. Οχι από τα κομμάτια που ήδη υπάρχουν στην συλλογή του καθενός.

Υπό αυτόν τον όρο (και χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω) έχουν ήδη -σχεδόν- πεθάνει και ή όποια παράταση ζωής δίνεται, θα διαρκέσει μέχρι την στιγμή που όλοι θα αποκτήσουν PC ή (για τους πιο audiophile) PC+DAC.
Πιστεύεις ότι θ'αργήσει;;
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Υπό αυτόν τον όρο (και χωρίς να θέλω να σε στενοχωρήσω) έχουν ήδη -σχεδόν- πεθάνει και ή όποια παράταση ζωής δίνεται, θα διαρκέσει μέχρι την στιγμή που όλοι θα αποκτήσουν PC ή (για τους πιο audiophile) PC+DAC.
Μα o εξοπλισμός δεν έχει σχέση με την κακή ποιότητα εγγραφής των cd.


:107:
 

Μηνύματα
55
Reaction score
2
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Μα o εξοπλισμός δεν έχει σχέση με την κακή ποιότητα εγγραφής των cd.


:107:
:111::111:
Δεν πολυκατάλαβα τι θες να πεις!

Εγώ εννοούσα την αντικατάσταση του cd από ψηφιακά μουσικά αρχεία.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.148
Reaction score
20.729
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Χμμ..ναι...
Θέλω να πώ...έχει γούστο να κάνουν μόνο αυτό απο εδώ και πέρα. (...)
Φυσικά. Η εγγραφή γίνεται ψηφιακά, και από αυτή μπορεί να εκδοθεί και CD και βινύλιο, και ό,τι άλλο. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μια χαρά είναι. Ίσα - ίσα, που τα ψηφιακά takes δεν υποφέρουν από θόρυβο. Αναλόγως της ηχοληψίας και της παραγωγής, το αποτέλεσμα μπορεί να είναι εξαιρετικό - ακόμα και στο βινύλιο. Μακάρι όλοι να έδιναν στην κυκολοφορία το τελικό downmix σε 24/96, έστω σε μια καρτούλα SD, μέσα στη συσκευασία του CD ή του βινυλίου. Το κόστος δεν είναι μεγάλο.
 

Μηνύματα
4.882
Reaction score
3.992
Απάντηση: Επιστροφή στο βινύλιο!!!

Μα o εξοπλισμός δεν έχει σχέση με την κακή ποιότητα εγγραφής των cd.


:107:
Τι θες να πεις, οτι ειναι καλη η εγγραφη τοων βινυλιων? Που ψαχναμε να βρουμε τον δισκο να ειναι εισαγωγης γιατι ακουγοταν πολυ καλλυτερα απο τον αντιστοιχο ελληνικης κοπης και φυσικα μας χουφτωναν.

Σημερα οποιο δισκο βινυλιου βαζω διπλα στο φλακ με ντακ (magik) των 300 ευρω ευτελες σιντι και μιντια πλαιυερ (ολα μαζι κοστιζουν οσο η κεφαλη του πικαπ) απο μακρια φωναζει η ανωτεροτητα του σιντι.

Εξακολουθω και αγοραζω βινυλια, σε καμμια περιπτωση ομως δεν τα παιρνω για την ανωτεροτητα τους. Πανω απ ολα ακουμε μουσικη και οχι την υπεροχη του μεσου.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.837
Μηνύματα
2.877.957
Members
37.953
Νεότερο μέλος
simera2805
Top