"Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Πριν λιγο ακουσα στον "9,84" τα ασχημα νεα για τον θανατο
του Ζακ Μεναχεμ.
Ορισμενες λεπτομερειες απο την ζωη του ηταν ανατριχιαστικες.
Η συλληψη του απο τα Ναζιστικα στρατευματα, ο ανεξιτηλος
αριθμος στο χερι απο τα στρατοπεδα συγκεντρωσης,
η επιστροφη του στην Ελλαδα απο το Αουσβιτς...με τα ποδια!

Ακουσα και τον "δικο μας" Νικο Κανελλοπουλο να μιλαει
για τον "πατερα ολων των σημερινων ραδ/κων παραγωγων"
με τα καλυτερα λογια.
Πρεπει να ηταν οντως ενας πολυ ευγενικος ανθρωπος.

Ας ειναι ελαφρυ το χωμα....

Τα συλλυπητηρια μας στην οικογενεια του "9,84"
 

Μηνύματα
3.263
Reaction score
8
Ίσως η ευγενέστερη φωνή του ελληνικού ραδιοφώνου,
με τρομερή μουσική παιδεία και όχι μόνον.
Πρέπει να ντρέπονται κάτι κύριοι ελληναράδες που τον πολέμησαν λόγω θρησκεύματος.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Τον θυμάμαι, όταν ήμουν μικρό παιδάκι, να ντύνει με την χαρακτηριστική φωνή του παραμύθια ηχογραφημένα στο βινύλιο. Εάν θυμάμαι καλά, ο δίσκος, που είχα ήταν ο Καρυοθραύστης. Η Ορχήστρα να παίζει την σουϊτα και ο Μεναχέμ να αφηγείται. Δεν ξέρω, εάν η φωνή του αφηγητή με έκανε να αγαπήσω την “κλασσική” μουσική, ή η τελευταία με έκανε να προσέξω τον αφηγητή. Το πιθανότερο είναι να υπήρξε αλληλεπίδραση.
Τα χρόνια πέρασαν. Άρχισα να ακούω τους δίσκους μου χωρίς συνοδεία αφηγητή, εκτός εάν πρόκειται για έργα όπως το Ο Πέτρος και ο Λύκος, και για πολλά χρόνια είχα να ακούσω την φωνή του Μεναχέμ. Ώσπου ανακάλυψα ότι έκανε εκπομπές μέσα από τη συχνότητα του 9,84. Όταν τον ανακάλυψα βρισκόμουν στην ύστερη εφηβεία, όπου δύσκολα ξυπνούσα νωρίς τα πρωϊνά του Σαββατοκύριακου. Τον άκουγα, λοιπόν, κάποιες φορές περιστασιακά Κυριακές βράδυ, τότε που μεταδιδόταν η εκπομπή σε επανάληψη και μού ξυπνούσαν οι αναμνήσεις της παιδικής ηλικίας.
Όταν πάρα πολλοί αγνοούσαμε οποιαδήποτε μουσική πέρα από την αγγλοσαξωνική, παίζοντάς το δήθεν μοντέρνοι, ή ήμαστε καταβυθισμένοι στα χειρότερα προϊόντα αντίγραφα της “ανατολίτικης” κουλτούρας, στα πλαίσια της άκριτης εξύμνησης της “λαϊκής ψυχής”, ο Μεναχέμ μάς ταξίδευε από την Αθήνα στο Παρίσι και από εκεί στο Αμμάν και στην Βυρηττό περνώντας μέσα από το Μπουένος Άϊρες και την Κούβα κλπ. Ο Μεναχέμ μάς ταξίδευε στις μουσικές του κόσμου, πριν ο όρος γίνει της μόδας και για την χάρη της μουσικής ποικιλλίας. Διότι έχω την εντύπωση πως πολλοί προβάλλουν τις μουσικές του κόσμου, όχι για να ανοίξουν τους ορίζοντές μας, αλλά απλώς για να υποτιμήσουν την αγγλοσαξωνική παραγωγή (που κάποτε την υπερπρόβαλλαν). Χρησιμοποιούν την μουσική του κόσμου, λοιπόν, για αλλότριους σκοπούς.
Στην σημερινή εποχή της δήθεν απλότητας και φιλίας, όπου όλοι προσφωνούνται “Ρε Ριχάρδε”, “Βρε Βιλελμίνη μου”, αλλά ποτέ “Κύριε” ή “Κυρία”, λες και βρισκόμαστε εν Παραδείσω, όπου μόνο ο Θεός είναι ο Κύριος, ο Ζακ Μεναχέμ άνοιγε την εκπομπή του και παρουσίαζε τους συνεργάτες του λέγοντας “ο κύριος Τάδε στην ηχοληψία”, “οι κυρίες Δείνα, στα τηλέφωνα”. Κύριοι και κυρίες, φυσικά, ήταν οι ακροατές, που επικοινωνούσαν μαζί του.
Φαντάζομαι τον Ζακ Μεναχέμ, στα πλαίσια της αστικής ευγένειας, να κάνει εκπομπη φορώντας κουστούμι και γραβάττα, έστω και εάν ξέρει ότι δεν είναι απαραίτητο, καθώς το ραδιόφωνο δεν συνδυάζεται με την εικόνα. Δεν θα είναι ακριβό και φιγουρατζίδικο, αλλά ούτε και σαν βαριεστημένου ψευδηθικολόγου γυμνασιάρχου.
Ο Ζακ Μεναχέμ είναι κατά την γνώμη μου από τις χαρακτηριστικότερες και ευγενικότερες φωνές των ελληνικών ραδιοκυμάτων.
* υποψιάζομαι, γιατί ο Αθήναιος έγραψε του Έλληνα Ζακ Μεναχέμ και νομίζω ότι θα πρέπει να αισθανόμαστε αισχύνη για την προκατάληψή μας να αμφισβητούμε για την ελληνικότητα κάποιου, επειδή ανήκει σε άλλο θρήσκευμα από αυτό της πλειοψηφίας και ιδίως, όταν έχει βιώματα, που δεν θα θέλαμε ούτε καν να τα φανταστούμε.
http://thoughtsofashy.wordpress.com/2008/01/12/post1122/
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Γλυκές αναμνήσεις από μια άλλη εποχή και από έναν άνθρωπο με υψηλή ποιότητα και φοβερή ευγένεια.
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Λυπάμαι, αλλά είμαι πολύ συντετριμμένος και δεν μπορώ να γράψω κάτι.
Ζήσαμε πολλά μαζί με τον Ζακούλη, όπως το έλεγα και του άρεσε...
Την Κυριακή το πρωί στις 9 αποσπάσματα από κοινές μας εκπομπές.
 


HV

Μηνύματα
3.939
Reaction score
0
Ολοι θα πεθανουμε καποτε...Σημασια δεν εχει να λυπομαστε για τον θανατο του αλλα να χαιρομαστε για την ζωη του και οσα προσεφερε.
 

N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Πριν από 10 χρόνια, μαζί με τον Ζακ, στο στούντιο του 984.
 

Attachments


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Νικο καλημερα.
Περιμενω πως και τι να παει 9 η ωρα για να ακουσω την εκπομπη σου.
Θα ειναι-οπου αφορα εμενα τουλαχιστον-ο υστατος αποχαιρετισμος στον
μεγαλο Ζακ Μεναχεμ.

Μονο, μονο που ελπιζω να μην μας συγκινησεις πολυ βρε φιλε.
Να μην ξυπνησει η οικογενεια και με βρει με δακρυα στα ματια...
 



Μηνύματα
296
Reaction score
0
Μόλις έκανε την υπέροχη αναφορά του ο Νίκος σε σένα Αντρέα. Ασφαλώς την ακούσατε πολλοί.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Μόλις έκανε την υπέροχη αναφορά του ο Νίκος σε σένα Αντρέα. Ασφαλώς την ακούσατε πολλοί.
Σακη, σε τετοιες στιγμες ειναι το τελευταιο που με νοιαζει.
Συγκλονιστικη εκπομπη!
Και τι τελος...
 





N Kanellopoulos

Επίτιμο Μέλος
Μηνύματα
1.047
Reaction score
77
Απάντηση: "Εφυγε" ο Ζακ Μεναχεμ

Επί το έργον στο στούντιο του 984
(δεν είναι καλή φωτογραφία, είναι όμως ενδεικτική)
 

Attachments




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.664
Μηνύματα
2.869.320
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top