ΗΧΗΤΙΚΕΣ ΑΠΟΔΡΑΣΕΙΣ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ: MONTANA - MARK LEVINSON - CARY AUDIO

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Δηλαδή μόλις ζεσταθούν... πετάγονται τα λαμπιόνα έξω...
ωχ, θυμασαι τι εγινε την τελευταια φορα που μιλησες για λαμπες .........
 

AriPetro

Ears of Gold
Μηνύματα
938
Reaction score
1.632
βρε συ γράψε δυο λόγια για εμάς τους άσχετους....
αυτό το πράμα με τους γλόμπους τι είναι??????:p
Εγώ να σου πω την αλήθεια θα ήθελα μερικά λογάκια για το HD25 που βλέπω εκεί.
 



VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Λοιπον, στην θεση του προενισχυτη ο αγαπημενος μου Viva LF1 με φονο.
Ντακ το Hegel HD25, με εξαιρετικο ακουσμα, απο τα καλυτερα που εχουν περασει απο το συστημα.
 







vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
τελικα τι θα γινει με τον -ΟΡΟ- music players?....ειναι και αυτο κατι που αλλαζει συνεχως μιας και απο το cd πηγαμε στους software palyers και τωρα εχουμε τους Digital music servers-streamers η μεσω σκληρων δισκων η cloud καταστασεις.....

Κοιταγα πχ το νεο digital music center της Cary audio με τις λαμπες του ,τους Jensen τους λαδατους τους πυκνωτες και σκεφτομουν το κατα που παμε......ποιες ειναι οι νεες τασεις της digital μοδας στην αναπαραγωγη ψηφιακων αρχειων .........
Cary_Audio_DMC_600SE_inside_large.jpg


DMC-600SE_black_front.jpg

[DOUBLEPOST=1442492665][/DOUBLEPOST]Βλασαρα φιλε απλα δοθηκε το κινητρο για κουβεντα μιας και το Aurender που εχεις στημενο στο ρακ σου παιζει οντως πολυ καλα και πολλοι φιλοι που επαιζαν ειτε με PC ειτε με Mac λενε πως η αναπαραγωγη με τετοιου ειδους μηχανες ειναι καλλιτερη ......βεβαια και αυτο θελει κουβεντα μιας και απο την μια λεμε οτι αναπαραγουμε ψηφιακα αρχεια ενω απο την αλλη παιζουμε με υλικα ακριβα (βλεπε Jensen λαδιου πυκνωτες κλπ ).
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Εγώ δεν έχω κατασταλάξει να είναι οι απανταχού υλοποιήσεις το ζητούμενο ή το λειτουργικό τους.
Όλα τα παραπάνω linux δεν είναι?

Γιατί λοιπόν να μην φτιάξω το linuxάκι μου (οκ, προαπαιτεί κάποια επίπεδα γνώσεων, αλλά δεν είναι και η κατάκτηση του Everest) και να απολαμβάνω ακριβώς την ίδια ποιότητα αναπαραγωγής?

Θα κοτσάρω στο linuxάκι μου λοιπόν ένα dac και ένα δικτυακό δίσκο και έκλεισα.

Βλέπω όμως ότι όλα αυτά τα φιλντισένια εσωτερικά και οι μουράτες, βαριές, κάσες εξακολουθούν να έλκουν ένα τεράστιο κομμάτι πληθυσμού.
(Βλασάκο δεν υποννοώ κάτι για εσένα προσωπικά)

Το μόνο που αναγνωρίζω σε αυτές τις συσκευές, είναι η δυνατότητα του plug 'n' play για τον τελικό χρήστη.
Για τον αδαή, για αυτόν που βαριέται να ασχοληθεί, για τον κουρασμένο, τον γερασμένο, τον έχοντα ελάχιστο χρόνο ώστε να τον καταναλώσει σε στησίματα linux, δοκιμές κλπ κλπ...

Για όλους όμως τους άλλους, μήπως υπάρχει ίδιος δρόμος, παράλληλος σε πιο "φθηνή" λωρίδα?



Όλα τα παραπάνω είναι προβληματισμοί μου... ας πούμε ότι φωνάζω τις σκέψεις μου...
Καμία υπόνοια σε πρόσωπα ή καταστάσεις.

:drinks:
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Linux με αυτο το κουτι και........καθαρισες νεε μου.......
Screen Shot 2015-01-16 at 10.26.31 PM.png

[DOUBLEPOST=1442493768][/DOUBLEPOST]και δεν θα φτιαξεις ενα Λινουξακι Γκοτζακλε.......δυο θα φτιαξεις.....χαχαχαχαχχα
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εάν εχεις τα φράγκα πας στο aurender , άν έχει βεβαίως ξεχωριστό DAC .
Τ ο συνδεεις με USB αναγνωρίζει τα πάντα χωρίς κόπο αρπαζεις την ταμπλέτα σου αραζεισ και χωνεις μουσική τόσο απλά
Ούτε drivers ούτε τροφοδοσίες ούτε λειτουργικά ούτε τίποτα .
ΑΠΛΑ

Τώρα για εμάς που δεν παιζουν τα φράγκα και το παλευουμε αλλιώς ....

Το μηχανημα ακούγεται αλλά όχι σε όλα τα συστήματα !

Ποιος έβγαλε αυτήν την άθλια φωτό :mad:
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Linux με αυτο το κουτι και........καθαρισες νεε μου.......
View attachment 51612
[DOUBLEPOST=1442493768][/DOUBLEPOST]και δεν θα φτιαξεις ενα Λινουξακι Γκοτζακλε.......δυο θα φτιαξεις.....χαχαχαχαχχα
Εσύ κορινθιε θα το ξεπερασεις σε αξία το streamer εάν καταπιαστεις με κανένα τέτοιο project !:p:p
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Το μελλον της ψηφικης αναπαραγωγης κατα την γνωμη μου ειναι τα ''τρανσπορτ-πλειερς'' που δεν χρειαζονται ντραιβερς αλλα παιζουν κατευθειαν στο ντακ. Ημουν φοβερα δυσπιστος ως προς την αξια ενος τετοιου μηχανηματος σε σχεση με την αποδοση του , ομως το ορεντερ ξεπερασε καθε προσδοκια. Πολλοι εχουν στησει μηχανακια με λινουξ ομως δεν ξερω σε τι επιπεδο αποδοσης εχουν φτασει. Παντως η διαφορα απο το πισι μου ειναι τεραστια. Απο οτι φαινεται το μυστικο κρυβεται σε υλοποιησεις με μηδενικο θορυβο, πληρη απουσια κραδασμων και προσεγμενη υλοποιηση usb. Στην συνεχεια ειναι και το σοφτγουεαρ το οποιο τελικα ισως να μην ειναι τοσο απλο οσο το φανταζομαστε αφου καθε player ακουγεται διαφορετικα.
 



Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
Πολλοι εχουν στησει μηχανακια με λινουξ ομως δεν ξερω σε τι επιπεδο αποδοσης εχουν φτασει.

ένα ράσμπερι ΙΙ με προσεγμένο εξωτερικό τροφοδοτικό με διανομή achphile (συνολικό κόστος λίγο πριν τα 200 ευρώ) που έχω προσωπικά συγκριτικά ακούσει, φθάνει το 99 % της απόδοσης του αουρέντερ ...

θέλει όμως μία μικρή μανούρα για να το στήσεις και καταλαβαίνω ότι υπάρχουν παιδιά που θέλουν plug'n'play καταστάσεις ...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.186
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top