Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Δηλώνοντας καπνιστής από εξαμήνου ξανά (χθες όμως επλυνα τους V4 και έφτιαξα υγρά) Αντώνη νέε μου να σου πω τα παρακάτω

1) Πάρε κάτι φθηνό που σου πρότειναν στην αρχή .Αν σου κάτσει ......νομοτελειακά θα ζητήσεις πχιότητα και θα πας σε box :fuckyou:

2) Πάρε κάτι με ανταλλακτικές μπαταρίες .Πάντα θα ξεμένεις με τα fix την στιγμή που θα έχεις δίπλα σου κάποιον με τσιγάρα ;)

3) Μην ακούς τους μ@Λ@κες .Σαν τον εαρ είναι ...φτηνό εσύ -provari αυτοί :confused: Χαϊεντάδες πειραγμένοι .Κυνηγοί της τέλειας τούφας όπως κυνηγοί του τέλειου ήχου η είκόνας .

4) Υποτίθεται οτι το e-cig είναι για καλύτερη υγεία και μέσο τελικά διακοπής του καπνίσματος .Παπαρίες μάντολες .Αν δεις την πρεμούρα για ότι καινούργιο κυκλοφορήσει καταλαβαίνεις οτι είναι η νέα trendy ιδεοληψία .Εχω 60 W-80 W-280W με 3 μπαταρίες κλπ κλπ κλπ .Θα με κράξουν αλλά τους ξέρω ενα -ενα .Εκεί ήμουνα και στα ντουμάνια και στις κουβέντες και στα στριψίματα .

Αν θες να κόψεις το τσιγάρο - νικοτίνη κοψτα κανονικά .Αν δεν θες η δεν μπορείς τι θες με 0% χαρμάνι .Η νικοτίνα κάθε στιγμή θα σου ζητάει την δόση της .Η χημεία της είναι γνωστή και οι απαιτήσεις της επίσης .Αν το βλέπεις σαν το νεό παιχνιδάκι ετοιμάσου για ξόδεμα .Όλοι όσοι μιλάνε και προτείνουν χώνουν φράγκα-γιούρια-$-ρούπιες συνεχώς .Θα το αρνηθούν ίσως,αλλά αν εξαιρέσεις 1-2 όλοι οι υπόλοιποι θέλουν συνέχεια την αναβάθμιση του μαρκουτσίου τους .Κάτι σαν τον παιχνιδα με το PC του .Όλο κάτι νέο βγαίνει και πρέπει να το αποκτήσω .
Τα λόγια ενός γέροντα παράξενου .Σοφού η δικαιωμένου εσύ θα αποφασίσεις :drinks:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δηλώνοντας καπνιστής από εξαμήνου ξανά (χθες όμως επλυνα τους V4 και έφτιαξα υγρά) Αντώνη νέε μου να σου πω τα παρακάτω

1) Πάρε κάτι φθηνό που σου πρότειναν στην αρχή .Αν σου κάτσει ......νομοτελειακά θα ζητήσεις πχιότητα και θα πας σε box :fuckyou:

2) Πάρε κάτι με ανταλλακτικές μπαταρίες .Πάντα θα ξεμένεις με τα fix την στιγμή που θα έχεις δίπλα σου κάποιον με τσιγάρα ;)

3) Μην ακούς τους μ@Λ@κες .Σαν τον εαρ είναι ...φτηνό εσύ -provari αυτοί :confused: Χαϊεντάδες πειραγμένοι .Κυνηγοί της τέλειας τούφας όπως κυνηγοί του τέλειου ήχου η είκόνας .

4) Υποτίθεται οτι το e-cig είναι για καλύτερη υγεία και μέσο τελικά διακοπής του καπνίσματος .Παπαρίες μάντολες .Αν δεις την πρεμούρα για ότι καινούργιο κυκλοφορήσει καταλαβαίνεις οτι είναι η νέα trendy ιδεοληψία .Εχω 60 W-80 W-280W με 3 μπαταρίες κλπ κλπ κλπ .Θα με κράξουν αλλά τους ξέρω ενα -ενα .Εκεί ήμουνα και στα ντουμάνια και στις κουβέντες και στα στριψίματα .

Αν θες να κόψεις το τσιγάρο - νικοτίνη κοψτα κανονικά .Αν δεν θες η δεν μπορείς τι θες με 0% χαρμάνι .Η νικοτίνα κάθε στιγμή θα σου ζητάει την δόση της .Η χημεία της είναι γνωστή και οι απαιτήσεις της επίσης .Αν το βλέπεις σαν το νεό παιχνιδάκι ετοιμάσου για ξόδεμα .Όλοι όσοι μιλάνε και προτείνουν χώνουν φράγκα-γιούρια-$-ρούπιες συνεχώς .Θα το αρνηθούν ίσως,αλλά αν εξαιρέσεις 1-2 όλοι οι υπόλοιποι θέλουν συνέχεια την αναβάθμιση του μαρκουτσίου τους .Κάτι σαν τον παιχνιδα με το PC του .Όλο κάτι νέο βγαίνει και πρέπει να το αποκτήσω .
Τα λόγια ενός γέροντα παράξενου .Σοφού η δικαιωμένου εσύ θα αποφασίσεις :drinks:


Εμμανουήλ σε ευχαριστώ.
Θα σου παραθέσω τα του Gojakla για το ecig και κάποια δεδομένα μου.

1. ΔΕΝ ΘΕΛΩ/ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ.
Γιατί? Γιατί καπνίζω 6 με 7 τσιγάρα ημερησίως. Άρα δεν τίθεται κάποιο μείζον θέμα.

2. Έχω εμπειρία απο άτμισμα, διότι ήμουν για πάνω απο χρόνο ατμιστής, όταν αυτά πρωτοσκάσανε μύτη Ελλάδα.
Είχα μπεί ενεργά και στο forum τους, είχα 2 ego... είχα 3 tanks 510 τα οποία είχα πάντα γεμάτα μαζί μου (σοκολατίτσα για λίγες ώρες το πρωί, μέντα το μεσημεράκι και μια τριτη γεύση για βραδάκι).

Ομολογώ πως η γεύση (και η ευκολία εναλλαγής της) ήταν κάτι που μου άρεσε τρομερά.
Και είναι ο μόνος λόγος που με έλκει ώστε να το ξαναρχίσω.
Η γεύση.

Ούτε τότενες όμως, και ούτε τώρα είμαι στη φάση να χωθώ με τα μπούνια στο σπορ και να ψάχνω/φτιάχνω επισκευάσιμους, φυτίλια, αντιστάσεις ή να στήσω lab και να κάνω μιξεις για ζουμάκια κλπ κλπ.
Ούτε όρεξη έχω, ούτε το χρόνο.
Άρα είμαι του εντελώς plug n play, συνειδητά.

Επίσης:

3. Επειδή ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΪΕΝΤΑΣ (ούτε στα audio, ούτε αλλού ΠΛΕΟΝ) και είμαι εντελώς ψύχραιμος με τις επιογές μου --> αγοράζω (συνήθως) μια φορά και μένω για καιρό με αυτό.

Με το παραπάνω σκεπτικό, δεν θα ήθελα κάτι πολύ φθηνό, αλλά είμαι και πολύ σκεπτικός στο να πάω και στα 300+ των provariων και λοιπών χαϊενδικών μηχανών. Γι' αυτό και η λύση του μτχ με έλκει.

ΑΝ πάρω απόφαση να γυρίσω πάλι στο ηλεκτρονικό λοιπόν (ομολογώ πως έχω ακόμα second thoughts), θα κοιτάξω ένα αξιόπιστο/αξιόλογο/δοκιμασμένο σετάπ το οποίο θα κρατήσω τουλάχιστον για κανά χρόνο.

Βλέπω και εγώ τους φίλους που ανανεώνουν το στόλο τους (και καλά κάνουν) και αντιλαμβάνομαι ότι είναι τρελή πρίζα η όλη φάση ΑΛΛΑ εγώ έχω και ένα άλλο καλό που φύλαξα για το τέλος:

4. ΔΕΝ μπορώ να υποστηρίξω οικονομικά αυτή τη διαδικασία.
Άρα μια κι' όξω.


Αυτά τα ολίγα.
Σε φιλώ απο τας άσκημας Αθήνας.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Να πω και εγω την γνώμη μου ,αφου θετε μακρυ , κυλινδρικο και ασχημο παρε το Vamo
http://www.mpixlimpidi.net/index.php?route=product/product&path=60_96&product_id=683
αν υπαρχει απο Ελλαδα.
Εγω εχω μεινει ακόμα στο Vamo 2
,ειχα παρει 2 τεμ. στην αρχή, το 1ο μετα απο 3 χρόνια τόλμησε να χαλάσει!
(Γύρω στα 10 ml ημερησίως, στα 10 W, 6 mg νικοτίνη)
Οσο για ατμοποιητές , ολοι εχουν την ταλαιπωρία τους, για μενα καλυτερος ο Kayfun lite και μετά ο V4.
 


Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
1. ΔΕΝ ΘΕΛΩ/ΚΑΙΓΟΜΑΙ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ.
Γιατί? Γιατί καπνίζω 6 με 7 τσιγάρα ημερησίως. Άρα δεν τίθεται κάποιο μείζον θέμα.
εσυ ματια μου θες να παιξεις και οχι να ατμισης...

γιαυτο μου θες μακρυ σκληρο κυλινδρικο ; :roflmao:

4.jpg 2.jpg 5.jpg 6.jpg
 
Last edited:


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Δεν θελω να παιξω. Σκεφτομαι να (ξανα)ατμισω διοτι μου αρεσε η ευκολη εναλλαγη γευσεων και το γεγονος οτι δεν γινοταν το στομα μου τσαρουχι. Εσεις παιζετε και κανετε συλλογας και "μετρατε" μηχανακια... εγω ενα και καλο και μακρυ και κυλινδρικο και σκληρο και αξιοπιστο θελω μονο ο ερμος. :p
 







Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Σημερα τον τσιμπισα απο φιλο για δοκιμη.Ειχε παρει 2 κομματια.
Χτυπημα πολυ καλο με 6mg νικοτινη,ντουμανι αρκετο για βαση 60pg-40vg. Aυτο που παρατηρησα ειναι οτι δεν βρισκω μεγαλη διαφορα απο τις 2 τρυπες αερα μεχρι τις 6.

Θα δοκιμαστει και με διαφορετικο στησιμο και θα επανελθω.
Παντως ειναι πανευκολος,και απο γευση πολυ καλος,χωρις διαροες.

Γιωργο μετα τις Ships after the holiday 14/2/2015
 

Μηνύματα
6.906
Reaction score
5.786
Nεο στησιμο στα 1,19 ohm και πανω σε μηχανικο Gus. Kαλο ντουμανι,και γευση. Απο kayfun Lite πολυ μπροστα.
Αν παραβλεψω την καταναλωση οπου ειναι μεγαλυτερη,βλεπω να προχωραω στην αγορα καλυτερου κλωνου.
http://www.desire-ecig.com/RBA-RDA/Taifun-GT-2-Clone

IMG_20160204_133721.jpg


Επομενο στησιμο θα ειναι με το βαμβακι μεσα στο ντεκ.

3ac35461f0b279c41a617e1cb8e99fc5.jpg
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Καταφέρνεις και στήνεις κάθετη αντίσταση σε rba? Όσες φορές κι αν έχω προσπαθήσει με τον subtank, δεν έχω καταφέρει τίποτα. Που θα μου πάει...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.421
Reaction score
74.784
Ήρθε η ώρα για νέο εργαλείο.
Ποιό, κατά προτίμηση γνήσιο, να πάρω που θέλω περίπου 5ml και δε θέλω προβλήματα; Αν δεν κοστίζει μιά περιουσία και το βρίσκω εδώ, καλύτερα. Όχι subohm, όχι καμινάδες!

Οι άλλοι που χρησιμοποιώ, με τους οποίους δεν έχω θέματα είναι δύο K4 και ένας Expromizer V2.
Οι K4 τελείως απροβλημάτιστοι μετά απο έναν χρόνο και ο Expro επίσης (μετά απο αλλαγή του άθλιου tank με γυάλινο).
 
Last edited:

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Πόσα γυάλινα expro έχεις σπάσει μέχρι τώρα ?:rolleyes:
Από κάτω τι θα έχει ?....Πες μας για το μοντάκι που θα χρησιμοποιήσεις ...θα έχει ρεύματα ?:whistling:
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
UD Goliath V2............:thumbsdown: :idk:

Kai μια παρουσίαση

Δεν με ενθουσιάζει :(
 
Last edited:



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.505
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top