Ηχοσύστημα και ένταση στάθμης ακρόασης

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
οκ αστρικέ μου κάπταιν αφού το λες.. αλλά λίγο δύσκολο .. ακόμα και σε επαγγελματικό περιβάλλον.. το όργανο ήταν οκ??

γενικώς, (προσωπικά ακούω σε πραγματικά υψηλές στάθμες), αν κατορθώσουμε να φτάσουμε χωρίς παραμόρφωση τόσο ψηλά (115 db peak), δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να απολαύσουμε τη μουσική.. γιατί μην ξεχνάμε ότι η μουσική πάνω απ' όλα είναι ικανοποίηση και απόλαυση..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
..χμ...λες να επιρεαζει η ελλειψη βαρυτητας εκει ψηλα την ακουστικη ?
προσωπικα στο θεμα εντασης : συνηθως ακουω περι τα 70-80 db / κ' απολαμβανω 80-90 / νιοθω ομως πανω απο τα 90+
(αλλωστε σε συναυλιακες 'η studio καταστασεις τα db ειναι 90+)
σε μουσικες απο (new) wave μεχρι darkwave ... και απο country μεχρι psychobilly.. και λιγο punk/postpunk... (σαλατα) surf.. 'η και οτιδηποτε αλλο παραβατικο αιρετικο πεσει στα χερια/ποδια/αυτια μ..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
οκ αστρικέ μου κάπταιν αφού το λες.. αλλά λίγο δύσκολο .. ακόμα και σε επαγγελματικό περιβάλλον.. το όργανο ήταν οκ??

γενικώς, (προσωπικά ακούω σε πραγματικά υψηλές στάθμες), αν κατορθώσουμε να φτάσουμε χωρίς παραμόρφωση τόσο ψηλά (115 db peak), δεν ξέρω κατά πόσο μπορούμε να απολαύσουμε τη μουσική.. γιατί μην ξεχνάμε ότι η μουσική πάνω απ' όλα είναι ικανοποίηση και απόλαυση..
- χαιρετώ

- το όργανο είναι αγορασμένο από Ρίτσο , είμαι στο γραφείο και δεν θυμάμαι μοντέλο , τεσταρισμένο πολλές φορές

- τα ηχεία είναι τα klipsch rb81 I , και βλέπουν 250watt@8ohm έκαστο , και μέχρι εκεί δεν παραμορφώνουν , ο χώρος είναι 17τμ , και σχεδόν επαγγελματικός , αν και σαλόνι ( έτσι με βρήκε η γυναίκα μου , οπότε το χώνεψε(;) )

- τα peak πρέπει να προέρχονται και από μπουμαρίσματα , ( τα db-μετρα τρελαίνονται σε αυτές τις περιπτώσεις ) ,

- φυσικά μιλάμε για σύντομες εξάρσεις , άντε ένα τραγούδι ( pixies - bonne machine πχ ) :headbang:

- φιλικά
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
..χμ...λες να επιρεαζει η ελλειψη βαρυτητας εκει ψηλα την ακουστικη ?
προσωπικα στο θεμα εντασης : συνηθως ακουω περι τα 70-80 db / κ' απολαμβανω 80-90 / νιοθω ομως πανω απο τα 90+
(αλλωστε σε συναυλιακες 'η studio καταστασεις τα db ειναι 90+)
σε μουσικες απο (new) wave μεχρι darkwave ... και απο country μεχρι psychobilly.. και λιγο punk/postpunk... (σαλατα) surf.. 'η και οτιδηποτε αλλο παραβατικο αιρετικο πεσει στα χερια/ποδια/αυτια μ..
- φίλε μου , γνωρίζοντας το σπίτι σου , το σύστημά σου και το ''θέμα'' με του γείτονες , λογικές είναι οι εντάσεις που ακούς ,

- οι συναυλίες είναι 100+ ,

- θα μετρήσουμε το βράδυ στο gaggarin και θα δείς

- Einstürzende και ξερό ψωμί
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
..χμ...λες να επιρεαζει η ελλειψη βαρυτητας εκει ψηλα την ακουστικη ?
προσωπικα στο θεμα εντασης : συνηθως ακουω περι τα 70-80 db / κ' απολαμβανω 80-90 / νιοθω ομως πανω απο τα 90+
(αλλωστε σε συναυλιακες 'η studio καταστασεις τα db ειναι 90+)
σε μουσικες απο (new) wave μεχρι darkwave ... και απο country μεχρι psychobilly.. και λιγο punk/postpunk... (σαλατα) surf.. 'η και οτιδηποτε αλλο παραβατικο αιρετικο πεσει στα χερια/ποδια/αυτια μ..
πολύ λογικά και πραγματικά db.. εγώ στα πολύ μεγάλα κέφια και με σχετικό πρόγραμμα που να το επιτρέπει, 85 με 95 max 98 db.. μετρημένα με πολύ καλό όργανο σε τρίποδο κλπ στον δικό μου αφιερωμένο & απομονωμένο χώρο και όχι πάνω από 2 ώρες..

στις καθημερινές χαλαρές ακροάσεις 70 μέρι 86.. τα οποία 86 είναι αρκετά ψηλή στάθμη για συνεχές πρόγραμμα..

γενικά με το δικό μου όργανο (castle των 500 €++) δεν έχω δει ένδειξη πάνω από 108 db σε οικιακό σύστημα..
 
Last edited:



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- και εγώ δεν τα πιστεύω τα 97db ευαισθησία , τα υπολόγιζα γύρω στα 93 , αλλά ας τα υπολογίσουμε ως 91db

- πάμε λοιπόν : 91+3 (το δεύτερο ηχείο ) = 94 στο 1 watt@1m
94-3 ( δηλ. στα 2 μέτρα ) = 91 db 1watt@2m
= 94 db 2watt@2m
= 97 db 4watt@2m
= 100 στα 8 watt
= 103 στα 16
= 106 στα 32
= 109 στα 64
= 112 στα 128
= 115 στα 256......................εκεί τερματίζουν οι τελικοί

- οπότε στην θέση ακρόασης ( 2,5 m ) , 110 - 113 είναι εφικτά και απαραμόρφωτα , ( το ηχείο αντέχει και άλλο ) , και χωρίς όργανο μέτρησης ( που υπάρχει ) , αλλά με μαθηματική ακολουθία

- και φυσικά για 2 - 3 λεπτά max
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
- και εγώ δεν τα πιστεύω τα 97db ευαισθησία , τα υπολόγιζα γύρω στα 93 , αλλά ας τα υπολογίσουμε ως 91db

- πάμε λοιπόν : 91+3 (το δεύτερο ηχείο ) = 94 στο 1 watt@1m
94-3 ( δηλ. στα 2 μέτρα ) = 91 db 1watt@2m
...
Κάθε διπλασιασμός στην απόσταση ακρόασης ισοδυναμεί με πτώση κατά 6 dB στη στάθμη ηχητικής πίεσης για το άμεσο ηχητικό κύμα.Άρα στη θέση του 91 τοποθετείται η τιμή 88 dB.
Ισχύει βεβαίως στη συνήθη περίπτωση σφαιρικής εκπομπής από πηγή που προσομοιώνει τo σημειακό πρότυπο.Μείωση κατά 3dB ισχύει στην περίπτωση γραμμικών πηγών εκπομπής,όπως μακρόστενα panel ή line arrays.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-2#post-1057578

Η πραγματική απαραμόρφωτη στάθμη ωστόσο μπορεί να μειωθεί σε συνάρτηση με τη στιβαρότητα του τροφοδοτικού στον τελικό ενισχυτή και την ενεργειακή κατανομή του σήματος.Μικρή άνοδος για τη μέση στάθμη στην αποκαλούμενη σταθερή κατάσταση (δηλαδή όχι κατά τις δυναμικές κορυφώσεις) υποστηρίζεται από το πεδίο αντήχησης κατά τα γνωστά εις το παρόν νήμα.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Κάθε διπλασιασμός στην απόσταση ακρόασης ισοδυναμεί με πτώση κατά 6 dB στη στάθμη ηχητικής πίεσης για το άμεσο ηχητικό κύμα.Άρα στη θέση του 91 τοποθετείται η τιμή 88 dB.
Ισχύει βεβαίως στη συνήθη περίπτωση σφαιρικής εκπομπής από πηγή που προσομοιώνει τo σημειακό πρότυπο.Μείωση κατά 3dB ισχύει στην περίπτωση γραμμικών πηγών εκπομπής,όπως μακρόστενα panel ή line arrays.
http://www.avsite.gr/forum/threads/Ανατομία-Ακουστικής-Χώρων-remastered.79626/page-2#post-1057578

Η πραγματική απαραμόρφωτη στάθμη ωστόσο μπορεί να μειωθεί σε συνάρτηση με τη στιβαρότητα του τροφοδοτικού στον τελικό ενισχυτή και την ενεργειακή κατανομή του σήματος.Μικρή άνοδος για τη μέση στάθμη στην αποκαλούμενη σταθερή κατάσταση (δηλαδή όχι κατά τις δυναμικές κορυφώσεις) υποστηρίζεται από το πεδίο αντήχησης κατά τα γνωστά εις το παρόν νήμα.
- καλημέρα , και ευχαριστώ
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
.......Μείωση κατά 3dB ισχύει στην περίπτωση γραμμικών πηγών εκπομπής,όπως μακρόστενα panel ή line arrays........
Μείωση (ή αύξηση) 6db ή 3db σημαίνει το ίδιο πράγμα ανάλογα με το που αναφερόμαστε:
  • Απλά στην πρώτη περίπτωση αναφέρεται για τάση : db = 20log/2V/V =6db (2πλασιασμός τάσεως)
  • Ενώ στη δεύτερη περίπτωση αναφέρεται για ισχύ: db = 10 log 2P/P =3db (2πλασιασμός ισχύος)
Δείτε :Οδηγός για τα db (decibels)

Η Sound power παραμένει η ίδια ενώ η SPL αλλάζει με την απόσταση (Η Sound Power ή acoustic power /ηχητική ισχύς αναφέρεται στην ολική ισχύ που παράγεται από την ηχητική πηγή προς όλες τις κατευθύνσεις).

Βέβαια η επίδραση του χώρου ακρόασης μεταβάλει το ποσοστό του απ’ ευθείας προς τον ανακλώμενο ήχο που δέχεται ο ακροατής και είτε έχουμε αύξηση είτε μείωση.


Η παρέμβαση μου έγινε για το defacto της φράσης :
‘’Μείωση κατά 3dB ισχύει στην περίπτωση γραμμικών πηγών εκπομπής, όπως μακρόστενα panel ή line arrays ‘’.
Και θα επιθυμούσα μια περεταίρω ανάλυση καθώς δεν έχω εμπειρία με τα LineArrays
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Kαλως βρεθηκαμε παλι.....στα παλια λημερια των db.........
Η ζωη ξεκινα μετα τα 100 db..........και με αποσταση ανω των 3-4 μετρων απο τα ηχεια για να δημιουργειται μεγαλη ηχητικη σκηνη,οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να το αξιολογησει................
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Η παρέμβαση μου έγινε για το defacto της φράσης :
‘’Μείωση κατά 3dB ισχύει στην περίπτωση γραμμικών πηγών εκπομπής, όπως μακρόστενα panel ή line arrays ‘’.
Και θα επιθυμούσα μια περαιτέρω ανάλυση καθώς δεν έχω εμπειρία με τα LineArrays
Έχω ήδη παραθέσει σχετικό σύνδεσμο για όσα κρίνω απαραίτητα...
Kαλως βρεθηκαμε παλι.....στα παλια λημερια των db.........
Η ζωη ξεκινα μετα τα 100 db..........και με αποσταση ανω των 3-4 μετρων απο τα ηχεια για να δημιουργειται μεγαλη ηχητικη σκηνη,οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να το αξιολογησει................
Τέτοιες συνθήκες ακρόασης απαιτούν ανάλογο χώρο, συμπληρωμένο με τη δέουσα ακουστική φροντίδα εντός αυτού.
Έστω και αν όλα θα επιτυγχάνονταν στο μέγιστο δυνατό βαθμό,οι ακροάσεις μέσου πεδίου (midfield) υπό κατάλληλες συνθήκες προσφέρουν δυνατότητα για εξίσου ισχυρές συγκινήσεις.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.628
Η ζωη ξεκινα μετα τα 100 db..........και με αποσταση ανω των 3-4 μετρων απο τα ηχεια για να δημιουργειται μεγαλη ηχητικη σκηνη,οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να το αξιολογησει................
Για πόση ώρα Αντωνάκη; :whistling:
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Kαλως βρεθηκαμε παλι.....στα παλια λημερια των db.........
Η ζωη ξεκινα μετα τα 100 db..........και με αποσταση ανω των 3-4 μετρων απο τα ηχεια για να δημιουργειται μεγαλη ηχητικη σκηνη,οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να το αξιολογησει................
Ο όρος πχ 100 db έτσι σκέτα ΔΕΝ έχει νόημα .
Απλά αυτός που το λέει εννοεί 100db SPL ή σε κάποια άλλη αναφορά και σίγουρα αυτό εννοείς και συ και σίγουρα θα έχει αναφερθεί σε προγενέστερα ποσταρίσματα του συγκεκριμένου θέματος .

Πάλι απλά το αναφέρω γιατί σε άλλο site (ίσως γι αυτό λες:''Kαλως βρεθηκαμε παλι'' )θα είχα δεχθεί, για τέτοια παράλειψη, από πλήθος αρνητικών σχολίων μέχρι τρολαρίσματα.

Αυτός εξ’ άλλου είναι και ο σκοπός των Forum.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Kαλως βρεθηκαμε παλι.....στα παλια λημερια των db.........
Η ζωη ξεκινα μετα τα 100 db..........και με αποσταση ανω των 3-4 μετρων απο τα ηχεια για να δημιουργειται μεγαλη ηχητικη σκηνη,οποιος δεν το εχει νιωσει δεν μπορει να το αξιολογησει................
Δυστυχώς όμως η κώφωση ξεκινάει από τα 85 db.

upload_2016-5-22_13-8-49.jpeg
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Για πόση ώρα Αντωνάκη; :whistling:
Για καποια τραγουδια που ακουγονται δυνατα........3 - 4 κοματια........μετα ησυχα....αλλα τα 3 - 4 τα ακους ανετα δυνατα...ειναι παρεξηγησιμο το ολο θεμα αλλα το εθεσες πολυ σωστα Γιωργο......''για ποση ωρα??''
[DOUBLEPOST=1463913976][/DOUBLEPOST]
Ο όρος πχ 100 db έτσι σκέτα ΔΕΝ έχει νόημα .
Απλά αυτός που το λέει εννοεί 100db SPL ή σε κάποια άλλη αναφορά και σίγουρα αυτό εννοείς και συ και σίγουρα θα έχει αναφερθεί σε προγενέστερα ποσταρίσματα του συγκεκριμένου θέματος .

Πάλι απλά το αναφέρω γιατί σε άλλο site (ίσως γι αυτό λες:''Kαλως βρεθηκαμε παλι'' )θα είχα δεχθεί, για τέτοια παράλειψη, από πλήθος αρνητικών σχολίων μέχρι τρολαρίσματα.

Αυτός εξ’ άλλου είναι και ο σκοπός των Forum.
Καλημερα,,εχουν γραφτει αυτα σε προγενεστερα ξεκατινιασματα......
 



Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
673
Reaction score
2.149
Δυστυχώς όμως η κώφωση ξεκινάει από τα 85 db.
pot.jpeg
Κρατάω αυτό:

dance.jpg


Δεν έχω πάει ποτέ σε club, I regret nothing. Σωματικός και πνευματικός DANGER!




Η ψυχοακουστική πώς επηρεάζει αυτές τις τιμές; Προσωπικά κάτι noisy toys με κάνουν και αιμορραγώ από τα αυτιά σε 2,5ns.

Tα 100db των factory machines πόσο σχέση έχουν με τα 100 σπιτικά dbιά όταν αναπαράγουν π.χ. γυναικεία jazz φωνητικά;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top