Η προσπάθεια μου

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Ενάμιση μηνιάτικο έδωσα εάν ήταν όπως τα λες τη πούλαγα και έπαιρνα άλλη
Εεεεε τωρα που το ξανακοιταω σαν ν μου καν ενα blooming ......ε και δεν αντεχεται .....ν σ στειλω κ ενα memo ν μεχεις στα υποψιν ετσι ?
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.226
Για να ικανοποιήσω τη περιέργεια μέλους κάνω αναπαράσταση του blooming test υπότιτλων του rtings υπό μεγάλη γωνία.

Σε απόλυτο σκοτάδι με υπότιτλους , με φώτα και υπότιτλους. Extended dynamic range και λοιπές βλακιούλες όλα off.
SDR από nova on demand. Θα ακολουθήσει και HDR με όλα στο μαξ από 4Κ Bluray, εάν την έχω θα βάλω τις ίδιες σκηνές από την ίδια ταινία.

IMG_0524.jpeg
IMG_0527.jpeg
IMG_0528.jpeg
IMG_0531.jpeg
IMG_0537.jpeg

IMG_0538.jpeg
IMG_0541.jpeg
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Blooming παρουσιάζουν μόνο ορισμένες OLED γιατί έχουν πολύ μεγάλο contrast σε Dolby Vision οι υπότιτλοι ενώ το background είναι πίσα σκοτάδι. Στην τηλεόρασή σου ξέχνα το. Δεν ξέρω αν απάντησες κάπου και δεν το είδα, εντυπώσεις σε σχέση με προβολέα σε ποσοστό. (screen perception, quality)
 

Μηνύματα
651
Reaction score
1.226
Blooming παρουσιάζουν μόνο ορισμένες OLED γιατί έχουν πολύ μεγάλο contrast σε Dolby Vision οι υπότιτλοι ενώ το background είναι πίσα σκοτάδι. Στην τηλεόρασή σου ξέχνα το. Δεν ξέρω αν απάντησες κάπου και δεν το είδα, εντυπώσεις σε σχέση με προβολέα σε ποσοστό. (screen perception, quality)
Κώστα μην τα ισοπεδώνουμε όλα lcd τηλεόραση είναι. Όταν η φωτεινότητα είναι στο τέρμα (hdr/dolby vision ) και όταν εμφανίζεται λευκό έντονο φωτισμένο αντικείμενο κοντά στις μπάρες και εάν αντί να βλέπεις ταινία κοιτάς απ το πλάι τις μαύρες μπάρες για αποχρωματισμούς θα βρεις πραγματάκια.
Αυτά τα πραγματάκια δεν είναι σε θέση να χαλάσουν την εμπειρία θέασης κανενός απαιτητικού φυσιολογικού όμως θεατή.

Πήρα την τηλεόραση επειδή ήταν από τις καλύτερες εάν όχι η καλύτερη σε πιστότητα αναπαραγωγής περιεχομένου το 2022. Τώρα μπορεί να είναι κάποια άλλη αλλά όχι σε αυτά τα χρήματα.
Υπάρχει και βίντεο στο πολύ έγκυρο και αξιόπιστο HDTV test , με τίτλο " the most accurate 4k mini led tv on the market" , που εξηγεί το πως και το γιατί δίπλα στο reference monitor της Sony των 30K δολαρίων. Όλα αυτά για την 75" , να μη τα ξαναλέω για την ανωτερότητα της 85.
 

Μηνύματα
2.415
Reaction score
3.644
Ρε συ Ανδρέα, ήμαρτον ρε φίλε, απολογείσαι που αγόρασες την ναυαρχίδα της Sony στις Mini LED και την κορυφαία για το 2023 ??

Κοίτα αγόρι μου να την χαρείς.
Αντε πια με τους ειδήμονες..

>:( 🤬
 



loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.250
Reaction score
8.777
Καλορίζικη!!!
Εξαιρετική αγορά!
Γνωρίζεις καλά ότι είμαι προβολάκιας, αλλά κατά την άποψη μου δεν είναι για καθημερινή χρήση ο Projector.
Άσε που θέλει και ιδιαίτερες συνθήκες για να πάρεις ένα καλό αποτέλεσμα.
Τα είχαμε πει και στο άλλο thread, με προβολή στον τοίχο και ανοιχτόχρωμο σαλόνι ήσουν υποχρεωμένος να συμβιβαστείς αρκετά σε ποιότητα εικόνας.
Νομίζω με τη Sony έχεις κάνει άλματα.

Να πω κι εγώ τη γνώμη μου για την συγκεκριμένη tv και γενικότερα για τις διάφορες τεχνολογίες:
Προφανώς είμαι οπαδός των Qd-Oled (κυρίως).
Έχω βάλει μια 77αρα Samsung στο σαλόνι, πολύ θα ήθελα να ήταν η αντίστοιχη της Sony, αλλά κοστίζει 2 φορές πάνω!
Σε κάθε περίπτωση η έλλειψη vignetting και η ομοιομορφία του panel, κατατάσσουν τη συγκεκριμένη τεχνολογία πολύ πιο μπροστά από τις wOled στη συνείδηση μου και δεν μπαίνω καν στο χρωματικό κομμάτι.
Δυστυχώς τα ρυθμιστικά της Samsung κι ο scaler της είναι για τον κ@λο.

Γενικότερα οι Oled έχουν καταφέρει να ανεβάσουν αρκετά το επίπεδο φωτεινότητας τους, έτσι ώστε να μπορούν να σταθούν καλά σε ένα φωτιζόμενο χώρο, αλλά κι οι miniLed-lcd έχουν κάνει σημαντικά άλματα στη συγκεκριμένη κατηγορία και στους αλγόριθμους local dimming.

Υπάρχει η (ψευδ)αίσθηση ότι όσο πιο φωτεινή είναι μια τηλεόραση, όσες περισσότερες ζώνες local dimming έχει, τόσο καλύτερα θα αποδώσει το HDR.
Αυτό δεν είναι η απόλυτη αλήθεια. Καμία lcd δεν μπορεί να αναδείξει την λεπτομέρεια, σε δύσκολες σκηνές, όπως μια Oled, διότι πολύ απλά δεν ελέγχει το κάθε Pixel της.
Όταν λοιπόν υπάρχει μια δύσκολη σκηνή που αναμιγνύει σε κάποιο παράθυρο της εξαιρετικά φωτεινά pixel με εντελώς μαύρα, ο κατασκευαστής είναι υποχρεωμένος να κάνει μια επιλογή: blooming ή κλιπάρισμα λεπτομέρειας;

Σε κάθε περίπτωση, χωρίς καμιά εξαίρεση, τις καλύτερες απαντήσεις τις βρίσκει η Sony με το συγκεκριμένο μοντέλο.
Υπάρχουν αρκετά συγκριτικά βίντεο της x95k, απο σοβαρούς reviewers, απέναντι σε μοντέλα ανταγωνιστών με πολλαπλάσιες ζώνες local dimming και μεγαλύτερη φωτεινότητα.
Τις κάνει όλες σκόνη!
Μάλιστα βλέπω ότι φέτος θα δούμε σπουδαία πράγματα απ' τη συγκεκριμένη εταιρεία με τις νέες lcd.

Ανακεφαλαιώνοντας, 85'', κορυφαίος αλγόριθμος local dimming και κίνησης, μπόλικη φωτεινότητα, ο καλύτερος scaler σε tv. Εξαιρετική επιλογή!
 

Μηνύματα
2.415
Reaction score
3.644
Ανδρέα μπας και ρώτησες τιμή για την 85X95L?
Δεν εισάγεται πάρα μόνο με παραγγελία Ελλάδα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Δε μας δείχνεις εσύ στις φώτο του παιδιού τι είδες και που?
Δλδ νταξει σε έπαιρνα και στα σοβάρα κιόλας..
κακως με επαιρνες στα σοβαρα :roflmao:

η φρεσκια 85L ειναι βελτιωμενη αρκετα οπως δειχνουν οι φωτο...
.....ανεβασαν ελαφρως τις ζωνες απο 768 σε 864 με καλυτερο χειρισμο αυτων ωστε να δωσουν καλυτερο αποτελεσμα...
.....αλλα θελει αρκετες ζωνες ακομα για να εχεις πολυ καλο αποτελεσμα....
oled δεν θα γινουν αλλα οκ μετα ψαχνεσαι πολυ.

Στιγμιότυπο οθόνης 2024-04-27 200411.png


σημασια εχει οτι δεν βλεπει ο ανθρωπος τετοια προβληματα, οποτε ειναι σπεσιαλ για την παρτη του.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.967
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top