Ιστοριες με γλαρους ...





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.596
Reaction score
37.950
...καταρχας για να βγω απο το σπιτι γινεται καθε φορα ζητημα. να κουβαλαω και φωτομηχανη, περα απο τον εαυτο μου.. αυτο και αν ειναι υπερβαση... τι ειμαι κανα τζοβενο να μη με νιαζ' (οκ τσοβενο ειμαι ... ), αλλα τι εχουμε 1990 βια 2000 να βγαζουμε φωτοζ αρτιστικ ... 🐒
'δω προχτες που εβαλα 7ιντσα στο πικαπ πχιαστηκε η μεση μου καθε 2 λεπτα να σηκωνομαι να αλλαζω πλευρα.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ωραιες ομως εχω δυο παρατηρησεις να καμω και να εισαι σιγουρος πως θελω μονο να σε προβληματισω και οχι να φανω ειδικος ή δασκαλος ή ξερεολας.

Θεμα Νο 1. Μπορει αυτο το λευκο περιθωριο αν ηταν τυπωμενη η φωτογραφια να δημιουργουσε ενταση και να εστιαζε ο θεατης στην φωτογραφια στον τοιχο αλλα στις οθονες δημιουργει μεγαλη αντιθεση και το λευκο αυτο αφηνει ολη την φωτεινοτητα να βγαινει εξω και να κλεινει εν μερει την κορη του ματιου το οποιο αυτοματα προσαρμοζεται !

Περα απο αυτο χανεται μερος της ομορφης φωτογραφιας που αν δεν υπηρχε αυτο το περιθωριο θα ηταν μεγαλυερη και θα την χαιροταν περισσοτερο ο θεατης !

Θεμα Νο 2. Στην δευτερη φωτογραφια με τον κυριο και τον γλαρο ο κυριος ειναι πολυ σκουρος χωρις να υπαρχει λογος, ευκολα θα μπορουσες να τον ξανοιξεις λιγο το κυριο και ισως λιγωτερο τον γλαρο.

Για ενα περιεργο λογο πολλοι φωτογραφοι πινουν νερο στο ονομα των μπροσταρηδων της φωτογραφιας αλλα σπανιως ακολουθουν τα λεγομενα τους ακομα και αυτα που ακομα και τα πιο συγχρονα studios τιμουν σαν ευαγγελιο στην μερες μας,

Ο Ansel Adams λοιπιον απο τοτε ειχε δημοσιευσει τον παρακατω πινακα :

Ansel-Adams.jpg


Εσυ Δημητρη οχι μονο δεν τον ακολυθησες αλλα και εχεις καμμενα και στους ανοιχτους αλλα και στους σκουρους τονους και οπως θα δεις στην εικονα που ακολουθει αν τα τριγωνακλια αναβουν οπως αυτα που ειναι στους πορτοκαλι κυκλους τοτε αυτο σου δειχνει πως εχεις περιοχες που η πληροφορια πηγε περιπατο πραγμα που αποκλειεται να θες.

Ξερω πως μερικοι κρασσαρουν τις ακρες του φασματος νομιζοντας πως ετσι θα γινει πιο εμφανες το θεμα αλλα αυτο προυποθετει οτι ο θεατης δεν βλεπει καλα.

Δημητρης.jpg


Την φωτογραφια σου πριν γραψω κατι την ειδα στα δυο EIZO που εχω τα οποια και ρυθμιζω μια φορα τον μηνα πριν τσεκαρω και με το Photoshop για σιγουρια !

Εχεις πολυ καλο ματι και αξιζε να δαπανησω λιγο απο τον χρονο μου για αυτο και ασχοληθηκα !
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
... δεν ειναι συμφωνο με rule of thirds και ειναι στραβος ο γυαλος :smoke:
Ενα θεμα μπορει να υπαρχει στο κεντρο οπως σε αυτην με τον κυριο και τον γλαρο και αν δεν υπαρχει κατι αλλο επιτεινει ενα αισθημα μοναξιας και οχι μονο. Για τον γυαλο εχετε δικιο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.596
Reaction score
37.950
... για να φανει οτι σκαμαπζω κατι πσηλα , το εγραψα... εφοσων το πετυχε στον κατακορυφο αξονα θα μπορουσε και στον οριζοτιο (κοντα επεσε) ... 8-)
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.187
Reaction score
19.108
Ωραιες ομως εχω δυο παρατηρησεις να καμω και να εισαι σιγουρος πως θελω μονο να σε προβληματισω και οχι να φανω ειδικος ή δασκαλος ή ξερεολας.

Θεμα Νο 1. Μπορει αυτο το λευκο περιθωριο αν ηταν τυπωμενη η φωτογραφια να δημιουργουσε ενταση και να εστιαζε ο θεατης στην φωτογραφια στον τοιχο αλλα στις οθονες δημιουργει μεγαλη αντιθεση και το λευκο αυτο αφηνει ολη την φωτεινοτητα να βγαινει εξω και να κλεινει εν μερει την κορη του ματιου το οποιο αυτοματα προσαρμοζεται !

Περα απο αυτο χανεται μερος της ομορφης φωτογραφιας που αν δεν υπηρχε αυτο το περιθωριο θα ηταν μεγαλυερη και θα την χαιροταν περισσοτερο ο θεατης !

Θεμα Νο 2. Στην δευτερη φωτογραφια με τον κυριο και τον γλαρο ο κυριος ειναι πολυ σκουρος χωρις να υπαρχει λογος, ευκολα θα μπορουσες να τον ξανοιξεις λιγο το κυριο και ισως λιγωτερο τον γλαρο.

Για ενα περιεργο λογο πολλοι φωτογραφοι πινουν νερο στο ονομα των μπροσταρηδων της φωτογραφιας αλλα σπανιως ακολουθουν τα λεγομενα τους ακομα και αυτα που ακομα και τα πιο συγχρονα studios τιμουν σαν ευαγγελιο στην μερες μας,

Ο Ansel Adams λοιπιον απο τοτε ειχε δημοσιευσει τον παρακατω πινακα :

View attachment 284206

Εσυ Δημητρη οχι μονο δεν τον ακολυθησες αλλα και εχεις καμμενα και στους ανοιχτους αλλα και στους σκουρους τονους και οπως θα δεις στην εικονα που ακολουθει αν τα τριγωνακλια αναβουν οπως αυτα που ειναι στους πορτοκαλι κυκλους τοτε αυτο σου δειχνει πως εχεις περιοχες που η πληροφορια πηγε περιπατο πραγμα που αποκλειεται να θες.

Ξερω πως μερικοι κρασσαρουν τις ακρες του φασματος νομιζοντας πως ετσι θα γινει πιο εμφανες το θεμα αλλα αυτο προυποθετει οτι ο θεατης δεν βλεπει καλα.

View attachment 284208

Την φωτογραφια σου πριν γραψω κατι την ειδα στα δυο EIZO που εχω τα οποια και ρυθμιζω μια φορα τον μηνα πριν τσεκαρω και με το Photoshop για σιγουρια !

Εχεις πολυ καλο ματι και αξιζε να δαπανησω λιγο απο τον χρονο μου για αυτο και ασχοληθηκα !
Καταλαβαίνω..
Με το λευκό κάδρο έχω θέματάκι.. (περί ορέξεως).
Σε εκτύπωση θα υπήρχε ίσως λευκό frame από χοντρό χαρτόνι or something..
Στον υ/στή είναι love - hate το καταλαβαίνω.
Αρκετές φώτο (και αυτή με τον κύριο) είναι πρόχειρα δείγματα που μου έχουν μείνει από υλικό που υπήρχε σε σκληρό που δυστυχώς χάθηκε.. :( (δεν έχω τα πρωτότυπα να τα ξαναδώ-δουλέψω).
Δεν έχω καν καλιμπραρισμένη οθόνη τώρα (παίζω στην τύχη) οπότε..

Έτσι κι αλλιώς όμως (ανάλογα την εικόνα) πηγαίνω κόντρα σε πεπατημένες χωρίς να με απασχολεί.. το έχω ξανακάμει πολλές φορές (κωλ@παιδο) :biggrin:.

Ευχαριστώ πολύ για τα περί ματιέρας.. 8-)

Με τιμά που μπήκες στον κόπο.. ;)
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.596
Reaction score
37.950
... διακρινονται καποιες γραμμες σβησιματος, πανω στο μαυρο ποιντ .. 8-)
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.692
Μηνύματα
2.870.072
Members
37.943
Νεότερο μέλος
belg1960
Top