Μια απλή ερώτηση






Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
JBL MPX600
yamaha P3500
QSC 900USA

Σίγουρα θα έχει και άλλα καλά μηχανάκια αλλά εξαρτάτε από την κατάσταση που θα τα βρεις και σε τι τιμή θα τα αγοράσεις.

Βάλε και το κόστος συντήρησης και ακόμα πόσο θορυβώδες θα είναι το cooler οπότε πρέπει να επέμβεις για να τους κάνεις αθόρυβους.

Αλλά πιστεύω ότι μπορείς να έχεις πολύ καλά μηχανάκια σε χαμηλό κόστος πάντα με προσωπική εργασία.

Διαφορετικά αγόρασε καινούργια σε επαγγελματική σειρά. Εγώ έχω έναν qsc και φαντάσου δουλεύει χωρίς cooler ούτε καν το χρειάζεται για χρήση που του κάνω.

Το πως θα επέμβεις στο cooler εξαρτάτε από την πόλωση των τρανζίστορ.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
σε τι τιμή θα τα αγοράσεις.
οι τιμες που φαινονται στο ebay ειναι φανταζομαι σοβαρη βαση για το σχετικο παζαρι ?
αυτες ειναι οι τιμες που μου εδωσε ο τυπος (συζητησιμες)
"οι crown xls-402 einai sta 250e ,, και 802 ειναι στα 400ε , εχω και προσφορα τον 602 στα 300ε ..." εννοειται πως του ειπα πως ειναι πολλα κι αμα ειναι θα παω για καινουργια .

με προσωπική εργασία.
εγω ειμαι παντελως ασχετος (αντε ξερω ποια ειναι η σωστη ακρη στο κολλητηρι ...) ,απο την αλλη ο τυπος που εχει τα εργαλεια φτιαχνει συστηματα σε αμαξια ( with the greatest respect στο caraudio) και οσο να 'ναι φοβουμαι μιολια ...

απο rca φανταζομαι μπορω να του δωσω σημα ε ? πως τα λενε τα βυσματα του βρε παιδια ?
JBLMPX600059601305BL-vi.jpg


παιδες ευχαριστω για τσι απαντησεις ...
 



Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
οι τιμες που φαινονται στο ebay ειναι φανταζομαι σοβαρη βαση για το σχετικο παζαρι ?
αυτες ειναι οι τιμες που μου εδωσε ο τυπος (συζητησιμες)
"οι crown xls-402 einai sta 250e ,, και 802 ειναι στα 400ε , εχω και προσφορα τον 602 στα 300ε ..." εννοειται πως του ειπα πως ειναι πολλα κι αμα ειναι θα παω για καινουργια .


εγω ειμαι παντελως ασχετος (αντε ξερω ποια ειναι η σωστη ακρη στο κολλητηρι ...) ,απο την αλλη ο τυπος που εχει τα εργαλεια φτιαχνει συστηματα σε αμαξια ( with the greatest respect στο caraudio) και οσο να 'ναι φοβουμαι μιολια ...

απο rca φανταζομαι μπορω να του δωσω σημα ε ? πως τα λενε τα βυσματα του βρε παιδια ?
View attachment 78049

παιδες ευχαριστω για τσι απαντησεις ...
Εάν δεν ασχοληθείς μόνος σου δεν αξίζει να τα αγοράσεις μιας και θα ξεπεράσεις με το κόστος συντήρησης πχ αυτό.

Εγώ εχω τον qsc gcx3 και οδηγώ τις χαμηλές μονάδες με πολυ καλά αποτελέσματα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Παντως αυτες δεν ειναι speakon υποδοχες.
Τα speakon χρησιμοποιουνται για συνδεση ηχειων.
Τα inputs 1&2 που φαινονται στη φωτο ειναι κατι υβριδικες υποδοχες της Neutrik για balanced συνδεση, που δεχονται και το XLR βυσμα αλλα και το καρφι 1/4", TRS.
Ειναι αυτο

Επισης αυτο στη μεση ειναι ενα αφαιρουμενο πλαστικο strip σαν ηλεκτρολογικη κλεμα ενα πραγμα, στο οποιο μπορεις να συνδεσεις απευθειας γυμνο καλωδιο, σε balanced συνδεσμολογια παντα.

Αρα για να δωσεις σημα απο rca θελεις μια μετατροπη απο single ended σε balanced.
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Αχαααα........

One system used a.... WyWires and High Fidelity CT-1 interconnects, WyWires speaker cables, VooDoo Cables Platinum Dragon power cable
I wanted to see how the amplifier performed with $10,000 speakers, a high-end digital source, and cables that cost as much as the amps.
Εντέλει έχουν μεγάλη πλάκα οι ριβιούερς.....:rolleyes: ειδικά άμα ψάχνεις "δράκους" στο σύστημα.....:laugh:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Αληθεια δε παιρνουνε αυτοι και κατι τσαμπα απο το-τα δοκιμαζομενον-α προϊοντα ?
 

TGD

Μηνύματα
7.207
Reaction score
7.233
Συνήθως απλά τιμές χονδρικής, εκτός αν τα βρεις με τον κατασκευαστή!
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Καλησπερα,
μηπως θα μπορουσε καποιος να μου αναφερει εναν ενισχυτη-τελικο με "πολυ μεγαλο συντελεστη αποσβεσης" ?
θελω να παρω τουλαχιστον μια ιδεα για την ταξη μεγεθους
π.χ. ο δικος μου λεει >800 at 20 Hz (κατω-κατω) ,
οσο ανεβαινουν τα χερτζ αυτο αυξανεται - μειωνεται - τι γινεται ?
γενικοτερα για το κομματι των χαμηλων (σε αυτο στην ουσια δεν αναφερεται ο συντελεστης αποσβεσης ?) ποσο θα πρεπει να ειναι - ιδανικα ?
(οκ, για αντιδραστικα ηχεια -που λεει κι ο C.C.- σαν τα δικα μου) :headbang:
 


platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Αυτο στην ουσια ειναι ο ελεγχος του ενισχυτη στο ηχειο. Οπως καταλαβαινεις στο(α) γουφερ αναφερεται γιατι στο τουητερ
δεν εχει νοημα. Η μαζα του ειναι ελαχιστη οπως και διαδρομη του σχεδον μηδενικη.
Αρα η τιμη εχει νοημα στα μπασα, και ειναι πολυ καλη, που σημαινει οτι εχει πολυ καλο ελεγχο ("φρενο") στα γουφερ.

Οι λαμπατοι εχουν πολυ μικρο συντελεστη (δηλαδη μικρο ελεγχο στα γουφερ) γι αυτο και ακουγονται
με "ουρες" και ογκο στα μπασα, στην ουσια δεν μπορουν να φρεναρουν καλα το γουφερ και αυτο εκλαμβανεται ως περισσοτερο χαμηλο.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.121
Καλησπερα,
μηπως θα μπορουσε καποιος να μου αναφερει εναν ενισχυτη-τελικο με "πολυ μεγαλο συντελεστη αποσβεσης" ?
θελω να παρω τουλαχιστον μια ιδεα για την ταξη μεγεθους
π.χ. ο δικος μου λεει >800 at 20 Hz (κατω-κατω) ,
οσο ανεβαινουν τα χερτζ αυτο αυξανεται - μειωνεται - τι γινεται ?
γενικοτερα για το κομματι των χαμηλων (σε αυτο στην ουσια δεν αναφερεται ο συντελεστης αποσβεσης ?) ποσο θα πρεπει να ειναι - ιδανικα ?
(οκ, για αντιδραστικα ηχεια -που λεει κι ο C.C.- σαν τα δικα μου) :headbang:
crown cts 2000 που εχω εχει 3000 ο crown ma 5000 εχει 5000
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.401
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top