Μιλώντας για τις κεφαλές των πικάπ μας, σχόλια, φωτό κλπ.


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
- τα 2 αντίπαλα στρατόπεδα μάχονται πάνω στο pro-ject studie

- grado ref. sonata γλυκιά , μουσική , μπασαριστή , όχι ρεαλιστική αλλά απολαυστική , αναλογικότατη , καθ΄ ότι ενδοτική μπήκε στον 9'' βραχίωνα με λίγο αρνητικό vta ( βάσει του κατασκευαστή )

- audio technica AT 150 MLX , αρκετά ανένδοτη οπότε μπήκε στον 12'' , ακριβής υπεραναλυτική , κάπως ψυχρή , με ατελείωτα πρίμα , εάν η grado είναι γιά απόλαυση η audio technica είναι γιά μελέτη

- εδώ . . .







. . . . βγάζουν τα μάτια τους με . . . .

 


Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Να υποθέσω ότι έκανες upgrade στην ulm 68e βάζοντας την om 40 βελόνα. Καλά έκανες. Πώς σου φαίνεται?
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Να υποθέσω ότι έκανες upgrade στην ulm 68e βάζοντας την om 40 βελόνα. Καλά έκανες. Πώς σου φαίνεται?
Ακριβώς αυτό! Έχω και την δική της κεφαλή αλλά για λόγους ταχύτητας κάρφωσα την βελόνα πάνω στην ulm. Alignment με το tool της dual και καπάκι επιβεβαίωση με προτράκτορα φτιαγμένο πάνω στα specs του βραχίονα. https://www.vinylengine.com/turntable_forum/viewtopic.php?t=32202#wrap
Κατόπιν test fecord και τέλος.

Ο ήχος από την πρώτη νότα μας έκανε να χαμογελάσουμε. Ισορροπημένη βελόνα σε όλα! Είχα ένα άγχος πως ίσως σε παλιούς δίσκους να αναδείξει τα κακώς κείμενα κάτι που όμως δεν συνέβη!

Ακριβή επιλογή που όμως αξίζει τον κόπο και σίγουρα αναβαθμίζει κατά πολύ ένα πικάπ όπως το 505.
 







PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Μια vdH DDT-II 25ετιας και βαλε,εντελως αχρηστη,χωρις armature,αναρτηση,πηνια,στελεχος και ακιδα ξαναζωντανεψε προσφατα.

MR DDT-II 007.jpg

[DOUBLEPOST=1489169098][/DOUBLEPOST]Και μια προπολεμικη ortofon MC10 Super οπου δοκιμασα τις ικανοτητες μου :)

cartridge re-build 3 002.jpg
 


Μηνύματα
634
Reaction score
236
Χαιρεται,

Αυτη ειναι η αρκετα παλαια (πρωτοκυκλοφορησε καπου στα μεσα της δεκαετιας του '60) Pickering XV15/150.
Ειναι κονικη και παιζει στα 2.5 grams. Γεματος και ξεκουραστος ηχος που ταιριαζει ιδιαιτερα σε εγγραφες πριν το '80.
20170312_153750.jpg
 


Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Χαιρεται,

Αυτη ειναι η αρκετα παλαια (πρωτοκυκλοφορησε καπου στα μεσα της δεκαετιας του '60) Pickering XV15/150.
Ειναι κονικη και παιζει στα 2.5 grams. Γεματος και ξεκουραστος ηχος που ταιριαζει ιδιαιτερα σε εγγραφες πριν το '80.
View attachment 71492
τι είναι το αφρώδες μεταξύ σώματος και βελόνας;

λόγος ύπαρξης;
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
τι είναι το αφρώδες μεταξύ σώματος και βελόνας;

λόγος ύπαρξης;
Ειναι μια κολλα/στοκος τυπου "blue-tack", σαν πλαστελινη.

Ειναι εκει για να συγκρατει το σωμα με την βελονα και να απορροφα πιθανον κραδασμους.

Δεν ειναι απαραιτητη.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.623
Ειναι μια κολλα/στοκος τυπου "blue-tack", σαν πλαστελινη.

Ειναι εκει για να συγκρατει το σωμα με την βελονα και να απορροφα πιθανον κραδασμους.

Δεν ειναι απαραιτητη.
- ακουστικές εντυπώσεις ; . . . μέ ή χωρίς ;
 

Μηνύματα
634
Reaction score
236
- ακουστικές εντυπώσεις ; . . . μέ ή χωρίς ;
Για να ειμαι ειλικρινεις, δεν εχω κανει εκτεταμενες δοκιμες.

Υποψιαζομαι οτι βοηθαει ισως, οταν το σωμα με την βελονα εφαρμοζει χαλαρα.
Πραγμα που καμια φορα συμβαινει με τις "αρχαιες" αυτες κεφαλες.

Εχουν και το Dustamatic βουρτσακι που ειναι επιπλεον βαρος, οποτε για να ειμαι σιγουρος εχω επινοησει αυτη την λυση.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top