Μουσική σε μικρό χώρο, on budget!

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδιά 🙂
Είμαι νέος στο Forum, χρειάζομαι λίγο τη βοήθεια σας!

Θέλω να φτιάξω λίγο τον ήχο μου, σε ένα μικρό χώρο και παράλληλα on budget, με αυτά που ήδη έχω και μόλις πήρα χεχ

Οι επιλογές σίγουρα δεν θα είναι σωστές και κατάλληλες αλλά θέλω να κάνω το καλύτερο δυνατόν από την κατάσταση...

Λοιπόν αυτός είναι ο χώρος:
IMG-20230805-WA0020.jpg


IMG_20221012_212735.png


IMG_20221212_001045.jpg


IMG_20221211_235043.jpg

Λόγο χώρου δεν μπορώ να βάλω κολώνες και έχω κάνει το εξής, έβαλα μια τριαδια heco για front (heco victa 200 και 100 center), α ο ενισχυτής είναι Denon 1907 και μετά θέλω να βάλω από πάνω με βάσεις σαν 2ρα suround κάτι Sony που έχω συγκεκριμένα αυτά:
Screenshot_20230723_153720_Facebook.jpg


και για πρώτα suround στον τοίχο απέναντι να κρεμάσω στα κίτρινα σημεία ένα άλλο ζευγάρι LG που έχω!
Α και στη μέση κοντά στη κουρτίνα το woofer της heco το 25A...

Τι λέτε, μπορεί να βγει τίποτα?
Τα suround είναι πιο μεγάλα ηχεία από τα Front απλά σκέφτηκα η τριάδα μπροστά να είναι ίδια και ίδιας εταιρείας....
 


Μηνύματα
13.677
Reaction score
6.653
Είναι πολύ μικρός ο χώρος και σε συνδυασμό με την πόρτα κλπ, δεν μπορείς να στήσεις πολυκαναλο σωστά. Άδικα θα παιδευτείς και θα ξοδευτείς με τις καλωδιώσεις. Κρατά τα heco (τα μπροστά και το υπογουφερ), πάρε και έναν δικάναλο ενισχυτή (πουλάς τον Denon και ότι άλλο περισσεύει), για να ακούς μουσική, αλλά και πάλι δύσκολα θα πετύχεις τον ήχο από το desktop audio σύστημα που έχεις (αν υπάρχει και κάποιο dac ή καλή κάρτα ήχου).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.992
Reaction score
2.929
Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Με τα Sony μου θύμισες το πρώτο μου all in one σύστημα. Ωραία ηχεία αλλά μέχρι εκεί. Θα συμφωνήσω με τον φίλο μου τον @tanto σε όλα όσα είπε όσο και αν σε απογοητεύουμε στα πρώτα σου βήματα. Εγώ θα άρχιζα αγοράζοντας δύο heco victa 200 για πίσω μάλλον μετάχειρα έτσι ώστε να είναι ίδια με τα μπροστινά. Με τον τρόπο αυτό έχεις ένα ομοιόμορφο σύστημα 5.1 απο την ιδια εταιρεία. Κρατάς για λίγο τον 1907 ο οποίος θα σε καλύψει για ενα 5.1 σύστημα αν το θες και για ταινίες. Τώρα αν θες να αρχίσεις μετρήσεις κτλ καλύτερα μην μπλέξεις γιατί ο χώρος είναι δύσκολος. Τρέξε το πολύ την ισοστάθμιση του 1907 και έτσι θα χαρείς το σύστημα σου. Οτιδήποτε άλλο ηχείο έχεις είναι για πώληση ή απόσυρση
 

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας 🙂
Ήξερα ότι θα λάβω τέτοιου είδους χεχ

Απλά η αλήθεια είναι πήρα τον Denon μαζί με τα heco σε ευκαιρία και δεν έχω σκοπό να τα ξανά πουλήσω γενικά να μπω σε αυτή τη διαδικασία αγοραπωλησίας...
Και τα άλλα ηχεία τα είχα ακόμα, ξέρω ότι το αποτέλεσμα δεν θα κάτι εξωφρενικό απλά θέλω να κάθομαι στον καναπέ και να έχω λίγο ήχο suround...

Με τις καλωδιώσεις δεν είναι θέμα!
Είναι τόσο καλή ιδέα το 7.1?
Ξέρω θα ήταν καλύτερο να είχα αλλά 2 heco victa αλλά δεν θέλω να ξοδέψω άλλα λεφτά αυτή τη στιγμή είναι η αλήθεια, ίσως στο μέλλον γίνει αναβάθμιση...
Πριν χρησιμοποιουσα απλά τα 2 ηχεία LG με aux, και ήμουν ευχαριστημένος δηλαδή οι απαιτήσεις μου δεν είναι τεράστιες.
P.S. ο χώρος βασικά από δίπλα έχει άλλο τόσο απλά αυτόν χρησιμοποιω
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12
Reaction score
1
PS.2 η αλήθεια είναι μπήκα λίγο στη διαδικασία να κοιτάω για τα victa 300 για να γινόντουσαν front και τα 200 suround, απλά δεν είμαι για έξοδα τώρα...
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
12
Reaction score
1
Βρήκα μια αγγελία από Γερμανία ευκαιρία για τα victa 300, ίσως και να τα πάρω...
Αν κάνω αυτή τη κίνηση λέτε να μείνω στο 5.1
Δηλαδή front victa 300, Center 100, suround victa 200 και woofer ή να βάλω και τα Sony σαν δευτερα suround για να αξιοποιήσω το 7.1 του ενισχυτή?

Το υπόλοιπο του δωματίου:
IMG_20221016_171544.jpg

Απλά εκεί είναι κάτι σαν σαλονακι που έχω φτιάξει...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.756
Μηνύματα
2.874.877
Members
37.945
Νεότερο μέλος
LLLEFTERIS
Top