Μόναχο...κατόπιν εορτής

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.396
Reaction score
27.648
΄΄ Τα ηχεία της Joseph Audio Pearl Graphene Ultra αποτελούν ...
...
Όποιος παρακολουθεί τις δημοσιεύσεις ξέρει ότι πάντα φυλάω πολύτιμο χρόνο για την απόλαυση ηχείων από αυτήν την εταιρεία. ....΄΄
Αφού τα έχεις σε εισαγωγικά θα ρωτήσω: ποιος τα έχει γράψει αυτά?
 

Μηνύματα
13.319
Reaction score
15.360
Αφού τα έχεις σε εισαγωγικά θα ρωτήσω: ποιος τα έχει γράψει αυτά?
Του αρέσουν τα Τζόζεφ που είναι η λάμπα και μάλιστα τάξης Α (1 όχι 2 χα χα) .... των ηχείων. Δικός μας είναι ακόμη. :D :D 😍
 

Μηνύματα
1.886
Reaction score
4.471
Το ελλειμμα κατα την παραξενη γνωμη μου ...
Θα ηθελα απο αυτο το κορυφαιο γεγονος του χωρου να διαβασω και δεν βρισκω πουθενα,
μιλαω γενικα για ολες τις ανταποκρισεις,
Μια εστω και υποκειμενικη καταταξη συστηματων με τον καλυτερο ηχο της εκθεσης.
Και αν γινω και λιγο πιο απαιτητικος απο αυτους που εχουν το καταλληλο υποβαθρο,
ποιοι ειναι οι τεχνικοι λογοι που δικαιολογουν αυτη την καταταξη.

Αλλα στην εποχη που η ευκολια των εντυπωσεων κερδιζει την ουσια,
ολες οι ανταποκρισεις εχουν κατι απο γαμους και στεψεις στα ανακτορα του Μπακιγχαμ,
με τα σχολια να αφορουν εμφανισεις και καπελα..
 



Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.396
Reaction score
27.648
Το ελλειμμα κατα την παραξενη γνωμη μου ...
Θα ηθελα απο αυτο το κορυφαιο γεγονος του χωρου να διαβασω και δεν βρισκω πουθενα,
μιλαω γενικα για ολες τις ανταποκρισεις,
Μια εστω και υποκειμενικη καταταξη συστηματων με τον καλυτερο ηχο της εκθεσης.
Και αν γινω και λιγο πιο απαιτητικος απο αυτους που εχουν το καταλληλο υποβαθρο,
ποιοι ειναι οι τεχνικοι λογοι που δικαιολογουν αυτη την καταταξη.

Αλλα στην εποχη που η ευκολια των εντυπωσεων κερδιζει την ουσια,
ολες οι ανταποκρισεις εχουν κατι απο γαμους και στεψεις στα ανακτορα του Μπακιγχαμ,
με τα σχολια να αφορουν εμφανισεις και καπελα..
Τέτοια κατάταξη κάνει το TAS. Τώρα, αν βασίζονται στο τεχνικό τους ή άλλης φύσεως υπόβαθρο δεν ξέρω.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.207
Δεν παίζεσαι μιλάμε, δεν υπάρχεις. :D:D:D :D 🌺

==========

Λόβ 😍 δε μου βγαίνει να σου βάλω είσαι πολύ κακός ρε γμτ , :D εάν και φαντάζομαι θα έχεις τους λόγους σου και το δίκιο σου ίσως με αυτό το "χόμπι" χα χα.

Εδιτ : Γελάω ακόμη.... :D :D να σαι καλά χα χα.
Πώς γίνεται να μην εκφραζόταν διαταραγμένη αίσθηση του χόμπι όταν λ.χ. πλασάρονται ως ΄΄μάννα εξ ουρανού΄΄ clamp για βινυλιακούς δίσκους με αντίτιμο τάξης 7 χιλιάδων ευρών...
Αφού τα έχεις σε εισαγωγικά θα ρωτήσω: ποιος τα έχει γράψει αυτά?
Άμα κοιτάξεις προσεκτικά δεν πρόκειται για τα κανονικά εισαγωγικά ("...") αλλά για διπλούς τόνους (΄΄...΄΄) με τη χρήση τους στη συγκεκριμένη περίπτωση να υποδηλώνει εσωτερική φωνή του υποφαινομένου κατά την αναπαράσταση τυπικού influencer-blogger...

Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις ευφάνταστες ατάκες που συνοδεύουν στιγμιότυπα όπως το εξής:

΄΄Με τόσο μαγείρεμα που πέφτει στις αντικραδασμικές μας κατασκευές θα έπρεπε να λεγόμασταν Finite...Tselemente΄΄
1715873046067.png


Χαϊενδικά πικάπ ... bonsai και πάλι θα λέμε πού τσάϊ. Κλασική περίπτωση βλάβης.
1715873753081.png

1715873773906.png





Τα μοντέλα της Audio Nostrum διακρίνονται από ιδιαίτερη ομοκεντρική αρχιτεκτονική με φόρτιση κόρνας μεταξύ μονάδας μεσαίων-υψηλών ... Κατασκευασμένα για πραγματικά καλό...σεχ. :roflmao:
1715877556606.png


 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.207
Τα ΄΄παλιόπαιδα΄΄ της Grimm Audio προωθούσαν εφέτος ασύστολα τον βελτιωμένο τους αναπαραγωγό-διαχειριστή αρχείων. Οπότε έβαλαν να παίζει ένας Halcro τελικός με παθητικά ηχεία ... Minissimo -τα οποία έχουμε δείξει στο παρελθόν - και όσοι λαχταρούσαν ν'ακροαστούν LS1 ... ας πήγαιναν για βρούβες. Μηνύσιμον... όνομα και πράμα.



Σε αντίθεση προς την παρελθοντολαγνεία που χαρακτηρίζει γενικώς τα εκθέματα του Μονάχου, απαντήσαμε το μέλλον των ηχητικών εγκαταστάσεων χάρη στη σύμπραξη Perlisten με Trinnov.

1715881872751.png

1715881897473.png

1715881921225.png

1715881937709.png

1715882452825.png


Η διάταξη είχε σχετικά απλοϊκή μορφή με τετράδα sub μπροστά και άλλη μια στο οπίσθιο τοίχωμα.
Για τη μηχανική απομόνωση των ηχειακών μονάδων χρησιμοποιήθηκαν παντού αποστάτες της Isoacoustics - πόσο ρηχοί άραγε φαντάζουν οι γνωστοί... ανελκυστήρες καλωδίων μπροστά σε τέτοιες εφαρμογές...

Αυτό ήταν ίσως το πιο ολοκληρωμένο δωμάτιο που εκπλήρωνε εις το έπακρον τις προσδοκίες των ενδιαφερομένων, σε σχέση όχι μόνο με την τωρινή αλλά και με όλες τις προηγούμενες εκθέσεις. Θέτει το νέο πήχη στο περιβόητο ΄΄fuck everything΄΄ . Το κυλινδρικό waveforming μπορεί να επιτρέπει μικρότερο πλήθος sub μονάδων αλλά συντελεί σε πρωτοφανή αληθοφάνεια χαμηλών αντάξια ενός πραγματικού αντί αναπαραγόμενου γεγονότος με την ενέργεια αποσβενύμενη αστραπιαία σα να βρισκόμασταν σε ελεύθερο πεδίο αντί κλειστού χώρου. Αυτό με τη σειρά του εφόσον έχει υλοποιηθεί με αρτιότητα συμβάλλει σε πρωτοφανή διαύγεια και για τις ανώτερες οκτάβες.

Οι πατροπαράδοτοι ακροαματικόφιλοι βρίσκονται πλέον σε θέση ανάλογη με... ιθαγενείς της Αμερικής κατά την απόβαση των Ισπανών κονκισταδόρων. Το χόμπι δεν γίνεται να υφίσταται όπως το διαχειριζόμασταν με συμβατικές τεχνικές μέχρι τώρα ψειρίζοντας αρμονικούς κορεσμούς , υγρασίες , PRaT και τα συναφή. "It's The End of the World as We know it and I feel fine"...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.885
Reaction score
38.655
(αξιζει να σημειωθει πως η ξεναγηση του Μεσιε Γκουρου, σε εμενα που δε πολυαντιλαμβανομαι σκοπο και κατευθυνση στη χαλιεντικη, τη βρισκω αρκετα διαφωτιστικη ... - voice of god...and the voice of Guru!)
 


Μηνύματα
13.319
Reaction score
15.360
Κοίτα για να ξεκινήσω με κάτι να σου τραβήξω την προσοχή γερο-νεο-πανκιό χα χα. Τον Steven τον ξέρω απο το 1996. Όταν δεν τον ήξερε κανένας, τώρα είναι ¨Θεός" βλέπω στα μάτια κάποιων που ψάχνουν για "ήρωες" στην μουσική ενω δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα εδώ χα χα. Πολύ καλό παιδί και απο ότι βλέπω γερνάει καλύτερα απο εμένα (γονίδια είναι αυτά, τι να κάνεις ; γιατί ζωή έχει κάνει χειρότερη απο εμένα). Anyway τώρα ακούω κλασική αλλά πρίν ξεκινήσω πάτησα κάπου στην μέση το βίντεο και άκουσα ακριβώς 15 δευτερόλεπτα που έλεγε για τις φωνές απο τα δύο μόνο μπροστινά ηχεία (κανάλια) και την σχέση και αίσθηση του σε σύγκριση με το δικάναλο όσον αφορά διάφορα πράγματα και ιδίως της σκηνής. Αλλά θα το δώ κάποια στιγμή όταν μπορέσω γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη του και καλά έκανες και ευχαριστώ που το πόσταρες καθώς εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά. Πάντως απο τα δεκά δευτερόλεπτα μόνο που άκουσα να σου πω ότι αυτό που τον "ενοχλεί" και δεν μπορεί να εντοπίσει τι ... αλλά το λέει νομίζω λίγο υπαινικτικά , δεν το έχει ¨εντοπίσει¨" καλά μάλλον ακόμη ....είναι ότι αυτό το τρινόβ όταν μπορέσει και καταλάβει (ο τρινόβ) ότι οι φωνές αλλά και όλη η πραγματική αίσθηση της σκηνής πορέχεται (κουτσουρεμένη μεν αλλά αυτή που έρχεται είναι πιο αυθεντική απο το να τα βάζεις να παιζουν όλα στο σαρράουντ ως πληροφορία) απο τα μπροστινά ηχεία και απο δικάναλη εγγραφή ... και όταν τα σαρραουντ μπορέσει να τα κάνει στο μέλλον η τρινόβ και κάθε τρινόβ απλώς κάπως να "αναπαραστήσουν" μονο το decay ενός χώρου ιδιίως στα χαμηλά ή να το ρυθμίζεις εσύ .. πράγμα εφικτό και σήμερα αλλά πολυ δύσκολα και με άλλες μεθόδους και κόλπα συγχρόνως με την χρήση του τρινόβ . αλλά και βρεί 1 στις 1.000 εγγραφή που να έχει διατηρήσει το decay αυτό και δεν το έχει κόψει, καλή τύχη να βρείς και μάλιστα στο χαμηλό δαιτήρηση decay 2-3 ή έστω και 1.5 sec.... τότε μόνο θα είναι πραγματική αναπαραγωγή του χώρου ... και τότε θα το αγοράσω και εγώ. ¨Ολα τα άλλα μέχρι τοτε είναι γκίμικ, καλό γκίμικ αλλά γκίμικ και τουλάχιστον να μην μιλάμε για πραγματικότητα. Κέρδιζεις χώρο , χάνεις αίσθηση και σκηνή soundastage των οργάνων (όχι χώρο, ο χώρος είναι άλλο). Επίσης ότι και καλό να είναι με κάτι τενεκεδένιες πηγές που χρησιμοποιούνται ή close miking πάλι δεν θα ακούσεις καλά. :D :D Αυτά όλα για μουσική βέβαια, σινεμά δεν ξέρω νάντα.

Θα το δώ άλλη μέρα και θα σου πω περισσότερα χα χα.

Κατάλαβες τίποτε ; Όχι. Δεν πειράζει , κατάλαβε ο Bhutia. 😍 (ελπίζω που έχει βαθιά γνώση της ακουστικής).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.869
Reaction score
127.278
Θέτει το νέο πήχη στο περιβόητο ΄΄fuck everything΄΄
Ε, ναι. Ήταν αναμενόμενο. 😉

(σε αντίθεση με τα "χύμα στο κύμα - φάτε μάτχια ψάργια" σαμπ της PMC - κρίμα..)

Το κυλινδρικό waveforming μπορεί να επιτρέπει μικρότερο πλήθος sub μονάδων αλλά συντελεί σε πρωτοφανή αληθοφάνεια χαμηλών αντάξια ενός πραγματικού αντί αναπαραγόμενου γεγονότος με την ενέργεια αποσβενύμενη αστραπιαία σα να βρισκόμασταν σε ελεύθερο πεδίο αντί κλειστού χώρου. Αυτό με τη σειρά του εφόσον έχει υλοποιηθεί με αρτιότητα συμβάλλει σε πρωτοφανή διαύγεια και για τις ανώτερες οκτάβες.
Μεγάλη υπόθεση το waveforming, είμαι απόλυτα πεπεισμένος πως ήρθε για να αναστατώσει το κατεστημένο, αποτελώντας ένα εντυπωσιακό και συναρπαστικό νέο κεφάλαιο στην αναπαραγωγή των χαμηλών συχνοτήτων, κλάσεις ανώτερου επιπέδου από ο,τιδήποτε υπήρξε ως τώρα.

Ρισπεκτ στους πρωτοπόρους μηχανικούς της τρινοβ.. :hi:

Οι πατροπαράδοτοι ακροαματικόφιλοι βρίσκονται πλέον σε θέση ανάλογη με... ιθαγενείς της Αμερικής κατά την απόβαση των Ισπανών κονκισταδόρων.
Ε, καλά, τα χοντρά καλώδια με τους αποστάτες τους, θα συνεχίσουν να πουλάνε εις τους αιώνες των αιώνων αμήν. Δεν υπάρχει σωτηρία, και γιατί να υπάρξει άλλωστε; 🤣
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.619
Reaction score
80.591
Ε, καλά, τα χοντρά καλώδια με τους αποστάτες τους, θα συνεχίσουν να πουλάνε εις τους αιώνες των αιώνων αμήν. Δεν υπάρχει σωτηρία, και γιατί να υπάρξει άλλωστε; 🤣
Εδώ οι άλλοι ακόμα πολεμάνε τα εμβόλια. Ούτε με εκατομμύρια νεκρούς δεν καταλαβαίνουν.
 

Μηνύματα
4.502
Reaction score
7.817
Κοίτα για να ξεκινήσω με κάτι να σου τραβήξω την προσοχή γερο-νεο-πανκιό χα χα. Τον Steven τον ξέρω απο το 1996. Όταν δεν τον ήξερε κανένας, τώρα είναι ¨Θεός" βλέπω στα μάτια κάποιων που ψάχνουν για "ήρωες" στην μουσική ενω δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα εδώ χα χα. Πολύ καλό παιδί και απο ότι βλέπω γερνάει καλύτερα απο εμένα (γονίδια είναι αυτά, τι να κάνεις ; γιατί ζωή έχει κάνει χειρότερη απο εμένα). Anyway τώρα ακούω κλασική αλλά πρίν ξεκινήσω πάτησα κάπου στην μέση το βίντεο και άκουσα ακριβώς 15 δευτερόλεπτα που έλεγε για τις φωνές απο τα δύο μόνο μπροστινά ηχεία (κανάλια) και την σχέση και αίσθηση του σε σύγκριση με το δικάναλο όσον αφορά διάφορα πράγματα και ιδίως της σκηνής. Αλλά θα το δώ κάποια στιγμή όταν μπορέσω γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη του και καλά έκανες και ευχαριστώ που το πόσταρες καθώς εγώ δεν ασχολούμαι με αυτά. Πάντως απο τα δεκά δευτερόλεπτα μόνο που άκουσα να σου πω ότι αυτό που τον "ενοχλεί" και δεν μπορεί να εντοπίσει τι ... αλλά το λέει νομίζω λίγο υπαινικτικά , δεν το έχει ¨εντοπίσει¨" καλά μάλλον ακόμη ....είναι ότι αυτό το τρινόβ όταν μπορέσει και καταλάβει (ο τρινόβ) ότι οι φωνές αλλά και όλη η πραγματική αίσθηση της σκηνής πορέχεται (κουτσουρεμένη μεν αλλά αυτή που έρχεται είναι πιο αυθεντική απο το να τα βάζεις να παιζουν όλα στο σαρράουντ ως πληροφορία) απο τα μπροστινά ηχεία και απο δικάναλη εγγραφή ... και όταν τα σαρραουντ μπορέσει να τα κάνει στο μέλλον η τρινόβ και κάθε τρινόβ απλώς κάπως να "αναπαραστήσουν" μονο το decay ενός χώρου ιδιίως στα χαμηλά ή να το ρυθμίζεις εσύ .. πράγμα εφικτό και σήμερα αλλά πολυ δύσκολα και με άλλες μεθόδους και κόλπα συγχρόνως με την χρήση του τρινόβ . αλλά και βρεί 1 στις 1.000 εγγραφή που να έχει διατηρήσει το decay αυτό και δεν το έχει κόψει, καλή τύχη να βρείς και μάλιστα στο χαμηλό δαιτήρηση decay 2-3 ή έστω και 1.5 sec.... τότε μόνο θα είναι πραγματική αναπαραγωγή του χώρου ... και τότε θα το αγοράσω και εγώ. ¨Ολα τα άλλα μέχρι τοτε είναι γκίμικ, καλό γκίμικ αλλά γκίμικ και τουλάχιστον να μην μιλάμε για πραγματικότητα. Κέρδιζεις χώρο , χάνεις αίσθηση και σκηνή soundastage των οργάνων (όχι χώρο, ο χώρος είναι άλλο). Επίσης ότι και καλό να είναι με κάτι τενεκεδένιες πηγές που χρησιμοποιούνται ή close miking πάλι δεν θα ακούσεις καλά. :D :D Αυτά όλα για μουσική βέβαια, σινεμά δεν ξέρω νάντα.

Θα το δώ άλλη μέρα και θα σου πω περισσότερα χα χα.

Κατάλαβες τίποτε ; Όχι. Δεν πειράζει , κατάλαβε ο Bhutia. 😍 (ελπίζω που έχει βαθιά γνώση της ακουστικής).
Το μόνον που κατάλαβα είναι ότι είδες 10 δευτερόλεπτα πριν ακούσεις κλασική και δεν κατάλαβες ούτε εσύ τι λέει 🤣
Ήρωας δεν είναι ο Wilson αλλα ο Μπουτχιας που θα προσπαθήσει να σε καταλάβει :D

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι το πολυκαναλο είναι η φυσική εξέλιξη του δικαναλου. Με την εξέλιξη όμως είστε οι περισσότεροι μαλωμενοι
 


Μηνύματα
13.319
Reaction score
15.360
Το μόνον που κατάλαβα είναι ότι είδες 10 δευτερόλεπτα πριν ακούσεις κλασική και δεν κατάλαβες ούτε εσύ τι λέει 🤣
Ήρωας δεν είναι ο Wilson αλλα ο Μπουτχιας που θα προσπαθήσει να σε καταλάβει :D

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι το πολυκαναλο είναι η φυσική εξέλιξη του δικαναλου. Με την εξέλιξη όμως είστε οι περισσότεροι μαλωμενοι
¨Ελα βρε δέκα λετπά ήταν μόνο. Δεν το είδα γιατι νόμιζα θα ήταν κανά 40 λεπτό. Τώρα που πρόσεξα ότι ήταν τόσο μικρό το είδα.

Χαίρομαι που δεν κατάλαβες τι λέω. Και μην φοβάστε δεν θα "τολμήσω" να πω παραπάνω. Εξάλλου είπα χωρίς να το ξέρω πιο πολλά απο τον Steven που πρός τιμήν του και δικαίωση του και μόνο (αλλά και για τον Bhutia) (όχι για εσάς μιας και δεν το θέλετε) θα αναφέρω ότι λέει : α) I only work with stereo reverbs... ευγενικά συνεχίζοντας doesn't really apply with the kind of music i work on ... και καμία στην ουσία να προσθέσω εγώ η οποία το αποτέλεσμα να έχει σχέση με την πραγματικότητα χα χα β) just a little bit, just a little bit (a very tiny little bit χα χα) lead vocals from all the other speakers too και αυτό μόνο για glue (λόγω του format βέβαια) και μόνο επειδή δουλεύει η μίξη και μόνο απο trial and error of what works best over the years (εμπειρία του δηλαδή). Μια χάρα κατάλαβα εγώ.

Βρε το όλο βρε Ν.Κ. και πόσταρέ το μου κάπου (σε νήμα σου ή όπου θες απλώς κάνε μου αναφορά και θα το δώ) , με ενδιαφέρει.

Η εξέλιξη ναι ... αλλά το φυσική εξέλιξη είναι άλλο πράγμα χα χα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.403
Reaction score
78.397
εξάλλου είπα χωρίς να το ξέρω πιο πολλά απο τον Steven που πρός τιμήν του και δικαίωση του και μόνο (αλλά και για τον Bhutia) (όχι για εσάς μιας και δεν το θέλετε)
υπάρχουν και πμ
 

Μηνύματα
13.319
Reaction score
15.360
υπάρχουν και πμ
Ναι βρε παιδί μου αλλά φαντάστηκα και είναι και λογικό και επειδή ξέρω πως σκέφτεται ο N.K ότι θα ήθελε να το ποστάρει κάπου ολόκληρο ...για καλό όλων των αναγνωστών (αλλιώς δεν θα πόσταρε και μόνο αυτό το expert κιόλας). ¨Ασε τι καταλαβαίνω εγώ .... εγώ μπορεί να είμαι χαζό ... ο Ν.Κ θα το ποστάρει όλο για άλλους (δικούς του) λόγους. Υπόσχομαι να μην κάνω σχολιασμό χα χα.
 




Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.995
Μηνύματα
2.884.817
Members
37.974
Νεότερο μέλος
kmn
Top