Νέος χώρος, ίδιο σύστημα...

Μηνύματα
44
Reaction score
10
Καλησπέρα στη παρέα!

Είναι υπο κατασκευή ο νέος μας χώρος και έχω αρχίσει να μελετώ που και πώς θα τοποθετηθεί το υπάρχον stereo συστημα:
- Ηχεία Acoustic Energy Ae1
- Streamer Cambridge Audio CXN v2
- Sub REL T5x

Φωτογραφίες δεν έχω ακομή γιατι είμαστε σε αρχικο στάδιο κατασεκυής αλλα παραθέτω σχέδιο κάτοψη του ενιαίου χωρου μεγέθους ~35τμ (2,8 ύψος).

1. Προτείνετε άλλες επιλογές τοποθέτησης ?
2. Με ποιο τρόπο μπορω να μειώσω τη διαδρομή των καλωδίων (ρέυμα και ΧLR) ώστε να μην κρεμονται και ειναι ορατά; Θελω να ειναι οσο πιο clean γίνετε γιατι τωρα οι κουλουρες των καλωδίων πισω απο το επιπλο της TV δεν ειναι και ο,τι καλύτερο.
3. Μπορώ να προσθέσω καποιο υλικό στους τοίχους για room correction ή δεν έχει ουσιαστική διαφορά; Τα επιπλα θα είναι λιγο πολύ όσα φαίνονται στο σχέδιο (+κουρτίνες).
4. Επειδη τα ηχεία ειναι ενεργά (με διακόπτη ξεχωριστο το καθένα) τα έχω μονιμα στο ON και συνδεδεμένα σε πολύμπριζο ασφαλείας απο όπου και τα ανοιγοκλείνω με 1 διακόπτη. Στον νεο χώρο να τα βαλω σε smart μπρίζες (WiFi) ή υπαρχει και αλλη επιλογή για να μην ανοιγω καθε φορα πισω απο το ηχειο το διακόπτη και μαλιστα x2...
5. Οποιαδήποτε άλλη σκέψη ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη !



avsite.png
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
1. Προσωπικά θα ξεκινούσα με άλλη τοποθέτηση, συγκεκριμένα μπροστά στη τζαμαρία (ώστε η θέση ακρόασης να είναι στον άλλον καναπέ).
2. Κρυφά κανάλια
3. Μόνο μετά από μετρήσεις
4. Έχω χρησιμοποιήσει τόσο φτηνές RF πρίζες με χειριστήριο όσο και smart πρίζες με ιδιαίτερη επιτυχία (για 5.2.4 σύστημα)
5. Όπως και να έχει, το τζάκι μας τα χαλάει αρκετά...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.924
Καλησπέρα στη παρέα!

Είναι υπο κατασκευή ο νέος μας χώρος και έχω αρχίσει να μελετώ που και πώς θα τοποθετηθεί το υπάρχον stereo συστημα:
- Ηχεία Acoustic Energy Ae1
- Streamer Cambridge Audio CXN v2
- Sub REL T5x

Φωτογραφίες δεν έχω ακομή γιατι είμαστε σε αρχικο στάδιο κατασεκυής αλλα παραθέτω σχέδιο κάτοψη του ενιαίου χωρου μεγέθους ~35τμ (2,8 ύψος).

1. Προτείνετε άλλες επιλογές τοποθέτησης ?
2. Με ποιο τρόπο μπορω να μειώσω τη διαδρομή των καλωδίων (ρέυμα και ΧLR) ώστε να μην κρεμονται και ειναι ορατά; Θελω να ειναι οσο πιο clean γίνετε γιατι τωρα οι κουλουρες των καλωδίων πισω απο το επιπλο της TV δεν ειναι και ο,τι καλύτερο.
3. Μπορώ να προσθέσω καποιο υλικό στους τοίχους για room correction ή δεν έχει ουσιαστική διαφορά; Τα επιπλα θα είναι λιγο πολύ όσα φαίνονται στο σχέδιο (+κουρτίνες).
4. Επειδη τα ηχεία ειναι ενεργά (με διακόπτη ξεχωριστο το καθένα) τα έχω μονιμα στο ON και συνδεδεμένα σε πολύμπριζο ασφαλείας απο όπου και τα ανοιγοκλείνω με 1 διακόπτη. Στον νεο χώρο να τα βαλω σε smart μπρίζες (WiFi) ή υπαρχει και αλλη επιλογή για να μην ανοιγω καθε φορα πισω απο το ηχειο το διακόπτη και μαλιστα x2...
5. Οποιαδήποτε άλλη σκέψη ή πρόταση είναι ευπρόσδεκτη !



View attachment 307101
Με κανάλια όμορφα μικρά επιτοιχια. Έτσι το έχω κάνει εγώ. Επίσης μπορείς να φέρεις ηλεκτρολογο να στα περασει επιτυχία αλλά πολυ δουλειά και βρωμια. Το αποτέλεσμα είναι μοναδικό αλλά η νοικοκυρά θα φρικαρει χιχιχι.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Τώρα φτιάχνουν το χώρο, είναι πολύ εύκολο να περαστούν αναμονές παντού.

Προσοχή στη διατομή των καναλιών, να έχουν κάμποση για να περνούν άνετα τα καλώδια (τωρινά και επόμενα).
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.133
Η απόσταση ηχείου-θέσης ακρόασης είναι σημαντικά μεγάλη για το συγκεκριμένο ηχείο.
Σωστά, από το σχέδιο πάντως δεν βλέπω εύκολο τρόπο να τοποθετηθούν αλλού χωρίς να εμποδίζουν ή χωρίς να φαίνονται καλώδια απλωμένα.. :idk:
Αν αλλάξει θέση στον καναπέ (τον απομακρύνει από τον πίσω τοίχο πιο κοντά στα ηχεία) οκ, αλλά δεν ξέρω αν ''στεκεται'' μετά η όλη διαρρύθμιση - άνεση του χώρου.
 


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
1.Οχι διότι θες να βλέπεις και tv. Διαφορετικά η τοποθέτηση στην πλευρά της τζαμαριας θεωρώ ότι είναι πιο σωστή.
3.Ναι, αρχικά θα έβαζα τον καναπέ ένα μέτρο πιο μπροστά, απορρόφηση στην οροφή, πάνελ απορρόφησης συρόμενο στην τζαμαρία για τις ώρες ακρόασης και πίσω από τον καναπέ γλάστρες και στον τοίχο απορρόφηση. 10cm πάχος έκαστο πάνελ
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.622
Για την τηλεόραση προτείνω ηχομπάρα ξεχωριστά. Έτσι κι αλλιώς έκκεντρα είναι τοποθετημένη. Αχ αυτό το τζάκι που λέγαμε...
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Δεν θα δουλέψει κάτι τέτοιο, εγώ ακούω μουσική και μετά βλέπω τηλεόραση χωρίς να πρέπει να αλλάζω θέσεις. Άσε που ηχομπαρες πέρα από 2.1 δεν θα δουλέψουν σωστά κυρίως λόγω του ανοιχτού χώρου δεξιά συν τους περιορισμούς της οποίας απορρόφησης τοποθετηθεί.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
10
- το τζακι όντως ειναι ενα θεμα... θα μπει το μικρότερο δυνατόν ωστε να παει τέρμα αριστερα και να αφήσει τον υπόλοιπο χώρο ελεύθερο. Θα ζητήσω και εξτρα μόνωση για να μην ζεσταίνεται το αριστερο ηχείο.

- αναμονές θα βγούν (ανάλογα τις τελικές θέσεις). Για αυτο το συζητάμε νωρίς ωστε να γινουν εγκαίρως χωρις μερεμέτια μετα.
Να βάλω μπρίζα XLR ή κανάλι με διατομή 5 εκατοστών για να καλύψει όποια μελλοντική ανάγκη?
πως θα τερματίζουν στο τοίχο? εννοω υπάρχει κάποιο κάλυμμα/μπριζα που θα περνάω το εκάστοτε καλώδιο? γιατι αντίστοιχα θέλω να περάσω και το coax απο τη TV προς το CXN (και μελοντικα μπορει να χρειαστει HDMI για κονσολα κτλ...)

- Η τοποθετηση στη πλευρα της τζαμαριας ειναι δυσκολη διότι εναι περασμα προς/απο το κυρίως μπαλκόνι!

- Η αποσταση που ακούω τώρα ειναι ~2,2 μέτρα και τα ηχεία τα έχω στο 1/3 της έντασης απο το ρυθμίστικο που έχουν πισω και ρυθμίζω volume απο το CXN (ψηφιακός προ-ενισχυτής) μεχρι τη μέση για τις ακροάσεις

- Ετοιμασα βασει των σχολιών ενα εναλλακτικο σχεδιο ωστε να ειναι πιο κεντραρισμενα τα πραγματα.... Η αποσταση ακρόασης θα είναι max 3,5 μέτρα αφήνοντας χωρο πισω απο τα ηχεία (ειναι σε βάσεις) και τραβόντας και το καναπέ προς τα εμπρός



IMG_0037.jpg
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.133
Για τις ''αναμονές'' είναι ένα θέμα το που θα σου ''κάτσει'' καλά και το sub ε ? :whistling:
Αν όπως δείχνεις στο τελευταίο σχέδιο ο καναπές έρθει λίγο πιο μπροστά (αν δεν κάτσει καλά αλλού το sub) έχεις και την επιλογή να το βάλεις πλάτη πίσω απ' τον καναπέ.. ;)
Ότι μπορείς κάνεις με αποστάσεις στο κάτω κάτω χώρος διαβίωσης είναι (πρώτα η άνεση).
Νομίζω θα βρεις λύσεις..
Ηχητικά θα έχεις απώλειες σε σχέση με τα 2 μέτρα που άκουγες πριν αλλά οκ, με συμβιβασμούς ζούμε.. 8-)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Στα 3,5 μέτρα απόσταση ακρόασης, θες δορυφόρο με 10" μίνιμουμ, καλύτερα 12" (για 3η οκτάβα).
Ίσως 2 τεμάχια 8" ανά ηχείο να την παλέψουν.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Θα μπορούσε να δοκιμάσει να επιλέξει για χάριν των δυναμικών ένα σημείο αποκοπής άνω των 80Hz. 100-120Hz.Δεν μπορεί να τα έχει όλα συμβιβασμούς θα κάνει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Για 2,2μ την παλεύουν οι δορυφόροι σου, για 3,5 και 4 μέτρα, δεν θα παίζουν.

Στο συγκεκριμένο χώρο η τοποθέτηση που θα έκανα, είναι η εξής:


1000008854.png


Α. Κεντρικό με διπλό 8" (+ σαμπ αν χωράει) + τηλεόραση
Β+Γ. Μέιν με διπλό 8" + σαμπ
Δ+Ε. Σαράουντ με ένα 8" + σαμπ

Όλα τα σαμπ, 8-10" έκαστο. Μικρά, αλλά πολλά.
Τα 3 μπροστινά σε 1 έξοδο, daisy chain.
Τα 2 πίσω επίσης, εφόσον μπουν συμμετρικά.
Εύκολα ρυθμίζονται.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.433
Reaction score
125.809
Προφανώς θα δυσκολέψει την έξοδο στο μπαλκόνι, ανάμεσα σε δεξί ηχείο και τηλεόραση.

Αν έχει πρόσβαση στο μπαλκόνι από άλλο δωμάτιο, θα χρησιμοποιηθεί εκείνη.

Δεν βλέπω άλλο τρόπο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.133
Για 2,2μ την παλεύουν οι δορυφόροι σου, για 3,5 και 4 μέτρα, δεν θα παίζουν.

Στο συγκεκριμένο χώρο η τοποθέτηση που θα έκανα, είναι η εξής:


View attachment 307123

Α. Κεντρικό με διπλό 8" (+ σαμπ αν χωράει) + τηλεόραση
Β+Γ. Μέιν με διπλό 8" + σαμπ
Δ+Ε. Σαράουντ με ένα 8" + σαμπ

Όλα τα σαμπ, 8-10" έκαστο. Μικρά, αλλά πολλά.
Τα 3 μπροστινά σε 1 έξοδο, daisy chain.
Τα 2 πίσω επίσης, εφόσον μπουν συμμετρικά.
Εύκολα ρυθμίζονται.


Βρε του έβγαλες ένα ''κοστουμάκι'' γλύκα για φρέσκες και ζουμερές αγορές του ανθρώπου.. :rolleyes:

Αν ήταν θα έλεγε ''παίδες τι να ψωνίσω ?'' :tongue:

Το καταλαβαίνει φαντάζομαι πως θα έχει άλλο ήχο εφόσον αλλάζει χώρο και αποστάσεις. Πιθανολογώ επίσης πως έχει κάνει και κάποιες δοκιμές με τα ηχεία του στο παρελθόν (στησίματα - αποστάσεις κλπ) οπότε λογικά γνωρίζει πάνω κάτω τι χάνει.
Τι κάνουμε (αν γίνεται κάτι) ή ποιό είναι το καλύτερο σενάριο (αν υπάρχει τέτοιο) μ' αυτά που υπάρχουν υποθέτω είν' το θέμα.. ;)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.101
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top