Νέο πισί για τον φίλο του φόρουμ ΜΔΠ!

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.949
Πρόλογος:
Έβγαλε χθες ο φίλος του φόρουμ το πισί στον κήπο να το φυσήξει με το πιεστικό, δεν είχε σχεδόν τίποτα μέσα, το έφερε μέσα, το σύνδεσε, όλα καλά.
Ψάχνει το βράδυ να βρει κάτι στον έναν απο τους δύο 4TB σκληρούς, αμάν! Λείπει ο σκληρούλης...
Ανοίγει το κουτί και βλέπει ξεριζωμένο το SATAφισάκι. :o Γ@μώ τα κλειδωτήρια σας γ@μώ. >:(
(Οι σκληροί είναι βιδωμένοι στην πόρτα που καθώς ανοίγει τραβάει τα SATA καλώδια)
Σε απόλυτο πανικό πιάνει τσιμπιδάκι, ισιώνει τα λαμάκια, παίρνει το καλώδιο όπως ήταν με το πλαστικό μέσα και μετά απο 1-2 προσπάθειες ανάβει! Backup άμεσο σε εξωτερικό, παραγγελιά για δίσκο.

Προβληματίστηκε όμως και αποφάσισε να σταματήσει την συνεχή αναβολή των σωθικών του '13. Μόνο οι δίσκοι και η fanless κάρτα γραφικών τοποθετήθηκαν πρόσφατα.

Πείτε λοιπόν κορίτσα, τι να πάρει; Να είναι Intel μεσαίας κατηγορίας. Θέμε επεξεργαστή, αξιόπιστη μητρική και πολλές μνήμες. :biggrin:
Α, και SSD γιατί αν και είναι πρόσφατος λέει να κρατήσει το παλιό να υπάρχει με τα 10 του. Εκεί δεν υπάρχει δίλημμα όμως.
Τα 11 πρέπει να τα αγοράσει αφού δεν θα κάνει αναβάθμιση του παλιού;

PS. Οι τρύπες ψύκτρας των σύγχρονων motherboards έχουν αλλάξει ή παραμένουν ίδιες με των 1155; Αν έχουν αλλάξει θέμε και κουτί αν και έχει βαθύ αίσθημα απο το 2004 μ' αυτό και το αγαπά ο ΦτΦΜΔΠ. :party::roflmao:


Μερακλίδικια στήριξη SATAsocket:

20221007_113219.jpg



20221007_113236.jpg
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.096
Reaction score
77.928
θα πατήσω απλά watch thread....θα χει ψωμί το νήμα...έρχεται και ΣΚ...μούρλια :biggrin:
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Εγώ είμαι ικανοποιημένος απο τον i5 10500 ( νομίζω τον K ) με την Asus Prime Z490P, έχω βάλει Nvme ssd western digital blue 500gb σαν system disk και 32gb ram ( περιμένω τη Black friday μπας και βγει καμία καλή ευκαιρία για μνήμες, κάρτα γραφικών και κανένα επιπλέον σκληρό καθώς στο photoshop τα βρίσκει λίγο σκούρα το χρυσούλι μου ενώ σκοπεύω να στήσω και virtual machines στο proxmox ). Είμαι 99.9% σίγουρος ότι με το κλειδί των Windows 10 μπορεί να εγκαταστήσει Windows 11.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.949
Είμαι 99.9% σίγουρος ότι με το κλειδί των Windows 10 μπορεί να εγκαταστήσει Windows 11.
Δεν έχει κλειδί 10, θα φτιάξει νέο πισί. Το υπάρχον με τα 10 θα παραμείνει κουφάρι μπας και χρειαστεί.
 






Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.949
ρε τι τραβατε κι εσεις με τα πισία ...
Ναι, όχι. 9 χρόνια κράτησε χωρίς κανένα πρόβλημα, μόνιμα αναμμένο.
Απο το 2004 το κουτί και το τροφοδοτικό, επίσης μόνιμα αναμμένο.

11 δεν παίρνει λόγω motherboard, και αυτός είναι ο λόγος της αναβάθμισης.
 

Μηνύματα
7.297
Reaction score
11.842
Ναι, όχι. 9 χρόνια κράτησε χωρίς κανένα πρόβλημα, μόνιμα αναμμένο.
Απο το 2004 το κουτί και το τροφοδοτικό, επίσης μόνιμα αναμμένο.

11 δεν παίρνει λόγω motherboard, και αυτός είναι ο λόγος της αναβάθμισης.
Φυσικά και παίρνει. Τρέχω Windows 11 σε laptop δεκαετίας. Υπάρχουν σχετικοί οδηγοί. Εν ολίγοις, χρειάζεται τα disc images των win10 και win11. Περνάει το Install.wim ( αν θυμάμαι καλά ) στο iso των windows10 και έτσι, εγκαθιστά windows11 χωρίς πρόβλημα.
 

TGD

Μηνύματα
7.331
Reaction score
7.329
Η συμβουλή μου για τις αναβαθμίσεις την Windows: δεν βάζεις το νέο λειτουργικό άμα δεν βγει το service pack 1.
Αφού θα αλλάξει motherboard να πάει για AMD Ryzen 7.
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
786
Μια χαρα ειναι τα Windows 11, τα χρησιμοποιω πανω απο 9 μηνες σε εργασιακο περιβαλλον (επεξεργασια photo, audio & video) και δεν εχουν κανει κιχ.

Ημουν τυχερος; Μπορει.
Για εμενα τα 10αρια ηταν ανευ λογου μπερδεμενα σε οτι αφορα options και settings, με ενα σωρο αχρηστα "features". Επισης ποτέ δεν μου καθισαν καλα στο "ματι", οπτικά.

Service pack για τα 11 δεν προκειται να βγαλει η Microsoft, κυκλοφορει μεγαλα updates ανα διαστηματα με πιο προσφατο το 22H2.

Το μονο που πραγματικα χρειαζονται τα Windows 11 ειναι το Stardock Start11, που αντικαθιστα το ηλιθιο start menu τους με "κανονικο".

Απο hardware προτεινω m/b ASUS LGA 1700 γυρω στο 150αρι, CPU i5 γυρω στο 300αρι ή αν αντεχει η τσεπη i7 στο 450αρι, 32 GB RAM και SSD Samsung.
Οι καρτες γραφικων ειναι ακομα ακριβες. Mια GT1030 για βασικη χρηση (οχι games) παει γυρω στο 100αρικο, αλλιως οσα παραπανω μπορει να δωσει κερδισμενος θα ειναι.
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.949
Αν παιζει με 10 παιζει και με 11.Σου εβγαλε καποιο μυνημα σχετικο;
Το Z77 motherboard δεν έχει TPM 2.0 καλέ, και θέλει 11 οπωσδήποτε.

Δεν τ' αρέσουν τα AMD motherboards άρα AMD αποκλείονται.


Τέλεια εκτός του Asus motherboard. :)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.553
Reaction score
126.298
Μήπως να πάρεις ένα έτοιμο λάπτοπ με 11 και ssd και να αφήσεις αυτό ως έχει μέχρι Δευτέρας παρουσίας;

Το λάπτοπ βγαίνει και στην αυλή, το παίρνεις και μαζί σου κάνα σβκ σε εξόρμηση, έχει τα καλά του.

Με μόνη εξαίρεση την επεξεργασία φωτογραφιών, άρα μεγάλα φωτογραφικά μόνιτορ σωστά καλιμπραρισμενα, δε βλέπω λόγο να φτιάξεις κουτί πισι τη σήμερον ημέρα..
 
  • Like
Reactions: MAD


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.747
Μηνύματα
2.874.665
Members
37.943
Νεότερο μέλος
Harris_K
Top