Να περιμένουμε λιγάκι πριν πάμε για Class D ενισχυτή;

Μηνύματα
510
Reaction score
659
Και αφού κατέληξε η κατάστση όπως προτείνετε σε crown με προενισχυτή τι κάνετε ?
 

Μηνύματα
2.459
Reaction score
1.724
Και αφού κατέληξε η κατάστση όπως προτείνετε σε crown με προενισχυτή τι κάνετε ?
δεν προτείνω crown.
Προτείνω να ακούσετε crown αν σας ενδιαφέρει η οδήγηση, η διαφάνεια και η χαμηλή τιμή στην οποία προσφέρονται.
Αυτός είναι και ο ρόλος μιας διαδικτυακής κοινότητας, η ανταλλαγή απόψεων.
Δε μπορώ να γνωρίζω όλες τις παραμέτρους του κάθε συστήματος και τα γούστα του καθενός.

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενος dac με ποτενσιόμετρο για να αποφύγω την αγορά προενισχυτή. Έχω κάνει ήδη ακρόαση με ένα buffalo dac του Κ.Φ. και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.
Σύντομα θα δοκιμάσω το teac ud503. Επίσης στο νου μου έχω το νεο oppo sonica dac που είναι και network streamer όπως και το audiolab mdac+
[DOUBLEPOST=1489267776][/DOUBLEPOST]
δεν προτείνω crown.
Προτείνω να ακούσετε crown αν σας ενδιαφέρει η οδήγηση, η διαφάνεια και η χαμηλή τιμή στην οποία προσφέρονται.
Αυτός είναι και ο ρόλος μιας διαδικτυακής κοινότητας, η ανταλλαγή απόψεων.
Δε μπορώ να γνωρίζω όλες τις παραμέτρους του κάθε συστήματος και τα γούστα του καθενός.

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενος dac με ποτενσιόμετρο για να αποφύγω την αγορά προενισχυτή. Έχω κάνει ήδη ακρόαση με ένα buffalo dac του Κ.Φ. και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.
Σύντομα θα δοκιμάσω το teac ud503. Επίσης στο νου μου έχω το νεο oppo sonica dac που είναι και network streamer όπως και το audiolab mdac+
Προς το παρών χρησιμοποιώ διάφορες πηγές και χρησιμοποιώ είτε τα ποτενσιόμετρα αυτών είτε τα ποτενσιόμετρα του τελικού.
 

Μηνύματα
510
Reaction score
659
δεν προτείνω crown.
Προτείνω να ακούσετε crown αν σας ενδιαφέρει η οδήγηση, η διαφάνεια και η χαμηλή τιμή στην οποία προσφέρονται.
Αυτός είναι και ο ρόλος μιας διαδικτυακής κοινότητας, η ανταλλαγή απόψεων.
Δε μπορώ να γνωρίζω όλες τις παραμέτρους του κάθε συστήματος και τα γούστα του καθενός.

Προσανατολίζομαι στην αγορά ενος dac με ποτενσιόμετρο για να αποφύγω την αγορά προενισχυτή. Έχω κάνει ήδη ακρόαση με ένα buffalo dac του Κ.Φ. και το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό.
Σύντομα θα δοκιμάσω το teac ud503. Επίσης στο νου μου έχω το νεο oppo sonica dac που είναι και network streamer όπως και το audiolab mdac+
[DOUBLEPOST=1489267776][/DOUBLEPOST]

Προς το παρών χρησιμοποιώ διάφορες πηγές και χρησιμοποιώ είτε τα ποτενσιόμετρα αυτών είτε τα ποτενσιόμετρα του τελικού.
To buffalo αν δε κάνω λάθος είναι DIY κατασκευή? Για το project pre box rs digital έχετε να πείτε κάποια γνώμη ? και επίσης όταν ακούσετε το teac θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σας.
Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
2.459
Reaction score
1.724
To buffalo αν δε κάνω λάθος είναι DIY κατασκευή? Για το project pre box rs digital έχετε να πείτε κάποια γνώμη ? και επίσης όταν ακούσετε το teac θα ήθελα να διαβάσω την άποψή σας.
Ευχαριστώ πολύ
το συγκεκριμένο που άκουσα είναι diy με πολύ προσεγμένη τροφοδοσία.
Για τα project δεν έχω άποψη δυστυχώς.
Όταν θα ακούσω το teac φυσικά θα...το μάθετε!
 

Μηνύματα
68
Reaction score
67
Στέργιο, άκουσα τον 1502 με teac ud503 αλλά και pass x 2.5 που μου δανείσαν συνφορουμίτες και το αποτέλεσμα ήταν μαγικό και με τα δυο. Επειδή είχα στην διάθεση μου το 503 και τον pass, άκουσα τον crown στα 1,4v (τώρα ακούω μέσω av receiver στην ρύθμιση 0.775).

ο pass μου ακούστηκε καλύτερος στα φωνητικά (ακουγόντουσαν πιο γλυκά)....το ίδιο και στις χαμηλές ειδικά σε ακουστικά κομμάτια. Σε pop και ηλεκτρονική μουσική το teac είχε πολύ λίγα πράγματα να ζηλέψει από τον pass. Επίσης οι όχι τόσο καλές ηχογραφήσεις ακούγονταν καλύτερα με τον pass. Στις καλές ηχογραφήσεις υπήρχε διαφορά υπέρ του pass αλλά δεν ήταν τέτοια που να δικαιολογεί το exta κόστος (μιλάω υποκειμενικά και με κριτήριο το βάθος της τσέπης μου). Σε έναν ιδανικό κόσμο θα ήθελα να έχω και τα δυο μηχανάκια.

Η δε ρύθμιση στα 0.775V του καινούργιου crown xxx2 είναι λουκούμι για όσους έχουν 1V
στην pre out! (...για μας τους homecinemaτσιδες μιλάω)
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Παρακολουθω με ενδιαφερον το θεμα, και θα σταθω και εγω στο ερωτημα επιλογης προενισχυτη. Εσεις που εχετε πχ xls1002 η 1502 με τι προ τους συνδυαζετε η θα τους συνδυαζατε; Η τι θα αποφευγατε; Στα σχετικα videos με παρουσιασεις των παραπανω τελικων καποιοι μαγαζατορες υποστηριζουν οτι η σειρα αυτη εχει σχεδιαστει να παιζει και απ'ευθειας με ενα ipod . Κραταω μικρο καλαθι για το τελευταιο. Επικεντρωνομαι κυριως σε προενισχυτες που να εχουν 4-5 εισοδους, ενδεχομενως και phono stage η usb-dac.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.456
Reaction score
125.949
Η ρύθμιση ευαισθησίας εισόδου στα 0.775V, σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι δε χρειάζεται προενισχυτικά στάδια για κανένα λόγο, προφανώς ούτε για να βγάλει πλήρη ισχύ.

Δηλαδή, για να το κάνω λιανά, έχει ενσωματωμένο προενισχυτικό στάδιο, άρα καλά σου είπαν ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί και απ'ευθειας με ενα ipod ή ένα κινητό τηλέφωνο.
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Ok, οποτε ερχομαστε στο σημειο που το χανω και ακουω διαφορα απο διαφορους.
Στην καθημερινοτητα μου ακουω απο διαφορες πηγες (πικαπ, cd, pc) και δεν εχω ιδιεταιρη ορεξη να μπαινοβγαζω βυσματα καθε φορα που θελω να αλλαξω την πηγη, θελω εναν προενισχυτη που με το τηλεχειρηστηριο του θα κανω τις αλλαγες μου σε πηγες, ενταση, on-off απο τον καναπε μου.
Το ερωτημα ειναι, αν χρησιμοποιησω τις εξοδου προενισχυσης του οικονομικου ολοκληρωμενου denon που ηδη εχω, αξιοποιω σωστα η θαβω τον crown (η οποιονδηποτε αντιστοιχο τελικο); Σε τι προενισχυτη θα "επρεπε" να παει καποιος για να εκμεταλλευτει τα καλα χαρακτηριστικα ενος τετοιου τελικου;
(Ρωταω ως αρχαριος στο θεμα, ειμαι σε διαδικασια αναζητησης-αναβαθμισης απο το entry level set μου και προσπαθω να ακουσω ολων των ειδων τις προτασεις προκειμενου να μαθω και να βρω αυτο που μου κανει)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.456
Reaction score
125.949
Προφανώς ο οικονομικός ολοκληρωμένος ντενον που έχεις, δεν αποτελεί αιχμή του δόρατος στον ήχο.

Οπότε όλο και κάποιες αλλοιώσεις τονικότητας και κάποιες παραμορφώσεις θα οφείλονται σε αυτόν.

Των φυκίων εξαιρουμένων, ότι πληρώσεις παίρνεις. Δε φακτς οφ λαιφ.

Η αγορά είναι γεμάτη μηχανήματα...
 

Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Μπορείς να πάρεις έναν προενισχυτή-DAC-CD Player Audiolab 8200CDQ + ένα phono που δυστυχώς δεν έχει.

Μπορείς να το βρείς ακόμη και καινούριο σε καλή (σχετικά βέβαια) τιμή επειδή καταργήθηκε, ιδίως από Αγγλία λόγω brexit!

Το πήρα πρόσφατα και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.996
Reaction score
20.525
(ερώτηση προς το forum) Νομίζω ότι η δουλειά του Vrass! γίνεται με παθητικό ενισχυτή/επιλογέα πηγών, σωστά;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
(ερώτηση προς το forum) Νομίζω ότι η δουλειά του Vrass! γίνεται με παθητικό ενισχυτή/επιλογέα πηγών, σωστά;
Υπό προϋποθέσεις,σχετιζόμενες με τους εξής παράγοντες:

-Επαρκές κέρδος τάσης στην έξοδο του φωνογραφικού σταδίου -εφόσον θα συνδεόταν κάτι τέτοιο.

-Αρκούντως χαμηλή αντίσταση εξόδου στον παθητικό προ (αφού θα οφείλει να προκύπτει ικανοποιητικός συντελεστής απόσβεσης ώστε να οδηγήσει απροβλημάτιστα φορτία ίσα προς 10KΩ ή 20 ΚΩ των RCA ή XLR-TRS εισόδων αντιστοίχως που διαθέτουν οι Crown σειράς XLS)

-Προσοχή ως προς το μήκος και τη χωρητικότητα για το καλώδιο διασύνδεσης (κατά προτίμηση αμιγής balanced διασύνδεση ώστε να προλαμβάνονται πιθανές θορυβικές συνιστώσες και μήκος όχι ανώτερο του ενός μέτρου για να μην αυξάνονται περαιτέρω η τιμή χωρητικότητας και το παρεμβαλλόμενο ωμικό φορτίο) από την έξοδο του παθητικού στην είσοδο του Crown.
Μιας και το ανέφερες αυτό, από την κάθε μία ισορροπημένη έξοδο του ψηφιοαναλογικού μετατροπέα μου, μέχρι την αντίστοιχη είσοδο του κάθε ενεργού ηχείου μου, μεσολαβεί καλώδιο μήκους 2,20 μέτρων, αγνώστων λοιπών στοιχείων. Ενδέχεται να δημιουργεί κάποιο προβληματάκι;
Αναφέρομαι επί του παρόντος σε διαμεσολάβηση παθητικών σταδίων (απλοί εξασθενητές σήματος χωρίς ενεργά στοιχεία ή μετασχηματιστές).

Εάν σκόπευε αποκλειστικώς σε παθητικό εξασθενητή με χαμηλό αντίτιμο,μια πρόταση συμβιβαστική θα ήταν η εξής:

http://adamhall.invaliddomain.de/ou...PalmerPRO_Bedienungsanleitung_EN_DE_FR_ES.pdf

Διαθέτει δύο εισόδους : ισορροπημένη σε σύμπλεγμα XLR/TRS (δεχόμενη επίσης μονοτελικό TS) & αμιγή μονοτελική σε στερεοφωνικό βύσμα 3,5mm και δύο εξόδους : balanced XLR & στερεοφωνική μονοτελική 3,5mm.

(Σημειωτέον βεβαίως ότι συνιστάται να μην είναι και οι δύο είσοδοι-έξοδοι ταυτοχρόνως διασυνδεδεμένες)

Εναλλακτικώς,εφόσον σκόπευε να συνδέσει μονάχα μια ψηφιακή πηγή παρέχουσα ισορροπημένη έξοδο (συνήθως σε ακροδέκτες XLR για consumer συσκευές),θα μπορούσε να τη συνδέσει απευθείας στην ομόλογη balanced είσοδο του Crown και να παίξει ακολούθως με τη ρυθμιζόμενη (από το menu) ευαισθησία εισόδου και τα ποτενσιόμετρα για την εξασθένηση δεξιού-αριστερού καναλιού στην πρόσοψη του ενισχυτή.

Έτερη εναλλακτική -και προσιτή- λύση:
http://artproaudio.com/isolators/product/cleanbox_pro/
 
Last edited:

Μηνύματα
12.866
Reaction score
10.079
-Προσοχή ως προς το μήκος και τη χωρητικότητα για το καλώδιο διασύνδεσης (κατά προτίμηση αμιγής balanced διασύνδεση ώστε να προλαμβάνονται πιθανές θορυβικές συνιστώσες και μήκος όχι ανώτερο του ενός μέτρου για να μην αυξάνονται περαιτέρω η τιμή χωρητικότητας και το παρεμβαλλόμενο ωμικό φορτίο) από την έξοδο του παθητικού στην είσοδο του Crown.
Μιας και το ανέφερες αυτό, από την κάθε μία ισορροπημένη έξοδο του ψηφιοαναλογικού μετατροπέα μου, μέχρι την αντίστοιχη είσοδο του κάθε ενεργού ηχείου μου, μεσολαβεί καλώδιο μήκους 2,20 μέτρων, αγνώστων λοιπών στοιχείων. Ενδέχεται να δημιουργεί κάποιο προβληματάκι;
 

Μηνύματα
50
Reaction score
29
Απο το σημειο που αναφερθηκε ο παθητικος ενισχυτης -επιλογεας πηγων και μετα ομολογω οτι σας εχασα ολιγον.
Οσον αφορα τα παραπανω καταλαβαινω οτι αξιζει να επενδυσει καποιος σε εναν προενισχυτη με balanced εξοδους για να αποδωσει σωστα και ο εκαστοτε crown.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.456
Reaction score
125.949
Ο παθητικός επιλογέας πηγών, δεν είναι πρόβλημα.
Πρόβλημα είναι ο παθητικός εξασθενητής σήματος, δηλαδή το βολιουμ κοντρόλ. Μόνο με μετασχηματιστή δουλεύει κανονικά, πράγμα που είναι πιο ακριβό από ενεργό πρό, άρα απορρίπτεται. ;)
 

Μηνύματα
67
Reaction score
44
Μιας και μπήκαμε δυναμικά στους pro class d , είδα οτι η Yamaha επέστρεψε με νέες προτάσεις... Έχει τύχει να τους ακούσει κανείς; Μια βόλτα που έκανα απο τον Νάκα, ήταν σκέτη απογοήτευση...Έχουν βάλει σε μισό όροφο το hifi/studio/pro και κάπου εκείς μες τα κουτία υπάρχει πιθανότητα να δείς τους υπαλλήλους να τρέχουν με ένα τηλ στο χέρι...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.456
Reaction score
125.949
Κάτσε να δούμε πρώτα καμία κριτική στο στερεοφιλ.
Αυτόν τον κιλοβατικό πότε λες να τον κάνουν ριβιού;
 


Μηνύματα
67
Reaction score
44
Κάτσε να δούμε πρώτα καμία κριτική στο στερεοφιλ.
Αυτόν τον κιλοβατικό πότε λες να τον κάνουν ριβιού;
Στερεοφίλ; Καλό σεφτέ κάναμε...Εάν κρίνω πώς συμπεριφέρθηκε το αδελφό του περιοδικό στον Rotel RMB-1575 με B&O δλδ απ' τα πιο mainstream και πολυποφερεμένα class d δλδ τότε δεν θέλω καν να ξέρω την άποψή τους... Δεν έχω ακούσει τον εν λόγω Rotel αλλά έχω ακούσει κάμποσες εκδοχές των B&O και μόνο αρνητική άποψη δεν μπορώ να έχω... Με τα περιοδικά σ'αυτά που τουλάχιστον έχω ακούσει παρατηρώ οτι ορισμένες φορές καταλήγουμε στα αντίθετα συμπεράσματα...Ευτυχώς υπάρχουν και...αυτήκοοι μάρτυρες!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.456
Reaction score
125.949
Η αλήθεια είναι ότι το στερεοφιλ είναι διπλή πυξίδα.

Οι εργαστηριακές μετρήσεις που κάνει, είναι αξιόλογες, οπότε είναι νορμάλ πυξίδα που δείχνει το βορρά σωστά.

Οι ακουστικές εκτιμήσεις που κάνουν κάτι κουφαλογα εκεί, είναι χαλασμένη πυξίδα που δείχνει μιά το νότο, μιά την ανατολή, καμιά φορά τη δύση, και σπανίως το βορρά, πρέπει να το θυμάσαι αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.871.265
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top