Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Καλησπέρα παιδιά,
να ρωτήσω κ εγώ κατι στους expert του είδους
Πως μετατρέπουμε 1080 mkv σε 720 ??
Έχω πρόβλημα συγχρονισμού ήχου κ εικόνας και η νέα έκδοση του mkplayer δεν μου βγάζει ελλη.υποτιτλους στην tv κ ελπίζω με την μετατροπή να παίζουν σωστά
ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Δεν σε κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής.

Καταρχάς πως αναπαράγεις το 1080p?Με τη πηγή?HTPC?Δώσε μας μερικά χαρακτηριστικά.

Κατά δεύτερον το ΚΜplayer επειδή το δούλευα καιρό αποδείχθηκε απάτη καθώς τα codecs που έχει by default δεν μπορούν να αναπαράγουν αξιόπιστα αρχεία ύψιστης ποιότητας. Χαρακτηριστικό πρόβλημα είναι αυτό που έχεις εσύ,το να μην συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό του avsite,να εγκαταστήσεις τα απαραίτητα codecs,το media player classic και να δεις που το αρχείο 1080p θα παίζει νερό.

Τώρα οι υπότιτλοι είναι άλλο θέμα.Σε τι format τους έχεις?srt φαντάζομαι?Μήπως είναι ANSI και χρειάζεται unicode?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Δεν σε κατάλαβα για να είμαι ειλικρινής.

Καταρχάς πως αναπαράγεις το 1080p?Με τη πηγή?HTPC?Δώσε μας μερικά χαρακτηριστικά.

Κατά δεύτερον το ΚΜplayer επειδή το δούλευα καιρό αποδείχθηκε απάτη καθώς τα codecs που έχει by default δεν μπορούν να αναπαράγουν αξιόπιστα αρχεία ύψιστης ποιότητας. Χαρακτηριστικό πρόβλημα είναι αυτό που έχεις εσύ,το να μην συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ακολουθήσεις τον οδηγό του avsite,να εγκαταστήσεις τα απαραίτητα codecs,το media player classic και να δεις που το αρχείο 1080p θα παίζει νερό.

Τώρα οι υπότιτλοι είναι άλλο θέμα.Σε τι format τους έχεις?srt φαντάζομαι?Μήπως είναι ANSI και χρειάζεται unicode?
Καλησπέρα, το πρόβλημά μου είναι στο μκ οτι οταν το βαζω στο 1 Gz τότε δεν δείχνει του υπότιτλους (srt) στην tv ενώ τους δείχνει στο pc. αλλά συγχρονίζει.
Δεν μου συγχρονίζει ήχο κ εικόνα σε 1080 mpeg4 avc ενω τα υπόλοιπα όλα οκ.
ΟΚ. σ'ευχαριστω θα το δοκιμασω...
Η αναπαραγωγή γινεται με pc dual core 2.53, 2 giga ram kai την asus mobo με ενσωματομένο hdmi k on board graph se samsung 40" lcd k ήχο με spdif
 

Μηνύματα
567
Reaction score
0
Κατά δεύτερον το ΚΜplayer επειδή το δούλευα καιρό αποδείχθηκε απάτη καθώς τα codecs που έχει by default δεν μπορούν να αναπαράγουν αξιόπιστα αρχεία ύψιστης ποιότητας. Χαρακτηριστικό πρόβλημα είναι αυτό που έχεις εσύ,το να μην συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.
Ποια είναι αυτά τα αρχεία?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος, διότι έχω αντίθετη άποψη. Ο ΚΜ είναι ο πιο ''τίμιος'' player που έχω συναντήσει....
 

Μηνύματα
2.323
Reaction score
363
Κατά δεύτερον το ΚΜplayer επειδή το δούλευα καιρό αποδείχθηκε απάτη καθώς τα codecs που έχει by default δεν μπορούν να αναπαράγουν αξιόπιστα αρχεία ύψιστης ποιότητας. Χαρακτηριστικό πρόβλημα είναι αυτό που έχεις εσύ,το να μην συγχρονίζει ο ήχος με την εικόνα.
Ύψιστη ποιότητα;;;;
Κανένα παράδειγμα;

Εγώ παίζω μια χαρά όλα τα αρχεία με το km.
Και στην τελική περνάς άλλους codecs αν θες.
Είναι ανάγκη να έχεις τους default?
 

Μηνύματα
34
Reaction score
0
Επανέρχομαι....
Δεν μου συγχρονίζει ήχο κ εικόνα σε 1080 mpeg4 avc ...ισως και το μεγεθος μετραει (ανω των 10gb) ενω τα υπόλοιπα όλα οκ. Η αναπαραγωγή γινεται με pc dual core 2.53, 2 giga ram kai την asus mobo με ενσωματομένο hdmi k on board graph se samsung 40" lcd k ήχο με spdif. Ποιος είναι ο καταλληλότερος codec για mkv σε 1080p avc εκτός default???
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!
 

KOT

Μηνύματα
20
Reaction score
0
CoreAVC H.264 Video Codec - Version 1.9.0.0 (20090210)
- Add: NVIDIA CUDA accelerated video decoding (Thanks NVIDIA!!!)
- Add: NVIDIA CUDA detection to installer
- Add: Tray icon showing NVIDIA CUDA state (green=in use, blue=not in use)
- Add: Tray icon mouse over shows 32bit/64bit states
- Add: Initial installer changes for 32/64bit
- Add: Updated Haali Media Splitter
- Fix: Focus bug related to MCE
- Fix: Focus prevention when the tray icon is off
- Fix: Improve seeking on frames with one IDR frame
- Fix: Various small bugs

..........link deleted...................
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.168
Νίκο (Nix), εύγε νέε μου, άριστος και αναλυτικότατος οδηγός! Χίλια μπράβο και πάλι!

Δεν είδα να αναφέρεις πουθενά το κολπάκι για το πώς να παίζουμε με ελληνικούς υπότιτλους οποιοδήποτε original Blu-Ray αρχείο από το σκληρό μας δίσκο;!

Επίσης, για όλους εμάς που μαζί με τον Αντρέα Cinemusic εξακολουθούμε να προτιμάμε το TheaterTek ως πρόγραμμα αναπαραγωγής, θα ήθελα να σου ζητήσω τον αντίστοιχο οδηγό και για το TheaterTek!
Επειδή το "κολπάκι" με ενδιαφέρει, και πιθανόν να έχει απασχολήσει και άλλους, μήπως θα ήταν δυνατόν να αναφερθεί?
 

Μηνύματα
1.085
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδιά,
...τα φώτα σας παρακαλώ!!!

Έχω ...

AMD Athlon 64(tm)6700+ 2.21GHz
3GB RAM
GIGABITE_GA-K8N51GMF-9
Windows XP Pro EN SP2
Geforce 660GT 128MB
HD 250 sata εσωτερικό
4 εξωτερικούς seagate (2x320+1x500) + 1x1T Fujitsu siemens (WDigital υλοποίηση)
Ανοίφω το PC, και αναπαράγω κανονικά το ... Lost - 5x04 - The Little Prince.720p HDTV.gr.mkv (για παράδειγμα) , με εξωτερικούς υπότιτλους srt.
Χρησημοποιώ το ... klmcodec453.exe

Όλα καλά!!!

Όταν ανοίγω το router μου (Siemens ADSL SL-110) και συγχρονίζει στο internet (καληώρα!!!),
όταν αναπαράγω πάλι το αρχείο MKV, μου Α Ρ Γ Ε Ι κατά την αναπαραγωγή, και αλλού η εικόνα και αλλού ο ήχος!!!
Σάν να βαραίνει απότομα!!!

Κλείνω το router μου, (και το internet) , ξανα-αναπαράγω το αρχείο MKV, τα ίδια πάλι!
ΈΧΕΙ ΒΑΡΥΝΕΙ το ΑΡΧΕΙΟ!!!

Κάνω επανεκίνηση, ΔΕΝ μπαίνω internet, (router κλειστό),
ΑΝΑΠΑΡΑΓΩ το αρχείο MKV και ... όλα καλά!!!

Τί φταίει;
και βαραίνει το ... ρημάδι;
Το ίδιο και με άλλα αρχεία MKV!!!:111::111::111:
 

Μηνύματα
1.557
Reaction score
2
Ποια είναι αυτά τα αρχεία?
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος, διότι έχω αντίθετη άποψη. Ο ΚΜ είναι ο πιο ''τίμιος'' player που έχω συναντήσει....
The Dark knight 1080p.Οι διαφορές ΚΜplayer με τα "onboard" codecs και MPC home cinema με core AVC είναι απλά ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.

Δοκίμασε και εσύ πραγματικά αξίζει.
 




Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Τελικα πως μπορουμε να δουμε τους υποτιτλους απο bluray, γνωριζει κανεις?
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Εννοείς bluray bluray ή MKV?
Αν είναι mkv, κλασσικά.
Έχεις to vobsub περασμένο στον υπολογιστή.
Ονομάζεις το όνομα αρχείου του υπότιτλου ακριβώς ίδιο με το όνομα του αρχείου της ταινίας (για σιγουριά κάνε το όνομα copy-paste) και απλά ανοίγες να παίξει η ταινία. Λογικά θα παίξει μαζί με τους υπότιτλους απευθείας, και κάτω δεξιά θα σου βγεί και το βελάκι του vobsub.

Αν έχεις άλλο πρόγραμμα, ίσως υποστηρίζει και drag & drop τους υπότιτλους. Βάζεις να παίξει η ταινία, και τους τραβάς πάνω στην ταινία και παίζουν.
 


Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Και μην ξεχνατε παιδια να αγορασετε νεους επεξεργαστες :). O νεος pentium I7 940 η 965 extreme κανει το reencoding να φενετε παιχνιδακι. Matroska 12gb με ελληνικους υποτιτλους σε srt με επεξεργασια σε Η264 τα ξεπεταει απο μιση εως μια ωρα!!!!!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.736
Reaction score
7.528
Απάντηση: Re: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

Κατά δεύτερον το ΚΜplayer επειδή το δούλευα καιρό αποδείχθηκε απάτη καθώς τα codecs που έχει by default δεν μπορούν να αναπαράγουν αξιόπιστα αρχεία ύψιστης ποιότητας.
Βρε Geo παλλουκαρι μου αν και εδω μεσα ειναι το τσαρδι του Νικολα μας θα ηθελα απλα να σου πω πως ο ΚΜ αν χρησιμοποιησεις τον coreAVC-Haali media spliter-AC3 και κανεις και καποιες ρυθμησεις στα option του τις ματροσκες και τα m2ts των blurays τα παιζει πραγματικα νερακι,τουλαχιστον σε μενα και ειλικρινα δεν εχω λογω να κοροιδεψω κανεναν!!!
Για ποιο λογω αλλωστε να χρησιμοποιησεις τους default codecs οταν υπαρχουν καλλιτεροι....εεεεεε?????
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Οδηγος mkv. Τι ειναι τα matroska και πως τα αναπαραγουμε.

vlasis η προτροπή που έκανε ο billgeo ήταν για όσους κάνουν απο-επανακωδικοποίηση, όχι για απλή αναπαραγωγή. Αυτό κατάλαβα, άσχετα που δεν γνωρίζω καθόλου το θέμα κωδικοποίησης. :420:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.446
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top